Studia farmacja

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Farmacja zalicza się powszechnie do jednego z najtrudniejszych i najdłużej trwających kierunków na studiach. Jest to spowodowane mnogością wiedzy, którą trzeba mieć opanowaną w jak najwyższym stopniu. To ważne, gdyż od kompetencji farmaceuty może zależeć zdrowie wielu pacjentów. Farmaceuta jest niemal jak lekarz – wielu pacjentów przychodzi do niego po poradę dotyczącą stosowania i dawkowania specjalistycznych leków, nie wolno więc lekceważyć nauki na studiach farmaceutycznych. Plusem tej całej ciężkiej pracy jest fakt, iż farmaceuci w naszym kraju zarabiają sporo i jest to zawód pożądany, a także bardzo prestiżowy.

Farmaceuta musi być nie tylko osobą oczytaną, znającą skład wszelkich leków. Musi też doskonale komunikować się z pacjentami, mieć dobrą prezencję, zachowywać się kompetentnie, kulturalnie i z klasą. Musi być skupiony, opanowany i szybko, logicznie kojarzyć fakty, i być bardzo odpowiedzialny za to, co wytwarza bądź sprzedaje. Ponadto przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są alergie skórne czy pokarmowe na składniki chemiczne, na których działanie wciąż jest narażony farmaceuta.

Studia z farmacji - jak wyglądają?

Farmaceuci na studiach uczą się niemal wszystkich podstawowych przedmiotów ściśle medycznych, takich jak anatomia czy botanika. Znajomość funkcjonowania organizmu człowieka, a także wielu roślin i ich działania jest niezbędna do nauki przyrządzania leków. Na kierunku farmacja jest mnóstwo chemii – należy mieć ją opanowaną do perfekcji, gdyż to na niej opierać się będzie wszystko, co będziesz robić w przyszłości. Jednym z ciekawszych przedmiotów humanistycznych, ale związanych ściśle z farmacją jest prawo farmaceutyczne – to bardzo rozległy przedmiot i niezwykle ważny na studiach.

Farmację oferują głównie uczelnie publiczne, w trybie dziennym lub wieczorowym. Ze względu na ilość przerabianego materiału raczej nie ma możliwości studiowania w trybie zaocznym. Są to studia jednolite magisterskie, czyli łączny okres ich trwania to około 5 lat. Podejmując więc studia na kierunku farmacja musisz być więc przygotowany na to, że swój pierwszy tytuł, tytuł magistra farmacji, zdobędziesz dopiero po 5 latach, ale jakże zaszczytny to będzie tytuł!

Na studiach o kierunku farmacja, prócz wiedzy teoretycznej będziesz odbywał mnóstwo ćwiczeń oraz laboratoriów, a także praktyk, głównie w aptekach.Poradniki dla maturzysty:Praca po farmacji

Aby zdobyć prawo wykonywania zawodu, należy odbyć roczny staż w aptece. Nie da się więc ukryć, że nauka farmacji jest długa i ciężka, ale z pewnością warto ją podjąć, jeśli chce się uzyskać porządny zawód, który ma ogromne poważanie wśród ludzi. Później można podjąć też studia doktoranckie i wyższe, co oprócz pracy w aptece daje też możliwość pracy na wyższych, kierowniczych stanowiskach, co wiąże się też z jeszcze większym prestiżem i jeszcze większymi zarobkami. Może więc farmacja nie jest wcale taka zła jak to się powszechnie uważa?

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Farmacja na uczelniach:

Komentarze (11)

 • Avatar
  N

  nie piszcie głupot - nie roczny staż a półroczny jak już, poza tym z tą chemią "do perfekcji" to tez bajki ;)

  6 maj 2015 11:17
 • Avatar
  Magdalena

  N, chyba przesadzasz. Ja myślę, że jak się ma chemie nieorganiczną, analityczną, fizyczną, organiczną i inne laborki z nią związane po 200h na każdy + seminaria i wykłady to się powinno na wysokim poziomie znać dziedzinę chemii :) Chyba, że się skaczę z koła do koła, byle zdać, to może faktycznie bajki...

  23 czerwiec 2015 8:29
 • Avatar
  Aśka

  Niestety naszego kierunku się tak naprawdę zupełnie już nie docenia, Farmaceuta do taki kasjer, tylko że w kitlu. A zdobywamy rozległą wiedzę z naprawdę każdej dziedziny życia, bo i nawet przedmioty humanistyczne się liźnie przez te lata, jak filozofia, socjologia itp. Trochę to przykre, ale jeżeli ktoś dotrwa do 5 roku to znaczy, że ma powołanie do tego i faktycznie chce pomagać ludziom, a nie liczy na jakiś wyimaginowany prestiż ;)

  23 czerwiec 2015 8:33
 • Avatar
  xxx

  Farmacja to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Przejdzcie chemię na farmacji na WUMie, to dopiero zobaczycie, jak wysoki poziom chemii jest na farmacji. Dodam, ze 2. roku, obfitego w chemie, na wumie co roku nie zalicza okolo 40 osob i nie ida na 3. rok lub zmieniają uczelnie. Ludzie nie maja pojęcia, co taki przyszly farmaceuta musi przejść na studiach. Farmakologia na lekarskim w porownaniu do farmakologii na farmacji to pikus - sama to potwierdziła kolezabka z leku. Chemia leków kolejna kobyla. Także naprawdę zwracam sie z wielką prośbą, aby nie utozsamiac farmaceutęz aptekarzem, bo jest to tylkp jedna z opcji. A gdyby w Polsce w koncu wprowadzić opiekę farmaceutyczna, to i status społeczny farmaceuty by sie zmienil. W Stanach farmaceuci zajmuja 1. miejsce w hierarchii zawodow.

  9 sierpień 2016 18:22
 • Avatar
  kasia

  Farmaceuta ma bardzo rozlegla wiedze. To studia nieporownywalnie trudniejsze od lekarskich. Jeśli oni na leku maja problemy z biochemia czy jakims zarysem farmakologii, to co by poczeli na chemii lekow, organie, chemii analitycznej lub fizycznej. I to "ich znastwo" leków. Nie maja tak rozbudowej farmakologii, w ogóle nie maja farmakodynamiki czy farmakokinetyki a pchaja sie w aspekty farmacji klinicznej. Lekarze, trochę pokory.... farmacja to najciezszy kierunek studiów

  9 sierpień 2016 21:55
 • Avatar
  Olaa

  Z tym z najtrudniejszych kierunków studiów bym tak nie przesadzała,może jeden z trudniejszych pod względem materiału do opanowania i nauczenia często też na pamięć hehe. Zależy jak kto widzi stopień trudności. Dla niektórych może nawet pedagogika być trudna heh. Ale jedno jest pewne życie się toczy tylko między domem laboratorium seminar wykłady i trochę snu. Ale idzie się przyzwyczaic.trzeba się napewno dobrze organizować. Wakacje chyba nie ma się wakacji bo trzeba albo odbyć praktyki w tym czasie i do tego przygotowywać się do następnego semestru ale napewno można odespać. Ale nie jest to nic strasznego, w końcu robi się to po to po to by robić to o czym się marzyło. Wiec błagam nie mówcie ze to są najcięższe studia, ostatnio slyszalam od pewnej osoby ze medycyna wcale nie jest taka trudna.kwestia checi i zamilowania pasji itd.Nie powiem ze wszystko na tych studiach mnie pasjonuje i wszystko robie chętnie bo nie np.praktyki z fizyki były dla mnie koszmarem za każdym razem miałam ochotę płakać i wcale tam nie iść. Ale 7 tyg minęło praktyki zaliczone Koloqium tez , wiec da się....

  13 maj 2017 18:17
 • Avatar
  Anka

  http://zakochana-w-farmacji.blogspot.com/ zapraszam na bloga :)

  29 czerwiec 2017 22:08
 • Avatar
  W

  Nie polecam.

  18 listopad 2018 13:32
 • Avatar
  Karolina

  Wybierając farmcję musicie być świadomi następujących faktów: 1. będziecie rywalizować o pracę z technikami farmaceutycznymi- 2. wasza wiedza zdobyta na studiach nie stanowi dla pracodawców żadnej wartości 3. Klienci aptek nie szukają fachowości, a jedynie taniosci 4.przygotujcie się na dzielenie się zdobytym tytułem z technikami- w polskich aptekach zatarto różnice między tymi dwoma zawodami 5. Przygotujcie się na ogromną odpowiedzialność- nie tylko za siebie, ale za pracę innych, a także decyzje pracodawców -również te sojące w sprzeczności z prawem. 6 wynagrodzenia porównywalne z biedronka. Etatowy magister farmacji to popychadlo, chlopiec do bicia dla wszystkich- pracodawców, klientów aptek, państwa.....

  10 luty 2019 17:32
 • Avatar
  Aga

  Zgadzam się w pełni z Karoliną. Jestem farmaceutą 20 lat, a już jakieś 10 mam dość. Marne zarobki, odpowiedzialność, chamstwo pacjentów i jeszcze większe pracodawców. Najlepiej żeby farmaceuta pracował za darmo i niech się cieszy że ma pracę. Po co płacić magistrowi, skoro za mniej poudaje go technik. Mój brat po informatyce zarabia 5 razy więcej. A soboty ma wszystkie wolne i pracuje tylko na 1 zmianę. Menadżerowie sieci aptek, sprzedaż przykasowego badziewia i codzienny dywanik to rzeczywistość magistra farmacji. Co to za głupie artykuły o prestiżu zawodowym. Szkoda, że 25 lat temu nie było gdzie poczytać o zawodzie farmaceuty, bo wtedy nie wdepnęłabym w to gó..o.

  29 marzec 2019 12:31
 • Avatar
  mgr

  tylko lekarski warto

  https://www.se.pl/wiadomosci/polska/ile-zarabia-lekarz-rodzinny-30-tysiecy-zlotych-za-malo-zadaja-podwyzki-aa-aFfz-yPZw-gj5i.html

  9 kwiecień 2019 6:06

Dodaj swój komentarz *: