Studia Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Praca dziennikarza to przede wszystkim ciągła pogoń za sensacją, przebywanie wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Ten kierunek studiów będzie więc idealny dla osób aktywnych, lubiących wiedzieć „co w trawie piszczy” i pragnących wciąż więcej i więcej wrażeń. Dziennikarz musi odznaczać się kilkoma cechami, które dla wielu osób mogą się wydawać niekorzystne, ale w tym zawodzie – nieocenione. Tymi cechami są: dociekliwość, ciekawość świata, umiejętność „rozpychania się łokciami” w celu zdobycia jak największej ilości informacji. Ponadto dziennikarz musi ująć wszystkie informacje, które zdobędzie w zgrabną formę i odpowiednio ją przedstawić, w zależności od tego, dla jakiego rodzaju mediów pracuje. Niezbędna jest więc bezbłędna znajomość słowa ojczystego, ale również języków obcych, z którymi będzie miał wielokrotnie do czynienia.

Dziennikarz musi być osobą zdyscyplinowaną, biorącą pełną odpowiedzialność za słowa, które puści w świat. Przekłamanie czy zdobycie niekompletnej informacji często mogą zaważyć na jego dobrym imieniu i zdyskwalifikować z zawodu. Nie da się ukryć, że dziennikarz musi umieć pracować pod presją czasu, w stresujących warunkach, musi umieć rozmawiać z różnymi ludźmi – wszak dziennikarstwo to nie tylko przeprowadzanie wywiadów z celebrytami.

Musi też być bardzo otwarty na ludzi, by móc „wydusić” najpotrzebniejsze informacje z każdej osoby, czy to odpowiednim doborem słów, czy prowokacją dziennikarską, w zależności od potrzeby. Dlatego też kierunek ten nazywa się fachowo: dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej - jak wyglądają?

Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna można podjąć dziennie lub zaocznie na uczelniach prywatnych i publicznych, których w Polsce jest mnóstwo. Nauka kończy się magisterium.

Będziesz się uczył między innymi fotografii w prasie, co da Ci podstawy do praktycznego wykonywania dokumentacji do sprawozdania z jakiegoś wydarzenia. Ponadto będziesz uczył się warsztatu prasowego, co da Ci podstawy niezbędne do pracy w gazecie, jeśli taka jest Twoja koncepcja na przyszłość. Jednym z ciekawszych i najbardziej pochłaniających przedmiotów realizowanych na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest dziennikarstwo śledcze. Na pewno będziesz miał wielkie pole do popisu na ćwiczeniach z różnych ciekawych przedmiotów dających Ci zawód dziennikarza.Poradniki dla maturzysty:Praca po dziennikarstwie i komunikacji społecznej

Rzecz jasna po kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna będziesz prawdopodobnie pracować w mediach. To, czy wybierzesz gazetę, telewizję czy radio, zależy wyłącznie od Ciebie. A może zainteresujesz się dziennikarstwem w Internecie? To ostatnio bardzo modna i ciekawa branża. Ponadto możesz tez aplikować o pracę w agencjach artystycznych, poszukujących dziennikarzy czy w wytwórniach i firmach producenckich. Jeśli zdobywanie i upowszechnianie informacji to Twoja pasja, rozejrzyj się i na pewno znajdziesz gdzieś miejsce, gdzie będziesz mógł realizować swoją pasję i dostawać za to wynagrodzenie!

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na uczelniach:

Komentarze (2)

 • Avatar
  Reorymn

  Int J Radiat Oncol Biol Phys 1998; 42 1007 14 <a href=http://lasix.buzz>iv lasix side effects</a> I am going for my second IUI the beginning of August

  14 marzec 2023 19:09
 • Avatar
  creasig

  <a href=https://levitr.sbs>viagra levitra 20mg</a> Aebi S, Gelber S, Anderson SJ, et al

  29 październik 2023 15:18

Dodaj swój komentarz *: