Studia budownictwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Marzeniem niemal każdego młodego chłopca jest pomaganie murarzom na budowie. Z biegiem czasu okazuje się, że postawienie domu i znajomość technik budownictwa staje się koniecznością, gdy chcemy zamieszkać „na swoim”, a może się też okazać do0brym źródłem zarobku. Pracy dla inżynierów budownictwa nie brakuje. Jakie cechy powinien mieć kandydat, który chce podjąć studia na kierunku budownictwo? Przede wszystkim precyzja, umiejętność planowania, stosowania nietypowych rozwiązań, ale również umiejętność pracy w grupie. Postawienie budynku to przecież nie jest praca dla jednej osoby, wymaga ona wspólnego działania całej dużej ekipy. Przydatne też będzie pozytywne przejście badań wysokościowych, sprawdzających umiejętność pracy w ekstremalnych warunkach. Z kolei wiele chorób czy niewładności ciała dyskwalifikują do podjęcia studiów w tym kierunku.

Studia z budownictwa - jak wyglądają?

Zdecydowałeś już i wiesz, że chcesz studiować budownictwo, a w przyszłości otworzyć swoją firmę budowlaną i tworzyć piękne, niebanalne konstrukcje, które przetrwają wieki. Zobacz, czy lepsza będzie dla Ciebie uczelnia publiczna, czy prywatna, jak długo będzie trwała nauka na I stopniu studiów, czyli w licencjacie, a jak długo magisterium. Wszystko to zależy od konkretnej uczelni, którą wybierzesz.

Głównym przedmiotem, którego naucza się na uczelniach technicznych, są matematyka i informatyka. Są one podstawą do podjęcia jakiejkolwiek nauki w dziedzinie budownictwa i jeśli chcesz poznać, o co chodzi w przedmiotach czysto budowniczych, takich jak fundamentowanie czy mechanika budowli, musisz niestety posiąść solidną wiedzę z zakresu matematyki i informatyki, a także fizyki czy chemii. Budownictwo jest więc kierunkiem dla umysłów ścisłych, gdyż te przedmioty będą się przewijały przez całe życie zawodowe absolwenta. Ukończenie uczelni z dyplomem wcale nie oznacza, że podejmując pracę będziesz mógł zapomnieć o skomplikowanych obliczeniach, a wręcz przeciwnie – podczas pracy nauczy się je wykorzystywać w praktyce.

Po ukończeniu studiów zdobywasz tytuł magistra inżyniera budownictwa, a więc masz nie tylko niezbędne do pracy umiejętności, ale także tytuł, którym możesz się poszczycić!Poradniki dla maturzysty:Praca po budownictwie

Ukończenie kierunku budownictwo daje wiele możliwości rozwoju. Możesz pracować w którejś z prywatnych firm budowlanych lub inwestycyjnych, podjąć zatrudnienie w którejś jednostce administracyjnej czy placówkach naukowo-badawczych, a nawet założyć własną firmę budowlaną!

Budownictwo jest kierunkiem bardzo rozwojowym, dającym dobry fach w ręku i pozwalającym dobrze zarobić, szczególnie w okresie od wiosny do jesieni, kiedy jest natłok wszelkich zleceń budowlanych. Warto więc, jeśli masz zacięcie do przedmiotów ścisłych, zastanowić się nad taką ścieżką rozwoju kariery.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Budownictwo to kierunek zamawiany na uczelniach:


Budownictwo na uczelniach:

Komentarze (3)

 • Avatar
  marek

  Zgadzam się w pełni z artykułem. Budownictwo to teraz bardzo poszukiwany kierunek, do tego w wielu krajach. Osoba, która przyłoży się do tych studiów (bo nie są proste), będzie mieć z tego duże korzyści. Skończyłem rok temu i z dwoma językami (angielski, norweski) dostałem się do pracy w Norwegii. Niesamowite pieniądze i w ogóle przyjemny kraj :)

  2 październik 2015 16:10
 • Avatar
  Rumcajs

  No fajnie Maruś, ze w Norwegii, ale w PL perspektywy dla inzyniera budownictwa to 12h dziennie / 6 dni w tygodniu, za 5000zl brutto, czyli stawka godzinowa gorsza niz w Biedronie. W PL budownictwo dla inzynierow nie istnieje, bo przez ostatnie 10 lat nawalono na rynek tysiące inzynierow i nikt ich juz nie potrzebuje w kraju. Jesli idziesz na budownictwo, to od razu ucz sie jezyka, bo GWARANTUJE Ci, ze bedziesz chcial szybko wyjechac. A poza tym, to polecam wszystko tylko nie budownictwo jesli oprocz tyrania, chcesz tez miec troche prywatnego zycia. Budownictwo = cale zycie w delegacji, wiec ciekaw jestem, ktora zona i dzieci cos takiego na dluzsza metę wytrzyma.

  28 lipiec 2019 19:57
 • Avatar
  inż budddd

  Po 5 latach pracy w branży w Polsce (biuro projektowe) mogę śmiało powiedzieć: zmarnowałem 10 lat życia na zajęcie, które nie przynosi szans na godziwe życie. Marne płace, ogromna konkurencja na rynku (efekt nadprodukcji absolwentów przez uczelnie), ciągły stres, sama praca ciężka, odpowiedzialna, ciągłe użeranie się z klientem, który ciągle zmienia zdanie i wymaga coraz więcej "gratisów" pod groźbami "bo znajdę inną firmę i nie zapłacę za zlecenie". Mordęga z wykonawcą, architektem, branżystami. Żałuję, że wybrałem ten kierunek. Czuję się jednak już tak wypalony i zmęczony tym wszystkim, że nawet nie mam sił czegoś zmienić w swoim życiu. I taką opinię o tym zawodzie mają również moi współpracownicy, nie ma ani jednej osoby, która byłaby zadowolona z tej pracy. Płace stoją w miejscu i to nie na godziwym poziomie tylko 3-3,5k netto po 5 latach doświadczenia. Szef zasłania się ciężką sytuacją na rynku, i niskimi cenami projektów na rynku. Sytuacja jest przerażająco wręcz beznadziejna.... Nie idźcie tą drogą młodzi ludzie... nie idźcie...

  7 listopad 2019 19:57

Dodaj swój komentarz *: