Stancja, mieszkanie studenckie czy akademik?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Stancja, mieszkanie studenckie czy akademik?

Big_akademik-stancja

Wreszcie, udało się! Matura za Tobą, papierek z Dziekanatu o przyjęciu na studia w ręce, udane wakacje za Tobą, a nowe studia, znajomi, przyjemności, ale i wysiłek – przed.

Zanim do tego dojdzie, ogromna większość pierwszoroczniaków musi dokonać jeszcze jednego wyboru – stancja czy akademik? Od razu zaznaczę, że kwestie finansowe w tym miejscu pomijamy, są one bowiem zazwyczaj od Was niezależne.

Akademik

Akademik, rozwiązanie zazwyczaj dużo tańsze, niesie ze sobą wiele pozytywów, ale rozwiązanie to nie jest – jak zresztą wszystko w życiu – pozbawione wad. Z pewnością dużą zaletą jest bujne życie towarzyskie, możliwość poznania starszych studentów, którzy podzielą się wiedzą, doświadczeniem czy nawet ściągami.

Minusem, z którym musimy się liczyć w przypadku zamieszkania w akademiku jest … bujne życie towarzyskie, które raczej nie sprzyja rygorystycznemu wysiłkowi intelektualnemu. Znane (i wcale nie tak rzadkie) są przypadki studentów dobrych i bardzo dobrych, mieszkających w akademiku, dla których miał on działanie wręcz zbawienne. Z zahukanych, nieśmiałych poczwarek zmienili się w motyle – dusze towarzystwa. Z drugiej strony nadmiar obecności ludzi o taki właśnie charakterze też ma swoje minusy. Polecam tu wpisać w wyszukiwarkę YouTube hasło akademik, by na własne oczy ujrzeć przykłady „kreatywności” niektórych studentów.

Nie możemy nie wspomnieć tu o krążących legendach odnośnie warunków sanitarnych panujących w niektórych akademikach. Niestety, w każdej legendzie jest ziarnko prawdy… Od razu nasuwa się tu odpowiedź Pawła – studenta 5. roku Politechniki, który na pytanie o higienę, odpowiedział, że „nie jest źle, choć karaluchy czasami mogą się przypałętać”. Z drugiej strony pamiętajcie, że dużo w tej kwestii zależy także i od Was, w myśl przysłowia: „Jak se pościelesz, tak się wyśpisz”

Stancja i mieszkanie studenckie

Kwestia doboru stancji jest bardziej skomplikowana. W zasadzie istnieją bowiem ich trzy rodzaje. Najmniejszą popularnością, jak i podażą, cieszą się pokoje wynajmowane przy rodzinie. W tej sytuacji koszta zazwyczaj są niższe, ale musimy być gotowi na kilka istotnych ograniczeń. Przede wszystkim to właściciele narzucają zasady, m.in. w tak newralgicznych sprawach jak godziny powrotu do domu. Druga opcja to mieszkanie studenckie – a więc grupowy najem niezamieszkałego mieszkania. Do dobra opcja, zwłaszcza dla grupy znanych sobie osób. Z drugiej strony nierzadko zdarza się, że sympatia nie wytrzymuje próby wspólnego mieszkania. Wszyscy mieszkańcy muszą charakteryzować zdolnością do ustępowania i przestrzegać wspólnie ustalonych zasad.

Ostatnia – najrzadziej występująca możliwość – to samodzielne mieszkania. Nie trzeba tu chyba dodawać, że jest ona bezsprzecznie najlepsza, ale i najbardziej wymagająca finansowa.

Podsumowując, wszystko zależy tu od zasobności naszego portfela, jak i charakteru i oczekiwań odnośnie studenckiego życia. Na pocieszenie można jeszcze dodać, że zawsze istnieje możliwość zmiany miejsca zamieszkania.

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem