Notariusz - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_notariusz

W tym celu należy ukończyć studia prawnicze, bez wyboru specjalizacji, na stopniu magistra. Następnie należy zdać egzamin notarialny, a później odbyć obowiązkową asesurę. Po tym fakcie można uprawiać już zawód notariusza. Osoby, które marzą o tym zawodzie musza być bardzo odpowiedzialne, sumienne, wzbudzać zaufanie i mieć dobrą prezencję. Ważna jest też umiejętność doskonałego wypowiadania się, zarówno w mowie jak i w piśmie. Musi też być niekaralny i posiadać polskie obywatelstwo oraz pełnię praw cywilnych i obywatelskich.

Jak wygląda praca notariusza?

Notariusz to osoba, która opracowuje akty notarialne, odpisy dokumentów, wszystko to jak najbardziej uwierzytelnione i wiarygodne. To on zajmuje się też oświadczeniami spadkowymi, czyli testamentami. Notariusze pracują w kancelariach prawnych, czy to swoich czy innych notariuszy. Każda osoba, która chce na przykład nabyć praw własności do danej nieruchomości, przekazać darowiznę innej osobie, sporządzić lub otrzymać testament, czy poświadczyć ważny dokument, który mógłby później stanowić dowód pisemny w jakiejś sprawie, musi się udać do notariusza. Jest to jakby instytucja, za której pośrednictwem coś w formie pisemnej staje się czymś ustanowionym prawnie, o odpowiedniej mocy prawnej.

najlepsze studia

Ścieżka kariery notariusza

Notariusz zarabia na klientach, od których pobiera opłaty w wysokości ustalonej przez taksę notarialną. Ogólnie rzecz biorąc dobry notariusz może zarobić między 4,5 tysiąca złotych netto a 8 tysięcy złotych. Wynika to właśnie z taksy notarialnej, która jest ustanowiona prawnie, i która mówi, że za konkretną usługę nie można pobrać więcej niż określa to taksa. Fizycznie w ciągu 8-godzinnego czasu pracy notariusz nie jest więc w stanie wykonać tak dużo zleceń, by osiągnąć zarobki rzędu na przykład kilkunastu tysięcy złotych. Są one zresztą dość mocno ograniczone, gdy prowadzi się swoją kancelarię, na którą też trzeba wydawać pieniądze. Jednak już 3-4 niewielkie sprawy notarialne dziennie mogą przysporzyć specjaliście niezłych zarobków.

Ile zarabia notariusz?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku notariusz zarabia około 6200 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (36)

 • Avatar
  notariusz

  To fakt, że zawód daje ogromna satysfakcję także materialną, ale oprócz ogromnych kwalifikacji, wiedzy która trzeba posiadać to zawód obarczony ogromna odpowiedzialnościa (jak inne zawody prawnicze).

  30 sierpień 2013 0:04
 • Avatar
  Przemo

  Zawód daje satysfakcje finansową wybraym, którzy posiadają odpowiednie możliwości odbycia asesury i zdobycia nou-hau, co niestety nie jest dane każdemu, kto mimo szczerych chęci ukończył prawo oraz zdał pozytywnie egzamin notarialny. Co do odpowiedzialności to jest ona znikoma i rzadko kiedy skutkuje egzekucją wynikająca z błędnej decyzji. Wymagana wiedza nie jest również ani ponadprzeciętna ani szczególna. Mieści się w ramach zainteresowań polityczno-społecznych inteligentnej osoby. Znajomość KPA, KC, KPC, Konstytucji, KSH nie jest niczym ponadprzeciętnym. Ogromną wiedzę oraz odpowiedzialnoś można przypidać zawodom takim jak : lekarz czy architekt obiektów budowlanych, gdzie ewentualny błąd skutkuje konsekwencją ryzyka zagrażającego bezpośrednio życiu ludzkiemu. Odpowiedzialnosc notariusz jest znikoma, a pobierane taxy notarialne niewspółmiernie wysokie w stosunku do charakteru wykonywanej czynności. Najlepszym przykładem błędu systemowego kasty notariuszy w Polsce jest odniesienie porównawcze do krajów zachodnich, jak Francja czy Niemcy, gdzie funkcję notariusza ( dawniej rejenta) pełnią zwykli ludzie, bez wykształcenia prawniczego, wybrani przez społeczeństwo do nieodpłatnego pełnienia tej funkcji społecznie w zamian za prestiż i zaufanie publiczne piastowanego stanowiska.

  5 wrzesień 2013 11:43
 • Avatar
  Jan

  Wobec powyższego radzę Panu przeprowadzać akty we Francji. Nie będzie Pan "wspierał" polskie kasty rejentów.

  10 październik 2013 13:37
 • Avatar
  Dorota

  W Niemczech by być notariuszem trzeba nie tylko być prawnikiem, ale także uprzednio zdobyć uprawnienia adwokackie i ukończyć dodatkową aplikację i staż. We Francji trzeba być prawnikiem, ukończyć aplikację i staż. W obu tych państwach jest numerus clausus kancelarii, czyli ograniczona ilość kancelarii. Nie wiesz to się nie wypowiadaj.

  25 listopad 2013 12:38
 • Avatar
  Dariusz

  wprowadźmy numerus clausus dla sprzedawców warzyw w Polsce,
  przyjmując,, że może być w Polsce tylko 2000 warzywniaków.
  Z czasem zrobi się odpowiednie studia warzywniackie, aplikacje, asesurę, staże
  a
  do prowadzenia warzywniaka będzie chętnych tysiące studentów
  Przypominam :
  sprzedawanie warzyw i owoców jest bardzo odpowiedzialne, wszak sprzedaje się coś, co inni jedzą i istnieje ryzyko otrucia i zgonu

  19 maj 2014 1:06
 • Avatar
  robert

  Ludzie bądźmy szczerzy, notariusze to nie są żadni prawnicy. Ich wiedza z zakresu prawa, poza nielicznymi przepisami które stosują na co dzień, jest w zasadzie znikoma. W swojej pracy bazują głównie na wzorach i drobnych modyfikacjach istniejących już wzorów. A zarobki ogromne w porównaniu do nakładu pracy i wiedzy. Notariusz "sporządza" akt notarialny i po jego odczytaniu oraz oczywiście pobraniu sowitego wynagrodzenia sprawa się kończy. Pełen komfort oraz żadnych nerwów i stresów - jak w przypadku innych zawodów prawniczych, gdzie jest konieczna ogromna wiedza, a sprawy ciągną się latami i nawet wysokie wynagrodzenie nie rekompensuje poświęconego na nie czasu pracy. I dziwię się że nasze Państwo taką złotą kurę pozostawia w prywatnych rękach, a nie wraca do państwowych biur notarialnych, gdzie obywatele za przyzwoite pieniądze mogliby sporządzać akty notarialne.

  13 listopad 2015 17:45
 • Avatar
  Sarah

  Fajny zawód. Brak stresu, dobra płaca... To się opłaca;-)))
  Nie jestem z Polski, ale mam polskie obywatelstwo. Myślę,że te studia się opłacą.

  20 styczeń 2016 11:39
 • Avatar
  Notariusz

  Niektóre tu komentarze są wręcz oburzajace, takie są zasady wolnego rynku, człowiek się uczy, kształci, wydaje pieniądze na naukę, poświęca czas kosztem rodziny po to by zarobić znacznie więcej. Nie wiem po co te komentarze? Z zazdrości, że ktoś zarabia więcej? Uczył się to i zarabia więcej, to prawie 9 lat intensywnej nauki. Ktoś tu napisał, że kc, koc,ksh to wiedza nie ponad przeciętna? Niech ten ktoś wpierw to dobrze opanuje a dopiero później niech się wypowiada...bo aż żal słuchać bredni. Ludzie uczcie się, ciężko pracujecie, a później narzekajcie.

  9 wrzesień 2016 8:30
 • Avatar
  Rafał

  Pan Notariusz z poprzedniego postu oburzony, że ludzie napisali prawdę, że notariusze mają niezwykle lekką pracę. Tak bardzo oburzył się, że nawet nie odniósł się do tego, że mają lekką *pracę*, a nie drogę do tej pracy. Ja osobiście zarabiam ponad dziesięć tysięcy miesięcznie pracując dla zagranicznych klientów, ale szlag mnie trafia gdy ktoś zarabia tyle za nic nie robienie, dlatego bo przez znajomości dorobił się niemożliwie dobrze płatnej fuchy, zamkniętej dla wszystkich ludzi spoza otoczenia, gdzie dodatkowo prawnie regulowane są kwoty zarobków (kolosalnie zawyżone!) i jeszcze oburza się jak ktoś zwróci na taki fakt uwagę. Ech, Polska!

  13 grudzień 2016 16:52
 • Avatar
  Spontaniczny Komentator

  A ja przychylę się do opinii Notariusza. Nadto trzeba wiedzieć, że mimo ustawowych i jak się wydaje wysokich wynagrodzeń notariuszy (tzw. taksy) oraz swego rodzaju trudności w zdobyciu tego zawodu (konieczności ukończenia studiów prawniczych oraz zdania egzaminu państwowego i inne), funkcjonowanie notariusza na rynku oparte jest ściśle o prawa wolnorynkowe. Nie musisz więc obywatelu jeden z drugim korzystać z usług konkretnego notariusza, mimo, że do notariusza pójść musisz, możesz również negocjować stawki z każdym z nich. Częste są przypadki w Polsce, kiedy to notariusze z pobudek ekonomicznych zmuszeni byli zamykać swoje kancelarie nie mogąc (mimo rzekomo wysokich zarobków) skutecznie konkurować cenowo z innymi kancelariami notarialnymi. Nie jest więc kompletnym ani obiektywnym stwierdzenie, że notariusze sowicie są wynagradzani, albo, że znikoma jest ich odpowiedzialność.
  Nikomu z nas tu piszących pewnie nie jest łatwo, bez względu na profesję. Nie hejtujmy się więc, a raczej wspierajmy. Kiepskich fachowców omijajmy, niech po prostu jak sobie ścielą tak się wysypiają - jak my wszyscy.

  Pozdrawiam wszystkich z tego forum.
  Syndyk, nie notariusz, żeby nie było.

  21 styczeń 2017 17:15
 • Avatar
  Lekarz przyszły prawnik

  Jestem aktualnie na medycynie ale ani trochę mnie to nie interesuje. Chciałabym być notariuszem. Myślicie, że warto zacząć studia prawnicze? Nie piszcie tylko proszę "nic nie zmieniaj, jesteś na porządnym kierunku, nie marudź". Potrzebuję porady i chciałabym usłyszeć "za i przeciw". Nie ukrywam, że zarobki są dla mnie istotne. Ile zarobi teraz notariusz? Chodzi o zakres.

  3 luty 2017 0:23
 • Avatar
  Karolina

  Oj ja mam lekarzy w rodzinie a sama poszłam na prawo i powiem Ci, że postaraj się być radiologiem przynajmniej na 100% będziesz miał pieniądze. Lekarz nie ma pieniędzy jak nie chce wstać z łóżka a prawnik, który dobrze zarabia to 1 na 10. 1000 os przyjmują na studia a na medycynę 250. Notariat to nuda przychodzi developer i robisz 400 takich samych aktów z szablonu. Prawie każda praca jest nudna, witamy w prawdziwym życiu.

  3 luty 2017 10:18
 • Avatar
  Karolina

  Notariuszem możesz nigdy nie zostać choćbyś była najlepsza na studiach a lekarzem zawsze jakimś zostaniesz, możesz jechać za granicę itd.

  3 luty 2017 10:21
 • Avatar
  Rafał W

  Głupia bździungwo, ukonczenie medycyny jest rownowazne z tym że będziesz miała pracę w PL z reki... Ukonczenie studiów prawniczych wiaze się z tym ze bez "pleców" będziesz g...o miała, chyba ze twoi starzy mają dozo kasy i za aplikację zapłacą. Żenada jednak mieć lat niespełna 30 i byc na utrzymaniu rodziców.

  27 czerwiec 2017 10:13
 • Avatar
  Rafał W

  Czytelników przepraszam za literówki, w tym słowo "dozo" zamiast "dużo"

  27 czerwiec 2017 10:14
 • Avatar
  Ewa

  Zgadzam się z poglądem, że notariusze mają prostą pracę, a odpowiedzialność? jeśli trzyma się przepisów prawa to trudno jest go potem do tej odpowiedzialności pociągnąć, bo zazwyczaj się broni, iż to strony aktu składają oświadczenia a on to zapisuje i tyle. Zarobki 6200 bu ha ha , trzeba dodać jeszcze jedno zero. Ogólnie zarabiają świetnie, a pracownikom się płaci grosze, ot cała prawda o tej nadzwyczajnej kaście. (mówie oczywiście o notariuszach "starszych, młodzi niestety tych czasów już nie będą mieli, tak szybko się nie dorobią, ale wiem, że potrafią i doceniają pracowników.Dla młodych warto pracowac.

  15 wrzesień 2017 6:20
 • Avatar
  felix nathan

  Pozdrowienia dla każdego, kto czytał moje zeznania, jestem śmieszny z nazwy i cieszę się być wśród testerów Dr Clifforda. Pomimo wszystkich miesięcy mój mąż wyrzucił mnie na kolejną damę, więc szczęśliwy dla mnie, że byłem online na Facebooku, gdy zobaczyłem Pani dzielącą zeznania na temat tego, jak również pomógł jej w wydobywaniu jej z powrotem, więc skontaktowałem się z nim i podzieliłem się swoimi problemami i dał mi warunki, które zrobiłem, aby wyciąć długą historię. Teraz żyję szczęśliwie z mężem. Dzięki Dr Clifford możesz skontaktować się z nim, jeśli nadal jesteś w bólu lub urazie, tak jak ja, a także rzucił kilka innych zaklęć, takich jak zaklęcie miłosne, zaklęcie ochronne, zaklęcie handlowe itd. Oto jego dane kontaktowe, whatsapp him (+ 2348139102106) lub napisz do niego e-mail: felixnathan1958@outlook.com

  13 październik 2017 23:54
 • Avatar
  mikuś

  Czytać się tego nie da. Notariusze nie odpowiadają? dobre.... śmieszne, zabawne. Odpowiadają wszystkim co mają, a czasem co najdziwniejsze - bo tu nawet tłuk się pokapuje że coś jest nie tak, odpowiadają za coś na co wpływu nie mają. Gdyby nie notariusze to w kraju byłby niewyobrażalny chaos potęgowany przez adwokatów i radców którzy najpierw braliby krocie za sporządzenia umów a potem jeszcze raz tyle samo za wieloletni proces. Ludzie nie doceniają pewności że mieszkają w swoim domu, w swoim mieszkaniu. To tylko z perspektywy zwykłego zjadacza chleba który jest u notariusza raz może dwa razy w życiu. Natomiast przedsiębiorcy to osobna historia. Poza tym notariusze w takiej formie są i będą bo..... są w takiej formie potrzebni. Państwowe biura nie wrócą bo 1) państwa nie stać żeby zorganizować notariat (biura, pensje, zaplecze) minus podatek których płacą notariusze od zysku, 2) kto w tych czasach czekałby na akt dniami, tygodniami czy miesiącami? jak to jest w urzędach sądach itd... przecież ludzie by się skichali, inwestycje by stanęły, już nie wspomnę o ambitniejszych projektach gdzie trzeba ogromnej wiedzy do sporządzenia umowy, kto by to pisał? Wyobrażenie ludzi co do pracy notariusza i również innych zawodów prawniczych jest żenujące.

  15 październik 2017 21:59
 • Avatar
  ssss

  nie ma co ukrywać że tak naprawdę w PL tylko jest jeden zawód zaufania publicznego i właśnie nim jest "Notariusz".
  Nikt nie powie że RadcaPrawny, Adwokat, Sędzia to zawody zaufania publicznego.
  Sędziowie (zwłaszcza w rejonówkach wydają wyroku według własnego "widzimisię", adwokaci radcy pięknie kłamią by tylko wygrać....

  13 luty 2018 11:58
 • Avatar
  Waldek

  Są takie kwestie, których nie da rady uregulować bez pomocy profesjonalisty. Ostatnio potrzebowałem usług notariusza i w Tczewie trafiłem na kancelarię Cejrowska. To był trafny wybór.

  30 marzec 2019 13:00
 • Avatar
  Arleta

  Notariusz to zawód do którego dochodzi się ciężką pracą. Co robią osoby krytykujące - z pewnością niewiele osiągnęły i krytykujac poprawiają sobie samopoczucie. Pozdrawiam krytykantów.

  27 kwiecień 2019 14:41
 • Avatar
  Franciszkanotariusz

  Odpowiadam ignorantom, co nie wiedzą na czym polega praca notariusza a wypowiadają się! Tak jak lekarzowi powierzasz własne zdrowie a czasem i życie - tak notariuszowi w większości przypadków cały majątek - Twój własny lub Twojej firmy. Zadaniem notariusza jest przede wszystkim zrobić to bezpiecznie tzn.beż żadnych negatywnych skutków dla Ciebie, wyliczyć właściwie opłaty a co najważniejsze przygotować WAŻNĄ umowę. W dzisiejszych czasach, gdzie przepisy tworzone są niespójnie i niezrozumiale - w trudniejszych sprawach -to już sztuka. Pamiętajcie, że notariusz za swoje błędy odpowiada całym majątkiem plus ubezpieczeniem, za które płaci co roku słone pieniądze - to gdyby było to takie proste - to ustawodawca nie nakładał by na nas obowiązku ubezpieczenia! Aby zostać notariuszem musiałam skończyć 5 lat prawa, 2 lata aplikacji i 2 lata asesury. Komu by się chciało w sumie uczyć - 21 lat !!?? A poza tym na bieżąco się szkolić ze zmian w prawie! A czy wiecie, aby dzisiaj prawnik był na bieżąco ze zmianami, dziennie powinien na ich śledzenie poświęcić ok.4 godzin?. Dziś jeszcze jestem w pracy - jest godzina 21.00! Pracuję po 12 godzin dziennie, mam urlopu ledwie tydzień, przez 20 lat pracy nigdy nie byłam na zwolnieniu - proszę Jeden z Drugim Mądrale - zamieńcie się ze mną!! Pozdrawiam

  12 październik 2020 21:14
 • Avatar
  Lbggeawn

  viagra pills original <a href="http://genqpviag.com/#">where can i buy viagra without a prescription</a> generic viagra now http://genqpviag.com/ - wildviagra ’

  25 styczeń 2021 21:56
 • Avatar
  Jdbxgeawn

  buy viagra on line? <a href="http://llviabest.com/#">viagra on line paying with paypal</a> viagra canada paypal http://llviabest.com/ - viagra special offers ’

  2 luty 2021 9:20
 • Avatar
  Envemivon

  The surgery that I opted for was lumpectomy with oncoplastic reconstruction at the same time <a href=https://sviagras.cyou>do porn stars take viagra</a> 518 Pl, 10 9 L 28

  9 grudzień 2022 4:38
 • Avatar
  spadshows

  In general, thicker EECs are associated with a greater likelihood of endometrial or intracavitary pathology, including endometrial polyps, hyperplasia, and cancer 63 Class 3 <a href=https://stromectol.pics>stromectol kaufen</a> I didn t need chemo, although the doctor did say it was my choice if I wanted too

  13 grudzień 2022 2:44
 • Avatar
  alkalia

  Expression of fibroblast growth factor receptor 1 FGFR 1 on tumor cells is a known mediator of endocrine treatment resistance and is associated with poor breast cancer patient outcomes 92 <a href=http://nolvadex.lol>alternatives to tamoxifen</a> 4 Ојg L 11 14 22

  13 grudzień 2022 3:55
 • Avatar
  unfaips

  Not as dramatic as a plunge and not padded, they create a buxom look with a romantic twist using lace and embroidery <a href=http://stromectol.lol>buy stromectol tablets</a>

  18 grudzień 2022 2:47
 • Avatar
  zensoft

  Sun W, Wu R, Van Poelje P, Erion M <a href=https://bestcialis20mg.com/>best place to buy cialis online forum</a> Others did not give a reason or were ineligible

  27 grudzień 2022 11:21
 • Avatar
  offenside

  <a href=https://bestcialis20mg.com/>buy real cialis online</a> National Historic Chemical Landmarks

  28 grudzień 2022 10:34
 • Avatar
  viendum

  <a href=http://cialis.autos>generic 5 mg cialis</a> We express our profound gratitude to all the pharmacies and their staff that assisted us through the duration of this study

  24 styczeń 2023 22:40
 • Avatar
  EMpandy

  The numbers of foci per liver were 90 30 in controls, and 5430 310 in low dose and 7280 490 in high dose tamoxifen treated rats Dragan et al <a href=https://vkamagras.cyou>kamagra oral dolor de cabeza</a>

  27 styczeń 2023 23:01
 • Avatar
  invadly

  Comparative clinical implications for women peritoneal surface or discontinue <a href=https://cialis.christmas>generic cialis online</a> It got increasingly uncomfortable, couldn t get relief, was starting to wake me up at night

  28 styczeń 2023 1:00
 • Avatar
  phemili

  Stemberger C, Graef P, Odendahl M, Albrecht J, Dossinger G, Anderl F, et al <a href=https://cialis.christmas>buy cheap generic cialis uk</a> Am J Obstet Gynecol161 1178 1185, 1989

  28 styczeń 2023 7:05
 • Avatar
  arrisee

  A patch is applied to the dog s skin and the veterinarian will then inject possible allergens into the dog s blood until the patch reacts to one or more of the injections <a href=http://accutane.buzz>accutane side effects</a> Prevalence of contraindications and prescription of pharmacologic therapies for gout

  31 styczeń 2023 22:40
 • Avatar
  creaway

  <a href=https://clomid.homes>buy clomid online no prescription uk</a> Bareh is extensively knowledgeable and always goes the extra mile to help her patients

  4 luty 2023 2:12

Dodaj swój komentarz *: