Studiuj z głową, czyli jak nie zmarnować 5 lat studiów.

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Studiuj z głową, czyli jak nie zmarnować 5 lat studiów.

Big_cv-studenta

A więc dostałeś się na wymarzony kierunek studiów. Być może jest on nawet kierunkiem tak zwanym prestiżowym, dającym jako takie gwarancje na podjęcie w przyszłości. Pracy, która – co należy dodać – będzie i satysfakcjonująca, i dochodowa.

Prawdziwe historie znajomych

Tak właśnie myślał Jakub dostając się na wymarzone studia prawnicze w jednym z większych miast w Polsce. Po intensywnych pięciu latach nauki nadeszło … rozczarowanie. Wymarzony zawód radcy prawnego okazał się nieosiągalny – za mało punktów na egzaminie aplikacyjnym.

Nieco inaczej swa przyszłość planowała Agnieszka – artystka i humanistka od urodzenia. Jej marzenie to historia sztuki i praca w prestiżowej galerii lub muzeum. Pracę w muzeum dostała, ale nie do końca w odpowiadającym jej charakterze. Powód? Nie miała się czym pochwalić.

 

Twoje CV to cały Ty

W dzisiejszych czasach pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, jakie fachowca poszukują. Co więcej, często (nie licząc ekstremalnie niszowych branż – ale na tym akurat się nie znamy), a w zasadzie zawsze na dane stanowisko jest więcej niż jeden (czyli Ty) chętnych. Co więc zrobić, by się przebić? Odpowiedź jest tak sama, jak w show biznesie – nie możesz być bezbarwny i nijaki, musisz się odróżniać.

Po pierwsze – Twoje osiągnięcia naukowe muszą być bardzo dobre, lub nawet imponujące. Tego zabrakło Jakubowi, w decydującej dla niego chwili, jaką był egzamin na aplikację radcowską. Z drugiej strony nasza druga bohaterka – Agnieszka – pod tym względem spełniała wszelkie kryteria. Co jeszcze decyduje o przyszłym sukcesie?

Tak istotny i popularny na Zachodzie, powoli i u nas zaczyna się przyjmować nacisk na działalność i rozwój w wolnym czasie. W szczególności chodzi tu o działalność w różnego rodzaju kołach naukowych czy artystycznych, udzielanie się w wspierających czy zbliżonych do studiowanego kierunku stowarzyszeniach. Pracodawca z pewnością przychylniej spojrzy na obszernie zapisane CV w rubryce doświadczenie i umiejętności niż na to, na którym widnieje jedynie zapis o ukończonych studiach.

Także działalność niezwiązana z nauką może przynieść nam wiele późniejszych korzyści. Działalność wolontariacka owocuje możliwością wpisania w CV popartej czymś umiejętności współpracy czy samodzielnego zarządzania pracą i czasem.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że takie działania to wspaniała okazja na poszerzenie własnych horyzontów, otwarcie się na świat, idee i ludzi. Właśnie ludzi – ja podczas akcji „Zielony Święty Mikołaj” poznałem moich najbliższych przyjaciół.

Podsumowując – zdaję sobie sprawę, że studia na nauka i jeszcze studenckie życie, ale – jeśli poważnie myślisz o przyszłości – zastanów się nad dodatkowym zaangażowaniem.

 

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem