Psycholog - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_psycholog

Osoby, które uważają, że nadają się na stanowisko psychologa, powinny wybrać się na którąś z uczelni, która oferuje ten kierunek studiów. Kwalifikacje przyszłego psychologa są bardzo ważne, ale nie mniej ważne jest jego osobiste podejście do pracy, czyli – do pacjenta. Powinien on być osobą otwartą, potrafiącą słuchać. Słuchanie to najważniejszy etap pracy psychologa. Poza tym musi mądrze i świadomie, nie narzucając nic pacjentowi, nakierować go na właściwe tory myślenia. Wygląd psychologa nie może budzić zastrzeżeń, tak samo jak i jego zachowanie oraz reakcje – muszą być opanowane, spokojne, otaczać troską i zrozumieniem pacjenta, nie mogą go osaczać.

Jak wygląda praca psychologa?

Psycholog zajmuje się badaniem i opisywaniem stanów psychicznych człowieka – emocjonalnych, zaburzeń, świadomości itp. Oprócz tego, że psycholog je poznaje, dzięki szczegółowym opowieściom pacjenta, na które jest on nakłaniany przez specjalnie dobierane pytania, może też ukształtować jego sferę emocjonalną przez specjalną terapię. Terapia może mieć różne formy, na przykład długie rozmowy, rysowanie, wyżywanie się pacjenta na czymś nieszkodliwym etc. Najpierw jednak psycholog musi dokładnie poznać stan umysłu swojego pacjenta i jego duszy, by dotrzeć do jego najwrażliwszych zakamarków i spróbować mu pomóc, a tego można dokonać tylko uważnie słuchając, wyciągając wnioski i naprowadzając pacjenta właśnie na nie. Psycholog może pracować w prywatnych gabinetach, w klinikach lub być doradcą personalnym, a także pracować na przykład w ośrodkach uzależnień i innych placówkach.
Psycholog ma za zadanie wprowadzić ład i równowagę w życiu emocjonalnym i psychicznym pacjenta, gdy on sam odczuje potrzebę uporządkowania czegoś w swoim życiu.

najlepsze studia

Ścieżka kariery psychologa

Oficjalne dane statystyczne podają, że średnio psycholog zarabia między 2, a 3 tysiące złotych brutto. Może on jednak o0trzymywać premie, które są uzależnione od efektów jego pracy. Reszta wynagrodzenia, czyli podstawa, zależna jest od miejsca pracy.

Ile zarabia psycholog?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku psycholog zarabia około 3000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (56)

 • Avatar
  Artur

  Słowo "dusza" raczej nie na miejscu, podobnie jak określenie "właściwe tory myślenia" - przecież na studiach nie uczą jakiegoś uniwersalnego podejścia do tego co jest "dobre", a co "złe" - bardzo wiele zależy od wybranej ścieżki. Słowo "pacjent" sugeruje chorobę, a osoba korzystająca z usług psychoterapeuty może być przecież całkowicie zdrowa, dlatego są to klienci, nie pacjenci. Cały opis jest w zasadzie opisem psychoterapii, a przecież przy odpowiedniej kreatywności można zostać np psychologiem-badaczem. Generalnie opis wyjątkowo nieprecyzyjny, zrobiony na kolanie. Chyba nie po to ktoś chce poczytać o tym zawodzie, żeby otrzymać powierzchowną, zgodną z powszechnym schematem "wiedzę", czym to można się po takich studiach zajmować.

  22 marzec 2014 16:54
 • Avatar
  SOL

  Bzdura. Psycholog po studiach to może co najwyżej pracować w biznesie. Psychoterapia to osobne studia podyplomowe, które trwają 4-5 lat i kosztują nie mało. Bez tego nie wolno pracować z pacjentami. Kolejny kierunek - terapia uzależnień, również studia podyplomowe, bez tego ani rusz. Same studia psychologiczne uczą głównie diagnostyki i metodologii badań naukowych.

  23 czerwiec 2014 13:42
 • Avatar
  psycholog

  Nie wiem gdzie zarobi 3000 zł. To chyba niemożliwe... No chyba, że pracuje 12 godzin dziennie. Ale ja tak pracuje i do 3000 zł mi dużo brakuje. Ledwie 2000 wyciągam...

  25 lipiec 2014 9:13
 • Avatar
  ... z 15-letniego doświadczenia

  Bardzo lubię czytać takie artykuły. Szczególnie akapity o zarobkach :) Polecam stronę UP- bardzo urealnia- umowy zlecenia, mało kiedy umowy o pracę, 3 tyś brutto to marzenie... Jak ktoś chce pracować w szpitalu- polecam 'kwoty zaszeregowania' wg NFZ- bez specjalizacji, większość placówek daje pomiędzy 1300-1600zł netto/etat :) czasem biorą pod uwagę staż pracy i umiejętności, grunt to oszczędność... Muszę się zgodzić z 'górą' psychoterapia to oddzielna szkoła- ok 4lata- koszt ok. 20 tyś- 30 tyś, niektórzy pracodawcy wymagają certyfikatu- do którego potrzebnych jest x superwizji (koszt jednej 100-200zł), x terapii własnych (koszt jak wyżej), praktyki i sam egzamin certyfikacyjny :) :) :) można założyć jeszcze prywatny gabinet (koszt działalności plus gabinetu i reklamy) pozyskiwanie klientów trochę trwa, ale czasem się zwraca... Biznes wydaje się formą dobrego zarobku, jak chodzi o HR- warto postawić na 2 języki- są niekiedy wyżej cenione niż całe studia psychologiczne, no i oczywiście 2-4 miesięczne praktyki, które często są bezpłatne i nie gwarantują zatrudnienia. Nie wiem jak zarabia psycholog w szkole, wiem że ciężko o pełny etat :) Niestety wiem to z praktyki, na studiach tego nie powiedzieli, za to pozwolili wierzyć w mit psychologa, który nie tylko "uzdrawia", ale też dobrze zarabia (bo po studiach :D :D :D )

  31 lipiec 2014 8:52
 • Avatar
  Psycholog

  Ja jestem psychologiem i nie narzekam. Dziwię się tylko tym psychologom, którzy kończą studia i nie wiedzą co mogą robić. Trochę szkoda, bo studia psychologiczne nie są łatwe i nie tanie. Czasem wpadnie do mnie jakiś nowo upieczony psycholog po poradę psychologiczną, gdzie ja w takiej sytuacji odsyłam do pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej, tam jest rutyna i taka zagubiona osoba psycholog po prostu się odnajdzie, nie trzeba myśleć. Ja prowadzę swoją poradnię, najgorsze są początki i wyrobienie swojego prestiżu, trzeba mieć i właściwą ku temu osobowość i wiedzę, tak na byle chęci to się nie da dobrze w tej branży wyrobić. Dostaję średnio 2 razy w miesiącu propozycję pracy, a zdarza się i częściej, niestety muszę odmawiać ze względu na brak czasu - mam za dużo pacjentów, a poza tym ekspertyzy sądowe, dużo diagnoz szkolnych, prywatne interwencje w szpitalu itp. Bez psychologa wiele firm i instytucji nie potrafi już teraz funkcjonować. Zatem wykorzystajcie to moi młodzi przyjaciele po fachu. A zarobki? Jak to w psychologii się mówi: "to zależy". Od czego już wiecie, ale proszę Was o jedno: nie sprzedawajcie się za grosze, Wasza wiedza jest cenna i tak też ją traktujcie. Moje zarobki? Hm... w szkole to 2500 zł na całym etacie, w wymiarze sprawiedliwości to ok 3000 zł - jak jest dużo pracy, a z prywatnej działalności to też jakieś 3000 zł - ale tygodniowo. Najwięcej kasy jest w psychologii biznesu - za jedno zlecenie można zgarnąć ok. 10-30 tyś zł. Podobnie w psychologii sportu - w dobrych klubach płacą od 10-20 tyś miesięcznie. Jak widzicie same korzyści, ale trzeba mieć jeszcze to Coś, a tego na uczelni już Wam nie dadzą, kwestia wypracowania.

  1 październik 2014 23:17
 • Avatar
  krakowiaczek

  Pytanie do komentującego powyżej- ile masz specjalizacji? bo pytałam w szkole o pracę- muszę zrobić kurs przygotowanie pedagogiczne (i najlepiej kurs oligofrenopedagogikę albo tyflopedagogikę) a i mieć swoje testy, pytałam w sądownictwie- życzą sobie minimum specjalizacji w tym kierunku- 2-4 lata, w poradni nfz- 1300zł/etat i dają tylko pół, mówię o Krakowie- jak to nazywasz"grosze", nie mam pieniędzy na samodzielny gabinet- wynajem/reklama owszem mogę wziąć pożyczkę ale się boję, że się pogrążę, od pół roku szukam pracy w zawodzie, mam praktyki i dyplom z oceną bardzo dobrą, a wszędzie pytają czy mam dodatkowe uprawnienia, już nie wiem czy w Krakowie jest tak beznadziejnie z pracą, czy ja jestem takim nieudacznikiem, jak to opisujesz...ale idąc tym tropem to wielu jest takich 'nieudaczników' jak ja po studiach, 3/4os, którzy zostali w Krakowie

  30 październik 2014 12:42
 • Avatar
  krakowiaczek

  ...i szczerze to co opisujesz wydaje mi się być nierealne, chyba że masz takie plecy i kontakty :) cóż przez ostatni rok stałam się bardzo sceptyczna- np. mówisz o prywatnych interwencjach w szpitalu- miałam rok stażu w czasie studiów w szpitalu- zarówno psychiatrycznym jak i ogólnym (po pół roku)- mają swoich psychologów, w tym klinicznych i masę praktykantów, którzy liczą na zatrudnienie, po co im interwencja z zewnątrz?, nie wiem ile bierzesz za wizytę prywatnie ale, gdybyś brał/a 200zł, w Krakowie tyle max biorą to musiałbyś mieć 15 pacjentów tygodniowo- zawsze, to jest co tydzień. W sądownictwie, żeby dawać ekspertyzy musisz mieć specjalizację, albo być staruchem, który już min 50 lat tam pracuje i przez zasiedzenie ma fuchę... złoszczę się bo to nie jest tak, że ja nie wiem co chcę w życiu robić, tylko od roku wysyłam 3 CV dziennie, a od pół roku 10CV dziennie i chodzę po placówkach i pytam...zaczynałam od szpitali bo interesowałam się psychologią kliniczną, a teraz po prostu szukam czegokolwiek (gdzie dadzą mi więcej niż 1300zł na rękę) i wiecznie słyszę to samo: aha ma pani magistra i praktyki, a może jakaś specjalizację, dodatkowe (superdrogie) kursy i szkolenia, hmm...jeszcze zadzwonimy, na razie nie mamy wolnych etatów... a ty piszesz, że pracujesz w min 3 miejscach (we wszystkim i zarabiasz we wszystkim ponad 2,5tyś) więc się pytam co ty skończyłeś/aś??? bo sama psychologia i chęć pracy w określonym miejscu nie wystarcza,... no chyba , że robisz za granicą

  30 październik 2014 13:11
 • Avatar
  krakowiaczek

  frustracja jest dobra, bo sprawdziłam wymogi do np. wydawania ekspertyz sądowych- dla chętnych-opisane są na stronie PTP, dzwoniłam do kuratorium- status nauczyciel/psycholog w szkole wymaga kursu z przygotowania pedagogicznego (podchodzisz pod kartę nauczyciela)- w szkołach podstawowych i przedszkolach, specjalizacja kliniczna- 4 lata(2x2lata) i musisz pracować w placówce zdrowia,dostać się na nią i zapłacić, aha żeby szpital dostał kontrakt musi wykazać psychologa na etat (liczba os.zależnie od wymagań oddziłow) więc raczej szpitale nie zapraszają na interwencje z zewnątrz, chodzi też o procedury medyczne. Jestem spokojniejsza, bo jednak to nie tak, że psycholodzy po studiach zarabiają grube pieniądze, a tylko mi oferują 1300/etat... okazuje się, że wszędzie placówki mają swoje wymagania i najczęściej jest potrzeba dodatkowych szkoleń. A ty drogi PSYCHOLOGU, nie ściemniaj o osobowości, może jest to ważne, ale jak widać nie kluczowe... i albo wyłożyłeś kasę na szkolenia i o tym nie piszesz, albo poprostu kręcisz

  30 październik 2014 15:39
 • Avatar
  Rafał

  "Osoba na stanowisku psycholog", że pozwolę sobie zacytować arcypolskie sformułowanie, zarabia tyle, ile nauczyciel - w zależności od stopnia zawodowego, ale pensum godzin wynosi najczęściej półtora nauczycielskiego etatu. Te 3000 szacowane przez autora artykułu to nieosiągalne wyżyny.
  Wiem, bo pracuję jako psycholog szkolny.

  10 wrzesień 2015 10:45
 • Avatar
  Monika

  Zgodze się z Rafałem 3000zł tylko z tym, że w artykule nie zostało ujęte iż często to jest płaca za półtora jak nie dwa etaty więc to jest jałumużna. Pracuje jako psycholog w szkole w Krakówiei praca nie jest najłatwiejsza i żeby było lepiej to nauczyciel portugalskiego zarabia więcej odemnie :/

  7 listopad 2015 1:42
 • Avatar
  psycho

  #krakowiaczek, nie wpadaj w depreche bo będziesz potrzebował terapeuty.
  Wydaje mi się że jak ktoś ma głowę na karku i na studiach poza wiedzą (z psychologi i językami) zdobywa kontakty to da rade dobrze żyć. Czy to w Polsce czy zagranicą. Chyba ludzie na całej planecie są podobni wiec zawód psychologa można wykonywać nie tylko tutaj.

  14 listopad 2015 23:13
 • Avatar
  Piotr

  Pieniądz robi pieniądz... Szkolenia psychoterapeutyczne są jednymi z najdroższych w naszym kraju.
  Jak się ma kasę to oferta szkoleń jest całkiem ciekawa.... Można nie pracując kończyć sobie z palcem w nosie jakie się chce. Potem można wpaść ba genialny pomysł i przy prawie zerowej praktyce otworzyc i rozkręcić dość szybko biznes. Naprawdę wystarczą do tego dość duże pieniądze na reklamę i menadżera. Potem to juz z górki, nie trzeba nawet samemu pracować tylko zatrudniać psychologów- niewolnikow którzy bedą posłusznie oddawać 60 % tego co zostawi p-t. I interes się kręci.
  Jak to zwykle w tym kraju. Wystarczy mieć bogatych rodziców( którzy wzbogacili sie w niechlubnych czasach komunizmu robiąc niechlubne rzeczy)
  Uczelnie wypluwają rokrocznie masę świeżutkich psychologów, którzy nie mają żadnych perspektyw i idą pracowac w innych zawodach bo nie ma zapotrzebowania na taką ilośc zatrudnionych(w Polsce tnie sie cały czas państwowe placówki psychoterapeutyczne)
  Psycholog ktory się uprze i wykaże maksimum determinacji bedzie szedł żmudną ścieżką pracując za marne grosze na kawałkach etatów na zastępstwo (bo stałe etaty są dla znajomych krolika) i ciułał pieniądze na szkolenie z psychoterapii. Niewiele to jednak zmieni w pracy etatowej. Moze też sprobowac założyć gabinet pryw.ale konkurencja np. w Wawie ogromna wiec bez pomocy menadżerskiej bardzo trudno o napływ p-tow.
  Takie jest moje 15 letnie doświadczenie w tej branży.
  Pozdrawiam serdecznie i odradzam w obecnych czasach kończenie psychologii.

  2 grudzień 2015 22:11
 • Avatar
  Julia K.

  Nie wiem, co o tym myśleć. Kiedy czytam na różnych stronach, jak inni psycholodzy się użalają nad sobą i nad tym, ile zarabiają, to chce mi się śmiać. Wypowiadają się z taką krzywdą, jakby ktoś zabił im rodzinę. Rozumiem, że psycholog, to nie jest łatwy zawód, ale każdy wiedział, na co się pisze.

  4 maj 2016 18:02
 • Avatar
  Magdalena

  Jestem psychologiem od października zeszłego roku. Wcześniej - pedagog, oligofrenopedagog. Od stycznia otwarty przewód specjalizacyjny z seksuologii i superwizje u najlepszych w kraju specjalistów. Na co dzień - zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia rozwojowe, Praca z dzieckiem trudnym, autystycznym, z mutyzmem, z ADHD...Znalazłam coś, co daje dobre pieniądze - specjalistyczne usługi opiekuńcze, ale tylko w tych OPS, gdzie nie wchodzi procedura przetargowa; tam gdzie wchodzi proponowano 7 (słownie: siedem ) złotych za godzinę. Do tego potrzebne auto, koniecznie ekonomiczne, dziennie czasami dochodzi 120 km między domami poszczególnych klientów. Wymaga to czasu, zaangażowania, umiejętności, dużej cierpliwości, ale jak się chce, to można. Rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi jest mnóstwo, trzeba tylko umieć do nich dotrzeć i podać na tacy rozwiązania, które satysfakcjonują obydwie strony, podpowiadać, pokazywać możliwości...Nie wszyscy o tym wiedzą...
  Powodzenia dla tych, którzy szukają pracy w zawodzie...

  20 czerwiec 2016 9:43
 • Avatar
  Marta

  Niech mi ktoś odpowie bo mam jakiś kryzys. Zaraz po liceum wyjechałam do UK, po powrocie urodziłam dwójkę dzieci. Teraz już odchowane, a ja myślę sobie: trzeba coś dalej postanowić. Może studia... Myślę nad kierunkiem, ale od czytania tych komentarzy aż głowa boli!!! Jak to możliwe że ludzie po studiach, z dodatkowymi kursami itd. zarabiają najniższą krajową? To żarty? Dlaczego w takim razie mój facet, bez wykształcenia, pracując u kogoś na umowę o pracę jako hydraulik dostaje ponad 2 tys na rękę? A pracy szukał może przez tydzień. Mam swoje ambicje ale zastanawiam się czy studia mogą się wogóle do czegoś przydać...

  8 lipiec 2016 0:08
 • Avatar
  Bądźcie odpowiedzialni za swoje życie

  Jeśli studiujesz psychologię i jest ona Twoją pasją, znjadziesz pracę bez problemu i będzie ona dobrze płatwa. W każdym zawodzie tak jest. W niektórych łatwiej w innych mniej. Wystarczy być lepszym od innych. A pasja, ciężka praca wystarczą do tego. A co do konkretnych zarobków? Są tacy co pracują na NFZ za 1600zł, bo nie mają tego czegoś.. Ci co mają pasję, szukają rozwiązań i ciężko pracują mają swoje prywatne praktyki za 200zł za 1h wizytę. Sory, taka prawda, skarżysz się, że masz 1600zł? To weź się za siebie i zrób coś z tym. A inne branże? Wystarczy poczytać ogłoszenia. W psychologii biznesu - marketing, pr, reklama, od 3000zł w górę, bez limitu, kierownicy marketingu np. zarabiają masę pieniędzy. Ludzie, przestańcie narzekać i weźcie odpowiedzialność za swoje życie. Marta w odpowiedzi na Twoje pytanie, jak nie wiesz co zrobić i chcesz studiować psychologię, no to nie zarobisz na tym, ale jak jest to Twoją pasją, będziesz ciężko pracować, rozszerzać swoje kontakty i kombinować, to zarobisz masę kasy, ale musisz to lubić i chcieć to robić.

  10 lipiec 2016 16:24
 • Avatar
  Ela

  Nie będę pisać długo - mam w sumie jedną wątpliwość.
  Za rok bronię magistra na prywatnej uczelni, aktualnie przebywam na erasmusie na praktykach i chciałabym bardziej pójść w kierunku psychologii wychowawczej. Wiem, że 2k to na prawdę będzie dobra stawka po kilku latach - i jakoś nie chce marudzić, że wybrałam takie studia a kasy będzie mało ;)
  Wybrałam je, bo chciałam bo przede wszystkim one mi dały dużo w prywatnym życiu, ale w sumie jeśli już tego magistra będę mieć i faktycznie odnalazłam się w obszarze dzieciaków... to czemu nie? Czy jest tu ktoś, kto mógłby z czystej życzliwości powiedzieć mi w jakie specjalizacje, kursy mogę iść? Chodzi mi o takie, które faktycznie mają sens - a nie pseudo kursy, na które ktoś z placówki spojrzy i mnie wyśmieje, Wiadomo, nie chcę dużo kasy na to wydawać - ale jak trzeba i da mi to potem możliwość by pracować tam, gdzie chcę... to czemu nie :)
  PS. Na prawde nie narzekajcie, że psycholog = mało kasy. Mimo wszystko, do studiów chyba nikt was nie zmuszał, więc wydaje mi się że rynek pracy powinniście znać (przynajmniej ja, składając dokumenty go znałam i nie oczekiwałam 3k na start). Sama jestem z Krakowa i mówiąc szczerze, tak jak np. z erasmusem mi się udało - trzeba po prostu dużo robić, chcieć i próbować.

  26 lipiec 2016 20:47
 • Avatar
  pozdro

  to jest Polska. najgorszy lekarz chirurg w pcimiu dolnym - 40 tys. na rękę, psycholog - 1800 na rękę, hydraulik - 2500 na rękę na etacie + fuchy za 3 tys. dodatkowo czyli 5500.
  Nauczyciel w-fu dyplomowany w mieście 100 tys. - 3 tys. na rękę za 20 parę godzin w tygodniu.
  Inżynier informatyk w urzędzie - 2200 na rękę (zajebisty zawód przyszłości) :)
  Malarz,tynkarz,akrobata czyli tzw. złota rączka pracująca na dociepleniach budynków - 4 tys. na rękę.
  Prawnik bez aplikacji, bo nikogo nie znał w urzędzie - 1700 zł po 5 latach pracy, pedagog od podcierania tyłków w DPSie - 1820 zł na rękę po 3 latach pracy.
  Kupuj chatę, zakładaj rodzinę i raz do roku jedź z żoną i dwójką dzieci na wakacje zagranice - patrząc na Cejrowskiego w telewizorze.
  Przykłady to moi znajomi o których wiem ile zarabiają i jakie mają wykształcenie. Sam wdupiłem ze studiami (lepiej by było żebym ŻADNYCH nie skończył, bo to było stracone finansowo 5 lat!)

  10 październik 2016 16:08
 • Avatar
  Piotrek

  do 'Psychologia' - podejrzewam, że nie jesteś psychologiem jak również, że nawet nie ukończyłeś studiów w tym kierunku, patrząc z perspektywy psychologicznej analizy Twojego komentarza uważam, że jesteś zainteresowany i masz takie marzenie - zostać psychologiem lecz sam nie wiesz do końca jakiej specjalizacji, wmawiasz ludziom młodym, którzy zajrzeli tu po poradę bajki, że zatrudniają Cie kluby jako psychologa sportowego i motywacyjnego, zatrudniają Cię firmy jako specjalistę ds. analizy podatności na reklamę, pracujesz w nfz oraz w szkole.. faktycznie opłaca Ci się dymać cały miesiąć w nfz za 1600 zarabiając równorzędnie 10krotnie większe kokosy? Zejdź na ziemie i nie ciągnij za sobą młodych ,ambitnych i naiwnych.. albo sport, albo biznes, albo opieka nad pacjentem jeżeli jesteś naprawdę dobry, to tylko w poszczególnej dziedzinie osiągniesz sukces. Znam całe grono psychologów - nie znam niestety mimo, że są ta poważani w branży ludzie żadnego tak wszechstronnego jak Ty MISTRZU.

  16 styczeń 2017 9:21
 • Avatar
  mamuśka

  do 'pozdro'. Masz racje gościu.. tylko, że hydraulik grzebie się w g do końca życia, malarz wdycha chemie, akrobata na wysokościach często łamie kości.. a Ty prawnik, psycholog czy inżynier masz PERSPEKTYWY. Im większe doświadczenie tym większa kasa. I bezpieczniejsza... Jestes elastyczny, możesz zrobić studia podyplomowe, rozwijać sie, masz ciekawy zawód, masz móżg. Na stanowisku hudraulika czy malarza mógłys sie zanudzic, bo tam nie trzeba myśleć..

  23 styczeń 2017 19:48
 • Avatar
  Anka

  Witam, znalazłam się tu dlatego, że coraz częściej zastanawiam się nad kierunkiem studiów "psychologia kliniczno-sądowa". Jestem w 2 klasie LO i nie widzę siebie w żadnym innym miejscu, interesuje mnie tylko psychologia. Czy naprawdę jest aż tak trudno ze znalezieniem zatrudnienia? Nie chcę robić tego, co większość ludzi w moim wieku ma w planach, czyli wyjeżdżać za granicę, ale boję się, że życie mnie do tego zmusi. Nie dysponuję wielką ilością pieniędzy na dodatkowe kursy, ale wiem, że jeśli się chce to można! Przede mną jeszcze rok nauki, ale zleci mi on szybciej niż sobie wyobrażam. Mam pytanie do doświadczonych w tym temacie osób, czy warto iść na takie studia? Nie chcę marnować 5 lat, jeśli później ma się okazać, że nie znajdę pracy w tym kierunku.. Pomocy! :(

  24 styczeń 2017 0:10
 • Avatar
  Alex

  Witam straszycie młodych ludzi co za ile gdzieni kiedy. Róbmy to co lubimy. Ludzie pozytywnym trzeba być. Kasa nie jest najważniejsza najważniejsze jest wiedzieć jak żyć... Jest takie ciekawe zdanie jeżeli robisz coś przez dziesięć minut i to cię nudzi rób coś innego.

  5 luty 2017 10:22
 • Avatar
  Gaga

  Psycholog to niepotrzebny zawod ludzie maja problemy bo nie maja kasy i na to im psycholog nie pomoze

  6 luty 2017 12:51
 • Avatar
  czy warto?

  Bardzo chciałabym zostać psychologiem i pracować w ośrodku z trudną młodzieżą, ale po przeczytaniu powyższych komentarzy obawiam się o moją przyszłość w kwestii zarobkowej. Czy naprawdę dostaje się ok. 1600 zł na rękę? Po tylu latach studiów jest to stosunkowo niewiele. Proszę o odpowiedź.

  7 luty 2017 21:24
 • Avatar
  Karolina

  Nie warto isc na psychologie, jesli patrzy sie na finanse, bo to co pisza to niestety gorzka prawda:-(. Psycholog rzadko pracuje w jednym miejscu na caly etat. Zaraz po studiach trudno jest znalezc prace, dobrze jest miec dodatkowe warsztaty, kursy, specjalizacje, co oczywiście wiaze sie z kosztami. W szkole zapominj o calym etacie, ktory jest za grosze,w szpitalu dostaniesz max 1800 na reke, w zakladzie karnym troche wiecej, ponad 2tys. Pozostanie na uczelni tez sie nie opłaca bo doktorant ma ok 1500zl, a obowiazkow bardzo duzo. Sama zrobilam blad, ze poszlam na te studia,jednak mi nikt nie doradzal i poszlam kolokwialnie mówiąc w ciemno. Studia ciekawe, jednak jesli juz chcesz studiowac psychologie, to laczac to z innym kierunkiem np zarzadzaniem, pedagogika lub jezykiem. Wtedy otwieraja sie szanse na lepsze zarobki. Jesli nawet jestes najlepszym studentem na roku, nie oczekuj ze praca przyjdzie szybko i bedzie dobrze platna. Lepiej isc do doradcy zawodowego i on w jakis sposob cie nakieruje. Zmniejsza sie tez ryzyko wybrania czegos nieodpowiedniego dla siebie i oszczedza ci czas. Pozdrawiam i powodzenia:-)

  3 marzec 2017 9:20
 • Avatar
  Netka1973

  Poszukujemy psychologa z terapią pedagogiczną do niepublicznej szkoły w Piastowie (pow.pruszkowski).

  21 czerwiec 2017 1:06
 • Avatar
  Ola

  Jestem psychologiem transportu od 6 lat,mam wlasna pracownie psychologiczna. Rocznie badam okolo 1300 pacjentow po 150 zl,co daje jakies 16 tys zl na miesiac minus koszty prowadzenia dzialanosci (jakies 3 tys.) .W psychologii transportu jest duzy potencjal finansowy, ale trzeba miec umowe z dobrym osrodkiem szkolenia kierowcow.Praca ciekawa,dosc odpowiedzialna ale niestety malo rozwojowa.Jesli chodzi o zarobki w sluzbie zdrowia,szkole,mopsach itd to faktycznie, zle to wyglada.3 tys zlotych w wymiarze 40 h tyg to raczej norma,jesli nie mniej.Kolezanka ,psycholog kliniczny,po 4 letniej szkole psychoterapii i3 podyplomowkach zarabia w szpitalu 2400 zl na calym etacie.

  26 październik 2017 2:05
 • Avatar
  Przemko

  Witam. Tak chcąc się ustosunkować do wypowiedzi co niektórych internałtow, w życiu kochani jednym z ważniejszych ról jest to co robimy to w czym czujemy najlepiej, dlamnie osobiście zagadnienie psychologi jest aspektem który mnie napędza pozytywnie rób to co kochasz i lubisz, niepatrz na korzyści materialne one przyjdą z czasem, hmmm czytając komentarze co niektórych to mam mieszane odczucia co do ich specjalizacji, nasz umysł jest baza narzędzi tylko umiejętnie z niego korzystaj pzdr wszystkich ;-)

  13 listopad 2017 15:34
 • Avatar
  Ola

  Lubie swoj zawod,lubie ludzi z ktorymi pracuje,pacjentow.Wkladam swoj czas i wiedze,starajac sie im pomoc.Dlaczego mam to robic z pol darmo?Jest jakies dziwne przekonanie w spoleczenstwie i chyba w nas samych-psychologach,ze taki zawod to bardziej "misja",ze to nie wypada wyciagac lape po kase,bo jak to?Pielegniarki,lekarze to tez zawody w ktore wpisana jest "misja",ale mimo to potrafia walczyc o swoje.Dlaczego my nie?Dlaczego wciaz nie ma ustawy o zawodzie psychologa?Zwiazkow zawodowych?Niestety sami dajemy przyzwolenie na takie place.Maturzystom radze dobrze przemyslec swoja decyzje o wyborze psychologii.Mozna godne zarabiac w innych zawodach,a w wolnym czasie pomagac wolontryjnie.

  16 listopad 2017 10:53
 • Avatar
  Ola

  Jeśli ktoś się zastanawia nad kierunkiem psycholog wychowawczy i nie wie gdzie się uczyć to ja polecam szkołę Novą we Wrocławiu.Uczę się na pierwszym semestrze i jestem bardzo zadowolona. Robię ten roczny kierunek aby poszerzyć swoją wiedzę z psychologii, którą nabyłam na studiach. Jeśli więc jest ktoś kto tak jak ja chce się rozwijać to polecam tą szkołę

  7 grudzień 2017 11:57
 • Avatar
  Jan

  3000 zł miesięcznie? - nie wierzę! Więcej zarobi kolejarz na stanowisku dyżurnego ruchu bez wymaganego wyższego wykształcenia. W dobie "mody" na choroby typu: nerwice, depresja czy zaburzenia osobowości klienci sami proszą się, aby ich leczyć, zatem jest i szansa zarobić. Jeśli nie drugie tyle, to przynajmniej 1,5 raza tyle na rękę.

  20 grudzień 2017 16:58
 • Avatar
  Lucyna

  Wiele teraz kursow mozna srobic za dormo lub z duzym dofinansowaniem wystarczy troche poszukac i juz cv sie wzbogaca wcale nie trzeba wydac na to majatku. Zgadzam sie ze da sie duzovwiecej zarobic niz 2 tys chociazby w projetachu unijnych gdzie za gidzine sa srawki od 80-100 zl.

  30 grudzień 2017 0:37
 • Avatar
  Monika

  na jakich oddziałach w szpitalu konieczna jest specjalizacja a gdzie można to obejść?

  26 styczeń 2018 16:23
 • Avatar
  xxx

  ale bzdury... post wyżej oprócz wielu kłamstw odnosi się głównie do specjalizacji psychologia kliniczna, a specjalizacji jest wiele więc zarobki też zróżnicowane

  14 październik 2018 21:38
 • Avatar
  Joanna, studentka psychologii

  4-letni kurs psychoterapeutyczny, w zależności od wybranego podejścia, w szkołach krakowskich ( zajmujących się głównie nurtem psychodynamicznym, systemowym lub integracyjnym) kosztuje od 40 do 80 tysięcy złotych. Jest to juz kwota całościowa, bo same studia mogą zamknąć się w kwocie około 35 tys zł, natomiast studenci są zobligowani do odbycia szkoleń, terapii i superwizji oraz wyjazdowych dwu- lub tygodniowych spotkań integracyjnych, z których każda z tych rzeczy jest dodatkowo płatna. O ile mi wiadomo tylko szkoła krakowska de Barbaro ma w ofercie cennik całościowy, który przewyższa ceny pozostałych szkół o około połowę i zawiera w sobie wszystkie dodatkowe opłaty. Dla osób dojeżdżających pozostaje oczywiście kwestia zakwaterowania i wyżywienia. Odbycie takiego kursu jest, powiedziałabym, niezbędne do pracy klinicznej, czy to w szpitalu, poradni czy też w gabinecie. Trzeba sobie wejść na rekomendacje PARP-y i tam poczytać.

  30 październik 2018 8:34
 • Avatar
  Ola

  Skończyłam psychologię, zawsze marzyłam o wykonywaniu tego zawodu. Po studiach przez kilka miesięcy byłam zrezygnowana, uznałam, że zmarnowałam te 5 lat. Na szczęście udało mi się znaleźć jedną pracę, potem drugą i trzecią. W zasadzie po trzech latach aktywności zawodowej mogłam sobie wybrać najbardziej interesujące oferty, kilka odrzuciłam z powodu braku czasu i zbyt niskich dla mnie stawek ;-). Aktualnie pracuję w zawodzie, mniej więcej 60 godzin tygodniowo i zarabiam około 5 tys. netto. Może szału nie ma, ale tragedii też nie. Uważam, że nie warto się poddawać. Osoby, które odkryły w sobie, pasję, zaangażowanie i rozwijają się na pewno mają szanse na satysfakcjonującą pracę. Warto się cenić. Na początku, owszem trzeba odpracować swoje, ja miałam ciężkie pół roku, pracowałam za grosze, a potem poszło już z górki.

  24 styczeń 2019 1:49
 • Avatar
  Dominika

  Psycholog nie pomaga ludziom. Robi to psychoterapeuta po studiach podyplomowych, który ma certyfikat terapeuty. Z założenia zawód psychologa opiera się na wystawianiu diagnozy, czy jak kto woli opinii, która jest informacją np. do pracodawcy, psychiatry, sądu, szkoły itp. Sama studiuję psychologię i zastanawiam się jak to wszystko będzie wyglądało. Czas pokaże.

  26 styczeń 2019 19:41
 • Avatar
  Ewka

  Nie należy spoczywać na laurach. Warto się rozwijać. Na pewno warto iść na szkolenia z zakresu hipnoterapii.

  31 marzec 2019 23:23
 • Avatar
  MatRire

  Kamagra Com Propecia Prevencion Prezzo Viagra 100 Mg <a href=http://curerxshop.com>canadian pharmacy cialis 20mg</a> Buy Levothyroxine 125 Mcg Pharm Support Group Canada

  24 sierpień 2019 10:55
 • Avatar
  VitNit

  Hello. And Bye.

  17 luty 2020 15:53
 • Avatar
  BrokersRic

  https://currency-trading-brokers.com/forex-comparisons-ratings-reviews-spain.html Independientes comentarios sobre extranjera-foránea divisas-intercambio-canje-cambio corredores.

  3 marzec 2020 22:27
 • Avatar
  nnhxsCat

  viagra pills viagra online <a href="http://zakon-2011.ru/ #">generic viagra </a> buy viagra viagra pills ufiouas0209sss

  viagra generic viagra generic <a href=http://waywar.ru/>viagra buy </a> viagra pills generic viagra

  18 marzec 2020 11:00
 • Avatar
  contractorten

  General professional manhattan

  The part of General construction New York is to transmit to the client the whole establishment as a whole, and certainly not such as independently carried out job. Of particular relevance is actually the task of the overall contractor throughout the large building and construction of flats of non commercial type, commercial complicateds, commercial centers.

  <b><a href=https://grandeurhillsgroup.com/>general contractor</a>;</b>
  <u>Industrial structures.</u>

  Today, the listing of development services consists of a variety of company interior decoration. An capitalist and also a consumer may devote a lot of time-solving on all business problems. A additional logical option is actually to leave this duty to General building NY.

  3 kwiecień 2020 3:13
 • Avatar
  contractorten

  General contractor manhattan

  The part of General building and construction New York is to move to the customer the whole entire amenities overall, as well as not in the form of individually done work. Of specific relevance is the job of the overall professional throughout the massive building and construction of flats of non commercial type, industrial complexes, commercial amenities.

  <b><a href=https://grandeurhillsgroup.com/>commercial interior renovation</a>;</b>
  <u>Industrial properties.</u>

  Today, the list of building services consists of numerous business interior decoration. An client as well as a consumer can easily devote a ton of time-solving on all organizational problems. A more reasonable remedy is actually to delegate this function to General building and construction NY.

  3 kwiecień 2020 11:35
 • Avatar
  Vindy

  Представим, вы владелец нового интернет-проекта, который имеет приятный стиль, удобную навигацию и нужную для участников рекламную информацию. Но интернет-сервис ни кто не посещает. Что делать? Те, кто имеют свой бизнес мы поможем вам создать промо сайт. Установлено, ни одно настоящее либо виртуальное предприятие не может продвигаться самостоятельно. Всякой фирме нужна подмога в приобретении известности, а во Мировой компьюторной сети без нее категорически не обойтись из-за яростной конкуренции.Мы занимаемся разработкой веб страницы. Сотрудники нашей компании готовы запустить хороший интернет-проект в течение десяти дней. Кроме оформления рабочих интернет-ресурсов, мы оказываем услуги тех. помощи: уместное продление хостинга и домена, добавление содержания на интернет-сайт, публикация новостей. Наши услуги могут помочь вам стать лидером на просторах интернета.

  <a href=https://apistudio.ru>продвижение сайта в сша</a>

  Если вам нужно продвижение или создание сайта - пишите на sales@apistudio.ru

  4 kwiecień 2020 9:04
 • Avatar
  seobum

  Мы можем помочь организовать личное дело онлайн, который содержит в свои возможности взаимоотношения с клиентами и настройку процессов, рекламу, продвижение, стратегию, исследование рынка, повышение узнаваемости бренда, которые бы связывали онлайн-компанию с офлайн-работой. Больше 60 предприятий кооперируются с нашей компанией. Сотрудники нашей компании проводят: Локальное SEO. Создание гипертекстовых ссылок. Yandex придает наибольшее ценность интернет сайтам с различными ссылками на них. Исследование главных слов. Определяем ключевые определения и основополагающие слова, которые конкретно ваша повседневная основная интернет-аудитория применит в интересах поиска услуг, товаров и тем, которые связаны с вашей онлайн компанией. Оптимизация наполнения. Впоследствии получения списка адресных главных слов оптимизируем страницы вашего web-ресурса, с тем чтобы сосредоточиться вокруг собранных определений. Поисковая оптимизация(Seo): применяем скорость сайта,адаптивный дизайн и структурированные данные,карты сайта, чтобы поднять ваш рейтинг. Контент. Частое написание свежего контента позволяет занимать более высочайшие места, давая поисковым системам больше страниц в интересах индексирования, а посетителям - намного больше поводов для перехода на ваш собственный сервис.

  <size>6]<a href=https://samarawebstudio.ru/>Продвижение сайтов в киеве</a></size>


  На сегодняшний день сотрудники нашей фирмы помогли большенству компаниям в таких областях как: мебель, бытовая техника недвижимость онлайн-банкинг информационные технологии туризм и отдых компьютеры розничная торговля. Нашим профессионалам удалось увеличить их трафик, продажи, реорганизовать процессы, улучшить связь. Приглашаем вас к партнерству с нами. Продвинем ваш личный портал в ТОП Yandex и google.

  6 kwiecień 2020 20:49
 • Avatar
  seobum

  Мы можем помочь организовать свое дело он-лайн, который содержит в себя стратегию, продвижение, повышение узнаваемости бренда, исследование рынка, взаимоотношения с клиентами и настройку процессов, рекламу, которые бы связывали интернет-компанию с офлайн-работой. Больше 70 организаций сотрудничают с нашей компанией. Мы проводим: Оптимизация контента. По окончанию сбора ключевых слов и фраз оптимизируем страницы вашего вебсайта, чтобы сфокусироваться вокруг собранных определений. Техническое СЕО : пользуемся скорость сайта,карты сайта,адаптивный дизайн и структурированные данные, с тем чтобы улучшить ваш рейтинг. Местное СЕО. Анализ главных слов. Определяем ключевые определения и первостепенные слова, которые ваша собственная основная интернет-аудитория использует в интересах поиска услуг, продуктов и тем, которые связаны с текущей фирмой. Создание гипертекстовых ссылок. Гугл придает немалое значимость сайтам с многообразными ссылочками на них. Медиа-контент. Стабильное написание нового содержания позволяет занимать наиболее высокие позиции, позволяя поисковым сервисам больше страниц для индексации, а посетителям - намного больше факторов для перехода на ваш собственный интернет-проект.

  <size>6]<a href=https://samarawebstudio.ru/>Рекламное продвижение сайтов</a></size>


  На данный момент наша фирма несомненно помогли большенству фирмам в таких сферах как: онлайн-банкинг мебель, недвижимость бытовая техника информационные технологии туризм и отдых компьютеры розничная торговля. Нашим сотрудникам удалось реорганизовать процессы, увеличить их трафик, продажи, улучшить связь. Приглашаем вас лично к партнерству с нами. Продвинем ваш личный веб-сайт в ТОП google и Yandex.

  7 kwiecień 2020 10:03
 • Avatar
  maidsHer

  Specialists undoubtedly help all of you to put in order your apartment. Key importance today's rhythm of life- time. On the so-called own cleaning at home need spend all weekend. Will be necessary
  to postpone trip to the store and other important things. <a href=https://maidsmanhattan.club>maid service midtown</a> - it's effortless, hassle-free as well as cost effective along with our company.
  <a href=https://maidsmanhattan.club/><size>8]</size></a>
  Our cleaning international company in Staten Island offers very high quality work in optimal terms prudent value.
  Using services cleaning firms in Bronx, will it only large corporation, homeowners release from themselves personally household problems, by maintenance order. For the reason that crystal clear living room - this is not so much place of residence, but general feeling about their owners.
  <size>6]</size>
  Specialized cleaning events, that is certain type or model processes or by season ( harvesting snow). Our employees in Flatiron open to communicate with customers, for this reason we will be always happy reviews on our favorite work!

  7 kwiecień 2020 23:16
 • Avatar
  maidsHer

  Specialists give an opportunity all of you to put in order your own maids Manhattan. Fundamental significance current pace of life- free time. On the so-called independent cleaning apartments need spend all weekend. You will need to postpone tour to the store and other important things. <a href=https://maidsmanhattan.club>maid service near me</a> - it is actually effortless, convenient and affordable along with our provider.
  <a href=https://maidsmanhattan.club/><size>8]</size></a>
  This cleaning famous company in Little Italy can offer good services in optimal terms affordable price.
  Using work cleaning company in Carroll Gardens, it can be like one person, people release from themselves daily problems, by maintenance order. For the reason that clean room - this is not only organization, but also collective sensation regarding their owners.
  <size>6]</size>
  Specialized cleaning housing, ie certain type tasks or by season ( harvesting snow). Our company employees in Union Square open to communicate with customers, for this reason we will be always happy reviews on our favorite work!

  9 kwiecień 2020 8:04
 • Avatar
  maidsHer

  Professionals help you to put in order your adorable housing. Basic significance today's pace of life- free time. Additionally on own cleaning apartments need allocate all weekend. Need will to postpone cooking and other important things. <a href=https://maidsmanhattan.club>maids midtown west</a> - it is actually effortless, handy and also affordable with our company.
  <a href=https://maidsmanhattan.club/><size>8]</size></a>
  Our cleaning enterprise in Upper East Side sells high quality work in reasonable terms appropriate value.
  Using work cleaning our company in Chelsea, will it only person, all people remove from themselves personally household problems, in the area maintenance order. Since clean room - this is not only corporation, but also collective feeling about their owners.
  <size>6]</size>
  Specialized cleaning events, that is certain type completed works or seasonal ( harvesting leaves). Our company employees in Brooklyn open to communicate with customers, therefore we will be satisfied comments on our service!

  9 kwiecień 2020 18:58
 • Avatar
  teleinsppaife

  Основываясь на богатый полученный опыт в этом вопросе и профессиональную команду специалистов, по , оборудование скважины, замена глубинных насосов, <a href=https://belgvod.ru>монтаж оборудования на скважине</a>, очистка ёмкостей питьевой воды, поставка водоподъёмных труб, очистка водоподъёмных труб, прочистка трубопроводов высоким давлением и так далее. Все эти услуги широко используются во всевозможных направленностях, в разного рода как сельское хозяйство, ирригация, жилой и коммерческий сектор. Наша команда экспертов имеет в своем распоряжение свыше 12 долгих лет опыта производственного в данных областях, что даёт возможность нам приводить в исполнение подобные работы такие услуги как ремонт скважины, промывка скважины, диагностика скважин, монтаж оборудования на скважине, очистка дождевой канализации, поставка водоподъёмных колонн, восстановление скважины до паспортных данных, периодическое обслуживание скважинсверхэффективно и очень быстро. Представляемые услуги постоянно эксплуатируются нашими заказчиками за их быстрое осуществление и более лучшую расценочную программу.

  10 kwiecień 2020 10:23
 • Avatar
  teleinsppaife

  Опираясь на длительный опыт в этом деле и профессиональную бригаду профессионалов, по , обслуживание скважин, прочистка дренажа, <a href=https://belgvod.ru>Видеообследование скважины</a>, телеинспекция систем канализации, извлечение утопленных насосов, телеинспекция артезианских скважин, прочистка трубопроводов высоким давлением и т.д. Данные сервисы хорошо пригодятся в разных ориентациях, таких как ирригация, сельское хоз-то, комерческий или жилой комплекс. Вся наша команда экспертов владеет большим жизненным опытом в данных направлениях, это даёт возможность нам предоставлять эти службы такие услуги как ремонт скважины, промывка канализации, гидродинамическая очистка, восстановление дебита скважины, установка пьезометрических трубок, поставка водоподъёмных труб, замена водоподъёмной колонны в скважине, прочистка трубопроводов высоким давлениембыстро и оперативно. Имеющиеся услуги ценятся нашими клиентами за их своевременное совершение и лучшую ценовую программу.

  10 kwiecień 2020 19:20
 • Avatar
  winshlwin

  Если вам нужно https://mirror-leon.ru – переходите по ссылке, это именно то, что Вам требуется!

  12 czerwiec 2020 8:47
 • Avatar
  CharlesDyCle

  <a href="http://screen-led.ru">светодиодный экран</a>
  <a href="http://screen-led.ru">аренда светодиодного экрана</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодный экран купить</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодный экран цена</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодный экран led</a>
  <a href="http://screen-led.ru">разрешение светодиодных экранов</a>
  <a href="http://screen-led.ru">уличный светодиодный экран</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодные экраны москва</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодные экраны типы</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодный экран ради помещений</a>
  <a href="http://screen-led.ru">светодиодные экраны размеры</a>
  <a href="http://screen-led.ru">hd светодиодные экраны</a>
  светодиодный экран

  8-800-550-2316
  info@screen-led.ru
  150003, РФ, г. ЯРОСЛАВЛЬ, ул. ПОЛУШКИНА РОЩА, д. 9, оф. 4

  17 czerwiec 2020 12:52
 • Avatar
  cleannut

  <a href=https://www.cleaning-master.com>Airbnb cleaning</a>
  Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees "Cleaning Service" always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in "Cleaning Service" - our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning - professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.

  8 lipiec 2020 11:36
 • Avatar
  Robertlogue

  Увеличение члена https://chlen20cm.ru Большой пенис в домашних условиях

  9 lipiec 2020 3:19

Dodaj swój komentarz *: