Studia architektura wnętrz

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Architektura wnętrz to kierunek ściśle artystyczny. Wymaga więc nie tylko doskonałej orientacji w najnowszych trendach, ale także znajomości trendów, jakie nastawały na przełomie wielu lat. Projektant wnętrz musi być osobą twórczą, aktywną i dyspozycyjną – rzadko zdarza się, by mógł pracować na etacie, jego praca jest zazwyczaj bardzo swobodna, ale i angażująca. Musi mieć doskonały zmysł wzroku, a także dotyku, wrażliwość estetyczną. Projektant wnętrz nie może bać się nowych trendów, przełamywania utartych schematów, musi być elastyczny, a także mieć dobry kontakt z ludźmi. Niejednokrotnie będzie musiał bowiem przekonywać ich do swoich koncepcji. Ale że gusta klientów są różne i nie powinno się o nich dyskutować – dobry projektant wnętrz musi też umieć zrozumieć potrzeby klienta i spełnić je, co nie zawsze jest łatwe.

Studia z architektury wnętrz - jak wyglądają?

Można studiować architekturę wnętrz na uczelniach niepublicznych, jak i publicznych, dziennie lub wieczorowo, podzielone są na licencjat i magisterium. Liczba semestrów zależy od rodzaju uczelni.

Przedmioty, które są realizowane na kierunku architektura wnętrz są głównie artystyczne, a także humanistyczne. Będziesz się na nich uczył między innymi podstaw fotografii, które z pewnością będą Ci pomocne w zawodzie, by spoglądać na poszczególne obiekty z odpowiedniej perspektywy, uczyć się dostrzegać ciekawe szczegóły. Jednym z przedmiotów nieco mniej artystycznych, ale również ściśle z artyzmem związanych jest prawo autorskie, którego znajomość jest niezbędna przy wykonywaniu jakiegokolwiek kreatywnego zawodu. Dodatkowo możesz się na tych studiach uczyć także rysunku, rzeźby, materiałoznawstwa – wszystko to są niezwykle ciekawe przedmioty, które pomogą rozwinąć Twoją wyobraźnię, a przez to uczynią Cię dobrym materiałem na projektanta wnętrz.Poradniki dla maturzysty:Praca po architekturze wnętrz

Jak architekt wnętrz z dyplomem najlepiej, byś rozpoczął pracę w jednej z firm zajmujących się projektowaniem wnętrz lub, na przykład, mebli – tę umiejętność również zdobędziesz na kierunku architektura wnętrz. Możesz też zajmować się pracą w muzeach, galeriach wystawowych, organizując wszelkie ekspozycje zgodnie z obowiązującymi standardami. Architekci wnętrz znajdą również zatrudnienie na etatach w organizacjach rządowych i samorządowych, w muzeach czy w pracowniach konserwatorskich.

Warto udać się na ten właśnie kierunek studiów, jeśli marzy się o aktywnej pracy, której czas pracy jest nienormowany, która wymaga częstych wyjazdów służbowych, pracy zarówno we własnej pracowni, jak i (głównie) w miejscach projektowania przestrzeni zleconego przez klienta. To również odwiedzanie galerii, hurtowni, robienie zakupów w miejscach, gdzie sprzedaje się elementy wyposażenia wnętrz. Architektura wnętrz to zawód bardzo ciekawy, twórczy, pozwalający się „wyżyć” artystycznie, szczególnie, że prywatnie raczej rzadko mamy okazję (i pieniądze), by projektować swoje własne mieszkanie.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Architektura wnętrz na uczelniach:

Komentarze (2)

 • Avatar
  malgosia

  Polecam gorąco www.ka*********

  8 marzec 2015 23:29
 • Avatar
  Adrian

  Kierunek jest bardzo ciekawy, zapewniający duży wachlarz potrzebnych umiejętności przy projektowaniu zarówno całych pomieszczeń, jak i pojedynczych elementów. Od siebie i znajomych polecam studiować ten kierunek na W****. Jestem na tym samym wydziale, na podobnym kierunku, a kolega niedługo kończy. Bardzo sobie chwalimy i zapraszamy! :)

  2 październik 2015 16:06

Dodaj swój komentarz *: