Notariusz - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_notariusz

W tym celu należy ukończyć studia prawnicze, bez wyboru specjalizacji, na stopniu magistra. Następnie należy zdać egzamin notarialny, a później odbyć obowiązkową asesurę. Po tym fakcie można uprawiać już zawód notariusza. Osoby, które marzą o tym zawodzie musza być bardzo odpowiedzialne, sumienne, wzbudzać zaufanie i mieć dobrą prezencję. Ważna jest też umiejętność doskonałego wypowiadania się, zarówno w mowie jak i w piśmie. Musi też być niekaralny i posiadać polskie obywatelstwo oraz pełnię praw cywilnych i obywatelskich.

Jak wygląda praca notariusza?

Notariusz to osoba, która opracowuje akty notarialne, odpisy dokumentów, wszystko to jak najbardziej uwierzytelnione i wiarygodne. To on zajmuje się też oświadczeniami spadkowymi, czyli testamentami. Notariusze pracują w kancelariach prawnych, czy to swoich czy innych notariuszy. Każda osoba, która chce na przykład nabyć praw własności do danej nieruchomości, przekazać darowiznę innej osobie, sporządzić lub otrzymać testament, czy poświadczyć ważny dokument, który mógłby później stanowić dowód pisemny w jakiejś sprawie, musi się udać do notariusza. Jest to jakby instytucja, za której pośrednictwem coś w formie pisemnej staje się czymś ustanowionym prawnie, o odpowiedniej mocy prawnej.

najlepsze studia

Ścieżka kariery notariusza

Notariusz zarabia na klientach, od których pobiera opłaty w wysokości ustalonej przez taksę notarialną. Ogólnie rzecz biorąc dobry notariusz może zarobić między 4,5 tysiąca złotych netto a 8 tysięcy złotych. Wynika to właśnie z taksy notarialnej, która jest ustanowiona prawnie, i która mówi, że za konkretną usługę nie można pobrać więcej niż określa to taksa. Fizycznie w ciągu 8-godzinnego czasu pracy notariusz nie jest więc w stanie wykonać tak dużo zleceń, by osiągnąć zarobki rzędu na przykład kilkunastu tysięcy złotych. Są one zresztą dość mocno ograniczone, gdy prowadzi się swoją kancelarię, na którą też trzeba wydawać pieniądze. Jednak już 3-4 niewielkie sprawy notarialne dziennie mogą przysporzyć specjaliście niezłych zarobków.

Ile zarabia notariusz?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku notariusz zarabia około 6200 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (95)

 • Avatar
  notariusz

  To fakt, że zawód daje ogromna satysfakcję także materialną, ale oprócz ogromnych kwalifikacji, wiedzy która trzeba posiadać to zawód obarczony ogromna odpowiedzialnościa (jak inne zawody prawnicze).

  30 sierpień 2013 0:04
 • Avatar
  Przemo

  Zawód daje satysfakcje finansową wybraym, którzy posiadają odpowiednie możliwości odbycia asesury i zdobycia nou-hau, co niestety nie jest dane każdemu, kto mimo szczerych chęci ukończył prawo oraz zdał pozytywnie egzamin notarialny. Co do odpowiedzialności to jest ona znikoma i rzadko kiedy skutkuje egzekucją wynikająca z błędnej decyzji. Wymagana wiedza nie jest również ani ponadprzeciętna ani szczególna. Mieści się w ramach zainteresowań polityczno-społecznych inteligentnej osoby. Znajomość KPA, KC, KPC, Konstytucji, KSH nie jest niczym ponadprzeciętnym. Ogromną wiedzę oraz odpowiedzialnoś można przypidać zawodom takim jak : lekarz czy architekt obiektów budowlanych, gdzie ewentualny błąd skutkuje konsekwencją ryzyka zagrażającego bezpośrednio życiu ludzkiemu. Odpowiedzialnosc notariusz jest znikoma, a pobierane taxy notarialne niewspółmiernie wysokie w stosunku do charakteru wykonywanej czynności. Najlepszym przykładem błędu systemowego kasty notariuszy w Polsce jest odniesienie porównawcze do krajów zachodnich, jak Francja czy Niemcy, gdzie funkcję notariusza ( dawniej rejenta) pełnią zwykli ludzie, bez wykształcenia prawniczego, wybrani przez społeczeństwo do nieodpłatnego pełnienia tej funkcji społecznie w zamian za prestiż i zaufanie publiczne piastowanego stanowiska.

  5 wrzesień 2013 11:43
 • Avatar
  Jan

  Wobec powyższego radzę Panu przeprowadzać akty we Francji. Nie będzie Pan "wspierał" polskie kasty rejentów.

  10 październik 2013 13:37
 • Avatar
  Dorota

  W Niemczech by być notariuszem trzeba nie tylko być prawnikiem, ale także uprzednio zdobyć uprawnienia adwokackie i ukończyć dodatkową aplikację i staż. We Francji trzeba być prawnikiem, ukończyć aplikację i staż. W obu tych państwach jest numerus clausus kancelarii, czyli ograniczona ilość kancelarii. Nie wiesz to się nie wypowiadaj.

  25 listopad 2013 12:38
 • Avatar
  Dariusz

  wprowadźmy numerus clausus dla sprzedawców warzyw w Polsce,
  przyjmując,, że może być w Polsce tylko 2000 warzywniaków.
  Z czasem zrobi się odpowiednie studia warzywniackie, aplikacje, asesurę, staże
  a
  do prowadzenia warzywniaka będzie chętnych tysiące studentów
  Przypominam :
  sprzedawanie warzyw i owoców jest bardzo odpowiedzialne, wszak sprzedaje się coś, co inni jedzą i istnieje ryzyko otrucia i zgonu

  19 maj 2014 1:06
 • Avatar
  robert

  Ludzie bądźmy szczerzy, notariusze to nie są żadni prawnicy. Ich wiedza z zakresu prawa, poza nielicznymi przepisami które stosują na co dzień, jest w zasadzie znikoma. W swojej pracy bazują głównie na wzorach i drobnych modyfikacjach istniejących już wzorów. A zarobki ogromne w porównaniu do nakładu pracy i wiedzy. Notariusz "sporządza" akt notarialny i po jego odczytaniu oraz oczywiście pobraniu sowitego wynagrodzenia sprawa się kończy. Pełen komfort oraz żadnych nerwów i stresów - jak w przypadku innych zawodów prawniczych, gdzie jest konieczna ogromna wiedza, a sprawy ciągną się latami i nawet wysokie wynagrodzenie nie rekompensuje poświęconego na nie czasu pracy. I dziwię się że nasze Państwo taką złotą kurę pozostawia w prywatnych rękach, a nie wraca do państwowych biur notarialnych, gdzie obywatele za przyzwoite pieniądze mogliby sporządzać akty notarialne.

  13 listopad 2015 17:45
 • Avatar
  Sarah

  Fajny zawód. Brak stresu, dobra płaca... To się opłaca;-)))
  Nie jestem z Polski, ale mam polskie obywatelstwo. Myślę,że te studia się opłacą.

  20 styczeń 2016 11:39
 • Avatar
  Notariusz

  Niektóre tu komentarze są wręcz oburzajace, takie są zasady wolnego rynku, człowiek się uczy, kształci, wydaje pieniądze na naukę, poświęca czas kosztem rodziny po to by zarobić znacznie więcej. Nie wiem po co te komentarze? Z zazdrości, że ktoś zarabia więcej? Uczył się to i zarabia więcej, to prawie 9 lat intensywnej nauki. Ktoś tu napisał, że kc, koc,ksh to wiedza nie ponad przeciętna? Niech ten ktoś wpierw to dobrze opanuje a dopiero później niech się wypowiada...bo aż żal słuchać bredni. Ludzie uczcie się, ciężko pracujecie, a później narzekajcie.

  9 wrzesień 2016 8:30
 • Avatar
  Rafał

  Pan Notariusz z poprzedniego postu oburzony, że ludzie napisali prawdę, że notariusze mają niezwykle lekką pracę. Tak bardzo oburzył się, że nawet nie odniósł się do tego, że mają lekką *pracę*, a nie drogę do tej pracy. Ja osobiście zarabiam ponad dziesięć tysięcy miesięcznie pracując dla zagranicznych klientów, ale szlag mnie trafia gdy ktoś zarabia tyle za nic nie robienie, dlatego bo przez znajomości dorobił się niemożliwie dobrze płatnej fuchy, zamkniętej dla wszystkich ludzi spoza otoczenia, gdzie dodatkowo prawnie regulowane są kwoty zarobków (kolosalnie zawyżone!) i jeszcze oburza się jak ktoś zwróci na taki fakt uwagę. Ech, Polska!

  13 grudzień 2016 16:52
 • Avatar
  Spontaniczny Komentator

  A ja przychylę się do opinii Notariusza. Nadto trzeba wiedzieć, że mimo ustawowych i jak się wydaje wysokich wynagrodzeń notariuszy (tzw. taksy) oraz swego rodzaju trudności w zdobyciu tego zawodu (konieczności ukończenia studiów prawniczych oraz zdania egzaminu państwowego i inne), funkcjonowanie notariusza na rynku oparte jest ściśle o prawa wolnorynkowe. Nie musisz więc obywatelu jeden z drugim korzystać z usług konkretnego notariusza, mimo, że do notariusza pójść musisz, możesz również negocjować stawki z każdym z nich. Częste są przypadki w Polsce, kiedy to notariusze z pobudek ekonomicznych zmuszeni byli zamykać swoje kancelarie nie mogąc (mimo rzekomo wysokich zarobków) skutecznie konkurować cenowo z innymi kancelariami notarialnymi. Nie jest więc kompletnym ani obiektywnym stwierdzenie, że notariusze sowicie są wynagradzani, albo, że znikoma jest ich odpowiedzialność.
  Nikomu z nas tu piszących pewnie nie jest łatwo, bez względu na profesję. Nie hejtujmy się więc, a raczej wspierajmy. Kiepskich fachowców omijajmy, niech po prostu jak sobie ścielą tak się wysypiają - jak my wszyscy.

  Pozdrawiam wszystkich z tego forum.
  Syndyk, nie notariusz, żeby nie było.

  21 styczeń 2017 17:15
 • Avatar
  Lekarz przyszły prawnik

  Jestem aktualnie na medycynie ale ani trochę mnie to nie interesuje. Chciałabym być notariuszem. Myślicie, że warto zacząć studia prawnicze? Nie piszcie tylko proszę "nic nie zmieniaj, jesteś na porządnym kierunku, nie marudź". Potrzebuję porady i chciałabym usłyszeć "za i przeciw". Nie ukrywam, że zarobki są dla mnie istotne. Ile zarobi teraz notariusz? Chodzi o zakres.

  3 luty 2017 0:23
 • Avatar
  Karolina

  Oj ja mam lekarzy w rodzinie a sama poszłam na prawo i powiem Ci, że postaraj się być radiologiem przynajmniej na 100% będziesz miał pieniądze. Lekarz nie ma pieniędzy jak nie chce wstać z łóżka a prawnik, który dobrze zarabia to 1 na 10. 1000 os przyjmują na studia a na medycynę 250. Notariat to nuda przychodzi developer i robisz 400 takich samych aktów z szablonu. Prawie każda praca jest nudna, witamy w prawdziwym życiu.

  3 luty 2017 10:18
 • Avatar
  Karolina

  Notariuszem możesz nigdy nie zostać choćbyś była najlepsza na studiach a lekarzem zawsze jakimś zostaniesz, możesz jechać za granicę itd.

  3 luty 2017 10:21
 • Avatar
  Rafał W

  Głupia bździungwo, ukonczenie medycyny jest rownowazne z tym że będziesz miała pracę w PL z reki... Ukonczenie studiów prawniczych wiaze się z tym ze bez "pleców" będziesz g...o miała, chyba ze twoi starzy mają dozo kasy i za aplikację zapłacą. Żenada jednak mieć lat niespełna 30 i byc na utrzymaniu rodziców.

  27 czerwiec 2017 10:13
 • Avatar
  Rafał W

  Czytelników przepraszam za literówki, w tym słowo "dozo" zamiast "dużo"

  27 czerwiec 2017 10:14
 • Avatar
  Ewa

  Zgadzam się z poglądem, że notariusze mają prostą pracę, a odpowiedzialność? jeśli trzyma się przepisów prawa to trudno jest go potem do tej odpowiedzialności pociągnąć, bo zazwyczaj się broni, iż to strony aktu składają oświadczenia a on to zapisuje i tyle. Zarobki 6200 bu ha ha , trzeba dodać jeszcze jedno zero. Ogólnie zarabiają świetnie, a pracownikom się płaci grosze, ot cała prawda o tej nadzwyczajnej kaście. (mówie oczywiście o notariuszach "starszych, młodzi niestety tych czasów już nie będą mieli, tak szybko się nie dorobią, ale wiem, że potrafią i doceniają pracowników.Dla młodych warto pracowac.

  15 wrzesień 2017 6:20
 • Avatar
  felix nathan

  Pozdrowienia dla każdego, kto czytał moje zeznania, jestem śmieszny z nazwy i cieszę się być wśród testerów Dr Clifforda. Pomimo wszystkich miesięcy mój mąż wyrzucił mnie na kolejną damę, więc szczęśliwy dla mnie, że byłem online na Facebooku, gdy zobaczyłem Pani dzielącą zeznania na temat tego, jak również pomógł jej w wydobywaniu jej z powrotem, więc skontaktowałem się z nim i podzieliłem się swoimi problemami i dał mi warunki, które zrobiłem, aby wyciąć długą historię. Teraz żyję szczęśliwie z mężem. Dzięki Dr Clifford możesz skontaktować się z nim, jeśli nadal jesteś w bólu lub urazie, tak jak ja, a także rzucił kilka innych zaklęć, takich jak zaklęcie miłosne, zaklęcie ochronne, zaklęcie handlowe itd. Oto jego dane kontaktowe, whatsapp him (+ 2348139102106) lub napisz do niego e-mail: felixnathan1958@outlook.com

  13 październik 2017 23:54
 • Avatar
  mikuś

  Czytać się tego nie da. Notariusze nie odpowiadają? dobre.... śmieszne, zabawne. Odpowiadają wszystkim co mają, a czasem co najdziwniejsze - bo tu nawet tłuk się pokapuje że coś jest nie tak, odpowiadają za coś na co wpływu nie mają. Gdyby nie notariusze to w kraju byłby niewyobrażalny chaos potęgowany przez adwokatów i radców którzy najpierw braliby krocie za sporządzenia umów a potem jeszcze raz tyle samo za wieloletni proces. Ludzie nie doceniają pewności że mieszkają w swoim domu, w swoim mieszkaniu. To tylko z perspektywy zwykłego zjadacza chleba który jest u notariusza raz może dwa razy w życiu. Natomiast przedsiębiorcy to osobna historia. Poza tym notariusze w takiej formie są i będą bo..... są w takiej formie potrzebni. Państwowe biura nie wrócą bo 1) państwa nie stać żeby zorganizować notariat (biura, pensje, zaplecze) minus podatek których płacą notariusze od zysku, 2) kto w tych czasach czekałby na akt dniami, tygodniami czy miesiącami? jak to jest w urzędach sądach itd... przecież ludzie by się skichali, inwestycje by stanęły, już nie wspomnę o ambitniejszych projektach gdzie trzeba ogromnej wiedzy do sporządzenia umowy, kto by to pisał? Wyobrażenie ludzi co do pracy notariusza i również innych zawodów prawniczych jest żenujące.

  15 październik 2017 21:59
 • Avatar
  ssss

  nie ma co ukrywać że tak naprawdę w PL tylko jest jeden zawód zaufania publicznego i właśnie nim jest "Notariusz".
  Nikt nie powie że RadcaPrawny, Adwokat, Sędzia to zawody zaufania publicznego.
  Sędziowie (zwłaszcza w rejonówkach wydają wyroku według własnego "widzimisię", adwokaci radcy pięknie kłamią by tylko wygrać....

  13 luty 2018 11:58
 • Avatar
  Waldek

  Są takie kwestie, których nie da rady uregulować bez pomocy profesjonalisty. Ostatnio potrzebowałem usług notariusza i w Tczewie trafiłem na kancelarię Cejrowska. To był trafny wybór.

  30 marzec 2019 13:00
 • Avatar
  Arleta

  Notariusz to zawód do którego dochodzi się ciężką pracą. Co robią osoby krytykujące - z pewnością niewiele osiągnęły i krytykujac poprawiają sobie samopoczucie. Pozdrawiam krytykantów.

  27 kwiecień 2019 14:41
 • Avatar
  Franciszkanotariusz

  Odpowiadam ignorantom, co nie wiedzą na czym polega praca notariusza a wypowiadają się! Tak jak lekarzowi powierzasz własne zdrowie a czasem i życie - tak notariuszowi w większości przypadków cały majątek - Twój własny lub Twojej firmy. Zadaniem notariusza jest przede wszystkim zrobić to bezpiecznie tzn.beż żadnych negatywnych skutków dla Ciebie, wyliczyć właściwie opłaty a co najważniejsze przygotować WAŻNĄ umowę. W dzisiejszych czasach, gdzie przepisy tworzone są niespójnie i niezrozumiale - w trudniejszych sprawach -to już sztuka. Pamiętajcie, że notariusz za swoje błędy odpowiada całym majątkiem plus ubezpieczeniem, za które płaci co roku słone pieniądze - to gdyby było to takie proste - to ustawodawca nie nakładał by na nas obowiązku ubezpieczenia! Aby zostać notariuszem musiałam skończyć 5 lat prawa, 2 lata aplikacji i 2 lata asesury. Komu by się chciało w sumie uczyć - 21 lat !!?? A poza tym na bieżąco się szkolić ze zmian w prawie! A czy wiecie, aby dzisiaj prawnik był na bieżąco ze zmianami, dziennie powinien na ich śledzenie poświęcić ok.4 godzin?. Dziś jeszcze jestem w pracy - jest godzina 21.00! Pracuję po 12 godzin dziennie, mam urlopu ledwie tydzień, przez 20 lat pracy nigdy nie byłam na zwolnieniu - proszę Jeden z Drugim Mądrale - zamieńcie się ze mną!! Pozdrawiam

  12 październik 2020 21:14
 • Avatar
  Lbggeawn

  viagra pills original <a href="http://genqpviag.com/#">where can i buy viagra without a prescription</a> generic viagra now http://genqpviag.com/ - wildviagra ’

  25 styczeń 2021 21:56
 • Avatar
  Jdbxgeawn

  buy viagra on line? <a href="http://llviabest.com/#">viagra on line paying with paypal</a> viagra canada paypal http://llviabest.com/ - viagra special offers ’

  2 luty 2021 9:20
 • Avatar
  FvfcAtmob

  if you have insurance how much does viagra cost <a href="http://hopeviagrin.com/ ">viagra next day us delivery</a> buy viagra 50mg

  5 luty 2021 1:01
 • Avatar
  Lbsxgeawn

  canadadrugs pharmacy <a href="https://ssviagriia.com/ ">canada viagra overnight</a> prescription drugs without doctor approval

  5 luty 2021 2:14
 • Avatar
  Jbnbblarp

  canadian prescription <a href="http://online21rxon.com/ ">canadian pharmacy king</a> legit online pharmacy

  5 luty 2021 5:25
 • Avatar
  Aqcfmectchuct

  black cialis from singapore <a href="http://cialisvja.com/ ">cialis generic alternative</a> cialis next day delivery

  6 luty 2021 22:00
 • Avatar
  NncsAtmob

  viagra for sale in uk <a href="http://lightvigra.com/ ">herbal substitute for viagra paypal</a> can i order generic viagra on line

  7 luty 2021 17:52
 • Avatar
  Kbcxleno

  cholesterol <a href="http://xuypharmacyonline.com/">hepatitis c virus (hcv)</a> mail order pharmacy

  10 luty 2021 0:28
 • Avatar
  Labxgeawn

  consumer reports cialis <a href="https://jecialisbn.com/ ">cialis sunspace</a> cialis black wikipedia

  12 luty 2021 0:31
 • Avatar
  KbbfUpdak

  cost of generic viagra <a href="https://kloviagrli.com/ ">dapoxetine with viagra </a> viagra with dapoxetine

  12 luty 2021 3:01
 • Avatar
  Fqbbgeawn

  how do i get a cash advance from wells fargo <a href="http://ascashapply.com/ ">lafayette fast cash advance</a> bbt payday advance

  12 luty 2021 3:21
 • Avatar
  Jbnvblarp

  store card cash advance <a href="http://samcash21.com/ ">richmond payday loan</a> can you file bankruptcy payday loans

  12 luty 2021 6:33
 • Avatar
  FbsgAtmob

  cialis on sale <a href="https://llecialisjaw.com/ ">canadian pharmacy viagra & cialis </a> cialis prescription online

  12 luty 2021 22:54
 • Avatar
  NbnhAtmob

  online viagra united states <a href="http://vigedon.com/ ">http://vigedon.com/ </a> viagra generic discount

  15 luty 2021 21:34
 • Avatar
  Jbbngeawn

  abgelaufene cialis einnehmen <a href="http://ljcialishe.com/ ">cialis nebivololo</a> cialis market share 2010

  16 luty 2021 8:44
 • Avatar
  Kvaxleno

  payday loans 100 percent approval uk <a href="http://rirocash.com/ ">instant cash loans for unemployed ireland</a> how do cash converter loans work

  17 luty 2021 10:04
 • Avatar
  Ahbzgeawn

  payday loans military highway <a href="http://daymoneygo.com/ ">how to get fast cash loan</a> chase southwest credit card cash advance

  17 luty 2021 19:48
 • Avatar
  FjjuAtmob

  viagra active ingredient <a href="https://viagraonlinejc.com/ ">http://viagraonlinejc.com/ </a> marley generics viagra reviews

  27 luty 2021 22:47
 • Avatar
  NbmoAtmob

  professional viagra cialis <a href="http://buycialisxz.com/ ">genaric cialis with dapoxetine </a> cipla cialis

  2 marzec 2021 12:16
 • Avatar
  Fbshgeawn

  https://thesisacloud.com/ - thesis statistics help thesis help online <a href="http://thesisacloud.com/ ">help me write a thesis</a> writing a thesis paper

  23 marzec 2021 18:33
 • Avatar
  Jvqqgeawn

  https://dissertationahelp.com/ - phd dissertation help dissertation writing services uk <a href="http://dissertationahelp.com/ ">uk dissertation writing services</a> parts of a dissertation

  26 marzec 2021 21:31
 • Avatar
  Fbshgeawn

  https://thesisacloud.com/ - phd thesis writing services choosing a thesis topic <a href="http://thesisacloud.com/ ">good thesis</a> phd thesis defense

  31 marzec 2021 19:02
 • Avatar
  Fbshgeawn

  https://thesisacloud.com/ - thesisacloud.com how to write thesis <a href="http://thesisacloud.com/ ">thesisacloud.com</a> good thesis

  8 kwiecień 2021 12:25
 • Avatar
  Fbsfgeawn

  Lincocin http://uspharmus.com/ - Aldactone Viagra Soft Flavored

  23 kwiecień 2021 16:41
 • Avatar
  LhdvAtmob

  cialis for sale canada http://asciled.com/ - generis cialis online overnight delivery cialis online america

  26 kwiecień 2021 12:07
 • Avatar
  Abdggeawn

  Tadapox https://canadianeve21.com/ - Fildena Diflucan

  26 kwiecień 2021 20:32
 • Avatar
  Lrbsgeawn

  levitra oral jelly review <a href=https://uslevitraanna.com/>levitra for women</a> difference between cialis and levitra

  27 kwiecień 2021 23:20
 • Avatar
  Jbsdgeawn

  Benicar <a href=https://onlinecanda21.com/>prescription pricing</a> Levitra Oral Jelly

  29 kwiecień 2021 5:55
 • Avatar
  Fbsfgeawn

  canadian pharmacy uk delivery https://uspharmus.com/ - Precose Chloromycetin

  1 maj 2021 14:02
 • Avatar
  Gvdbblarp

  cialis tadalafil http://boxtadafil.com/ tadalafil online paypal

  1 maj 2021 16:08
 • Avatar
  Fmrfgeawn

  cialis black 800 http://cialisee.com/ - order cialis brand generic cialis canada

  4 maj 2021 12:46
 • Avatar
  LbsoAtmob

  canadian cialis for sale http://ucialisdas.com/ - generic cialis canada cialis 20mg price

  7 maj 2021 15:54
 • Avatar
  Anoogeawn

  tengo 22 aГ±os y quiero tomar viagra https://llviagra.com/ - echte viagra kopen cual es la dosis de viagra recomendada

  7 maj 2021 22:33
 • Avatar
  RebfAtmob

  cialis no prescription canada http://rcialisgl.com/ - cialis mail order buy cialis online in canada

  8 maj 2021 5:33
 • Avatar
  Lebngeawn

  walgreens pharmacy online https://xlnpharmacy.com/ Prasugrel

  9 maj 2021 7:25
 • Avatar
  Jebggeawn

  best canadian pharmacy no prescription https://pharmacylo.com/ best australian online pharmacy

  9 maj 2021 18:27
 • Avatar
  Fmrfgeawn

  best generic cialis http://cialisee.com/ - cialis south africa brand cialis

  11 maj 2021 16:05
 • Avatar
  RebfAtmob

  is cialis over the counter in canada https://rcialisgl.com/ п»їcialis

  15 maj 2021 9:00
 • Avatar
  Bbshleno

  mail order viagra https://loxviagra.com/ best time to take viagra 100mg

  15 maj 2021 19:34
 • Avatar
  Lebngeawn

  canadian pharmacy ltd http://xlnpharmacy.com/ Zerit

  16 maj 2021 23:37
 • Avatar
  Gtnbblarp

  pfizer free viagra http://jokviagra.com/ - viagra generic over the counter viagra off patent

  17 maj 2021 21:23
 • Avatar
  Fmrfgeawn

  i want to buy cialis in australia http://cialisee.com/ - cialis seling ebay cialis

  18 maj 2021 6:51
 • Avatar
  RebfAtmob

  pay cialis with paypal https://rcialisgl.com/ dapoxetine and cialis

  21 maj 2021 11:10
 • Avatar
  Fmrfgeawn

  how to buy cialis online from canada https://cialisee.com/ - cialis buy without purchase generic cialis

  22 maj 2021 7:06
 • Avatar
  Lebngeawn

  online rx pharmacy <a href=https://xlnpharmacy.com/>ed drugs</a> pharmacy on line

  22 maj 2021 14:44
 • Avatar
  geawnHtf

  5mg cialis reviews https://cialishav.com/ - can you break 20mg cialis in half cialis better than viagra

  26 maj 2021 11:27
 • Avatar
  geawnAni

  Apcalis SX https://pharmacyken.com/ - can you buy prescription drugs in canada canada drug pharmacy coupons

  28 maj 2021 23:31
 • Avatar
  AtmobVed

  free cialis in canada https://krocialis.com/ - which is better viagra or cialis cialis vs viagra which is better

  29 maj 2021 16:14
 • Avatar
  geawnDev

  rx pharmacy coupons reviews <a href=https://cjepharmacy.com/>asacol canadian pharmacy</a> shipping prescription drugs

  30 maj 2021 21:01
 • Avatar
  Atmobloh

  cialis price increase https://rcialisgl.com/ - what is cialis pills used for generic cialis name

  30 maj 2021 22:29
 • Avatar
  geawnGtv

  trusted online pharmacy reviews <a href=https://pharmacyhrn.com/>legal online pharmacies in the us</a> legitscript approved canadian pharmacies

  31 maj 2021 7:38
 • Avatar
  geawnHtf

  black cialis canadian <a href=https://cialishav.com/>20mg cialis review</a> cialis for cheap

  1 czerwiec 2021 8:36
 • Avatar
  geawnAni

  is it illegal to carry prescription drugs without the bottle in florida <a href=https://pharmacyken.com/>pharmacy order online</a> health rx pharmacy

  3 czerwiec 2021 20:51
 • Avatar
  FalkSwa

  viagra headache <a href="https://onviamen.com/">viagra com free sample</a> viagra wiki <a href=https://onviamen.com/>how to get viagra prescription</a> ’

  6 sierpień 2021 4:52
 • Avatar
  MoxiaVed

  cialis overnight shipment <a href="https://opencialicli.com/">cialis black</a> generic cialis <a href=https://opencialicli.com/>buy cialis</a> ’

  6 sierpień 2021 18:45
 • Avatar
  NaivyAsd

  how long before sex should i take viagra <a href="https://viaedpik.com/">real viagra for sale</a> viagra before and after <a href=https://viaedpik.com/>over the counter viagra substitute</a> ’

  7 sierpień 2021 15:26
 • Avatar
  VeifeAni

  canadian pharmacy painkillers <a href="https://inpharmxx.com/">best canadian mail order pharmacy</a> street value of prescription drugs <a href=https://inpharmxx.com/>drysol canada pharmacy</a> ’

  7 sierpień 2021 17:53
 • Avatar
  DefgeawnGtv

  Brand Viagra <a href="https://pharmpharms.com/">canadian rx pharmacy online</a> mexican pharmacies online <a href=https://pharmpharms.com/>Isoptin</a> ’

  7 sierpień 2021 20:53
 • Avatar
  meeksHtf

  express rx pharmacy services <a href="https://storpharmon.com/">Maxalt</a> mexican online pharmacy <a href=https://storpharmon.com/>buying prescription drugs from canada</a> ’

  8 sierpień 2021 9:33
 • Avatar
  erureloh

  viagra/cialis <a href="https://regcialist.com/">female cialis</a> cialis blac <a href=https://regcialist.com/>genic cialis</a> ’

  8 sierpień 2021 11:33
 • Avatar
  RtggeawnDev

  viagra pharmacy <a href="https://viagrviagrs.com/">viagra 50mg</a> lowest price viagra <a href=https://viagrviagrs.com/>viagra 50mg</a> ’

  10 sierpień 2021 23:36
 • Avatar
  meeksHtf

  walmart pharmacy online refill <a href="https://storpharmon.com/">canadian pharmacies that don t require prescriptions</a> drug store near me <a href=https://storpharmon.com/>Levitra Soft</a> ’

  12 sierpień 2021 2:40
 • Avatar
  NaivyAsd

  how much is viagra at walmart <a href="https://viaedpik.com/">viagra for men</a> pfizer viagra price <a href=https://viaedpik.com/>viagra alternatives over the counter</a> ’

  12 sierpień 2021 19:02
 • Avatar
  MoxiaVfs

  how long does it take for amlodipine to lower blood pressure <a href="https://norvascamlodipinegh.com/">i c amlodipine</a> max dose of amlodipine <a href=https://norvascamlodipinegh.com/>norvasc besylate</a> ’

  15 sierpień 2021 10:04
 • Avatar
  VeifeAni

  buy adderall canadian pharmacy <a href="https://inpharmxx.com/">canadian pharmacies online</a> selling prescription drugs <a href=https://inpharmxx.com/>Brand Levitra</a> ’

  16 sierpień 2021 10:11
 • Avatar
  erurelcd

  what time of day should i take lisinopril <a href="https://lisinoprilhydrochlorothiazidenh.com/">what is lisinopril used for?</a> lisinopril tinnitus <a href=https://lisinoprilhydrochlorothiazidenh.com/>hydrochlorothiazide hair loss</a> ’

  17 sierpień 2021 2:06
 • Avatar
  DnrjMoxia

  how to write dissertation proposal <a href="https://dissertationsth.com/ ">dissertation guide</a>

  19 wrzesień 2021 1:48
 • Avatar
  AnciNaivy

  custom writing paper service <a href="https://papervap.com/ ">paying someone to write a paper</a>

  19 wrzesień 2021 8:17
 • Avatar
  Dbgvgeawn

  examples of dissertation <a href="https://dissertationony.com/ ">uk dissertation writing service</a>

  21 wrzesień 2021 15:07
 • Avatar
  Johny

  Notariusz trąci $

  10 styczeń 2022 19:51
 • Avatar
  Johny

  Oczywiście Johny niebieski

  10 styczeń 2022 19:52
 • Avatar
  Ingeway

  https://bestadalafil.com/ - Cialis Fvlcnu Precautions are taken to prevent seizures or larynx spasms. <a href="https://bestadalafil.com/">soft tab cialis</a> Ckblbr Neurosci Biobehav Rev. https://bestadalafil.com/ - Cialis Mjgwhl Fluoxitine Without A Prescription

  15 kwiecień 2022 3:59
 • Avatar
  SibSmorie

  Kglsse https://newfasttadalafil.com/ - buy cialis 5mg daily use Zqmaat <a href=https://newfasttadalafil.com/>cialis daily</a> THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE The Four Humors The Ancient Greeks believed that the body contained four fluids called humorsblood yellow bile black bile and phlegm. Ijougx Ciprolisina Cyproheptadine https://newfasttadalafil.com/ - Cialis

  13 maj 2022 1:10

Dodaj swój komentarz *: