Studia filologia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Filologia jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów kierunków obieranych przez absolwentów szkół średnich. Najogólniej rzecz ujmując jest to nauka o języku. Dlatego też istnieje filologia angielska, germańska, bałkańska czy włoska albo szwedzka, zajmujące się szczegółowo nauką tych języków. Co ciekawe, głównym założeniem tego kierunku nie jest nauczenie języka na poziomie eksperta, ale nauczenie go pod kątem przyszłego zawodu, w którym będzie można uczyć w szkole. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest filologia klasyczna, na której studenci uczą się łaciny i greki, które wbrew pozorom są językami bardzo przydatnymi i interesującymi.

Osoby, które obierają filologię jako kierunek studiów powinny być żywo zainteresowane pogłębianiem swojej wiedzy z zakresu języka i kultury danego kraju. Poza tym, powinny być przygotowane na pracę z młodzieżą i dziećmi, więc warto, by miały zapędy nauczycielskie, by łatwo nawiązywały kontakty z ludźmi,

Studia z filologii - jak wyglądają?

Studia na kierunku filologia to przede wszystkim szereg zagadnień związanych ze słownictwem, wymową, fonetyką, a także kulturą danego kraju. Dlatego głównymi przedmiotami realizowanymi na niej są: gramatyka, historia, literatura danego kraju, czy kulturoznawstwo. Są one realizowane w dwóch stopniach – studia I stopnia (licencjat) i II stopnia (magisterium), w i trybie dziennym i zaocznym na uczelniach publicznych i prywatnych.

Ponieważ są to studia typowo językowe, oprócz niezbędnych wykładów teoretycznych i ćwiczeń, będzie również przeprowadzanych mnóstwo konwersatoriów. Pozwoli to studentom oswoić się z językiem, którego się uczą, z jego brzmieniem i wymową.

Po studiach można dodatkowo podjąć studia podyplomowe dla tłumaczy, gdyż samo ukończenie filologii nie przygotowuje do tłumaczeń.Poradniki dla maturzysty:Praca po filologii

Absolwenci kierunku filologia mają mnóstwo możliwości zatrudnienia w każdym mieście w Polsce. Przede wszystkim mogą ubiegać się o pracę w szkole na każdym etapie nauki, ale i w szkołach prywatnych. Ważne jest to, by już podczas studiów podjąć staż lub nawet pracę w zawodzie, gdyż doświadczenie jest wymagane przy podejmowaniu jakiegokolwiek zatrudnienia. Z pewnością wiąże się to z dużym zainteresowaniem kandydatów na ten kierunek studiów.

Wszyscy wiemy, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach, dlatego filologia jest doskonałym pomysłem na rozwinięcie swojego zainteresowania obcą kulturą i poznanie jej języka. Po ukończeniu filologii można też wpisać sobie w CV doskonałą znajomość danego języka i poszukiwać pracy niekoniecznie jako nauczyciel czy tłumacz.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Filologia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: