OBLAŁEŚ MATURĘ?Zdaj ją w sierpniu! Ekspresowy Kurs Maturalny z Matematyki. Zapisz się DZISIAJ

Matura 2013 z języka polskiego - spis lektur

Autor: redakcja, Kategorie: Aktualnosci, Matura po latach,
Big_lektury-do-matury

 

Od matury w maju 2013 został rozszerzony spis lektur obowiązkowych. Nie jest tego dużo więcej, ale warto się zapoznać z aktualną listą. Dodatkowo, niektóre pozycje, które wcześniej obowiązywały tylko w fragmentach teraz zostały objęte w całości wymaganiami przez CKE.

Aktualny spis lektur obowiązkowych do matury 2013 prezentuje się tak jak poniżej

 

 

Literatura polska

  • „Bogurodzica” w kontekście poezji średniowiecznej
  • Jan Kochanowski - pieśni i treny (wybór), w SE fraszki (wybór)                                                 
  • poezja baroku (wybór)                                                                                                  
  • Jan Andrzej Morsztyn, Daniel Naborowski, Wacław Potocki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff, Jan Kasprowicz - wybór wierszy
  • Ignacy Krasicki - satyry i liryki (wybór), m. in. „Hymn do miłości ojczyzny"                
  • Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz, Dziady cz. III                                                                                  
  • Juliusz Słowacki – „Kordian”: akt I, II, III Sc. 5 i 6                                                               
  • Zygmunt Krasiński – „Nie-Boska komedia”: częś I, II, IV                                                                          
  • Bolesław Prus – „Lalka”                                                                                                                      
  • Eliza Orzeszkowa – „Nad Niemnem”, "Gloria victis"                                                                       
  • Maria Konopnicka – „Mendel Gdański”                                                                                 
  • Bolesław Prus – „Kamizelka”                                                                                            
  • Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść, wg SE „Potop”                                                                         
  • Stanisław Wyspiański – „Wesele”                                                                                                            
  • Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi”                                                                                  
  • Stefan Żeromski – „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”                                                                           
  • Witold Gombrowicz - „Ferdydurke” – rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV 
  • Zofia Nałkowska - "Granica"
  • Sławomir Mrożek - "Tango"
  • Tadeusz Borowski - wybrane opowiadania: „Pożegnanie z Marią”, „U nas, w Auschwitzu....”, „Proszę państwa do gazu”, „Bitwa pod Grunwaldem”        
  • Gustaw Herling-Grudziński – „Inny świat”                                                                                       
  • Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Czesław Miłosz, Krzyszfor Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Miron Białoszewski, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Jan Twardowski - wybór wierszy                                                                                     

Literatura powszechna

  • Sofokles „Król Edyp”
  • Horacy - wybór pieśni
  • William Shakespeare - „Makbet”
  • Molier - „Świętoszek”
  • Johann Wolfgang von Goethe – „Cierpienia młodego Wertera”
  • F. Dostojewski „Zbrodnia i kara”
  • Joseph Conrad - „Jądro ciemności”
  • Albert Camus „Dżuma"

Do matury rozszerzonej z języka polskiego obowiązuje cały zakres podstawowy i dodatkowo:

 

Literatura polska - matura rozszerzona z języka polskiego

  • Jan Kochanowski – Treny                                                                                                                        
  • Juliusz Słowacki „Kordian”                                                                                                                    
  • Witold Gombrowicz – „Trans-Atlantyk”                                                                                       
  • Maria Kuncewiczowa – „Cudzoziemka”                                                                                                  
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) – „Szewcy”

Literatura powszechna - matura rozszerzona z języka polskiego

  • Dante Alighieri – „Boska Komedia”                                 
  • Johann Wolfgang von Goethe – „Faust” 
  • Franz Kafka – „Proces”                                                                                                               
  • Michaił Bułhakow – „Mistrz i Małgorzata”

oraz inne utwory wykraczające poza kanon lektur.

 

Wszystkim maturzystom życzymy owocnej lektury :)

Inni czytali także:

Komentarze (141)

  • Kamil
    3 październik 2012 9:52
    Avatar
    Brakuje lektury, Hanna Krall Zdążyć przed Panem Bogiem
  • Justyna
    10 październik 2012 9:41
    Avatar
    Poza tym są błędy w pisowni. Nie Staf a Staff, nie Miałoszewski a Białoszewski, i nie Przerwa Tetmajer a Przerwa-Tetmajer. Mam nadzieję, że to tylko przez przypadek.
  • redakcja
    10 październik 2012 23:40
    Avatar
    Dzięki za zwrócenie uwagi. Już poprawiliśmy literówki.
  • jaaaa
    4 listopad 2012 19:48
    Avatar
    Chłopi całe? czy tylko tom I ??
  • veaser
    18 listopad 2012 13:18
    Avatar
    Chłopi rozszerzenie całość podstawa I tom :)
  • monika
    22 listopad 2012 21:04
    Avatar
    nie prawda, na rozszerzenie tez tylko I tom;c
  • Mateusz
    24 listopad 2012 10:41
    Avatar
    ale przeczytanie całości Ci Moniko nie zaszkodzi :)
  • KarolKa
    27 listopad 2012 23:13
    Avatar
    Jak patrzę na tę listę lektur to ogarnia mnie żałość. Robią głupich z młodzieży!
  • Ewa
    16 grudzień 2012 3:06
    Avatar
    Dlaczego głupich? Zawsze były lektury do czytania.
  • Kaśka
    18 styczeń 2013 19:47
    Avatar
    Moniko - LEktura "Chłopi" na matuę to nie jest tylko I TOM ,a całość !!! Kobieta,która sprawdza matury sama mi to mówiła.
  • Daria
    4 luty 2013 13:15
    Avatar
    Idealnie, przynajmniej wiadomo z czego dokładnie można się przygotować (+ dodatkowo epoki).
  • Ewelina
    8 luty 2013 22:16
    Avatar
    Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść, wg SE „Potop” co oznacza skrót ,,SE" ?
  • Michalina
    21 luty 2013 21:06
    Avatar
    bosko, kto to ogarnie...
  • Ania
    24 luty 2013 19:37
    Avatar
    co tak mało na rozszerzenie?
  • Gosia
    4 marzec 2013 17:43
    Avatar
    do rozszerzenia jeszcze "Sklepy cynamonowe" i "Kartoteka"
  • Nicole
    4 marzec 2013 19:50
    Avatar
    a ludzie bezdomni?
  • Nicole
    4 marzec 2013 19:51
    Avatar
    dobra już widze ehhh
  • Janusz
    11 marzec 2013 18:10
    Avatar
    Jakby ktoś szukał typów lektur, które mogą być na maturze, zapraszam: http://pwsz-tarnow.edu.pl
  • Ania
    22 marzec 2013 14:36
    Avatar
    Nam polonistka powiedziała, że Chłopi tylko tom jesień, także...
  • Ruda
    26 marzec 2013 17:30
    Avatar
    KONRAD WALLENROD!!!
  • Magda
    10 kwiecień 2013 19:18
    Avatar
    Tutaj macie przecieki z matury z polskiego w 2013 roku: http://pwsz-tarnow.edu.pl/Jaka-lektura-mo%C5%BCe-by%C4%87-na-maturze-2013-z-polskiego-t
  • Patrycja
    22 kwiecień 2013 16:55
    Avatar
    Kto pisał? A gdzie Konrad Wallenrod, Zdążyć przed Panem Bogiem, Cudzoziemka, Proces ?
  • Ania
    23 kwiecień 2013 10:08
    Avatar
    Cudzoziemka i Proces to lektury z zakresu rozszerzonego, a tutaj jest podany zakres podstawowy.
    Konrad Wallenrod tak samo, pomimo, że w prawie wszystkich szkołach jest on omawiany, bo to istotna lektura i kiedyś była w zakresie podstawowym. Sama przez chwilę nawet pomyślałam, że to pomyłka.
  • anna
    23 kwiecień 2013 22:22
    Avatar
    na co stawiacie w tym roku??
  • Aga
    24 kwiecień 2013 17:07
    Avatar
    Inny świat i Zdążyć przed Panem Bogiem
  • Paweł
    25 kwiecień 2013 16:38
    Avatar
    inny swiat i z p p b oby :D daj bóg :D
  • syś
    27 kwiecień 2013 9:22
    Avatar
    a gdzie "Wesele" S.Wyspiańskiego ?
  • Szymon
    27 kwiecień 2013 18:52
    Avatar
    POTOP?! Masakra. Potop lub Ferdydurke i matura do poprawki
  • dddddddddd
    27 kwiecień 2013 19:07
    Avatar
    inny swiat,wesele,dzuma to bd !!!!!!!!!!!!!ja wam mówię
  • maroo
    29 kwiecień 2013 10:15
    Avatar
    Tutaj macie przecieki z matury z polskiego w 2013 roku - http://pwsz-tarnow.edu.pl/Jaka-lektura-mo%C5%BCe-by%C4%87-na-maturze-2013-z-polskiego-t
  • Mina
    29 kwiecień 2013 17:11
    Avatar
    a co z Quo vadis?
  • Patrycja
    30 kwiecień 2013 14:21
    Avatar
    No właśnie, ma ktoś jakieś informacje czy Quo vadis wchodzi w zakres podstawowy?
  • Asia
    30 kwiecień 2013 17:19
    Avatar
    Nad Niemnem w całości czy tylko fragmenty ?
  • Aga
    30 kwiecień 2013 17:32
    Avatar
    Quo vadis z tego co wiem, nie jest obowiązkowe na maturze podstawowej..
  • anja
    30 kwiecień 2013 20:37
    Avatar
    A na rozszerzonej "Faust" w całości czy fragment?
  • mnich
    1 maj 2013 10:35
    Avatar
    nie ogarne chyba polaka, z lektur przeczytalem jedynie makbeta ale zawsze probne udawało mi się napisać na podstawie załączonego fragmentu:-)
  • qwer
    1 maj 2013 15:03
    Avatar
    wg tego:
    http://www.cke.edu.pl/images/stories/Inf_mat_od2008/inf_polski_a.pdf
    jest Quo Vadis i Nad Niemnem fragment tylko

    PS: to chyba aktualny informator z języka polskiego, bo nowszego nie znalazłem.
  • Juta
    1 maj 2013 16:58
    Avatar
    mam nadzieje ze nie bedzie potopu i dziadów...
  • Monika
    1 maj 2013 17:46
    Avatar
    A potop wszystkie tomy do podstawy?
  • emilaaaa
    1 maj 2013 18:06
    Avatar
    jak bedzie potop to wychodze po 5min
  • Ewelina
    1 maj 2013 19:27
    Avatar
    witam Was :) jestem ubiegłoroczną maturzystką i również bardzo denerwowałam się przed egzaminami.. dlatego mam dla was podpowiedź która mam nadzieje, że się sprawdzi :) oczywiście możecie ją zignorować- to już wasza sprawa, ale wydaje mi się, że w tym roku może pojawić się tematyka wojenna a dokładniej opowiadania T. Borowskiego oraz Inny świat. Zwróćcie na to uwagę :) powodzenia:D
  • Kamil
    1 maj 2013 19:38
    Avatar
    Cześć

    Tu macie arkusze i odpowiedzi do matury 2013 do wszystkich części ,który odbędzie się w maju.

    http://hostujmy.pl/download/45384/mQ5NDB
  • Ola
    2 maj 2013 13:31
    Avatar
    I co z tym Zdążyć przed Panem Bogiem ? To też ma byc na podstawie ? ;>
  • anja
    2 maj 2013 14:35
    Avatar
    omg jak przeczytałam wymagania w tym informatorze podanym przez "qwer" to mi sie słabo zrobiło xD
  • Juta
    2 maj 2013 17:02
    Avatar
    tak, zdążyć przed panem Bogiem również obowiązuje na maturze ;/
  • Monika
    2 maj 2013 18:18
    Avatar
    macie może jakieś przecieki?
  • Krzysiek
    2 maj 2013 20:34
    Avatar
    W tym roku jest 150 rocznica powstania styczniowego
    Może być Gloria victis albo nad Niemnem
  • xxx
    2 maj 2013 23:01
    Avatar
    Ewelina dobrze prawisz, polać!
  • anonim
    3 maj 2013 11:56
    Avatar
    Ludzie Bezdomni do podstawy (raczej)
  • wiedza
    3 maj 2013 17:52
    Avatar
    To już pewne: Wesele,Gloria victis oraz Cierpienia młodego Wertera
  • na bank!
    3 maj 2013 18:31
    Avatar
    Glorie połączą z Nad NIemnem , albo Wesele z Tangiem,, albo będzie dzuma!!
  • krysia
    3 maj 2013 20:50
    Avatar
    to wkońcu jakie lektury beda ? :)
  • Juta
    3 maj 2013 20:51
    Avatar
    nie moge wejsc w ten link co podałes, mógłbys napisac chociaż co bedzie za lektura???
  • Lucy
    4 maj 2013 12:56
    Avatar
    Nawet nie mówcie, że będzie Gloria albo nad niemnem ani inny świat ani zdążyć przed Panem Bogiem :D tych ostatnich to w szczególności mam nadzieje że nie będzie bo już do szkoły nie chodziłam kiedy to było. :< Ja bym chciała potop <3
  • monk
    4 maj 2013 14:04
    Avatar
    Co będzie to napisze, IMHO żeby oblać mature z polskiego trzeba być już jakimś totalnym niedorozwojem który nie splecie marnych 250 slów.
    Matura na podstawowym jest dla idiotów i jest tak skonstruowana żeby każdy ją zdał. te 25-30 % którzy nie zdają to są jakieś licea przy technikach z poziomem gorszym niż zawodówki.
  • Evelin
    4 maj 2013 14:50
    Avatar
    Lucy zgiń :D jak będzie Potop to [*]... :(
  • Ham
    4 maj 2013 18:26
    Avatar
    Wystarczy, że epoke zle napiszesz czy przekrecisz, ze Zusia miała czarną a nie bialą czapkę.. i mozesz mieć prace wyzerowaną .. nie zapominaj o blędzie kardynalnym, ktory wszedl w tym roku "niedorozwoju" !
  • XEW
    4 maj 2013 19:07
    Avatar
    Ponoć bedzie cala Trylogia Sienkiewicza także powodzienia
  • jędrych
    4 maj 2013 19:19
    Avatar
    JESTEM ZA ZNIESIENIEM MATURY Z POLSKIEGO
  • monk
    5 maj 2013 12:12
    Avatar
    @Ham. chyba sobie jaja robisz.
    błędy kardynalne to nie pomylenie epoki czy koloru czapki,ale napisanie np. że Przedwiośnie opisuje powstanie styczniowe, a nie wojne z Rosjanami, czy też że Inny Świat dzieje się w lagrze a nie łagrze.
    Poza tym błędy kardynalne były od dawna, a nie od tego roku i z każdego przedmiotu jak byś np zrobił całe zadanie dobrze z majcy za 5 pkt i na końcu pomyli wyniki napisał że cosinus jest większy od 1 to masz Zero
  • Daga
    5 maj 2013 14:45
    Avatar
    OLAĆ WSZYSTKO ;D
    co ma być to będzie ;)

    ...nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera... ;D
  • Adrian
    5 maj 2013 14:47
    Avatar
    Wiele nauczycieli wypowiadało sie na temat literatury wojennej na maturze podstawowej a ze wzgledu na 70 rocznice wybuchu powstania w gettcie warszawskim, ktora była w kwietniu, stawiam na "Zdążyc przed Panem Bogiem" Hanny Krall.
  • Martyna
    5 maj 2013 17:08
    Avatar
    jak sobie przypominam nasz test gimnazjalny i te radioaktywne biedronki to boje sie matury xd
  • marica
    5 maj 2013 18:33
    Avatar
    Dużo osób obstawia Zdążyć przed Panem Bogiem, Inny świat czy Opowiadania Borowskiego ze względu na rocznice w getcie.. Daj Boże żeby były bo nie są ciężkimi lekturami. Słyszałam dużo wersji o Panu Tadeuszu, bądź Przedwiośniu. :D o jedno się modle. TYLKO NIE POTOP !!!
  • Dani
    5 maj 2013 20:09
    Avatar
    Co myślicie o tematyce Powstania Styczniowego ? W tym roku obchodzimy 150 rocznice...
  • Ormus
    5 maj 2013 20:37
    Avatar
    Mamy znać szczegółowo te wszystkie pozycje, do tego na wysokim poziomie matematykę i jeszcze to wszystko przetłumaczyć na język obcy. I musimy to wszystko wiedzieć a w efekcie nie umiemy NIC i żadnej pracy dla nas w tym kraju nie ma. Polska edukacja leży i kwiczy od wielu, wielu lat. Mam tylko cichą nadzieję, że kiedyś ci idioci na "górze" się opamiętają i zrobią z tym porządek
  • Madzia
    5 maj 2013 22:00
    Avatar
    A ja słyszałam że ma być Wesele i Ferdydurke
  • marica
    5 maj 2013 22:42
    Avatar
    Wesele z połączeniem z Ferdydurke ? jaki mógłby być wspólny temat ? wydaje mi się, że jeśli Ferdydurke to z Tango. Tu jest o formie i tu. ;)
  • Sylwia
    5 maj 2013 23:01
    Avatar
    Tylko nie POTOP ! ;/
  • paula
    5 maj 2013 23:12
    Avatar
    gdzie slyszalas?
  • goska
    5 maj 2013 23:51
    Avatar
    śniło mi sie dziś opowiadanie Borowskiego i charakterystyka domu Młodziaków lol
  • Maturzystka
    6 maj 2013 8:47
    Avatar
    mnie sie wydaje że bedzie Zdążyć przed Panem Bogiem i Dziady cz. III
    Porównać Edelmana i Konrada.... jako Bohaterów walczących o wolność... Jak dla mnie idealny temat ;p tym bardziej ze jest rocznica powstania w getcie Warszawskim ;p
  • Maturzystka
    6 maj 2013 10:44
    Avatar
    tak tak tak ;pp
  • Maturzystka
    6 maj 2013 10:46
    Avatar
    A Ty jakie masz typy?
  • Ferdek
    6 maj 2013 10:50
    Avatar
    Mocny Full po maturach
  • Maturzystka
    6 maj 2013 11:06
    Avatar
    hahaha :D Pytałam raczej o lektury ;p
  • Karooolina
    6 maj 2013 11:13
    Avatar
    oby nie jądro ciemności...
  • Maturzystka
    6 maj 2013 11:28
    Avatar
    oo nom nom tez tego nie rozumiem ;/
  • Monika
    6 maj 2013 13:01
    Avatar
    Sienkiewicza nie będzie, bo się utopił. Camusa nie będzie, bo ma dżumę. A Wyspiański idzie na wesele. Pozdrawiam :D
  • Rambo
    6 maj 2013 13:24
    Avatar
    Na podstawie wykazu lektur z gwo.pl i powieści, które były na maturach z ostatnich 7 lat, wyszło mi, że lektury, które pojawią się w temacie z epiki to:
    a) bardzo prawdopodobne
    -Nad Niemnem i/lub Gloria Victis (150 rocznica powstania styczniowego)
    -Potop i/lub Przedwiośnie (były tylko raz w przeciągu 7 lat)
    b)możliwe
    -Chłopi (byli 2 razy, z czego ostatnio 4 lata temu)
    -Inny Świat i/lub Opowiadania Borowskiego (nie było + tematyka pasuje)
    -Cierpienia młodego Wertera
    c)mniej prawdopodobne
    -Jądro ciemności (ze współczesności, która rzadko się pojawia)
    -Ferdydurke (nie było, ale jest trudny)
    -Zbrodnia i kara (podane nieoficjalnie na gwo, ale nie było)
    -Konrad Wallenrod (jest podany nieoficjalnie na gwo)
    -Dżuma (współczesność + nie ma na liście gwo)
    d)praktycznie niemożliwe: Lalka, Granica, Zdążyć przed panem Bogiem, Ludzie bezdomni, Quo Vadis
  • izys
    6 maj 2013 13:28
    Avatar
    tak tak pewnie znów dojebią coś w stylu matury próbnej z marca i większość nie będzie znała tej lektury .. " żywy telegraf " wtf ?!
  • pimpek
    6 maj 2013 13:32
    Avatar
    moje typy to : ludzie bezdomni , tango ewentualnie inny świat , zdążyć przed panem bogiem albo coś z opowiadań borowskiego .
  • marica
    6 maj 2013 13:39
    Avatar
    ludzie no tylko nie POTOP !!! to jest najgłupsza lektura :D. Nad Niemnem nie przerabiałam z klasą więc oby tego też nie było. ;/
  • asian
    6 maj 2013 13:54
    Avatar
    Osobiście wydaje mi się, że również będzie coś z literatury wojennej aczkolwiek nie mam pewności. Ktoś rzucił Borowskiego i Inny Świat - jestem na tak. Ale błagam, nie Potop. Myślę, że jakby mieli wybierać to będzie coś z 4 ostatnich epok (współczesność, dwudziestolecie międzywojenne, Młoda Polska, pozytywizm.
  • Marica.
    6 maj 2013 14:03
    Avatar
    Byłoby fajnie jakby dali coś z takich świeżych lektur typu Tango czy Opowiadania Borowskiego. Ale no zobaczymy jutro :(
  • basia
    6 maj 2013 14:10
    Avatar
    Słyszeliście o przeciekach, mówią o Weselu, Dżumie i Gloria victis. Co o tym myślicie?
  • julita
    6 maj 2013 14:23
    Avatar
    A co ma rocznica powstania do matury?
    Ja też pragnę Innego Świata czy Borowskiego. Wymarzony temat to opisać rzeczywistość obozową lub totalitaryzm na podstawie tych lektur.
    Byle nie Potop, Wesele i Pan Tadeusz. Btw. Czy Quo Vadis i Pan Wołodyjowski tez obowiązuje?
  • Marica.
    6 maj 2013 14:26
    Avatar
    nawet jeśli nie obowiązuje to mogą nam dać ten tekst bo mają prawa dać coś, czego nie znamy tak jak było na próbnych z Legendą Żeglarską, także nie ma co. A o przeciekach nie słyszałam. Czy to w ogóle możliwe?
  • Kamila
    6 maj 2013 14:26
    Avatar
    Ja też słyszałam o Weselu z połączeniu z ferdydurke, ale jaki temat mógłby być? Mi się nasuwają tylko symbole, bo w obu dziełach występują, ale to by było chyba za trudne
  • marica.
    6 maj 2013 14:28
    Avatar
    a jeśli by dali Ferdydurke i Tango ? W jednym wszystko było za pomocą formy a w drugim forma nie zbawi świata.
  • julita
    6 maj 2013 14:28
    Avatar
    Ale na podstawowym mogą dać? czyli oficjalnie nie obowiązuje, tak?
  • marica
    6 maj 2013 14:30
    Avatar
    mi się wydaje, że obowiązuje ale szczerze mówiąc nie spotkałam się z tym nigdy na arkuszach.
  • marica
    6 maj 2013 14:32
    Avatar
    a to prawda, że w Nad Niemnem obowiązują tylko – fragmenty z tomu III: rozmowa Andrzejowej
    Korczyńskiej z synem, rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem ?
  • julita
    6 maj 2013 14:33
    Avatar
    Wesele + Ferdydurke = ocena inteligencji/ inteligencja a lud / wspomniane już symbole ...
  • alamakota
    6 maj 2013 14:37
    Avatar
    LOL już jutro !!!! <3
  • edzik
    6 maj 2013 14:45
    Avatar
    właśnie jak jest z "Nad Niemnem" ? całość czy fragmenty obowiązują na podst?
  • Juta
    6 maj 2013 14:56
    Avatar
    a kto wie, co bedzie jutro.. Boże nie daj tylko potopu, z resztą sobie poradzimy...
  • kasiabe
    6 maj 2013 15:00
    Avatar
    mi się śnił obóz koncentracyjny .. czyżby Borowski?
  • PRAWDA
    6 maj 2013 16:15
    Avatar
    LUDZIE PRZEJMUJECIE SIĘ JAK MALE DZIECI, JA TEZ JUTRO PISZE I JEST MI OBOJĘTNE CO BĘDZIE(DZIADY,POTOP,WESELE,CHŁOPI czy inny CHOOJ). WYSTARCZY DOBRZE PRZEANALIZOWAĆ FRAGMENT. RADZE NIE CHYTAĆ SPINY BO TO JEST NAJGORSZE. LEPIEJ IŚĆ ZAGRAĆ W PIŁKĘ CZY DO KINA A NIE SIEDZIEC PRZED KOMPEM I SPRAWDZAĆ CO BĘDZIE
  • Magda
    6 maj 2013 16:15
    Avatar
    Noo...jutro juz bedzie wiadomo;) ja tez nie jestem za potopem..ani nad niemnem, tematyka wojennna jak najbaardziej ale znajac szczescie naszego rocznika(radioaktywne xD) too moze byc roznie;)
  • patryk
    6 maj 2013 16:28
    Avatar
    Zjedliście literkę przy Nie-boskiej komedii, cześ-Ć
  • Magda
    6 maj 2013 16:30
    Avatar
    ;) ;)
  • Marica.
    6 maj 2013 16:34
    Avatar
    chodźmy na piwko nie gadając o jutrzejszym koszmarze :D
  • Juta
    6 maj 2013 16:36
    Avatar
    kto stawia? :D
  • Marica
    6 maj 2013 16:38
    Avatar
    ktoś się znajdzie :D
  • Juta
    6 maj 2013 16:41
    Avatar
    <drinkujemy> a jutro na polski na kacu :D
  • marica.
    6 maj 2013 16:41
    Avatar
    haha :D może będziemy bardziej kreatywni :D
  • Karola
    6 maj 2013 16:43
    Avatar
    ŻYCZĘ WSZYSTKIM POWODZENIA!
  • Juta
    6 maj 2013 16:44
    Avatar
    na pewno :D nawet potop by nam trudności nie sprawił :D
  • Misiek
    6 maj 2013 16:50
    Avatar
    Nie znam żadnej lektury, żadnego bohatera, problematyki nic !!!
  • Magda
    6 maj 2013 16:50
    Avatar
    hehe ;)
  • Marica
    6 maj 2013 16:52
    Avatar
    dobra maturzyści ostatni mój apel na tej stronie bo trzeba wyjść w końcu z tego neta ! :D nie ma co się bać, przecież łatwo na ściemniać z tekstu jaki będziemy mieli przed oczami, pamiętajcie, żeby nie robić błędów rzeczowych typu pomylenie epok, jak się nie jest pewnym to lepiej nie pisać bo trzy takie błędy i jest 0 punktów za pracę :D duchowo się łączymy i albo będziemy płakać albo opijać :D powodzenia maturzyści :D ! ;* Ps. i oby nie POTOP ! :D
  • Domi
    6 maj 2013 16:54
    Avatar
    A ja chce Dżumę:D
  • Marica.
    6 maj 2013 16:56
    Avatar
    "Misiek" mogę się założyć, że zdasz :D przynajmniej Ci się nie pomyli żaden bohater ani wątek :D trzymam kciuki :D
  • Misiek
    6 maj 2013 16:56
    Avatar
    Dobra to powtarzam sobie jako pierwsze POTOP
  • Juta
    6 maj 2013 17:02
    Avatar
    :D jutro sie wszystko okaże :D powodzenia mój roczniku!!!!
  • Misiek
    6 maj 2013 17:12
    Avatar
    Dobrze jest poczytać streszczenia: Potop, Przedwiośnie, Chłopi, Inny świat, Opowiadania Borowskiego, Nad Niemnem, Gloria Victis

    Ale Nad Niemnem tylko z tomu III - rozmowa Korczyńskich z synem. Więc obowiązuje cała treść, problematyka czy tylko ta rozmowa ?
  • Edek
    6 maj 2013 17:26
    Avatar
    Rozmowa, i pamiętaj Chłopi tylko tom 1 ;)
  • ja
    6 maj 2013 18:01
    Avatar
    mi sie snił świętoszek
  • JPJP
    6 maj 2013 18:42
    Avatar
    JP NA 100 % bedzie
  • Syyl
    6 maj 2013 19:46
    Avatar
    cholera a mnie ogarnęła totalna panika! Już nie wiem na co mam zwrócić większą uwagę, powtarzam i czytam wszystkie streszczenia i opracowania ale jak mnie pustka ogarnie w głowie jutro to może na zawał padne i kaniec . ;/
  • goska
    6 maj 2013 19:51
    Avatar
    nie martw się :D pewnie większośc wypracowanie większosci osób to bedzie wielka improwizacja :P moje zapewnie tez iż nic nie czytałam
  • goska
    6 maj 2013 19:52
    Avatar
    * wypracowanie większości osób
  • Kamilsq
    6 maj 2013 19:58
    Avatar
    Przecież żeby zdać maturę nie trzeba znać treści lektury wgle, wystarczy na tych 2 fragmentach pracować.
  • Aneta.
    6 maj 2013 20:53
    Avatar
    Czasem ci mogę podać jeden fragment i w temacie napisać inną lekturę, do której masz się odnieść, ale nie podadzą ci żadnego fragmentu ;) Tak więc spontan to podstawa.
  • leszek
    6 maj 2013 20:53
    Avatar
    lepiej znac lekture a nie sciemniac co popadnie i przepisywac polowe tekstu z fragmentow
  • Aneta.
    6 maj 2013 20:53
    Avatar
    mogą
  • leszek
    6 maj 2013 20:54
    Avatar
    jak dla mnie moze byc literatura obozowa
  • Mara z Tych :)
    6 maj 2013 21:13
    Avatar
    Powodzenia Kochani :* ps; wielka improwizacja!!!!
  • paulina
    6 maj 2013 21:23
    Avatar
    mi została tylko Zbrodnia i kara i obejrzenie chłopów :D reszta juz mniej wiecej w głowie :P
  • leszek
    6 maj 2013 21:41
    Avatar
    ogolnie to na koncu okazuje sie ze ikar wcale nie byl zbrodniarzem:D
  • moncia
    6 maj 2013 22:19
    Avatar
    a czy na pewno będzie temat wolny , tzn . wiersze ?
  • paulina
    6 maj 2013 23:23
    Avatar
    ja sie juz boje
  • OpalonyDżony
    6 maj 2013 23:33
    Avatar
    zero spiny, są drugie terminy.
    biochem pozdrawia :D
  • Miki
    7 maj 2013 13:54
    Avatar
    Czy sądzicie, że jeźeli napisałem, że Przedwiośnie to dzieło pozytywistyczne we wstępie to wyzerują mi pracę ?
  • Isani
    7 maj 2013 17:32
    Avatar
    Miki, napisałam to samo. ;/ Ktoś się zna i może odpowiedzieć na powyższe pytanie?
  • Marica.
    7 maj 2013 18:59
    Avatar
    spokojnie nic Wam nie wyzerują :) Po pierwsze można mieć trzy błędy rzeczowe a pomylenie epoki jest właśnie błędem rzeczowym, za co macie minus 1 punkt :) Po 2 wyzerować pracę można za błędy kardynalne typu napisanie, że Seweryn przybył z Cezarym do Polski i ie umarł, bądź to, że Przedwiośnie napisał np.Mickiewicz a nie Żeromski :D
  • adam
    7 maj 2013 19:00
    Avatar
    napisałem w Glorii Victis, ze było to powstanie listopadowe a nie styczniowe. Myslicie ze to bardzo duzy blad, ze zaważy na mojej pracy ?
  • Bart
    7 maj 2013 22:06
    Avatar
    Ja napisałem że Baczyński pamięta tamto powstanie pierwsze to jest kardynalny nie ?
  • maniek
    10 maj 2013 11:17
    Avatar
    A na rozszerzenie chcę treny!
  • Barbara
    8 październik 2013 8:40
    Avatar