Studia inżynieria środowiska

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jest to jedna z bardziej przyszłościowych, ciekawych dyscyplin, której głównym zadaniem jest zachowanie naszego środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie, by mogło samo się realizować oraz regenerować, a dokonuje się tego wszystkiego za pomocą nowoczesnych przedsięwzięć technicznych i biologicznych. Warto więc, wybierając tą dziedzinę jako kierunek studiów, czyli inżynieria środowiska, mieć duże zdolności empatii, pragnienie do pozostawienia naszej planety w zdrowiu dla potomnych, ale także mieć zdolności logicznego, przestrzennego myślenia, kierowania grupą ludzi, niezbędna jest także zdolność do tworzenia i projektowania rozwiązań, ułatwiających pracę inżyniera środowiska i umiejętności techniczne.

Studia z inżynierii środowiska - jak wyglądają?

By podjąć pracę na takim stanowisku, należy ukończyć odpowiednie studia na kierunku inżynieria środowiska. Praca jest bardzo ciekawa i ma się w niej poczucie odpowiedzialności za losy naszej planety oraz poczucie, że robi się coś dobrego, dlatego też studia na tym kierunku są ciekawe i uczą wielu praktycznych rzeczy. Możesz je podjąć dziennie lub zaocznie, na uczelniach publicznych i prywatnych, w zależności od Twoich własnych predyspozycji. Po pierwszym stopniu nauki zdobywasz tytuł inżyniera, po drugim – magistra inżyniera, a po trzecim doktora.

Przedmioty realizowane na kierunku inżynieria środowiska łączą w sobie dziedziny techniczne z geograficznymi, a więc przyrodniczymi. Warto więc, być miał zainteresowania w tym kierunku. Uczyć się będziesz takich przedmiotów jak na przykład: mechanika płynów czy geologia i hydrologia – przedmioty niezbędne Ci do poznania struktury wnętrza naszej Ziemi. Ponadto będziesz się uczył urbanistyki i planowania przestrzennego, gdyż podczas prac nad zagospodarowaniem środowiska należy brać pod uwagę to, że nasza planeta jest w dużym stopniu zamieszkała przez ludzi.

Jednymi z ciekawszych specjalności, jaką możesz podjąć na kierunku inżynieria środowiska, są inżynieria wodna i sanitacja wsi, albo gospodarka odpadami. Nauczą Cię one konkretnego myślenia pod kątem obszaru, nad którym będziesz pracował, lub zjawiska, którego trzeba się pozbyć.Poradniki dla maturzysty:Praca po inżynierii środowiska

Ciekawym sposobem na znalezienia pracy po studiach na tym kierunku jakim jest inżynieria środowiska jest praca w branży budowlanej, po ukończeniu odpowiednich studiów podyplomowych z zakresu budownictwa. Pracować można też w biurach projektowych, zakładach komunalnych oraz oczyszczalniach ścieków i innych instytucjach czy firmach zajmujących się dbaniem o czystość i rozwiązaniami technologicznymi zmierzającymi do usprawnienia życia na naszej planecie tak, by pozostawić ją jak najlepiej zagospodarowaną dla naszych dzieci i wnuków.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Inżynieria środowiska to kierunek zamawiany na uczelniach:


Inżynieria środowiska na uczelniach:

Komentarze (7)

 • Avatar
  jan

  Chcecie zarabiać pracując (jeśli jakimś cudem znajdziecie pracę) w zawodzie 200-300 zł więcej niż pani na kasie w markecie? Inżynieria środowiska wita. Jak chcecie pracować za dobrą kasę róbcie papiery na spawacza lub operatora sprzętu ciężkiego i wyjeżdżajcie z tego kraju

  8 czerwiec 2015 21:42
 • Avatar
  maniek

  co za palant, że Tobie się nie udało nie znaczy że innym się nie uda może są bardziej rozgarnięci i lepsi w tym co robią?

  20 lipiec 2015 14:17
 • Avatar
  Nat

  Co za bzdura studjuje ten kierunek i to co jest tu napisane to śmiech na sali. Gdy ktoś idzie na politechnike na ten kierunek to nie zmyślą o dbałość planety tylko by przydzłośc projektować instalacje saintane kanalizacje CO w mojeje rodzinie architekci dają takim ludzią za projekt 2000 3000 tys projekt domku jednorodzinnego robia w dwa trzy dni a jeden inżynier robi ich w miesiącuvnaprawdę sporo. Do tego inne zlecenia. Uprawnienia rob się teraz w rok i jest gdzie więc jak ktoś tylko chce to zorobić się da..

  15 październik 2015 17:28
 • Avatar
  Nils

  Zgadzam się z Jan. Bez uprawnień budowlanych moje wynagrodzenie (ponad 10 lat pracy) nie przekracza 2000zł netto za miesiąc. Pracuje w zawodzie.Dobrze sobie radzę. Ale w mojej opinii jest to martwy kierunek i martwa dziedzina. W każdym zakładzie wystarczy tylko jeden pracownik od ochrony środowiska, który dodatkowo zajmuje się BHP. I tutaj rynek pracy jest zamknięty bo bez znajomości pracy nie dostaniesz. Więc po co ta rzesza magistrów inżynierów inżynierii środowiska? Uczelnie co roku obserwują spadek zainteresowania tym kierunkiem. Powodem jest właśnie produkcja bezrobotnych. Opinia wykwalifikowanych bezrobotnych idzie po znajomych. Studia są ciekawe, szeroki zakres wiedzy do pokonania. Tylko z czego później żyć. Przykre to jest. Miał to być dla mnie kierunek z przyszłością, ze szlachetnymi ideami, pozwalający utrzymać rodzinę rodzinę... Taaaaaaa

  5 kwiecień 2018 17:55
 • Avatar
  Nils

  Dlaczego usunięto mój negatywny komentarz?

  6 kwiecień 2018 9:23
 • Avatar
  X

  Autor tekstu chyba pomylił inżynierie środowiska z ochroną środowiska, kierunek jest zbliżony raczej do budownictwa i oparty przede wszystkim na fizyce i matematyce. Nie ma zbyt wiele wspólnego z ratowaniem planety, zajmuje się urzadzeniami cieplnymi, wentylacyjnymi,gazowymi, wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Po studiach magisterskich mamy pełne uprawnienia instalacyjne i częściowe uprawnienia budowlane. Pracować można przy projektowaniu instalacji i w nadzorze budowlanym.

  6 kwiecień 2018 18:58
 • Avatar
  Andrzej

  W Lubuskim zero pracy dla inżyniera IŚ. A jak się coś znajdzie to głównie Gorzów za 2100 brutto. Więc jak jesteś z południa to raczej nie wyzyjesz na początku płacąc za stancje i jedzenie...

  2 sierpień 2018 2:28

Dodaj swój komentarz *: