Zdajesz maturę z matmy bo MUSISZ? → Ekspresowy Kurs Maturalny z Matematyki. Zapisz się DZISIAJ

Matura z fizyki 2015

Tagi: testy, rozwiązania, arkusze maturalne, studia

Fizyka jest bardzo szeroką nauką, która bada właściwości i przemiany materii i energii oraz oddziaływanie między nimi, które występują w otaczającym nas świecie. Ściśle związana jest z chemią. Fizyka zajmuje szczególne miejsce w naukach przyrodniczych, ponieważ wyjaśnia podstawowe zależności obowiązujące w przyrodzie. Możemy wyróżnić kilka teorii fizycznych, są to: mechanika klasyczna, elektrodynamika klasyczna, termodynamika i mechanika statystyczna, mechanika kwantowa i teoria względności. Większość z nich jest wymagana na maturze z fizyki.

Matura z fizyki - co obowiązuje?

Arkusze maturalne z fizyki z poziomu podstawowego i rozszerzonego zawierają zadania, przy których rozwiązywaniu należy wykorzystać wiedzę związaną z: ruchem, jego powszechnością i względnością, oddziaływaniami w przyrodzie, makroskopowymi właściwościami materii a jej budową mikroskopową, porządkiem i chaosem w przyrodzie, światłem i jego rolą w przyrodzie, energią, jej przemianami i transportem, budową i ewolucją wszechświata, jednością mikro i makro świata oraz narzędziami współczesnej fizyki.

Na maturze z fizyki na poziomie rozszerzonym wymagana jest bardziej zaawansowana wiedza z tych samych tematów oraz dodatkowo dochodzą zagadnienia dotyczące obwodów prądu stałego, pola elektromagnetycznego i zjawisk hydrostatycznych i aerostatycznych.

Studia po maturze z fizyki

Matura z fizyki na pewno przyda się na studiach ściśle inżynierskich takich jak: mechanika i budowa maszyn, budownictwo, automatyka i robotyka czy elektrotechnika. Pamiętajmy jednak, że jest ona nauką o naturze, dlatego pojawia się również, jako przedmiot wymagany przy rekrutacji na kierunki przyrodnicze.

Statystyki dotyczące matury z fizyki

 • Ok. 30 tys. maturzystów wybrało fizykę, jako przedmiot dodatkowy zdawany na maturze.
 • W 2011 roku arkusze maturalne z poziomu podstawowego były rozwiązywane ze średnim wynikiem 41,9%, natomiast z rozszerzonego 46,2%.
 • Najlepszy średni wynik z poziomu podstawowego odnotowało OKE Jaworzno, a z rozszerzonego OKE Gdańsk.

Dla maturzystyKursy maturalne z fizyki

Arkusze maturalne z fizyki

Zobacz wszystkie(50) arkusze maturalne z fizyki

Zobacz wszystkie(50) arkusze maturalne z fizyki

Komentarze (1)

 • eKorepetytor
  19 maj 2013 22:54
  Avatar
  PEŁNE ROZWIĄZANIA ARKUSZY MATURALNYCH Z FIZYKI I ASTRONOMII 2013 !!!

  Pierwsze w sieci, pełne rozwiązania !!! Sprawdź to !!!
  Wieczorem 20 maja na profilu eKorepetytor: www.facebook.com/ekorepetytor
  Zapraszam.

Dodaj swój komentarz: