Studia gospodarka przestrzenna
Gospodarka przestrzenna to dziedzina, która łączy w sobie wiele nauk, by ostatecznie zajmować się sposobami kształtowania zagospodarowania miast, wsi i innych rejonów w skali międzynarodowej. Wbrew pozorom to bardzo obszerna nauka, zawierająca w sobie wiele zagadnień, których zrozumienie jest konieczne, by móc w przyszłości zajmować się kształtowaniem przestrzeni.
Do cech kandydata na ten kierunek powinny należeć przede wszystkim umiejętność myślenia przestrzennego, logicznego, wysnuwania wniosków z zaobserwowanych sytuacji, a także trafnego przewidywania różnych sytuacji na podstawie zaobserwowanych zdarzeń.
Studia z gospodarki przestrzennej - jak wyglądają?
Gospodarka przestrzenna jako kierunek studiów oferowana jest na uczelniach prywatnych i publicznych, nauka dzieli się na dwa stopnie: licencjat/inżynier oraz magisterium. Możesz wybrać tryb dzienny, ale również zaoczny i wieczorowy, wedle własnych upodobań.
Jest wiele specjalności, które możesz obrać na tym kierunku, takich jak na przykład ekonomia regionalna, bądź gospodarka i obrót nieruchomościami. Dobry wybór specjalizacji w przyszłości będzie decydował o tym, jaki zawód możesz obrać, do którego będziesz się najlepiej nadawał, dlatego uważnie przestudiuj sobie możliwości wyboru specjalizacji, a następnie wybierz tę, która Cię najbardziej zainteresuje, i która najbardziej odpowiadać będzie Twoim ambicjom.
Przygotuj się na to, że wiele przedmiotów, których będziesz się uczył na kierunku gospodarka przestrzenna kręci się wokół geografii i ekonomii – dobrze więc, być lubił te przedmioty. Bardzo ważne jest też, byś choć trochę interesował się tym, co dzieje się na świecie, czytał gazety, oglądał wiadomości. To pomoże Ci nieco lepiej zrozumieć zagadnienia omawiane na takich przedmiotach, jak na przykład: społeczno-kulturowe uwarunkowania gospodarki przestrzennej, albo rewitalizacja obszarów zurbanizowanych, które to przedmioty pozwolą Ci lepiej zrozumieć miejsce człowieka w cywilizowanym świecie i jego misję. Ponadto będziesz zgłębiał tajniki matematyki i statystyki, które są niezbędne przy tym kierunku.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po gospodarce przestrzennej
Kierunek gospodarka przestrzenna daje możliwości rozwoju zawodowego jako agent nieruchomości, agent rozwoju, pracy w instytucjach unijnych, czy firmach doradczych i konsultingowych. Jest to nie tylko bardzo ciekawy i rozwijający kierunek studiów, ale również taki, który zapewnia dobry start w przyszłość i ciekawy zawód.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz *: