Studia praca socjalna

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Praca socjalna potrzebna jest wszędzie tam, gdzie zachodzi komunikacja człowieka ze środowiskiem. Innymi słowy, pracownik socjalny wkracza do akcji, gdy człowiek sam nie potrafi sobie poradzić ze swoim życiem i problemami. Dlatego też kandydat na studia o kierunku praca socjalna powinien być otwarty na ludzi, ich potrzeby, powinien wykazywać zrozumienie dla ich problemów, okazywać chęć pomocy i interesować się swoimi podopiecznymi. Do tego niezbędne jest miłe usposobienie, umiejętność nawiązywania dobrych relacji z ludźmi. Powinien też posiadać siłę przekonywania, by umieć nakłonić swojego podopiecznego do zmiany pewnych zachowań, stylu życia, do podjęcia konkretnych działań. Pracownik socjalny nie tyle daje pomoc, co pozwala ukierunkować człowieka nieprzystosowanego do życia tak, by zaczął on sam świadomie zmieniać swoje postępowanie na lepsze. To praca niełatwa i wymagająca ogromu cierpliwości.

Studia z pracy socjalnej - jak wyglądają?

Studia na kierunku praca socjalna są bardzo ciekawe. Podjąć je można już na kilkunastu uczelniach publicznych i prywatnych w Polsce, w trybie dziennym i zaocznym, a także w trzech stopniach: I – licencjat, II- magisterium, III – doktorat.

Praca socjalna to kierunek głównie psychologiczny, dlatego będziesz się na nim uczył takich przedmiotów, jak na przykład: psychologia, metodologia działań, czy prawo, które odpowiednio przygotują Cię do wykonywania zawodu w oparciu o techniki psychologiczne, metodologiczne i ze znajomością przepisów prawnych, do których będziesz się musiał w swojej pracy odnosić bardzo często. Możesz wybrać na studiach jedną z trzech specjalności: praca z dzieckiem i rodziną, opieka gerontologiczna, wsparcie w resocjalizacji środowiskowej. Możesz też podjąć, po ukończeniu studiów, odpowiednie kursy bądź studia podyplomowe, które poszerzą Twoje kwalifikacje i pozwolą na pracę w większej ilości miejsc.Poradniki dla maturzysty:Praca po pracy socjalnej

Praca po kierunku praca socjalna kojarzy się przede wszystkim z ośrodkami pomocy społecznej i jest to dobry trop. Poza tym pracownik socjalny może też pracować w zakładach karnych, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i innych miejscach, gdzie potrzebne jest sprawowanie nadzoru i opieki nad osobami, które nie do końca są przystosowane do samodzielnego życia w społeczeństwie. Jest to praca bardzo ciekawa, poszerzająca poglądy, dzięki której poznajemy też inne, często bardzo ubogie warstwy społeczeństwa, z którymi nie spotykamy się na co dzień, ale przede wszystkim daje poczucie, że jesteśmy komuś potrzebni i robimy dużo dobrego.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Praca socjalna na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    Jack

    Studiuję i powiem tak - frustrująca jest perspektywa pracy i brak orientacji i świadomości społecznej na temat roli i wagi zadań pracownika socjalnego. Dużo praktyk (często wyczerpujących), dużo nauki i egzaminów, a mówisz na imprezie, wśród znajomych, że studiujesz pracę socjalną to nawet nazwy nie potrafią powtórzyć...

    26 kwiecień 2015 18:07

Dodaj swój komentarz *: