Jak zdobyć dyplom Harvarda wydając niecałe 350 PLN?

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak zdobyć dyplom Harvarda wydając niecałe 350 PLN?

Big_dyplom_harvarda

Wiesz, co mają ze sobą wspólnego Tommy Lee Jones, J. F. Kennedy, Zbigniew Brzezinski, Theodore Roosevelt Jr., Bill Gates, Mark Zuckerberg, Natalie Portman, Barrack Obama I George W. Bush?

Zgadza się. Wszyscy oni studiowali na Uniwersytecie Harvarda. Natalie Portman też.

Ale wiesz co?

Ty też możesz mieć dyplom Harvarda. Serio. I to za parę groszy.

To nie żart. Naprawdę. Jak to zrobić?

Już mówię. Ale zanim...

Nie da się ukryć. Amerykanie mają najlepsze uczelnie na świecie. Jasne. Powiesz, że to tylko dlatego, że to oni, dziwnym zbiegiem okoliczności, tworzą te wspaniałe rankingi i plasują swoje uczelnie na podium.

Może i jest w tym trochę racji. Ale...

Statystyki nie oszukasz mój drogi. Na 881 laureatów nagrody Nobla, aż 259 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Z tamtejszych uczelni.

Czyli, aż co trzeci Noblista to Amerykanin! A z Uniwersytetu Harvarda pochodzi aż 24 laureatów.

To o czymś świadczy. 

Swoją drogą, nasza Maria Skłodowska-Curie była jedną z 4 osób na świecie, które stawały na Sztokholmskim podium, aż dwa razy. Była też pierwszą przedstawicielką płci przeciwnej, która odebrała tę prestiżową nagrodę. Mamy się kim pochwalić. Nie tylko ona zapisała sie w naszej chlubnej historii.

Ale bądźmy realistami. I ja, i Ty na Nobla szanse mamy tak nikłe, jak zwycięstwo Mandaryny w Eurowizji.

Ale szanse na dyplom Harvarda, o dziwo, już coraz większe.

Wiemy, że Amerykanie mają nie tylko świetne uczelnie, ale i najszybciej rozwijające się technologie.

W dodatku, ich uczelnie z tych technologii korzystają. Wierzę, że i w Polsce niedługo pójdziemy tą drogą.

O czym mówię?

MOOC. Słyszałeś kiedyś o tym? A no właśnie.

MOOC to skrót od Massive Open Online Course – masowe, otwarte, kursy online.

Tak. Możesz studiować na Harvardzie zdalnie! Super, co?

Kto to wymyślił?

Są spory o to, kto pierwszy wpadł na ten genialny pomysł. W 2006 roku pojawił się pierwszy, raczkujący jeszcze kurs tego typu. Firma HASTAC chwali się, że to oni pierwsi wymyślili taki wynalazek. Inni mówią, że to Dave Cormier z  University of Prince Edward Island.

Ale szczerze? Kogo to obchodzi! Ważne, że jest!

Pewnie zastanawiasz się, jak to działa? Już mówię.

Istnieją pewne platformy, za chwilę powiem, na jakie warto się zapisać, które podpisują umowę z uniwersytetem. Później dany uniwersytet przygotowuje materiał i kurs. Robi to konkretny, prawdziwy profesor. Wrzuca go na platformę. I każdy może się zapisać. Każdy!

Nie ma żadnych egzaminów wstępnych, testów, całego fiubździu i savoir vivre. Zakładasz konto, wybierasz uczelnię, o której całe życie marzyłeś i voilà. Studiujesz!

Ale, jak to konkretnie działa?

Zapisujesz się na wybrany kurs. Są ich setki! Programowanie, statystyka, grafika komputerowa, nowoczesne zarządzanie i tysiące innych. Kurs może trwać od 4 do 16 tygodni. W ciągu każdego tygodnia musisz wysłuchać wykładów prowadzonych przez profesora. Wykonać wszystkie zadania i zazwyczaj zdać test sprawdzający. Z reguły musisz go zdać na minimum 80%. Nie jest łatwo. Co najlepsze, możesz wysłuchać wykładu o każdej porze dnia i nocy na smartfonie. Bo wykłady są nagrane wcześniej.

Na koniec tej przygody zdajesz egzamin końcowy i jeśli wykupisz opcje z dyplomem to dostajesz dyplom MOOC Uniwersytetu Harvarda, czy jakiejkolwiek uczelni, jaką sobie wybrałeś.

Ale uwaga. Wcale nie tak łatwo skończyć i zdać egzamin. Trzeba naprawdę się do tego przyłożyć. To jak studia. Może być czasem stresująco. Choć osobiście uważam, że wcale nie wiele trudniejsze niż te nasze polskie. Trzeba się uczyć i tyle. Nie musisz być Einsteinem, czy Curie-Skłodowską. 

Ja, gdy odkryłem ten wynalazek to oszalałem. Zapisałem się od razy na 5 kursów. No ale skończyłem tylko te, za które zapłaciłem. To było dodatkowa motywacja.

Jakie platformy są najlepsze? Po pierwsze EDX.org

Wrzucam przykład kursów na Harvardzie. Okej. Medycyny nie będziesz mógł studiować. Umówmy się. Ale wszystko to, czego da się nauczyć za pomocą świecącej maszynki przed którą siedzisz, czemu nie.

Na jakich uczelniach można studiować na EdX?  

Proszę bardzo. Oto przykład. 

A oprócz tego: Oxford, Princeton i masa innych. 

To nie tylko USA. To cały świat. Nieźle? 

No to idźmy dalej. Kolejna genialna platforma to Coursera.  Działa bardzo podobnie. Wybierasz kurs, uczelnię i śmigasz. Bardzo ważne jest to, że możesz zacząć dany kurs, a jeśli Ci się spodoba to możesz zapłacić te 50-70 USD za konkretny dyplom, jeśli go skończysz lub zwyczajnie studiować dalej, ale na zakończenie nie dostaniesz nic konkretnego. Żadnego certyfikatu.  

Co ma na liście Coursera? 

Podobnie. Sama czołówka światowych rankingów. Ponad 100 różnych instytucji. 

Czyli jeszcze raz. Co w tym takiego fajnego?  

1. Poczujesz klimat studiowania w USA 

Wykłady są prowadzone przez amerykańskiego profesora. Zobaczysz w jaki sposób tam się naucza. Jak wyglądają prezentacje. W jakim stylu prezentowana jest wiedza. Podejście do studenta. Możesz nawet przekonać się czy dobrze wybrałeś studia. Wszystko. 

2. Dostajesz praktyczną wiedzę

Ja wybrałem kurs związany z wnioskowaniem statystycznym i analizą danych. Wiem, jestem nienormalny. Ale kurs był świetny. Nie dość, że skomplikowaną wiedzę przekazują w lekki sposób to jeszcze uczysz się jej używając programu do analizy statystycznej. W cenie kursu. Praktyka.

3. Peer review

To jest coś, z czym się nie spotkałem w Polsce. Nie tylko profesor, czy też napisany przez niego algorytm ocenia Twój test, ale też inni studenci. Ty też często dostajesz ze 3 prace, czy testy innych studentów i musisz je rzetelnie ocenić. Fajnie, co? Uczysz się więcej, bo czytasz więcej i możesz poczuć się jak wykładowca.

4. Nauczysz się pisać artykuły naukowe.

Kojarzysz, że zgodnie z nowymi zasadami przyznawania stypendiów naukowych ważna jest, nie tylko średnia, ale i działalność naukowa i sportowa. Jeśli nie jesteś atletą to możesz tworzyć publikacje naukowe. 

Ale czy słyszałeś, żeby jakiś student pisał artykuły? 

No ja też nie. A tutaj możesz się tego nauczyć. Jednym z warunków zaliczenia było napisanie artykułu. Ale pokazują Ci krok po kroku jak to zrobić. Okazuje się, że nie taki wilk straszny. I masz co wrzucić do CV już w trakcie studiów. Wierz mi, takie rzeczy robią wrażenie na pracodawcach. Mój jest tu link do mojego artykułu.

5. Możesz studiować wtedy, kiedy masz czas.

Masz cały tydzień, żeby przerobić powiedzmy 4-6 godzin nauki. Nie jesteś ograniczony porą, ale zazwyczaj musisz wyrobić się w ciągu tygodnia. Także tramwaj, dom, park itd. wchodzą w grę. Jak Ci wygodnie.  

6. Kontakt ze studentami

W trakcie trwania kursu masz kontakt ze studentami z całego świata. Wszystkimi, którzy studiują w tym czasie razem z Tobą. Możesz gadać, wymieniać się wiedzą. Co chcesz. Macie swoje forum.  

7. Dostajesz dyplom!

I najlepsze. Dostajesz najprawdziwszy certyfikat Harvarda! Jasne, że to nie dyplom po 5 latach studiów, na które cała Twoja wioska, łącznie z panią sklepową, musiałaby zbierać przez kilka pokoleń (średnia cena roku studiów na Harvardzie to 50 tys. USD), ale jest to elektroniczny certyfikat, który możesz podpiąć pod swój profil na Linkedin, albo wydrukować. Jest na nim elektroniczny podpis profesora, logo uczelni itd. Za taki certyfikat musisz zapłacić od 70-100 USD. Ale czy to naprawdę aż tak dużo? Więcej płacisz za buty do biegania, które Ci się zedrą po dwóch latach. 

Mój wygląda o tak

Ja w takie rzezczy inwestuję, bo po pierwsze będziesz mieć motywację, żeby skończyć kurs i nie wynajdywać miliona nijakich wymówek, a po drugie taki certyfikat naprawdę zrobi wrażenie na rozmowie kwalifiakcyjnej. I dostaniesz takiego kopa pozytywnej energii, że hej. Spróbuj serio. Ja polecam wszystkim.  

Więcej podobnych wskazówek znajdziesz na moim blogu www.businesslifemanual.pl. Jest tam masa innych przydatnych informacji. Kliknij też łapkę w górę na fanpagu www.facebook.com/businesslifemanual to będziesz na bieżąco z podobnymi nowinkami.

Cześć!

Autor: Marcin Masłowski

Podziel się z innymi

Komentarze (61)

 • Avatar
  Marzena

  Genialne !!!

  17 wrzesień 2017 19:27
 • Avatar
  Piotr

  Żałosne !!!

  18 wrzesień 2017 23:14
 • Avatar
  Łukasz

  Piotrze, czemu żałosne? Takie możliwości powinna udostępnić każda wyższa uczelnia w kraju.

  19 wrzesień 2017 1:02
 • Avatar
  Andrzej

  Na 100 osób zawsze znajdzie się jedna, której się coś nie spodoba. Dla mnie to super sprawa. Nauczyć się css i javascript za darmo na amerykańskiej uczelni. Co w tym złego?

  19 wrzesień 2017 20:19
 • Avatar
  Hanna

  Tez juz mam kilka dyplomow z coursera, najbardziej podobal mi sie kurs z Psychologii Pozytywnej.

  19 wrzesień 2017 23:37
 • Avatar
  Ryszard

  Proszę o przykład chociaż jednego pracodawcy, dla którego taki dyplom zadecydował o przyjęciu do pracy kandydata. W kraju lub za granicą.

  12 lipiec 2019 15:44
 • Avatar
  Plaupt

  <a href="https://fleetingsdg.info/bio-speed-dating/">https://fleetingsdg.info/bio-speed-dating/</a>

  24 styczeń 2020 13:47
 • Avatar
  Ewelina

  Bardzo wartościowa publikacja. Dziekuję.
  Odpowiadając na pytanie Ryszarda gburka: np. ja zwracam na takie rzeczy uwagę podczas rekrutacji. Osoba z takim certyfikatem jawi mi się jako ambitna, zaradna i kreatywna, a więc ma potencjał na wartościowego pracownika wskazującego inicjatywę ;)

  31 lipiec 2020 22:47
 • Avatar
  mof

  Hello there coolchick among many others, you've produced some excellent points concerning the processes utilized by mothers and fathers to interrogate kids, however weand attempt and
  https://divorceronline.com/mississippi/mississippi-divorce-forms-online/

  2 grudzień 2020 0:20
 • Avatar
  alternative to alprostadil

  what is alprostadil used for https://alprostadildrugs.com/ illegal sales of alprostadil

  6 kwiecień 2021 0:02
 • Avatar
  Susan Benson

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym.

  Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zalecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź.

  Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób.

  Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki;
  * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie.
  * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć.
  * Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.
  * Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%.
  * Wysokie wskaźniki akceptacji
  * Elastyczna spłata - masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat.
  * Prosta aplikacja online.
  * Spersonalizowane wskazówki i wiedza.
  * Brak ukrytych opłat

  Nie trać okazji z powodu braku funduszy. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie

  Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę na ten adres e-mail sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub w WhatsApp pod numerem +447903159998

  Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  7 kwiecień 2021 10:23
 • Avatar
  chloroquineorigin

  hidroxicloroquina https://chloroquineorigin.com/ - chloroquine prophylaxis buy chloroquine uk <a href="https://chloroquineorigin.com/ ">chloroquine australia </a> hydroxychloroquine

  21 maj 2021 22:41
 • Avatar
  hydroxychlor 200mg

  what is chloroquine https://chloroquineorigin.com/# what is hydroxychloroquine used for arthritis

  9 sierpień 2021 6:00
 • Avatar
  cialis 20mg

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis price</a> cialis online

  18 październik 2021 18:55
 • Avatar
  cialis alternative

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis with dapoxetine overnight to</a> cialis coupon

  22 październik 2021 18:48
 • Avatar
  cialis pills

  cheap cialis <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">can i take cialis with daxpoteine</a>

  25 październik 2021 19:52
 • Avatar
  can i take cialis with daxpoteine

  https://cialiswithdapoxetine.com/ cialis dosage

  29 październik 2021 1:06
 • Avatar
  cialis 20mg

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis support 365</a> cialis coupon

  1 listopad 2021 6:58
 • Avatar
  buy cialis online

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tablets</a> cialis tablets

  7 listopad 2021 21:44
 • Avatar
  cialis black is it safe

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis price</a> cialis price

  11 listopad 2021 5:24
 • Avatar
  cialis dosage

  https://cialiswithdapoxetine.com/ cialis without a doctor prescription

  15 listopad 2021 0:47
 • Avatar
  best prices for cialis 20mg

  buy cialis online <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">buy cialis online</a>

  18 listopad 2021 3:51
 • Avatar
  cialis online

  https://cialiswithdapoxetine.com/ generic cialis

  28 listopad 2021 22:13
 • Avatar
  generic cialis

  cialis online <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">generic cialis</a>

  6 grudzień 2021 11:27
 • Avatar
  cialis coupon

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">can i take cialis with daxpoteine</a> cialis without a doctor prescription

  10 grudzień 2021 2:42
 • Avatar
  cialis pills

  cialis coupon <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">can ubuy cialis on streets</a>

  13 grudzień 2021 11:08
 • Avatar
  cialis support 365

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cheap cialis</a> cialis alternative

  17 grudzień 2021 19:27
 • Avatar
  cialis price

  cialis without a doctor prescription <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis 20mg</a>

  21 grudzień 2021 4:50
 • Avatar
  buy cialis usa

  <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis without a doctor prescription</a> cialis pills

  23 grudzień 2021 13:35
 • Avatar
  cialis without a doctor prescription

  cialis alternative <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis 20mg</a>

  27 grudzień 2021 3:16
 • Avatar
  cialis black is it safe

  buy cialis online <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tadalafil & dapoxetine</a>

  31 grudzień 2021 4:40
 • Avatar
  HadaMulk

  <a href="https://stromectoleth.com/">buy stromectol canada
  </a>

  6 luty 2022 7:58
 • Avatar
  Sebastos

  @kato - zresztą i to nie jest aktualne, gdyż w 2022 były podwyżki czyli jest to aktualnie 3782 brutto minimum - netto 2391 euro ..hm jaki tam mamy kurs Euro dzisiaj , popatrzmy x 4,68 = 11 190, czyli 12 patyków na dzień dobry.

  17 marzec 2022 14:59
 • Avatar
  rgtfll

  what does hydroxychloroquine treat https://keys-chloroquinehydro.com/

  7 maj 2022 10:21
 • Avatar
  jcyiqd

  hydroxychloroquine 400 mg <a href="https://keys-chloroquinehydro.com/#">can hydroxychloroquine be purchased over the counter</a>

  7 maj 2022 11:29
 • Avatar
  Utecesaw

  hydroxychloroquine sulfate brand name <a href="https://toplaquenil.com/">https://www.toplaquenil.com/</a> plaquenil for lyme

  24 maj 2022 14:32
 • Avatar
  fyakldel

  azithromycin and erythromycin http://erythromycinn.com/#

  3 czerwiec 2022 0:22
 • Avatar
  Josephdef

  Gultekin Ben <a href=https://www.independent.co.uk/news/uk/prisoner-on-home-leave-flees-to-cyprus-1460542.html>Gultekin Ben</a>

  6 wrzesień 2022 6:39
 • Avatar
  JamesTat

  http://sam8002.unblog.fr/?wptouch_switch=desktop&redirect=http%3a%2f%2freduslim.at
  https://fchi.vscht.cz/veda-a-vyzkum/svk/2019?after_login_redirect=http%3a%2f%2freduslim.at&cms-login=1&action=section-view
  https://floraimport.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://saransk.the-istore.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://sherland.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/

  8 wrzesień 2022 18:27
 • Avatar
  JamesTat

  http://old-rozental.ru/go.php?url=https://reduslim.at/
  https://xn--b1aeygabza2h.xn--p1ai/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://enter-bio.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  http://health.co.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=reduslim.at
  https://textorg-shop.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/

  10 wrzesień 2022 14:22
 • Avatar
  JamesTat

  https://pogovorim.by/forum/go.php?https://reduslim.at/
  http://clients1.google.com.bn/url?q=https://reduslim.at/
  http://redirect.subscribe.ru/bank.banks,21279/20110705011329/39308=16725=16721=17975=18769=18462=18765/m16579932/-/reduslim.at
  http://kyron-clan.ru/links.php?go=https://reduslim.at/
  http://poiulisorsay.unblog.fr/?wptouch_switch=desktop&redirect=http%3a%2f%2freduslim.at

  10 wrzesień 2022 15:57
 • Avatar
  Franksleet

  dark markets bolivia <a href="https://asap-drugsonline.com/ ">drugs sold on dark web </a> https://asap-marketplace.com/ - fresh onions link

  10 wrzesień 2022 16:02
 • Avatar
  Michaelzoore

  мега onion зеркало <a href="https://hydramarketdarknet.link/ ">mega даркнет </a> https://hydramarketdarknet.link/ - мега магазин

  10 wrzesień 2022 16:02
 • Avatar
  Franksleet

  wikipedia darknet market <a href="https://asap-drugsonline.com/ ">onion dark web list </a> https://asap-marketplace.com/ - incognito market link

  10 wrzesień 2022 16:02
 • Avatar
  Michaelzoore

  mega зеркало <a href="https://hydramarketdarknet.link/ ">mega даркнет </a> https://hydramarketdarknet.link/ - mega onion зеркало

  10 wrzesień 2022 16:03
 • Avatar
  JamesTat

  https://maje.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://www.mssoft.ru/bitrix/redirect.php?event1=legal.html&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  http://emilfqru.unblog.fr/?wptouch_switch=desktop&redirect=http%3a%2f%2freduslim.at
  http://disneyland.el-tours.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  https://teampack-pro.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/

  10 wrzesień 2022 17:36
 • Avatar
  JamesTat

  https://ulyanovsk.prostitutki.today/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  http://proxy.hil.unb.ca/login?url=https://reduslim.at/
  https://toolbarqueries.google.com.bh/url?sa=t&url=https://reduslim.at/
  https://ismailds.02edu.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  http://www.infineum.us.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=reduslim.at

  10 wrzesień 2022 19:15
 • Avatar
  JamesTat

  https://advance-club.justclick.ru/track/954832209/anons/1200695477/https%3A//reduslim.at
  https://basketball.businesschampions.ru:443/away/?to=https%3a%2f%2freduslim.at
  http://15543389.vkrugudruzei.ru/x/outlink?url=https://reduslim.at/
  http://freecom.ru/bitrix/redirect.php?goto=https://reduslim.at/
  http://www.ept.vrn.ru/cgi-bin/inmakred.cgi?bn=79129&url=reduslim.at

  11 wrzesień 2022 0:01
 • Avatar
  JamesTat

  https://imarket.by/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://eposignal.ru//bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  http://val42.unblog.fr/?wptouch_switch=mobile&redirect=https%3a%2f%2freduslim.at
  http://a.ut.um.nt.b.b.m.xx3.kz/go.php?url=https://reduslim.at/
  https://eduvpohod.ru:443/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/

  11 wrzesień 2022 1:33
 • Avatar
  JesseOrets

  <a href=https://tv751.com/>what is the difference between hdmi arc and earc</a>

  11 wrzesień 2022 15:29
 • Avatar
  RudolphSot

  <a href=https://bingoschool.ru/manual/blog/zaochnik-professionalnyie-uslugi-po-napisaniyu-sochinenij/>https://bingoschool.ru/manual/blog/zaochnik-professionalnyie-uslugi-po-napisaniyu-sochinenij/</a>

  11 wrzesień 2022 21:16
 • Avatar
  JamesTat

  https://www.severcon.ru/bitrix/rk.php?id=17&site_id=s1&event1=banner&event2=click&goto=https://reduslim.at/
  https://www.exkurs.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://carbocarbo.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://www.itkt.ru/bitrix/redirect.php?event1=news_out&event2=%2fupload%2fiblock%2f385%2f38535db4b81bdda84b8612784cec2155.pdf&event3=evoline%2520.pdf&goto=http%3a%2f%2freduslim.at
  https://alexv81.jeweller-karat.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/

  13 wrzesień 2022 1:42
 • Avatar
  JamesTat

  https://www.pokrov.ru:443/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://tsmir.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reduslim.at/
  https://frontier.astroempires.com/redirect.aspx?https://reduslim.at/
  http://medok.ru/bitrix/redirect.php?event1=click_to_call&event2=&event3=&goto=https://reduslim.at/
  https://nn.purumburum.ru:443/redirect.php?url=https%3a%2f%2freduslim.at&city=RU-NIZ&city_old=nn

  13 wrzesień 2022 4:43
 • Avatar
  RobertNal

  <a href=https://anotepad.com/notes/p5hcgdxn>Click here to visit</a>

  13 wrzesień 2022 14:32
 • Avatar
  RobertNal

  <a href=https://txt.fyi/-/22251/bc589eb4/>Click here to visit</a>

  13 wrzesień 2022 16:10
 • Avatar
  RobertNal

  <a href=https://zenwriting.net/frontchalk01/spend-bills-and-repayments-on-the-web-at-israel>Click here to visit</a>

  13 wrzesień 2022 21:29
 • Avatar
  TimothyLew

  <a href=https://stage-a1.asiaone.com/business/4-easy-ways-protect-floors-and-carpets-when-moving>high level movers</a>

  21 wrzesień 2022 9:20
 • Avatar
  TimothyLew

  <a href=https://devpost.com/windtrujillo521>high level movers</a>

  21 wrzesień 2022 19:15
 • Avatar
  TimothyLew

  <a href=https://divulgaaqui.online/author/calgarymovers/>high level movers</a>

  21 wrzesień 2022 23:00
 • Avatar
  Haroldcob

  Что такое гибкие кабели?
  Самый простой кабель - это одножильный провод с пластиковой оболочкой.
  Он может гнуться и сохраняет этот изгиб - если вы не делаете это слишком часто, потому что иначе провод ломается.
  Такие простые кабели используются в домашних установках.
  После установки кабель остается нетронутым в течение десятилетий.
  Такие твердые провода не подходят для многих других применений, где кабели должны быть гибкими и эластичными.
  Здесь проводники в жилах состоят из нитей - пучков тонких проволок, которые можно сгибать миллионы раз, в зависимости от конструкции, не ломая и не теряя свойств тока или передачи данных.
  Одно из самых неприятных мест для кабеля - тяговая цепь. Здесь кабели питания, сервопривода и передачи данных расположены близко друг к другу и перемещаются вперед-назад по мере работы машины.
  Иногда со скоростью более пяти метров в секунду с ускорением, превышающим ускорение силы тяжести более чем в пять раз.
  Кабели проложены в тяговой цепи таким образом, что они изгибаются только в одном направлении.
  <a href=https://мос-кабель.рф/cabel_kg_2x25_400.html>КГ 2х25-400</a>

  23 wrzesień 2022 8:32
 • Avatar
  MelvinTor

  <a href=https://piterets.ru/clause/credits/33708-kak-investirovat-v-akcii-na-birzhe.html>https://piterets.ru/clause/credits/33708-kak-investirovat-v-akcii-na-birzhe.html</a>

  24 wrzesień 2022 11:46

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem