Studniówka - najciekawsze przesądy i zwyczaje

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Studniówka - najciekawsze przesądy i zwyczaje

Big_studniowka

Najważniejszy bal w życiu, jedna z ostatnich okazji wspólnej zabawy z przyjaciółmi i kolegami z klasy maturalnej – studniówka.

Jak każde tak ważne wydarzenie wymaga ono odpowiedniej oprawy i celebracji. Co więcej – z racji zbliżającego się egzaminu dojrzałości – studniówka pełna jest zwyczajów i przesądów, których nieprzestrzeganie może skończyć się tragicznie… - niezdaną maturą.

Na studniówce nie możesz zapomnieć o...

Chyba najważniejszym, jak i najbardziej znanym przesądem związanym ze studniówką jest ten związany z bielizną, oczywiście koloru czerwonego. Wymaga to jednak kilku słów wyjaśnienia.
Czerwona bielizna jest niejako amuletem – jej posiadanie podczas balu gwarantuje – przynajmniej w teorii – powodzenie na egzaminie. Zgodnie z tradycją czerwone figi powinny być nałożone na lewą stronę, po balu zaś powinny nieprane czekać 100 dni na egzamin dojrzałości. Wtedy to zakłada się je na prawą stronę. Jest to dość ortodoksyjne i niehigieniczne rozwiązanie, dlatego od kilkunastu lat majteczki zastąpiono czerwoną podwiązką.

Inaczej wygląda to w kwestii płci męskiej. Tu gwarancją powodzenia na egzaminie dojrzałości jest … ujrzenie czerwonej bielizny. Sposoby są dwa – można ją podejrzeć lub też – w trosce o swą przyszłość – stanowczo (desperacko) poprosić o pokazanie co bardziej wrażliwe koleżanki.

Zwyczaje studniówkowe na 'Niej'

Zazwyczaj niedoceniana przez męską stronę część kobiecej garderoby, a dla płci pięknej jeden z kluczowych elementów stroju – buty. Związany z nimi jest kolejny studniówkowy obyczaj. Mianowicie: buty powinny być pastowane tylko w jednym kierunku, co nie stanowi jeszcze specjalnego utrudnienia. Niestety – problemem może być to, że butów tych nie można zdjąć przez całą zabawę, nawet jeśli są niewygodne, a zabawa trwa całą noc.

Fryzura zdobiąca głowy maturzystek także doczekała się swojego własnego przesądu. Otóż – jak mówi jedna ze „szkół” nie można ich obciąć przez całą klasę maturalną lub – to twierdzenia drugiej „szkoły” – jedynie w okresie od studniówki do egzaminu dojrzałości.

Zwyczaje studniówkowe dla maturzystów

Płeć męska ma zdecydowanie łatwiej. W zasadzie jedyną obowiązującą panów zasadą jest przystąpienie do egzaminu dojrzałości w tym samym garniturze, w którym bawiono się na studniówce. Wynika to z wiary, że strój z pierwszego udanego dorosłego bal przyniesie szczęście także podczas egzaminu dojrzałości

 

To oczywiście tylko drobny wycinek wszystkich przesądów, istnieje ich wiele odmian, są także przesądy czysto lokalne. Nie zmienia to faktu, że lepiej nie kusić losu i zastosować się do tych zasad, co oczywiście nie zwalnia z konieczności systematycznej i wytężonej pracy.

A jakie przesądy panują przed i w trakcie Twojej studniówki. Podziel się z nami w komentarzu.

Podziel się z innymi

Komentarze (7)

 • Avatar
  gal anonim

  studniówka nieruchana = matura niezdana :P

  12 styczeń 2013 20:24
 • Avatar
  Maturzystka

  Facet nie może zdjąć marynarki przez całą studniówkę;p

  12 styczeń 2013 21:15
 • Avatar
  adam

  nom ja w studniówkową noc spełniłem jedno ż marzeń...;D (to co kolega wyżej pisał) i nie wiem ale chyba to mi pomogło zdać mature

  13 styczeń 2013 0:52
 • Avatar
  ola

  Studniówka przerwana, matura nie zdana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  20 lipiec 2014 23:53
 • Avatar
  ola

  tzn. do końca trzeba wytrwać studniówkę:)))

  20 lipiec 2014 23:54
 • Avatar
  do Maturzystka

  A dziewczyna nie może zdjąć sukienki podczas studniówki:D

  20 lipiec 2014 23:56
 • Avatar
  Sracz

  Trzeba zrobić kope tuż przed balem

  12 styczeń 2016 11:02

Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem