Największe pomyłki – studia, na które nie idź, bo wylądujesz na bezrobociu

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Największe pomyłki – studia, na które nie idź, bo wylądujesz na bezrobociu

Big_id-10078735

Pierwszym, wręcz książkowym przykładem takich studiów jest filozofia. To kierunek obierany raczej przez miłośników myślenia i rozważań, a nie przez realistów szukających dobrego wykształcenia. To kierunek, który jest świetny, ale jako kierunek poboczny, przydatny na przykład do lepszego zgłębiania tajników marketingu, reklamy czy psychologii. Kolejnym takim kierunkiem są na przykład filologia polska, czy historia – na przykład historia sztuki. Są to kierunki, które produkują przyszłych nauczycieli lub pracowników domów kultury, muzeów itp. Ale powiedzmy sobie szczerze – ile takich miejsc pracy znalazłoby się w przeciętnym mieście? Niewiele, więc rzadko poszukuje się na nie nowych pracowników. Realia również pokazują, że aby pracować w szkole jak nauczyciel trzeba niestety w dużej mierze mieć znajomości. Jeżeli nawet nie trzeba będzie ich mieć to jest drugi bardzo poważny czynnik który powoduje że nauczyciele mają coraz mniej pracy. Jest to niż demograficzny i coraz mniej dzieci w szkołach. Ten trend jeszcze przez jakis czas na pewno będzie się utrzymywał.

Administracja, oraz kierunki pokrewne, takie jak socjologia – również nie są najlepszym wyborem dla osób, które szukają stabilnego zatrudnienia. Osoby zatrudnione w swoim zawodzie mogą gorzko się rozczarować, gdyż ich zarobki raczej nie będą rewelacyjne, przynajmniej na początku. Aby wypracować sobie przyzwoite zyski potrzeba wielu lat pracy na jednym stanowisku. Kolejnym, chętnie obieranym kierunkiem jest ochrona środowiska – kierunek piękny i z pewnością ciekawy, lecz tak na dobrą sprawę nie oferujący żadnego konkretnego przygotowania.

Wymienione kierunki nie są zbyt optymistyczne, gdy chodzi o przyszłe miejsca pracy, zwłaszcza gdy ukończymy je na uczelniach prywatnych. Nie należy się jednak zrażać, gdyż i w kierunkach humanistycznych znajdą się nisze – ciekawe i dające spore wykształcenie, zwłaszcza połączone z drugim, „mocniejszym” kierunkiem. 

Jeżeli jesteś ciekaw jak wygląda praca w poszczególnych zawodach i czy warto iść w danym kiedunku zachęcamy do odwiedzenia naszej bazy zawodów. Możesz tam przeczytać komentarze osób, które mają w danych zawodzie sporo doświadczenia.

Podziel się z innymi

Komentarze (11)

 • Avatar
  alfonso

  Ostatni hit pod względem niezadowolonych absolwentów to farmacja. Możecie ich spotkać pod ikonka Farmaceuta.

  14 marzec 2018 10:44
 • Avatar
  Android

  Opowiem wam ciekawa a wrecz filmową historujkę..
  Moja żona jest akurat po historii sztuki i po filozofii ;D wydala na to wszystko spadek po babci,pieniadze ktire babcia zbierala cale zycie kuriozalnie niewiadomo po co bo umarła.Kuriozalnie też gdyż kwota ktora poszla na studia byla kilkakrotnie wieksza niz kwota z ktora zaczynalem dzialalnosc gospodarczą..Po kilku latach gdy jest teraz moją żoną uczy sie nadal...tyle ze jak robic kosztorysy w mojej firmie w ktorej jestem wlascicielem... 3-kowym uczniem ktory startował od Lo wekendowego a nastepnie...polibudy.Pamietajcie ze studia kuedys się skończą i czasem to co wydawalo sie z poczatku fajnym kierunkiem ,staje sie natrectwem i w pozniejszym okresie nie mozecie juz zniesc mysli o tym...Powiem jeszcze tyle że kreci mnie pojscie na studia w wieku 36lat tyle ze nie byly by to studia dzienne i niewiem czy wystarczy mi sił prowadzac firmę,rodzinę i studia...No ale też 3/4 moich pracowników ma studia i bez ich wiedzy nie dalbym teraz rady.

  16 marzec 2018 21:30
 • Avatar
  student

  android świetne podejście i współczuje żony pamiętaj że żone zawsze można zmienić i powodzenia w businesie

  14 czerwiec 2018 14:03
 • Avatar
  kasia

  farmacjaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!! to przekleństwo, państwo powinni wypłacać odszkodowania za studiowanie tego g...

  5 luty 2019 17:22
 • Avatar
  Marianna

  Miałam isc na farmację, ale chyba jednak sobie daruję po tych wszystkich komentarzach. Chyba trzeba będzie się spiąć i porządnie przysiąść w wakacje do biologii, chemii oraz matematyki rozszerzonej i spróbować swoich sił na stomatologię

  5 maj 2019 21:22
 • Avatar
  Anna

  Ja jestem po farmacji i nie narzekam mimo że bywa ciężko. Jako kierownik apteki w sieci można na prawdę przyzwoicie zarobić. Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem pracy, to luksus.

  24 lipiec 2019 9:00
 • Avatar
  J24

  Farmacja i cala polityka pracy w aptekach to poniżanie, odczlowieczanie istoty ludzkiej, nakaz bycia i zachowywania się jak dobrze naoliwiona maszynka do sprzedazy jak najwiekszej ilości leków i wciskania
  suplementów diety, praca ponad ludzkie siły, zero satysfakcji, jeśli pracujesz w prywatnej aptece zazwyczaj wlasciciel cie oszukuje w zarobkach, jak w sieci jestes rzeczą towarem ktorym sie manipuluje, przestawia ,zastrasza lub zwalnia bez przyczyny. Brak szacunku, brak godności ludzkiej w tym zawodzie, zrobienie straganiarza z farmaceuty. Jeden z najgorszych obecnie zawodów w Polsce

  28 lipiec 2019 9:54
 • Avatar
  Jacek

  Od siebie dodam także dietetykę - prawda jest taka, jeśli chcesz coś osiągnąć skończ kierunek techniczny na polibudzie. Kierunki humanistyczne i "pseudo lekarskie" (np dietytyka) są fabryką bezrobotnych. Chyba, że odpowiada komuś praca w sklepie za najniższą krajową.

  7 sierpień 2019 19:00
 • Avatar
  qwer

  Obecniwe najgorsze studia to farmacja. Ogromnie obciążające a po ich ukończeniu ponizająca niestabilna praca sprzedawcy w sklepie z kolorowymi pudełkami bez mozliwosci przekwalifikowania, zprzymusem opłacania dodatkowo składek na izbe aptekarską w wysokości 50 zł z parszywej pensyjki.

  7 wrzesień 2019 13:53
 • Avatar
  Szczwy

  farmacja największa pomyłka

  12 wrzesień 2019 0:53
 • Avatar
  MGR FARM.

  farmacja = największy życiowy błąd

  14 wrzesień 2019 12:01

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem