Studia oceanografia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Oceanografia to kierunek studiów, jeden z tych, do których kandydaci powinni być żywo zainteresowani przedmiotem badań tej nauki, czyli oceanem. Jest to nauka przyrodnicza, łącząca w sobie geologię morza, biologię środowiska morskiego, ale także matematykę czy fizykę. Jeśli zainteresowałeś się tym kierunkiem, to widocznie ciągnie Cię ku oceanom, pragniesz poznawać i odkrywać, być może lubisz nurkować i podziwiać podwodne krajobrazy, robić zdjęcia. Dlatego warto, by kandydat na studia miał niejakie pojęcie o przedmiocie studiów, fascynował się tym, by potrafił pływać i miał w sobie naturę odkrywcy. Przeważnie absolwenci oceanografii nie mają potrzeby nurkowania, ale grzechem byłoby chyba nie spróbować, nie zobaczyć tego wszystkiego, o czym się mówi na studiach na własne oczy.

Studia z oceanografii - jak wyglądają?

Oceanografię można studiować na uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym i w systemie dwustopniowym – licencjat i magister. Czas trwania studiów jest uzależniony od konkretnej uczelni.

Przedmiotami obowiązkowymi u każdego studenta, który wybrał kierunek oceanografia są język obcy, ale także zastosowanie komputerów w oceanografii, biologia ogólna i inne. Są to zarówno przedmioty humanistyczne, jak i ściśle biologiczne i te związane konkretnie z oceanem, wszystko to zależy od stopnia zaawansowania nauki. Ciekawym przedmiotem, który na pewno wymaga potwierdzenia w postaci obejrzenia tego wszystkiego na własne oczy, jest przedmiot surowce mineralne mórz i oceanów. To jeden z tych przedmiotów na studiach, o których mówi się, że nie zrozumie się, dopóki się go nie zobaczy na żywo. Dlatego właśnie oceanografia jest tak wciągająca – to, co usłyszy się na wykładach, pragnie się natychmiast zweryfikować, na przykład nurkując lub choćby oglądając zdjęcia.

Będziesz na studiach często odbywał ćwiczenia i laboratoria, na przykład z przedmiotu hydrologia i oceanografia, który również jest bardzo interesujący.Poradniki dla maturzysty:Praca po oceanografii

Oceanograf może pracować w jednostkach administracji samorządowej oraz rządowej, w instytutach badawczych zajmujących się morzem, na przykład za granicą – co da pracę nie tylko ciekawą, pasjonującą, ale i dobrze płatną, a poza tym w ciekawym, zagranicznym miejscu. Mogą też zawodowo zajmować się ochroną środowiska morskiego. Warto więc podjąć te studia na kierunku oceanografia, gdy ma się chęć na pogłębienie swojej pasji poznawczej oraz uzyskanie dobrego zawodu, a w przyszłości ciekawej, dobrze płatnej posady, na przykład za granicą w instytucie badawczym.

Podziel się z innymi


Oceanografia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: