Co studiować, aby nie mieć problemu ze znalezieniem pracy?

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Co studiować, aby nie mieć problemu ze znalezieniem pracy?

Big_kierunki_przyszlosci

Czy zastanawiasz się jakie studia wybrać, aby za 5 lat nie być bezrobotnym? Jest kilka dziedzin gospodarki, którym to nie grozi! Czytaj dalej i zobacz co wg. analityków ma świetlaną przyszłość. 

Marketing i zarządzanie? - wielka pomyłka

Kilka lat temu był duży bum na marketing i zarządzanie. Jak się okazało studia te zostały przereklamowane, być może było to spowodowane faktem, że studenci uważali, że po zakończeniu 5 lat nauki od razu będą w zarządach dużych spółek? W tym momencie mamy nadmiar wykształconych ludzi po tym kierunku, którzy szukają każdej pracy, a o zatrudnieniu w zawodzie mogą tylko pomarzyć. Na chwilę obecną prognozy są już bardziej realne.

Na początek mało optymistycznie – obecnie 76,4 % absolwentów szkół wyższych jest aktywna zawodowo, a ogólna stopa bezrobocia sięga niemal 9,5 %.

 

Kto zajmuje się prognozowaniem popytu na pracę?

W Polsce jest to Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę (MZPPP) – to istotny organ pomocniczy Rady Ministrów, powołany już w 1998 r. Podobną funkcję pełni CEDEFOP (European Centre for the Development of Vacational Training) - europejski odpowiednik MZPPP. Także strona internetowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zawiera wiele interesujących raportów i opracowań (http://www.mpips.gov.pl/).

 

W których zawodach będzie praca za 5 lat?

Specjaliści są zgodni, że tendencje rozwojowe utrzymają się w sektorze informatycznym i telekomunikacyjnym jeszcze przez wiele lat. Oznacza to powstawanie nowych miejsc pracy i poszukiwanie na ich obsadzenie specjalistów, zwłaszcza teleinformatyków, mechatroników czy administratorów sieci.

Innym równie prężnym trendem jest biotechnologia, ochrona środowiska czy ogólnie rozumiana ekologia. Świadomość społeczeństw w tych obszarach rośnie, Unia Europejska wymusza coraz bardziej proekologiczne rozwiązania. I nie widać żadnych oznak, aby ten trend miał ulec zmianie w perspektywie kilkudziesięciu lat - wręcz przeciwnie.

Nie można także zapominać o Internecie, jako potencjalnym „miejscu” pracy – projektanci stron www, specjaliści od e-marketingu czy copywriterzy. To zawody, które już teraz bardzo prężnie się rozwijają. Jeszcze kilka lat temu nie było takiego pojęcia jak copywriter, teraz z tego typu usług korzysta duży odsetek firm.  

Wszyscy cały czas mówią o kryzysie. Jednak pomimo jego występowaniu społeczeństwo cały czas zamożnieje i tym samym wydaje pieniądze na nowe rodzaje usług. Przez ostatnie kilka lat wzrosło zapotrzebowanie na dietetyków, technologów żywności, agentów ubezpieczeniowych, doradców inwestycyjnych, maklerów czy trenerów fitness.

Kolejny rozwojowy obszar to usługi opiekuńcze i około medyczne. Starzenie się społeczeństw państw rozwiniętych jest faktem, także i my już niedługo zmierzymy się z tym problemem, w połączeniu ze spadkiem wskaźnika urodzeń. Dlatego lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażyści i inne osoby pracujące w zawodach świadczących usługi medyczne/opiekuńcze nie będą narzekali na brak pracy.

 

W których sektorach będzie coraz ciężej o pracę?

CEDEFOP prognozuje, że największy spadek popytu na pracowników dotknie sektora rolnictwa, rybołówstwa, górnictwa i ogólnie przemysłu ciężkiego. W dużej mierze spadnie także zapotrzebowanie na pracowników z tzw. niskim wykształceniem, czyli zawodowym czy średnim.

 

A co z humanistami, psychologią, socjologią?

Z kierunkami humanistycznymi zawsze będzie trudniej niż z technicznymi. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można znaleźć pracy jako psycholog czy socjolog. Takie osoby również będą poszukiwane, jednak znalezienie pracy w tych zawodach będzie zdecydowanie trudniejsze niż np. po informatyce.

 

Podsumowanie

Samo zdobycie wykształcenia nie gwarantuje nam jeszcze zatrudnienia, jednak wybranie jednej z powyższych branż na pewno podnosi nasze szanse. Pamiętaj także, aby w trakcie studiów być aktywnym i poszukać już wtedy praktyk dzięki którym możesz zdobyć doświadczenie.

 

Napisz w komentarzu co o tym myślisz i czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Twoja opinia będzie dla mnie pomocna w przygotowaniu kolejnych informacji. Z góry dziękuję za Twoją opinię.Artykuł udostępniony z serwisu MatmaNa6.pl

 

 

 

Przygotowałem dla Ciebie specjalny poradnik z którego:

Dowiesz, się jakie czynniki uwzględnić wybierając kierunek studiów.

Dowiesz się, jak dokonać właściwego wyboru wykonując ćwiczenia, które przygotowałem/wyszukałem specjalnie na potrzeby tego poradnika.

Dowiesz się, jak dokonać wyboru odpowiedniej uczelni – po przedstawieniu wielu aspektów sam zobaczysz, że nie jest to oczywiste.

Dowiesz się, ile zarabia się po danych studiach - dokładne kwoty!

Dowiesz się, ile kosztują studia – i dlaczego bezpłatne studia w Polsce to mit.

==> Przejdź do poradnika <==

Podziel się z innymi

Komentarze (24)

 • Avatar
  Grzesiek

  Niczego nowego w zasadzie się nie dowiedziałem.

  10 listopad 2012 16:46
 • Avatar
  Olka

  świetny artykuł dla humanisty!

  10 listopad 2012 16:55
 • Avatar
  Ewka

  dowiedziałam się w zasadzie tyle co nic :) wiadomo że po informatyce będzie praca ale przecież to nie wszystko. uważam że trzeba się interesować kierunkami które nie są oblegane gdyz często sa niedoceniane ja idę własnie na taki ;P

  10 listopad 2012 18:15
 • Avatar
  redakcja

  A na jaki kierunek studiów idziesz?

  10 listopad 2012 18:49
 • Avatar
  sylwia

  ja ide na medycyne lub biologie

  16 listopad 2012 8:50
 • Avatar
  amelia

  oj tak medycyna medycyna a potem wyniki matury i się idzie na jakieś załosne kierunki, no cóź, prawda w oczy kole

  19 listopad 2012 15:10
 • Avatar
  Daria

  Artykuł określa to co jest w realnym świecie, ale przecież nie można zapominać o tym że jak ktoś ma umysł humanistyczny to na studiach ścisłych sobie w życiu nie poradzi, no chyba że będzie to osoba szeroko uzdolniona. Sama jestem humanistką i wiem że gdybym wybrała np. bankowość czy mechatronikę to bym po miesiącu odpadła z grupy. Humaniści mają ciężkie życie zawodowe ale co zrobić.

  7 grudzień 2012 19:55
 • Avatar
  Dave2024

  Humanista to człowiek WSZECHSTRONNIE uzdolniony. Jeśli nazywasz się humanistą, bo nie umiesz matematyki czy chemii to gratuluję głupoty :)

  18 luty 2013 23:37
 • Avatar
  nieistotne

  Humaniści zazwyczaj są mniej uzdolnieni w specjalizacjach matematycznych itp. Dlatego zajmowanie się czymś co nie jest nasza najmocniejszą strona jest błędem . Kierunek powinno wybierać się pod względem swoich zainteresowan i uzdolnień ;)

  2 maj 2013 13:59
 • Avatar
  bleble

  nie chcę nic mówić, ale pojęcie 'copywriter' istnieje na rynku juz od kilkudziesięciu lat :}

  25 maj 2013 0:56
 • Avatar
  April

  "dowiedziałam się w zasadzie tyle co nic :) wiadomo że po informatyce będzie praca ale przecież to nie wszystko. uważam że trzeba się interesować kierunkami które nie są oblegane gdyz często sa niedoceniane ja idę własnie na taki ;"

  No właśnie, ja też wybrałem taki kierunek. Idę na Nawigację na Akademię Morską w Szczecinie. Myślę, że jest to na tyle niszowy i specjalistyczny kierunek, że później w zawodzie nie będzie dużo konkurencji. Mam nadzieję, że jeszcze na studiach zaczepię się na staż lub do jakiejś pracy w prywatnej firmie. Znam trochę osób, które studiują na AMS i one w ten sposób zaczynały swoje kariery zawodowe.

  26 maj 2013 21:50
 • Avatar
  Violka

  a jak to jest z prawem, bezpieczeństwem narodowym?

  6 maj 2014 20:58
 • Avatar
  bezrobotni psychologowie

  Pracy brak po psychologii na Uniwersytecie Warszawskim !!! Brak jej również po doktoracie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego !!!
  Nie powinno się tracić paru lat życia na studiowanie czegoś, co nie zapewni nawet głodowego wynagrodzenia. Z doktoratem obronionym na Wydziale Psychologii UW szukam bezskutecznie pracy od ponad dwóch lat.

  12 czerwiec 2014 14:56
 • Avatar
  annna

  ja złożyłam juz dokumenty na logistykę na WSB w Poznaniu :)

  22 czerwiec 2014 9:52
 • Avatar
  oewsb

  Cześć Annna,

  Bardzo cieszy nas Twój wybór i mamy nadzieję, że będziesz usatysfakcjonowana studiami w Wyższej Szkole Bankowej :)

  Czy skorzystałaś z wakacyjnych promocji w Wyższej Szkole Bankowej?

  Uwaga!
  Jutro OSTATNI dzień promocji w WSB - do
  30 czerwca taniej aż o 1000 zł, ale za to do 15 lipca wpisowe = 0 zł :)
  Promocje obowiązują na KAŻDYM kierunku i KAŻDYM oddziale WSB w Polsce.

  Więcej informacji i pełna oferta studiów w placówkach WSB (11 oddziałów w całej Polsce!) i na naszej stronie www. Zapraszamy! :)
  Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
  Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopnia

  29 czerwiec 2014 11:34
 • Avatar
  krysztofiak1963

  http://kog*** [red. linki tylko za zgodą redakcji]
  Okazuje się, że w dziedzinie nauk społecznych oraz humanistyki, najlepsze osiągnięcia posiadamy w dziedzinie konserwacji zabytków oraz filozofii z logiką. Pierwszy kierunek daje „konkretny fach”, ale trzeba mieć talent plastyczny i zamiłowanie do sztuki, aby z sukcesem studiować „naprawianie zabytków”. Jeśli maturzysto nie masz talentu w dziedzinie malunków, rysunków i rzeźbienia, to wybierz filozofię z logiką.
  Powyższy ranking nie obejmuje takiej nowatorskiej dyscypliny, jak kognitywistyka, gdyż ma ona charakter interdyscyplinarny. Łączy filozofię, logikę, informatykę z medycyną i biologią). Tak rozumiana kognitywistyka występowałaby na pozycji 11 w rankingu powyżej. Obok więc konserwacji zabytków oraz filozofii z logiką stanowi trzecią z dyscyplin humanistyczno-społecznych godnych studiowania. Studiowanie kognitywistyki niemal na całym zachodnim świecie jest w modzie.
  http://blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/671243,co-studiowac-na-uniwersytecie-%E2%80%93-strzezcie-sie-studiow-pedagogicznych.html

  29 czerwiec 2014 16:26
 • Avatar
  JAGODA

  GŁUPOTY!!! PRACA JEST NAWET PO ZAWODÓWCE! POD WARUNKIEM, ŻE WIE SIĘ JAK SIĘ USTAWIĆ I TAKIE SA RELIA<ASERTYWNOŚĆ> NA PLUS:d

  20 lipiec 2014 23:42
 • Avatar
  JAGODA

  *REALIA

  20 lipiec 2014 23:42
 • Avatar
  MEDYCYNA

  MEDYCYNA JAKO JEDYNA GWARANTUJE DOBRA I GWARANTOWANA PRACE W POLSCE I NA SWIECIE!!!

  21 lipiec 2014 0:00
 • Avatar
  Kiara

  No medycyna dobrą pracę.. dobrą, tylko kosztem rodziny i życia prywatnego..For.. Alone xD

  7 sierpień 2015 12:16
 • Avatar
  timara

  koleżanka robiła taką specjalność na wyższej szkole bezpieczeństwa na kierunku bezpieczeństwo narodowe, miała sporo praktyk i niezłych wykładowców, myślę, że specjalność ma większy sens niż całe studia

  19 listopad 2015 18:52
 • Avatar
  Arta

  Ja nie miałam problemy ze znalezieniem pracy, bo skończyłam swoja edukację w American Business Academy :)
  Warto studiować coś z medycyną, np. Promocja zdrowia z dietoprofilaktyką

  14 grudzień 2016 14:38
 • Avatar
  itemi

  sporo dobrego słyszałam o psychologgi na wyższej szkole bezpieczenstwa i dlatego tam sie wybieram

  2 kwiecień 2017 10:37
 • Avatar
  Wynocha

  Spadajcie stąd z tą reklamą tych badziewnych kierunków na tych frajerskich uczelniach.

  9 lipiec 2017 12:44

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem