Studia filologia polska

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Mogłoby się wydawać, że nauka języka, który znamy przecież od urodzenia i posługujemy się nic całkiem sprawnie, jest zbędna. Po co w takim razie utworzono kierunek studiów taki jak filologia polska, który w dodatku jest bardzo popularnym i często obieranym kierunkiem? Otóż, język polski jest zagadnieniem tak rozległym i tak interesującym, że studiowanie go przez kilka kolejnych lat, po wielu latach edukacji jest koniecznością, gdy chce się w przyszłości nauczać tego pięknego i skomplikowanego języka.

Osoba, która planuje wybrać się na studia z filologii polskiej powinna być żywo zainteresowana poznaniem naszego języka dogłębnie, w każdym aspekcie. Poza tym dobrze, gdyby nie była na bakier ze znajomością ortografii i gramatyki, by zwyczajnie kochała naszą polską literaturę i język. Studia na kierunki filologia polska przygotowują do nauczania języka w szkołach, więc dobrze, by taki kandydat na studia lubił dzieci i młodzież, a także miał dobre kontakty z ludźmi. Przeciwwskazaniem do podjęcia studiów w tym kierunku są wszelkiego rodzaju dysfunkcje czyli dysleksja, dysgrafia, dysortografia. No, ale raczej osoby nie władające zbyt biegle językiem polskim w piśmie nie będą zbyt zainteresowane studiami i pracą w tym kierunku.

Studia z filologii polskiej - jak wyglądają?

Nauka na kierunku filologia polska, to przede wszystkim mnóstwo czytania, ale także pisania. Przydatne więc będzie umiłowanie do lektury nie tylko magazynów plotkarskich. Studiować można dziennie, jak i zaocznie, na uczelniach publicznych i niepublicznych w systemie trójstopniowym – 3 lata licencjatu, magisterium i doktorat.

Na filologii polskiej będziesz zgłębiał nie tylko język polski, ale również język łaciński i podstawy kultury antycznej. To bardzo ciekawe przedmioty i warto je znać, choć wydają się kompletnie nieprzydatne. Wbrew pozorom jednak znajomość składni łacińskiej i kultury antycznej bardzo pomaga w późniejszej analizie różnych tekstów – wszak wielcy wybitni wzorowali się właśnie na antycznych pisarzach! Będziesz się uczył także historii literatury, w której niezbędne Ci będzie przeczytanie stosów książek. To jednak bułka z masłem dla tych, którzy lubią i potrafią szybko czytać, analizować i wyciągać wnioski. Jednym z kilkunastu przedmiotów realizowanych na kierunku filologia polska jest także językoznawstwo i wreszcie metodologia badań nad językiem. Z pewnością wzbogacą one Twój warsztat językowy i znajomość zasobu słownictwa.



Poradniki dla maturzysty:



Praca po filologii polskiej

Absolwenci studiów na kierunku filologia polska są przede wszystkim wykształceni w kierunku edukowania młodego pokolenia w zakresie języka ojczystego. Może też być redaktorem w wydawnictwie, krytykiem literackim lub filmowym, pracować w bibliotece (po ukończeniu odpowiedniej specjalności), organizować wszelkie imprezy kulturalne. Dlatego też filologia polska jest bardzo przydatnym i praktycznym przedmiotem ściśle humanistycznym, doskonałym dla tych, którzy pragną zdobyć wykształcenie robiąc to, co lubią, czyli na przykład czytając i pisząc.

 

 

 

 

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Filologia polska na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: