Biotechnolog - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_id-100110956

Aby móc wykonywać zawód biotechnologa potrzebne są niestety wyższe studia, po których zyskuje się tytuł inżyniera. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie nauki jest wiedza, którą można zdobyć przez lata ciężkich studiów. Ponadto, biotechnolog oprócz tęgiego umysłu musi charakteryzować się umysłem analitycznym, dociekliwością oraz brakiem jakichkolwiek alergii skórnych. W czasie nauki na studiach biotechnolog uczy się jak prawidłowo obsługiwać urządzenia laboratoryjne, co będzie mu przydatne w pracy.

Jak wygląda praca biotechnologa?

Biotechnolog wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii, elementów medycyny i technologii do opracowywania nowych farmaceutyków, sposobów diagnostyki, utylizacji, tworzenia biopaliw, poprawy smaku i innych czynników żywności i tak dalej. Biotechnologia to bardzo szeroka nauka. Obejmuje zarówno wykorzystywanie mikroorganizmów do produkcji leków i żywności, jak i ingerencję w materiał genetyczny oraz syntezę i modyfikację nowych i już istniejących substancji. Wszystko to zmierza do poprawy jakości naszego życia. Praca biotechnologa to głównie przebywanie w laboratorium, badanie wyników, przeprowadzanie doświadczeń, spisywanie ich, nadzorowanie pracy innych osób, które zajmują się biotechnologią.

najlepsze studia

Ścieżka kariery biotechnologa

Jest to zawód najbardziej doceniony na Zachodzie, w Polsce niestety dopiero kiełkuje, co jednak stwarza bardzo dobre perspektywy dla młodych ambitnych absolwentów tego kierunku. Im bardziej do przodu idzie postęp w dziedzinie medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, tym większe zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny biotechnologii. Można w tym zawodzie zarabiać średnio około 3 tysięcy złotych, jest to jednak uzależnione od konkretnej branży i firmy, dla której się pracuje. Istnieją również ciekawe ścieżki rozwoju zawodowego w tej branży. Należy też brać pod uwagę, że konkurencja w tej branży jest stosunkowo niewielka, więc z czasem zarobki biotechnologów w poszczególnych firmach mogą nieco wzrosnąć, a póki co dają nie astronomiczne, ale bardzo przyzwoite zarobki.

Ile zarabia biotechnolog?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku biotechnolog zarabia około 3000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (60)

 • Avatar
  Szymon

  Warto dodać, że w Polsce nie ma pracy dla biotechnologów.

  2 kwiecień 2015 14:54
 • Avatar
  Adam

  w czasie nauki przyszły mgr inż Biotechnologii nie uczy się jak prawidłowo obsługiwać urządzenia. na polskich uczelniach uczy się jak biegle używać muzealnych eksponatów laboratoryjnych, które z biotechnologią z lat '80 mają trochę wspólnego. OK, na uczelniach można nauczyć się pracy na np GC-MS, HPLC, ICP-OS i innych. tylko pamiętajmy, że np na FOSS można nauczyć się pracował już w PL w jednym ( ja znam jedno takie miejsce w PL ) będąc np na praktyce. dodatkowo biotechnologia na Politechnikach to przepaść ( in plus ) w stosunku do tego samego kierunku na uniwersytetach. tak na prawdę to warto się zastanowić, czy chce się siedzieć często w książkach aby mieć stypendium i wyniki, a później szukać pracy / praktyk w najlepszym wymiarze za 1.2 - 2 koła na rękę złociszy. lepiej wyjechać w trakcie studiów za granicę i tam kończyć dyplom jeśli już. ja tego nie zrobiłem, bo będąc już na studiach załapałem dobrze płatną pracę.

  5 październik 2015 21:35
 • Avatar
  Mikołaj

  Adam, nie wiem na której uczelni studiowałeś biotechnologię ale na mojej mamy dostęp do najnowocześniejszych technologii i szczególnie na 2 stopniu obsługujemy sprzęt, który w dziedzinie biotechnologii (jako narzędzie pracy) pojawił się max 1-2 lat wcześniej. Przykład: optical tweezers. Polecam UG-GUMed...

  18 luty 2016 5:30
 • Avatar
  Gościsław

  "Tytuł inżyniera" - nieprawda, są także studia licencjackie i magisterskie. "Konkurencja w tej branży jest stosunkowo niewielka" - KOMPLETNA BZDURA! Biotechnologię kończy rocznie ok. DWA TYSIĄCE studentów ROCZNIE. Konkurencja na rynku pracy w tej branży jest GIGANTYCZNA. Rekrutacje gdzie na jedno miejsce jest kilkaset CV są normą. Rozmowy kwalifikacyjne gdzie jednego dnia zapraszanych jest 30-50 osób to nic niezwykłego. Firmy biotechnologiczne potrafią prowadzić trwające kilka miesięcy "konkursy" gdzie "wybitnie uzdolnionym" i "najlepszym z najlepszych" nie oferuje się nawet pracy - tylko STAŻ. Owszem, można wyjechać za granicę, tam jest nieco łatwiej znaleźć pracę w zawodzie biotechnologa, mimo konkurencji ze strony miejscowych po dobrych uniwersytetach, a pracodawcy o wiele bardziej doceniają wykształcenie i talent.

  8 kwiecień 2016 17:32
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  27 listopad 2016 22:50
 • Avatar
  zxc

  Jedno wielkie bezrobocie... obiecywali złote góry, że za 5 lat wszystko będzie super... na 40 osób które skończyły ze mną studia w "zawodzie" a bardziej w labie pracuję 1 osoba hahaha xd reszta to mcdonaldy i rtv agd itp

  19 styczeń 2017 11:27
 • Avatar
  Dominika

  Jest to jeden z najmniej perspektywicznych zawodów dostępny po biologii i chemii. Strata czasu i życia. Sama żałuję że zdecydowałam się parę lat temu na ten kierunek. Jedyna nadzieja to przebranżowienie się.

  6 luty 2017 13:45
 • Avatar
  Kazimierz

  Specjalisci nie są docenieni. Sorry ale za 2-3 tys to pan bez żadnych studiow w taksowce zarobi obijajac się ile wlezie. Przetestowalem. A na studiach erasmusy projekty i mamienie jaki to potencjal we mnie drzemie. Tak potencjal wyrobnika laboratoryjnego zeby uznany juz naukowiec mogl pochwalic sie nowym artykulem i sukcesem odkrywczym. Specjalista jestem bo caly czas czytam nowinki, analizuje. Ale za 3 tys!!! Docenienie jak diabli. Utrzymaj za to siebie a nie Daj bože rodzine...

  28 marzec 2017 14:41
 • Avatar
  Ardian

  Zatasnwaim sie nad tym kierunkiem. Co myslicie?

  31 marzec 2017 16:52
 • Avatar
  K

  jeżeli nie jest dla Ciebie problemem emigracja w przyszlosci, to smialo mozesz isc

  9 kwiecień 2017 19:41
 • Avatar
  N

  Po skończeniu biotechnologii pracuję jako inżynier w przemyśle, staram się jak mogę ale mimo wszystko mam za malo podstaw, dzięki którym byłoby mi łatwiej w pracy. lepiej pod to stanowisko nadaje się absolwent np. inżynierii produkcji. Niestety typowo jako biotechnolog pracę znaleźć bardzo ciężko. Wymagają doświadczenia plus konkurencja na rynku pracy jest ogromna. I co z tego, że moim marzeniem była praca w laboratorium skoro jest ono niemożliwe do realizacji... Z perspektywy czasu wybrałabym całkiem inną ścieżkę kariery.

  5 maj 2017 12:11
 • Avatar
  Marzena

  Jestem biotechnologiem po inżynierii genetycznej i biologi molekularniej. Studia skończyłam 11 lat temu na Polibudzie Gdańsk. Juz wtedy obiecywali złote góry. Od 11 lat pracuje w firmie farmaceutycznej jako zwykły REP i zarabiam 5 tys na rękę + premie. Studia w tej dziedzinie w Polsce jeszcze przez najbliższe 10 lat to strata energii i życia. Zaproponowano mi stanowisko w swoim zawodzie za 3 tys. Tyle nauki wysiłku i pracy związanej z uprawnionym kierunkiem w Polsce jeszcze długo nie będzie doceniane a nawiasem mówiąc jak juz zaczną doceniać to moja wiedza ze studiów będzie archaiczna. Jeśli mogę coś poradzić to wybierajcie studia wg zainteresowań ale z jakakolwiek perspektywa pracy bo tej w Polsce w dziedzinie biotechnologii nie ma. Pozdrawiam serdecznie wszystkich studentów.

  17 wrzesień 2017 13:21
 • Avatar
  Ania

  O pracę po biotechnologii jest bardzo ciężko. Sama ostatnio to przerabiałam, bardzo długo jej poszukując. Dopiero kiedy zgłosiłam się o pomoc do firmy IRS Poland znalazłam pracę. Polecam profesjonalizm tego zespołu

  3 październik 2017 8:27
 • Avatar
  Kasia

  Biotechnolodzy po studiach często długo poszukują pracy. Liczyłam się z tym, ale mimo wszystko zdecydowałam się na ten kierunek. Przyznaję, że nie traciłam czasu na samodzielne poszukiwanie pracy, ale też tak jak ktoś tu z Was zgłosiłam się do firmy IRS Poland i dzięki temu szybko mogłam zacząć pracę

  18 październik 2017 9:46
 • Avatar
  Ziomek

  Sami frustraci i reklamiarze:
  Znalazłam pracę, ale nie wiem gdzie i po co, ważne, że przez biuro. 11 lat w branży, która dopiero raczkuje. Dawałam..z siebie wszystko na erazmusie i teraz żyć mnie boli..
  Trochę chęci i pracę w zawodzie można znaleźć od ręki. W labie i za godziwe pieniądze. Bez zapału i umiejętności to faktycznie w Mc-u.

  23 październik 2017 14:40
 • Avatar
  Kamila

  Trzeba przyznać, że po biotechnologii w Polsce naprawdę ciężko z pracą. Ale można ją w końcu dostać. Ja jestem tego przykładem. Również znalazłam pracę dzięki IRS Poland tak jak ktoś tu z Was. To na tyle profesjonalny zespół, że jest w stanie naprawdę pomóc wielu osobom.

  3 listopad 2017 8:23
 • Avatar
  Ewa

  Praca jest i pieniądze ładne też mogą być.. trzeba dobrze szukać i wierzyć w to, że praca w końcu się znajdzie. Czasem na własną rękę szukanie potrafi być naprawdę męczące, wiem sama po sobie. Na szczęście istnieją firmy, które trochę pomagają w tym problemie. Ja też polecam IRS Poland - dzięki nim pracuję po biotechnologii w swoim zawodzie

  4 grudzień 2017 8:33
 • Avatar
  Kamila

  Nie mogę się zgodzić z tym, że w Polsce nie ma pracy dla biotechnologów, bo ja jakoś tutaj ten zawód wykonuję. Jeśli ktoś ma problem, żeby znaleźć pracę, polecam zgłosić się do firmy IRS Poland - szybko tam udzielają pomocy

  28 grudzień 2017 20:39
 • Avatar
  Maciej

  Witam,

  wszystkie osoby po biotechnologii ale i nie tylko zapraszam do kontaktu i wysyłania swojego CV na adres: maciej.piechnik@symbios.pl . Szukamy doradców merytorycznych, szkoleniowców, handlowców. Różne województwa, tak naprawdę cały kraj gdyż staramy się rozwinąć sieć sprzedaży i w każdym miejscu będzie potrzebne także zaplecze merytoryczne.

  22 marzec 2018 12:06
 • Avatar
  Biotechnolog

  Jedną z najlepszych opcji dla polskiego biotechnologa jest praca w badaniach klinicznych, głównie w Warszawie. Same studia tu zdecydowanie nie wystarczą, warto zatem zadbać o angielski, zrobić dodatkowy kurs, podyplomówkę (one na prawdę się przydają wbrew wielu opiniom), staż (wiele korporacji takowe oferuje) i próbować szczęścia. Na początku jako koordynator, Project Specialist, asystent monitora, potem jako CRA, Data Management i innej - opcji jest całkiem sporo, a (big)farma i CRO chętnie zatrudniają ogarniętych biotechnologów. Alternatywą może być doktorat i kariera naukowa, ale tylko dla ludzi z pasją i w dobrych labach z zaradnym szefem (czyt. regularnie zdobywającym granty), który przy okazji traktuje ludzi po ludzku (bardzo ciężko o takiego w świecie naukowym). W przypadku niespełnienia powyższych warnuków można wylądować w środowisu, w którym panuje mobbing (nietrudno o to, niestety) przy kiepskich zarobkach. Inna możliwość to np. rep. (farmaceutyczny, medyczny, sprzętu), ale wiedza ze studiów niekoniecznie się tu przydaje do czegokolwiek, no i nagabywanie farmaceutów, żeby sprzedawali właśnie naszą witaminę C, kiedy na rynku jest kilkanaście konkurencyjnych jej odmian to coś dla prawdziwych twardzieli. Do tego większość życia w samochodzi, ciśnienia z góry - co kto lubi, ale na pewno zbęde są tu studia biotechnologiczne. Zostają też firmy biotechnologiczne, ale w Polsce mamy ich raptem kilka (głównie Warszawa) i z tego co mi wiadomo atmosfera i zarobki w nich nie są jakoś szczeólnie atrakcyjne (przynajmniej w tych warszawskich i tej największej krakowskiej). Są jeszcze laboratoria diagnostyczne, sanepidy, ale nie jestem pewien, czy biotechnolodzy mają już uprawnienia, żeby pracować w nich jako diagności. McDonaldy, banki i call center pomijam. Zdecydowanie postawiłbym jednak od początku na badania kliniczne - świetna atmosfera, niezłe zarobki, duże możliwości rozwoju.

  31 sierpień 2018 16:02
 • Avatar
  Matylda

  Hej,
  Czy można się jakoś przekwalifikować na kogoś w rodzaju biotechnologa będąc już po 1 studiach na UMEDZIE? (mgr)
  Interesuję się zdrowiem, roślinami. Jestem dociekliwa, pracowita, dokładna, ambitna, znam dość dobrze angielski (certyfikat) Nie wróżę sobie już z racji wieku świetlanej przyszłości ani sukcesów naukowych, bo wiem, że ludzie kończą z tego 5 letnie studia, robią dr, jeżdżą na zagraniczne praktyki, ale może jest szansa aby jakoś w tym zaistnieć poza staniem przy taśmie i czysto papierkową robotą, której nie lubię :( ?
  Z góry dzięki, !

  14 wrzesień 2018 22:29
 • Avatar
  Kasia

  Jak można skontaktować się z firma IRS? wystarczy wypełnieni formularza zgłoszeniowego? prosze o odpowiedź..

  16 grudzień 2018 21:44
 • Avatar
  Jola

  wiem jedno. drugi raz bym na to nie poszła. Trafiłam do złego laboratorium. doktorat zrobiony. płaca była marna. kariera naukowa to z reguły kiepsko płatny, ciężki chleb. Jak chcecie isc na biotech, to nie zastanawiajcie się 2 razy a 5. Teraz szukam pracy i nie jest dobrze

  18 styczeń 2019 13:24
 • Avatar
  Magister Biotechnolog

  Nie polecam zdecydowanie nikomu żadnych kierunków naukowych z przedrostkiem bio, brak możliwości dorobienia (ile można jechać na korepetycjach?), rycie, kucie, nie ma z tego żadnych profitów, nie w tym żadnej ciekawej pracy, ktoś napisał, że badania kliniczne - biotechnologia to nie jest kierunek, gdzie chce się zostać przekładaczem papierow w tych pożal się boże badaniach klinicznych - do nas, do Polski wysyłane są tylko dokumenty z labów z USA, które są poddawane weryfikacji - to naprawdę jest takie ciekawe? Gdybym chciała pracować z dokumentami poszłabym na prawo, przynajmniej miałabym możliwość ich merytorycznego tworzenia. Także tylko wyjazd na stałe za granicę do pracy gwarantuje, że nie zmarnuje się tych lat nauki, bo w Polsce nie ma na co liczyć.

  24 styczeń 2019 11:36
 • Avatar
  Ryszard

  Poszukuję biotechnologa który potrafi opracować technologię aby uruchomić produkcję mail rjaskulski@jar.com.pl

  28 wrzesień 2019 17:57
 • Avatar
  studentkawawa

  witam, chcialabym zmienic swoj kierunek studiow z prawa. Kierunek biotechnologia wydaje sie niezywkle ciekawy oraz w warszawie widze naprawde wiele ogloszen o prace np w laboratoriach. Bardzo prosze o opinie bardziej doswiadczonych osob. Jakie sa zarobki i perspetywy po tym?

  6 listopad 2020 13:51
 • Avatar
  Biotechnolog95

  Witam,
  Skończyłam właśnie biotechnologię i znalazłam pracę bez problemu w firmie farmaceutycznej w dziale badań i rozwoju. Praca bardzo ciekawa, z literaturą, rozwijanie projektów, projektowanie i przeprowadzanie analiz, zarobki nie najgorsze jak na nasz zawód (na start 3 000 netto). Większość znajomych z roku znaleźli pracę w przeciągu kilku miesięcy, często lepiej płatną niż moja. Możliwości jest wiele od doktoratu, asystenta naukowego, technicznego, pracy w laboratoriach diagnostycznych jak np. ALAB, firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, pracy oczyszczalni ścieków, browarze Lecha, laboratoriach mikrobiologicznych Gdy zaczynałam studia kilka lat temu wybór był ograniczony ale wszyscy mówili, że to się zmieni i tak się stało :)

  7 styczeń 2021 18:14
 • Avatar
  Lbggeawn

  viagra online netherlands <a href="http://genqpviag.com/#">viagra paypal australia</a> viagra suppliers online http://genqpviag.com/ - viagra cana ’

  1 luty 2021 17:27
 • Avatar
  Jdbxgeawn

  is posssible buy viagra no prescription at walgrees? <a href="http://llviabest.com/#">viagra cost in india</a> viagra from usa pharmacy http://llviabest.com/ - viagra purchase ’

  2 luty 2021 15:01
 • Avatar
  FvfcAtmob

  canada pharmacy online no script <a href="http://hopeviagrin.com/ ">viagra price</a> viagra dapoxetine reliable

  4 luty 2021 3:32
 • Avatar
  Bobbyrix

  canadian pharmaceuticals online safe <a href=https://infogram.com/canadian-pharmacies-shipping-to-usa-1h1749v1jry1q6z#>canadian pharmacy review </a>
  apollo pharmacy online <a href="https://calendly.com/canadianpharmaceuticalsonline/onlinepharmacy#">medical pharmacies </a>
  online pharmacies uk https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA

  26 listopad 2022 12:38
 • Avatar
  Bobbyrix

  do erectile dysfunction pills really work <a href=https://challonge.com/afersparun#>best drugs for ed </a>
  cialis without erectile dysfunction <a href="https://500px.com/p/stofovinin/?view=groups#">erectile clinic tulsa ok </a>
  erectile lump https://pinshape.com/users/2517016-cheap-ed-drugs

  26 listopad 2022 21:26
 • Avatar
  Bobbyrix

  navarro pharmacy miami <a href=https://issuu.com/lustgavalar#>canada pharmacies </a>
  best online canadian pharmacy <a href="https://calendly.com/canadianpharmaceuticalsonline/onlinepharmacy#">canadian online pharmacy </a>
  canadian pharcharmy online https://www.homify.com/ideabooks/9099923/reputable-canadian-pharmaceuticals-online

  26 listopad 2022 21:40
 • Avatar
  Bobbyrix

  erectile dysfunction clinic <a href=https://500px.com/p/stofovinin/?view=groups#>buy erectile dysfunction pills </a>
  erectile enhancer herbs <a href="https://plancaticam.estranky.cz/clanky/best-drugs-for-ed.html#">service connected erectile dysfunction </a>
  for erectile dysfunction ptx https://wallsawadar.zombeek.cz/

  26 listopad 2022 21:44
 • Avatar
  Bobbyrix

  pharmacy cheap no prescription <a href=https://www.wattpad.com/user/Canadianpharmacy#>drugstore online </a>
  canada pharmacy online <a href="https://calendly.com/canadianpharmaceuticalsonline/onlinepharmacy#">pharmacy </a>
  compound pharmacy https://the-dots.com/projects/covid-19-in-seven-little-words-848643

  26 listopad 2022 23:29
 • Avatar
  Bobbyrix

  national pharmacies <a href=https://calendly.com/canadianpharmaceuticalsonline/onlinepharmacy#>shoppers drug mart pharmacy </a>
  drugstore online shopping <a href="https://www.homify.com/ideabooks/9099923/reputable-canadian-pharmaceuticals-online#">pharmacy uk </a>
  national pharmacies https://www.podcasts.com/canadian-pharmacies-shipping-to-usa

  27 listopad 2022 4:26
 • Avatar
  Bobbyrix

  erectile treatment <a href=https://challonge.com/afersparun#>erectile discharge </a>
  erectile function <a href="https://piesapalbe.estranky.sk/clanky/buy-erectile-dysfunction-medications-online.html#">best erectile dysfunction drug </a>
  erectile vitimans https://500px.com/p/stofovinin/?view=groups

  27 listopad 2022 5:15
 • Avatar
  Bobbyrix

  erectile creams walmart <a href=https://plancaticam.estranky.cz/clanky/best-drugs-for-ed.html#>erectile pills </a>
  order erectile dysfunction pills <a href="https://pinshape.com/users/2517016-cheap-ed-drugs#">erectile pills </a>
  erectile nerves https://pinshape.com/users/2517016-cheap-ed-drugs

  27 listopad 2022 5:33
 • Avatar
  Bobbyrix

  panacea pharmacy <a href=https://the-dots.com/projects/covid-19-in-seven-little-words-848643#>prescription drugs from canada </a>
  canada pharmaceuticals online generic <a href="https://www.cakeresume.com/me/best-canadian-pharmaceuticals-online#">online pharmacy </a>
  online pharmacy https://www.cakeresume.com/me/best-canadian-pharmaceuticals-online

  27 listopad 2022 6:26
 • Avatar
  IjdsiWromirax

  <a href=https://www.dogtrainingtoronto.online>https://www.dogtrainingtoronto.online</a> <a href=https://www.dogtrainingtoronto.online/q-es-cinologica-canin-a-dog-training>https://www.dogtrainingtoronto.online/q-es-cinologica-canin-a-dog-training</a> executive order 13548 training dogs sd800 dog training collar cctp training dogs

  27 listopad 2022 6:53
 • Avatar
  Bobbyrix

  canada pharmaceuticals <a href=https://issuu.com/lustgavalar#>shoppers pharmacy </a>
  canadian pharmacy online viagra <a href="https://tawk.to/canadianpharmaceuticalsonline#">pharmacies shipping to usa </a>
  canadian drugs pharmacies online https://tawk.to/canadianpharmaceuticalsonline

  27 listopad 2022 11:31
 • Avatar
  Bobbyrix

  canadian pharmacy online <a href=https://infogram.com/canadian-pharmacies-shipping-to-usa-1h1749v1jry1q6z#>pharmacy online </a>
  online pharmacy busted <a href="https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA#">canadian pharmacy online viagra </a>
  online pharmacies canada https://rentry.co/canadianpharmaceuticalsonline

  27 listopad 2022 13:31
 • Avatar
  Bobbyrix

  coupons for erectile dysfunction <a href=https://wallsawadar.zombeek.cz/#>erectile nerves </a>
  erectile dysfunction symptoms <a href="https://pinshape.com/users/2517016-cheap-ed-drugs#">erectile herbs and vitamins </a>
  top erectile dysfunction pills https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/

  27 listopad 2022 13:38
 • Avatar
  Bobbyrix

  walgreens pharmacy online <a href=https://jemi.so/canadian-pharmacies-shipping-to-usa#>medicine online order </a>
  viagra generic canadian pharmacy <a href="https://rentry.co/canadianpharmaceuticalsonline#">drugstore online </a>
  canadia online pharmacy https://www.wattpad.com/user/Canadianpharmacy

  27 listopad 2022 18:39
 • Avatar
  Bobbyrix

  viagra generic canadian pharmacy <a href=https://canadianpharmaceuticalsonline.tawk.help/article/canadian-pharmacies-shipping-to-usa#>canadian drugs </a>
  pharmacy discount <a href="https://www.cakeresume.com/me/best-canadian-pharmaceuticals-online#">canada pharmaceutical online ordering </a>
  pharmacy online prescription https://issuu.com/lustgavalar

  27 listopad 2022 20:41
 • Avatar
  Bobbyrix

  erectile definition <a href=https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/#>cheapest ed drugs </a>
  erectile booster <a href="https://500px.com/p/stofovinin/?view=groups#">cheapest ed drugs </a>
  erectile tissue histology https://aoc.stamford.edu/profile/plumerinput/

  27 listopad 2022 21:18
 • Avatar
  Bobbyrix

  canadian pharmacies-247 <a href=https://tawk.to/canadianpharmaceuticalsonline#>canadian online pharmacies </a>
  canadian pharmacies-247 <a href="https://soundcloud.com/canadian-pharmacy#">canadian pharcharmy </a>
  shoppers drug mart canada https://jemi.so/canadian-pharmacies-shipping-to-usa

  28 listopad 2022 1:35
 • Avatar
  Michailqay

  Добрый день дамы и господа!
  https://vk.com/enteroffice
  https://www.instagram.com/enter_office/
  Кресла и стулья – самая многочисленная группа товаров, которые относятся к офисной мебели. В подавляющем большинстве находятся кресла, которые предоставляют пользователю возможность с легкостью менять положение в пространстве. Роль обивки кресел наиболее часто исполняют ткань, искусственная кожа и сетка. Каждый из этих материалов имеет ряд преимуществ. Например, ткань и сетка эффективно противодействуют появлению пота, а кожа очень проста в уходе. Большинство кресел оборудованы подлокотниками. Широко распространенным конструктивным элементом данного вида мебели является подголовник. Для перемещения кресел в пространстве используются колесики. Чрезвычайно важную роль играет основание. Наиболее долговечны кресла, основание которых изготовлено с применением металла. Выбор кресел и стульев обуславливается индивидуальными предпочтениями пользователя. Прежде всего нужно определиться с материалом обивки и с необходимостью наличия подлокотников и подголовника. Важными факторами при выборе являются вид и количество доступных регулировок. В случае, если масса тела пользователя высока, стоит обращать внимание на показатель максимальной нагрузки. Цвет мебели влияет на внешний вид и практичность. Светлые кресла и стулья нуждаются в более тщательном уходе. Кресла и стулья, которые подойдут почти любым пользователям, можно приобрести в интернет-магазине. Вы с высокой долей вероятности выберете мебель, которая будет радовать вас очень долго. Дистанционный способ приобретения товаров порадует вас простотой и эффективностью.

  28 listopad 2022 2:16
 • Avatar
  Bobbyrix

  online pharmacies in usa <a href=https://soundcloud.com/canadian-pharmacy#>order medicine online </a>
  canadian online pharmacy <a href="https://calendly.com/canadianpharmaceuticalsonline/onlinepharmacy#">medicine online order </a>
  canadia online pharmacy https://canadianpharmaceuticals.educatorpages.com/pages/canadian-pharmacies-shipping-to-usa

  28 listopad 2022 3:36
 • Avatar
  Bobbyrix

  erectile specialist <a href=https://plancaticam.estranky.cz/clanky/best-drugs-for-ed.html#>erectile pills without a doctor prescription </a>
  erectile disease quiz <a href="https://500px.com/p/stofovinin/?view=groups#">herbs for erectile dysfunction </a>
  erectile function score https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/

  28 listopad 2022 5:24
 • Avatar
  Bobbyrix

  indian pharmacy <a href=https://www.wattpad.com/user/Canadianpharmacy#>online pharmacies </a>
  discount pharmacy <a href="https://www.homify.com/ideabooks/9099923/reputable-canadian-pharmaceuticals-online#">national pharmacies </a>
  canadian pharcharmy https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA

  28 listopad 2022 8:49
 • Avatar
  Michaildxo

  Добрый день друзья!
  https://vk.com/enteroffice
  https://www.instagram.com/enter_office/
  Каким должно быть компьютерное кресло?Обеспечение комфорта во время работы - это 50% успешной производительности. Будь то домашняя атмосфера или офисная – все мы стремимся к удобному оснащению рабочего места. Сделать правильный выбор в широчайшем ассортименте компьютерных кресел Вам поможет наш интернет-магазин.На нашем сайте вы найдете продукцию брендов, которым покупатели доверяют уже на протяжении долгого времени, благодаря зарекомендованным позициям качества и доступности в цене на рынке.В зависимости от Ваших предпочтений, возможностей и целей использования компьютерного стула, наши менеджеры помогут Вам определиться в выборе товара. Мы предоставляем гарантию на товар и осуществляем быструю доставку компьютерных стульев по России.Интернет-магазин предоставляет возможность своим покупателям найти и купить компьютерное кресло различных моделей, каждое из которых не уступает любому другому по своим техническим характеристикам:Для детей;Для геймеров;Для дома;Для столовой;Для бара;Для руководителя;Для офисных сотрудников;Для посетителей;Ортопедические;Компьютерные.Где можно купить офисные стулья и кресла?В каталоге нашего сайта Вы сможете подобрать для себя самое выгодное предложение по цене, производителю, техническим и функциональным показателям, опираясь не только на описание, но и на фото.У нас вы сможете совершить покупку выгодно и недорого. Большой выбор, доступные цены, актуальное наличие, высокое качество, гарантия на продукт, положительные отзывы покупателей – наш ориентир успешной работы.

  28 listopad 2022 10:04
 • Avatar
  Bobbyrix

  online pharmacies legitimate <a href=https://canadianpharmaceuticals.educatorpages.com/pages/canadian-pharmacies-shipping-to-usa#>online medicine order discount </a>
  pharmacy online prescription <a href="https://infogram.com/canadian-pharmacies-shipping-to-usa-1h1749v1jry1q6z#">canada pharmaceutical online ordering </a>
  pharmacy drugstore online https://www.wattpad.com/user/Canadianpharmacy

  28 listopad 2022 12:09
 • Avatar
  Bobbyrix

  how erectile dysfunction affects reproduction <a href=https://plancaticam.estranky.cz/clanky/best-drugs-for-ed.html#>erectile neuroplasticity </a>
  does erectile dysfunction come on suddenly <a href="https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/#">antidepressant without erectile dysfunction </a>
  erectile restoration https://wallsawadar.zombeek.cz/

  28 listopad 2022 14:38
 • Avatar
  Bobbyrix

  tens 7000 erectile <a href=https://wallsawadar.zombeek.cz/#>best drugs for ed </a>
  erectile pills canada <a href="https://plancaticam.estranky.cz/clanky/best-drugs-for-ed.html#">ed drugs list </a>
  erectile therapy pump https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/

  28 listopad 2022 14:58
 • Avatar
  Bobbyrix

  navarro pharmacy <a href=https://www.homify.com/ideabooks/9099923/reputable-canadian-pharmaceuticals-online#>pharmacy cheap no prescription </a>
  online pharmacy busted <a href="https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA#">online order medicine </a>
  discount pharmacies https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA

  28 listopad 2022 17:57
 • Avatar
  Bobbyrix

  canadian online pharmacies <a href=https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA#>cialis generic pharmacy online </a>
  national pharmacies <a href="https://www.podcasts.com/canadian-pharmacies-shipping-to-usa#">canadian pharmacy </a>
  on line pharmacy https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA

  28 listopad 2022 19:55
 • Avatar
  Bobbyrix

  foods for erectile <a href=https://pinshape.com/users/2517016-cheap-ed-drugs#>cheap ed drugs </a>
  erectile tissue around the urethra <a href="https://challonge.com/afersparun#">new ed drugs </a>
  erectile pills https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/

  28 listopad 2022 22:57
 • Avatar
  Bobbyrix

  which erectile dysfunction drugs cost more <a href=https://aoc.stamford.edu/profile/plumerinput/#>can erectile dysfunction be revewsw </a>
  erectile disorder treatment <a href="https://www.provenexpert.com/best-erectile-pills/#">is erectile dysfunction mental </a>
  discount erectile dysfunction medications https://challonge.com/afersparun

  28 listopad 2022 23:13
 • Avatar
  Bobbyrix

  canadian pharmacies online <a href=https://sway.office.com/bwqoJDkPTZku0kFA#>canadian drugs pharmacies online </a>
  pharmacy discount <a href="https://the-dots.com/projects/covid-19-in-seven-little-words-848643#">pharmacies </a>
  pharmacy intern https://soundcloud.com/canadian-pharmacy

  29 listopad 2022 2:45

Dodaj swój komentarz *: