7 rzeczy, które powinieneś zrobić przed maturą

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

7 rzeczy, które powinieneś zrobić przed maturą

Big_kursy_maturalne

Artykuł Sponsorowany.

Drodzy Maturzyści! Prezentujemy Wam kilka sprawdzonych wskazówek i porad, aby właściwie rozpocząć przygotowanie do Matury.

Każdy z Was chce zdać Maturę i dostać się na wymarzone studia. Aby osiągnąć ten cel, należy się dobrze przygotować - zdobyć konkretną wiedzę oraz umiejętności. Do matury można przygotowywać się całkowicie samodzielnie lub skorzystać z pomocy - sprawdzonych kursów maturalnych albo korepetycji. Oto kilka wskazówek i rad na początek przygotowań do matury.

1. Określ przedmioty, jakie będziesz zdawał na maturze

Przeanalizuj swoje plany, możliwości oraz zapoznaj się z trybem i zasadami postępowania rekrutacyjnego na studia. Przygotuj listę przedmiotów, które będziesz zdawać na maturze - i tak musisz to przemyśleć, by wypełnić deklarację maturalną. Obowiązkowe przedmioty do zdania na egzaminie maturalnym to: język polski, język obcy i matematyka - wszystkie na poziomie podstawowym. Ponadto obowiązkowo musisz przystąpić do co najmniej jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. To właśnie dobry wynik z przedmiotów dodatkowych (najlepiej kilku) przesądza o dostaniu się na wymarzony kierunek studiów. Poświęć czas na wstępną hierarchizację przedmiotów maturalnych. Zacznij od tego przedmiotu, który musisz powtórzyć od podstaw, a na końcu uwzględnij ten, z którym dobrze sobie radzisz. To z pewnością pozwoli na lepszą organizację dalszej nauki.

To jest Twoja własna decyzja życiowa, którą musisz podjąć samodzielnie.

2. Określ, czego dokładnie w danym przedmiocie musisz się nauczyć

Egzamin maturalny sprawdza wiedzę i umiejętności określone w dokumencie, który nazywa się Podstawą Programową. Dokument ten odpowie Ci na pytania, jakie treści z danego przedmiotu powinieneś opanować, by dobrze zdać maturę. Jest to dokument ministerialny, w którym określone są:
1) umiejętności, które uczeń powinien zdobyć,
2) wiadomości, jakie powinien opanować uczeń po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej.
Pamiętaj, że to na Podstawie Programowej, i tylko na niej, opiera się egzamin maturalny.

Jeśli nie lubisz wypuszczać się sam na szerokie wody, pozwól sobie pomóc. To właśnie na kursach maturalnych zajęcia odbywają się metodycznie zgodnie z Podstawą Programową. Uczęszczając na kursy przygotowujące do matury, na których wykładają egzaminatorzy OKE i doświadczeni nauczyciele LO, dowiesz się na każdych zajęciach, czego się nauczysz, jaki jest zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie maturalnym.

3. Wybierz materiały do nauki przedmiotu i uporządkuj je

Jeżeli chcesz dobrze zdać maturę, musisz posiadać utrwaloną wiedzę i umieć ją wykorzystywać w rozwiązywaniu zagadnień egzaminacyjnych. Musisz mieć materiały, z których zdobędziesz wiedzę i zbiory ćwiczeń, na których będziesz "trenował się" w rozwiązywaniu zagadnień maturalnych. To drugie najlepiej robić na arkuszach maturalnych CKE. Przygotuj więc sobie zestawy arkuszy maturalnych z lat ubiegłych oraz z matur próbnych wraz z odpowiedziami i schematem punktowania. To wszystko znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zapoznaj się z różnymi typami zadań, sposobem sprawdzania wymagań z wybranych przedmiotów, wykorzystaniem materiałów źródłowych. Zebrane arkusze najlepiej posegreguj działami według podstawy programowej. To ułatwi ci rozwiązywanie zadań, a przede wszystkim sprawdzenie stopnia opanowania poszczególnych treści, w tym: wiadomości i umiejętności.

Czujesz się trochę tak, jakbyś sam płynął w nieznanym kierunku? Chciałbyś, aby ktoś odciążył Ciebie na początku choćby z tych obowiązków? Uczęszczając na uznane kursy maturalne, na każdych zajęciach będziesz sukcesywnie otrzymywał zestawy zadań wyselekcjonowanych przez wykładowcę tak, by każda umiejętność i treść została sprawdzona. Nauczysz się "czytać i rozumieć" polecenia, wykorzystywać informacje podane w różnych materiałach źródłowych: tabele, diagramy, wykresy, schematy, fotografie. Uwierz, że połowa sukcesu tkwi w poprawnym zrozumieniu treści zadania.

4. Ułóż plan nauki z danego przedmiotu

Określ swój harmonogram działań: tygodniowy, miesięczny, kwartalny. Ustal, jakiego przedmiotu będziesz się uczył w danym dniu tygodnia. Duże partie materiału podziel na mniejsze. Określ sobie, w jakim czasie (w skali tygodni, miesięcy) opanujesz duże partie materiału. Planuj racjonalnie oraz ucz się codziennie. Nie zakładaj, że jednego dnia powtórzysz np. całą epokę baroku lub dynamikę punktu materialnego, czy rachunek pochodnych. Weź kalendarz i zapisz, ile czasu dziennie, a także w tygodniu, poświęcisz na naukę danych zagadnień z poszczególnych przedmiotów. To twój kolejny krok.

To wszystko możesz zaplanować sam, ale równie dobrze możesz skorzystać z pomocy w tym zakresie, jaką dają korepetycje lub jeszcze lepiej - profesjonalne kursy do matury . Rezerwując czas na kurs maturalny, z pewnością dobrze go wykorzystasz. 4 godziny lekcyjne zajęć z wybranego przedmiotu, poświęcone raz (lub czasem dwa) w tygodniu na powtórzenie danego przedmiotu, uzupełnione dodatkowo bieżącymi powtórkami w domu, gwarantują osiągnięcie celu przy optymalnym wydatku czasowym. To, co zrobisz na kursie w 4 godziny lekcyjne, w domu mogłoby Ci samodzielnie zająć kilka dni pracy, zakładając, że miałbyś już wszelkie materiały, ułożony program działania i że nie popełniłbyś żadnych błędów.

5. Zmotywuj się

Myśl o swoim celu, skup się, myśl pozytywnie. Dobre nastawienie do nauki sprawia, że szybciej zapamiętujesz. Zawsze skupiaj się na tym, co robisz. Czytając podręcznik, rób notatki. Wypisuj najważniejsze punkty dotyczące danego tematu. Koncentruj się tylko na nich. Używaj kolorów w notatkach, bądź twórczy. Po takiej sesji sprawdź, co zapamiętałeś. Powtarzając i utrwalając materiał, przygotuj listę najważniejszych słów kluczowych, rozwiąż przygotowane zadania, a także podziel się wiedzą z inną osobą. Równie dobrze możesz wyobrazić sobie osobę, którą chciałbyś nauczyć właśnie tego, czego sam się nauczyłeś. Zrób wykład "wyimaginowanej" osobie i pomyśl, czy wiedzę przekazujesz w jasny i zrozumiały sposób.

Niekoniecznie musisz zdobywać wiedzę wyłącznie samodzielnie. Warto i tę kwestię powierzyć profesjonalistom. Jednym z zadań kursów maturalnych jest to, aby przekazać Ci wiedzę w taki sposób i w takiej formie, abyś mógł ją stosunkowo łatwo utrwalić.

6. Uchwyć istotę rzeczy poznawanych zagadnień

Podczas poznawania danego zagadnienia najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z tego, co jest w nim najistotniejsze. Po pierwsze musisz ogarnąć pamięciowo obszerne treści, czyli wykonać "czarną robotę". Jednak z tej pamięciowej masy najważniejszym będzie uchwycenie istoty rzeczy, rdzenia danych treści, po to, abyś swobodnie mógł posługiwać się tą wiedzą w różnych okolicznościach.

Uchwycenie istoty zagadnień jest najtrudniejszą rzeczą w procesie nauczania i poznawania. Tu należy zdać się na nauczyciela po to, aby nie wykształcać w sobie czasem złudnych i fałszywych sądów. Na przykład cywilizacja Grecka, z jej rozwiniętą matematyką, filozofią i techniką (mechaniczną), nie wydała nam praw mechaniki i grawitacji, choć całkowicie była gotowa do ich wyodrębnienia. Potrzeba było, po prawie 2000 latach od Greków, Galileusza i Newtona, którzy wyodrębnili w mechanice to, co najistotniejsze i ujęli ściśle za pomocą matematyki. Warto więc zaufać nauczycielom - mistrzom, którzy wskażą Ci najistotniejsze rzeczy w zagadnieniach właśnie po to, abyś nie tracił czasu. Czasem mogą to być jedno, dwa zdania, nad którymi sam byś przeszedł do porządku dziennego, ale które po chwili refleksji powodują to olśnienie. To coś, co widać w oczach ludzi, gdy coś jasno zrozumieją.

7. Sprawdź swoją wiedzę

Z czasem twoja wiedza będzie stawała się coraz bardziej uporządkowana i utrwalona. Posiądziesz umiejętność łączenia i wykorzystywania wiedzy z różnych działów danego przedmiotu. Swoją wiedzę musisz systematycznie sprawdzać. W tym celu rozwiązuj samodzielnie zadania, sprawdziany oraz matury próbne.

Biorąc udział w profesjonalnych kursach maturalnych, otrzymasz tam specjalnie przygotowane skrypty, podręczniki, zadania domowe, autorskie sprawdziany oraz zbiory arkuszy maturalnych . To pomoże Ci w nabywaniu wiedzy oraz w kontrolowaniu poczynionych postępów.

 

Artykuł przygotował Mariusz Mroczek, dyrektor centrum edukacji maturalnej EDUKARIS (www.kursymaturalne.pl), fizyk teoretyczny, specjalista edukacji maturalnej, autor podręcznika z fizyki "Mechanika i Grawitacja" oraz próbnych arkuszy maturalnych, wykładowca, egzaminator maturalny.

Podziel się z innymi

Komentarze (5)

 • Avatar
  maa

  żyjemy w XXI wieku a wciąż w artykułach używa się tylko rodzaju męskiego, wydaje wam się, że kobiety wciąż tylko się grzebią w garach i nie podchodzą do matury, że to tylko faceci się edukują jak za dawnych czasów? przestańcie wreszcie żyć średniowieczem męscy szowiniści

  1 październik 2018 11:00
 • Avatar
  hey

  popieram, i po co kobieta na zdjęciu jak artykuł kierowany do mężczyzn?

  2 kwiecień 2019 17:13
 • Avatar
  Derro

  Nie widzę problemu drogie koleżanki, jak coś wam się nie podoba to nie czytajcie

  21 kwiecień 2019 22:34
 • Avatar
  maa

  No i co, przeczytałam i nie cofnę tego. Skoro nie widzisz problemu to pewnie jesteś facetem albo babą ze starej generacji, wychowanej na silnie zmaskulinizowanym języku polskim. Seksizm językowy jest taką samą dyskryminacją jak każda inna forma seksizmu, rzecz w tym, że za mało (albo i wcale) się o nim nie mówi no i nie zniewala kobiet, nie uzależnia kobiety od mężczyzn, więc wiele osób (nawet kobiet) nie widzi problemu. Ale przyjdą czasy, że seksizm językowy będzie tak samo piętnowany jak seksizm ogółem. W ogóle to całe zwracanie się do osoby czytającej na ty jest mało profesjonalne, nawet w starych książkach używano formy bezokolicznika typu ,,przeczytać i powtórzyć'', a nie ,,przeczytaj i powtórz.

  9 listopad 2019 21:03
 • Avatar
  Janusz

  kobiety do wora

  4 lipiec 2020 11:58

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem