Różnice pomiędzy starą, a nową maturą

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Różnice pomiędzy starą, a nową maturą

Big_id-10046869

Jeszcze kilkanaście lat temu egzamin maturalny wyglądał zupełnie inaczej. Przez ostatnie lata zaszło wiele zmian, które w mniejszym lub też większym stopniu stanowią utrudnienie dla uczniów szkół średnich podchodzących do tego wciąż najważniejszego egzaminu w życiu. Niegdyś wyniki matury były przedstawiane w postaci ocen w skali od 1 do 6. Dziś wyniki matury przedstawiane są w skali procentowej od 0 do 100%.

Skład komisji egzaminacyjnej również uległ zmianie. Jeszcze kilkanaście lat temu w takiej komisji zasiadali nauczyciele uczący w danej placówce, a dziś wymagany jest przynajmniej jeden egzaminator nieuczący w danej szkole.

Kolejną istotną różnicą jest to, że kiedyś nie wszyscy uczniowie musieli zdawać egzaminy ustne na maturze. Uzależnione to było od uzyskanych wyników z matury pisemnej. Obecnie każdy uczeń ma obowiązek zdawać maturę ustną, bez względu na wynik, jaki uzyskał na maturze pisemnej z danego przedmiotu.

Matura ustna jest tylko z języka polskiego i języków obcych.

Nowa matura z języków obcych

W przypadku egzaminów z języków obcych także zaszły pewne zmiany. Kilkanaście lat temu można było podczas takiego egzaminu korzystać ze słowników, a dziś jest to zabronione. Każdy uczeń zatem musi polegać na swojej wiedzy i odpowiednim przygotowaniu ze znajomości języka obcego.

Od 2010 roku zmieniły się również warunki odnośnie matur pisemnych. Niegdyś uczniowie zdawali tylko egzamin z języka polskiego oraz jednego, wybranego uprzednio przedmiotu. Od dwóch lat uczniowie zdający maturę pisemną muszą napisać egzamin z trzech obowiązkowych przedmiotów – języka polskiego, matematyki oraz nowożytnego języka obcego.

Dobrze znana wszystkim uczniom „dwójka” uzyskana na egzaminie maturalnym stanowiła o zaliczeniu tego egzaminu. W dzisiejszych czasach jest tak, że każdy uczeń, który uzyskał przynajmniej 30% punktów na maturze z przedmiotów obowiązkowych, ma ją zdaną.

Takie same pytania w całej Polsce

W całej Polsce w każdej jednej szkole, gdzie przeprowadzany jest egzamin maturalny są takie same pytania i zestawy zagadnień. Kiedyś tematy różniły się między sobą, bowiem były przygotowywane w szkołach. Dziś zajmuje się tym specjalna komisja. Dodatkowo każdy arkusz egzaminacyjny jest kodowany, po czym przysyłany do komisji egzaminacyjnych i sprawdzany przez zewnętrznych egzaminatorów. Ustalony klucz odpowiedzi i schemat punktowania prac sprawia, że wszyscy uczniowie są obiektywnie oceniani względem tego, co napisali w swoich pracach.

Różnic pomiędzy starą, a nową maturą jest całkiem sporo, dlatego przystępując do egzaminu dojrzałości po latach należy zapoznać się z wszelkimi zmianami programowymi i dopełnić wszystkich formalności.

Warto przejrzeć arkusze maturalne z aktualnych matur, aby zapoznać się ze strukturą egzaminu oraz pobrać informatory maturalne przygotowane przez CKE z każdego przedmiotu. Taka lektura na pewno rozjaśni nam formę, kształt i przebieg obecnego egzaminu maturalnego.

Podziel się z innymi

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Rozumiem