Publicysta - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_publicysta

By móc pracować jako publicysta należy mieć przede wszystkim talent do pisania oraz ciekawe, świeże spojrzenie na świat. Musi umieć obserwować sytuację polityczną, społeczną na świecie i odnieść się do niej prezentując swoje własne poglądy na ten temat. Publicysta musi umieć pisać nieco żartobliwym, nieco ironicznym i prowokującym językiem w taki sposób, by zainteresować czytelników swoimi poglądami. Aby móc być publicystą można, rzecz jasna, skończyć studia dziennikarskie lub pokrewne i jest to bardzo wskazane. Jednak najłatwiej po prostu zacząć pisać do gazet różne treści – notatki prasowe, sprawozdania, a w międzyczasie wykazać się umiejętnością pisania samodzielnych tekstów. W tej branży tylko duże ilości pisanych tekstów i wysyłanie ich gdzie się da, pokazywanie każdemu, jest szansą osiągnięcia sukcesu. W zawodzie tym liczy się kreatywność, pomysłowość, kolorowe spojrzenie na świat i dostrzeganie tego, co większość ludzi omija nie spojrzawszy na to.

Jak wygląda praca publicysty?

Publicysta to inaczej mówiąc dziennikarz prasowy, ale stojący nieco wyżej w hierarchii na szczeblu kariery. Chodzi o to, że publicysta ma prawo do przedstawiania swoich własnych opinii na łamach danego tytułu, co w zawodzie dziennikarza nie jest proste, gdyż muszą się oni trzymać ściśle określonych reguł, by nie łamać prawa, nie popełniać błędu, który musieliby odpokutować. Publicysta regularnie pisuje na przykład felietony czy recenzje do jednego z tytułów prasy. Są to zwykle publikacje dość kontrowersyjne, o ciekawych poglądach, wyrażone w sposób ciekawy i barwny. Zwykle o publicystach mówi się w odniesieniu do prasy, jednak publicystami są też osoby prezentujące swoje opinie w radiu czy telewizji.

najlepsze studia

Ścieżka kariery publicysty

Zarobki publicystów są ściśle uzależnione od tego ile i czego napisał w danym miesiącu. Zwykle mają oni umowę na kilka takich tekstów, z której muszą się wywiązać. Może on więc zarobić od 2-4 tysięcy złotych brutto w górę. Jego pensja to zazwyczaj podstawa plus prowizja za wyjątkowo dobrą publikację. Trzeba przyznać, że praca publicysty jest dość wygodna, bo wystarczy napisać kilka tekstów lub zrealizować kilka publikacji radiowych albo telewizyjnych, by móc za to otrzymać godziwe pieniądze. Jednak stworzenie takiej publikacji nie jest prostą i szybką sprawą, choć z pewnością ułatwieniem jest fakt, że pracuje się często we własnym domu przy komputerze, w odpowiednich warunkach.

Ile zarabia publicysta?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku publicysta zarabia około 2000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (2)

 • Avatar
  Maniek

  Jak pracowałem w redakcji prasowej mój naczelny czyli taki kierownik redakcji mawiał - jesteś dziennikarzem nie publicystą, nie jesteś od pisania tylko szukania informacji.

  Dziennikarz podaje informację o wydarzeniu, że coś miało miejsce gdzie i kto w tym uczestniczy?
  A publicysta to wydarzenie komentuje, ocenia dlaczego to się stało, jakie mogą być tego konsekwencje. Tu już trzeba mieć głębszą wiedzę na określony temat.

  Dziennikarzem może zostać każdy, tu żadnej szkoły nie trzeba i od tego się zaczyna.

  By zostać publicystą trzeba już specjalizować się w zagadnieniach określonej dziedziny i przez wiele lat być w niej aktywnym na sposób analizy wydarzeń. Ja to nazywam historykiem tematu. Musisz chcieć wiedzieć na określony temat niemal wszystko. To już jest pasja.


  Z tymi zarobkami to przesada. Najlepsi publicyści jakich w życiu poznałem nic nie zarabiają ze swojego pisania. Są najlepsi, bo niezależni i piszą bo to kochają. Utrzymują się z zupełnie innych zajęć.

  Wiele mediów które należą do partii politycznych zatrudniają publicystów jako swoich adwokatów, których zadaniem jest prowadzenie walki politycznej na teksty. Ale są to fanatycy jakiegoś ugrupowania. Publicyści zdrowo myślący raczej nie są mile widziani, bo mogą wymknąć się spod kontroli swoich szefów.

  Czy szkoła jest potrzebna?
  Raczej nie. Szkoły są po to by zarabiać na studentach i kasie z podatków.
  Wystarczy, że założysz bloga i zamienisz go w serwis informacyjny.
  W zależności od tego jak to będziesz prowadził możesz szybko stać się elitą publicystyki. Naprawdę nic więcej nie potrzeba, żadnych CV.

  Przykład takiego bloga np.: www.5051.us - to o motoryzacji akurat.

  26 styczeń 2014 20:48
 • Avatar
  Josef

  Zasadniczo zgadza się. Niestety umniejszanie zawodu dziennikarza doprowadza do sytuacji w której "publicystów" mamy na pęczki i są to niestety w dużej części ludzie o zawężonych (z różnych powodów i pobudek) poglądach. Działając w mediach dla szerokiego społeczeństwa stają się dostarczycielami informacji i nie przyznają się do faktu manipulacji tą informacją. Tworzą mniej lub bardziej barwne face news'y których skutki mogą być katastrofalne a nie tylko zapewniające oczekiwane dywidendy.

  14 styczeń 2019 14:57

Dodaj swój komentarz *: