Studia chemia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Zalicza się do jednych z najtrudniejszych, najmniej pojmowanych przez uczniów szkół średnich i chyba najbardziej znienawidzonych przedmiotów. Mowa oczywiście o chemii. Gdy się jednak pozna ogólne zasady jej funkcjonowania, może się okazać nie tylko fascynująca, logiczna, ale może rozwinąć najgłębiej skrywane w naszym mózgu pragnienie odkrywania, tworzenia, badania. Jeśli więc masz pociąg do działań naukowych, chciałbyś odkrywać nowe leki na raka, wymyślać nowoczesne receptury kosmetyków lub marzysz o karierze naukowej, z pewnością zainteresuje Cię chemia jako kierunek studiów.

Przeciwwskazaniem do uprawiania zawodu chemika są wszelkiego rodzaju alergie, schorzenia układu oddechowego i skóry. Mogą one w przyszłości zaostrzyć lub pogłębić stan choroby. Ciekawość świata, znajomość języków, umiejętność logicznego myślenia i przewidywania to niezbędne czynniki, które warunkują to, czy będziesz się nadawał do tego, by pracować w laboratorium, tworzyć ciekawe mikstury, mieszaniny, opracowywać projekty badawcze.

Studia z chemii - jak wyglądają?

Największe publiczne uczelnie medyczne w kraju, publiczne i niepubliczne, oferują kierunek chemia jako jeden z wielu pokrewnych naukom przyrodniczym. Chemię można studiować dziennie i zaocznie lub wieczorowo, w trzech systemach: licencjat lub inżynier, magisterium, doktorat.

Po wyborze odpowiedniej uczelni i trybu studiów warto zastanowić się nad specjalizacją, w jakiej chcemy się kształcić. Specjalności jest sporo. Jedną z ciekawszych jest na przykład informatyka chemiczna, pozwalająca nauczyć się, jak wykorzystać wiedzę komputerową do przeprowadzania ciekawych badań chemicznych. Można też wybrać specjalność chemia leków, bardzo przydatna do pracy przy opracowywaniu nowych metod leczenia.

Jeśli chodzi o realizację programu, to głównymi założeniami nauczania na kierunku chemia są: chemia, chemia i jeszcze raz chemia, z rozczłonkowaniem na poszczególne jej rodzaje: organiczną, nieorganiczną, analityczną, czy krystalochemię. Jeśli więc nigdy nie czułeś się zbyt pewnie w tym temacie, raczej daruj sobie wybór tego kierunku.Poradniki dla maturzysty:Praca po chemii

Po ukończeniu studiów możesz pracować w szkolnictwie, nauczając tego przedmiotu, lub wybrać którąś z nieco bardziej zaawansowanych ścieżek kariery, wśród których ta badawcza jest najbardziej fascynująca. Tak więc możesz pracować w koncernach kosmetycznych, farmaceutycznych czy spożywczych, opracowując najnowsze technologie kosmetyków, leków, żywności. Ciekawą opcją jest praca w policji, w kryminalistyce, możliwa po ukończeniu specjalnych kursów i odbyciu stażu.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co nas otacza jest zbudowane z materii, dlatego chemia jest dziedziną nauki niezwykle przyszłościową, która z roku na rok jest coraz bardziej rozwinięta, a mimo to wciąż jest nie do końca odgadniona. Może to Ty właśnie będziesz tym, który uczyni kolejny, przełomowy krok w jakiejś dziedzinie chemii?

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Chemia to kierunek zamawiany na uczelniach:


Chemia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: