Studia architektura i urbanistyka

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Architektura to połączenie techniki, sztuki i inżynierii w zakresie nadawania ostatecznego kształtu budynkom. Doskonale sprawdzą się więc na tym kierunku osoby z umysłem ścisłym, ale o zapędach artystycznych, takie, których pragnieniem jest tworzyć coś wyjątkowego na papierze, co później jako wyrób finalny może przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat. To dyscyplina dla ludzi dokładnych, systematycznych, skrupulatnych. Ważna jest w niej umiejętność szczegółowego i estetycznego wykonywania rysunków, a także planowania i kreowania nowych form budowlanych. Do wykonywania zawodu architekta potrzeba więc ogromnej samodyscypliny.

Studia z architektury i urbanistyki - jak wyglądają?

Na kierunku architektura można studiować zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych, jak również w trybie dziennym i zaocznym lub wieczorowym. Studia I stopnia to studia inżynierskie, zaś II stopnia kończą się magisterium.

Oprócz niezbędnej teorii w ogromnej dawce, na kierunku architektura będziesz miał wiele godzin ćwiczeń i laboratoriów z technicznych oraz artystycznych przedmiotów, takich jak rzeźba czy geologia inżynierska. Są one niezbędne do wykształcenia umiejętności przedstawienia swoich zamysłów architektonicznych. Ponadto, jednym z ciekawszych przedmiotów na architekturze jest ekologia – pozwala ona dokładnie poznać procesy zachodzące w przyrodzie, które w pewnym sensie zbiegają się z pracą architekta, gdy ma on wykonać projekt budowy w pewnym specyficznym ekosystemie. Dodatkowo będziesz studiował na tym kierunku zabytkoznawstwo – przedmiot ciekawy i pozwalający cofnąć się w przeszłość, by poznać budowle, które stawiano wiele lat przed nami. W ramach wiedzy o zabytkach będziesz studiował na kierunku architektura również teorię ochrony i konserwacji zabytków, a z przedmiotów ściśle związanych z architekturą będą to, na przykład, architektura miejsca pracy, czy architektura wsi, pozwalające zgłębić zasady projektowania specyficznych miejsc, w zależności od ich przeznaczenia.



Poradniki dla maturzysty:



Praca po architekturze i urbanistyce

Osoby, które skończyły studia na kierunku architektura mają niemal zapewniony dobry, praktyczny i bardzo modny zawód. W naszych kręgach architekci kojarzeni są raczej z arystokracją, inteligencją i nowoczesnością i wcale nie jest to przesadzony stereotyp. By jednak zostać architektem pracującym w zawodzie, na przykład w państwowych służbach architektonicznych, bądź w prywatnych firmach inwestycyjnych, należy podejść do tematu z pełnym zaangażowaniem i osiągać naprawdę dobre wyniki w nauce. Warto jednak zdobyć takie wykształcenie, gdyż architektura jest bardzo dynamicznie rozwijającym się kierunkiem i jeśli jest się w tej dziedzinie bardzo dobrym, to można znaleźć naprawdę ciekawą i ambitną pracę w zawodzie.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Architektura i urbanistyka na uczelniach:

Komentarze (3)

  • Avatar
    Doświadczony architekt

    Pracuje w zawodzie architekta 18 lat i mam wiele zrealizowanych obiektów. To co opisano w nagłówku, kompletnie mija się z rzeczywistością i chyba tylko po to, aby napędzić naiwnych i niedoświadczonych młodych ludzi na kierunek bez perspektyw, żeby zapewnić pensum dla asystentów i wykładowców.
    Przede wszystkim na rynku jest o wiele za dużo architektów, w stosunku do zapotrzebowania. Co roku uczelnie wypuszczają tysiące nowych absolwentów, gotowych podjąć każdą pracę, za grosze aby zdobyć wymaganą praktykę do uprawnień. Ale po zdobyciu uprawnień przychodzi zimny prysznic, bo ceny za projekty nie pokrywają kosztów pracy i utrzymania biura. Więc jeśli chcesz wykonać zlecenie, będziesz musiał nadrobić pracą po kilkanaście godzin dziennie. Zadaj sobie też podstawowe pytanie, skąd będziesz brał inwestorów, bo jest ich niewielu, a firm projektowych ? (sam się przekonaj). Może zaoferujesz, że zrobisz projekt za darmo, bo do takich sytuacji dochodzi w pierwszym etapie. Nie ma żadnych państwowych służb architektonicznych jak napisano na wstępie gdzie mógłbyś znaleźć pracę, a nadzór budowlany i prywatne firmy inwestycyjne poszukują inżynierów po budownictwie, a nie architektów.
    Po drugie na studiach architektonicznych, przekazywana jest szczątkowa wiedza z zakresu inżynierii budownictwa. Rzeźba owszem, ale już geologii inżynierskiej nie ma. O fundamentach coś tam powiedzą, ale na pewno nie nauczysz się ich wymiarowania. Tak więc po skończeniu studiów NIE ZAPROJEKTUJESZ sam nawet prostego domku. Będziesz potrzebował konstruktora i inżyniera sanitarnego do najprostszej wentylacji i kanalizacji. Nie nauczysz się kosztorysowania, technologii i organizacji budownictwa więc nie będziesz potrzebny w dziale inwestycji.
    Ponadto w kręgach budowlanych architekci kojarzeni są raczej z brakiem wiedzy technicznej i ignorancją a nie arystokracją, i lepiej się nie przyznawać bo to bardziej wstyd niż prestiż.
    Na koniec perspektywy, a właściwie ich brak. Zawód architekta będzie powoli zamierał, ponieważ będą dominować projekty powtarzalne i w dalszym etapie prefabrykacja. W domach jednorodzinnych stanowią już one 90 % rynku. Do tego samego zmierza już mieszkaniówka, użyteczność publiczna i przemysłówka. W budownictwie inżynieryjnym, które się najszybciej rozwija, architekt nie występuje. Obecni architekci muszą się przebranżawiać, bo tracą źródła utrzymania. To co oglądasz w mediach to ułamek procenta star-architektów, którzy wypłynęli w jeszcze XXw mając za sobą uczelnie i korporacje.
    Podsumowując, nie zmarnujcie cennych 7-8 lat życia na kierunek bez perspektyw, przyszłości, dający niski status społeczny, bez gwarancji pracy, a jeżeli już to marne pieniądze kosztem czasu i rodziny.

    25 grudzień 2019 18:40
  • Avatar
    Architekt 20 lat doświadczenia

    Zgadzam się z kolegą w 100%.

    10 czerwiec 2020 9:42
  • Avatar
    Reorymn

    The exact etiology is not known, but currently, the most favored view is that of a localized form of the systemic fibrotic process <a href=https://clomid.buzz>buy clomid and pay with pay pal</a> Hamm said as an example, it seems like a majority of cancer patients in Windsor have tried dandelion root extract, but most people don t respond to it

    16 marzec 2023 10:25

Dodaj swój komentarz *: