Studia filozofia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Filozofia to taki specyficzny rodzaj kierunku studiów. Raczej studiuje się go nie po to, by zdobyć konkretną wiedzę, a dla pogłębienie swojego wewnętrznego pragnienia poznawania świata, dla rozwinięcia własnej duszy. Filozof raczej nie tworzy nowych koncepcji istnienia świata i poznawania, ale powiela, analizuje i przekazuje dalej już istniejące. Stąd też filozofia jest kierunkiem ściśle humanistycznym, który w dużej mierze opiera się na czytaniu i analizie przeczytanych tekstów. Filozofia ma wiele powiązań z socjologią, psychologią, a nawet prawem czy biologią. Dobrze, by kandydat na studia filozoficzne znał dobrze języki obce, których znajomość jest ważna do poznawania dzieł wybitnych twórców pisanych w oryginalnym języku.

Studia z filozofii - jak wyglądają?

Filozofia jest nauką ściśle humanistyczną, tak więc oprócz przedmiotów takich jak filozofia poznania, czy filozofia człowieka, będziesz się uczył również etyki czy logiki. Poza tym do wyboru masz mnóstwo specjalności filozofii, gdyż jest to nauka bardzo rozległa, stąd podział na wiele kategorii.

Filozofię można studiować publicznie, niepublicznie, dziennie i zaocznie, w systemie trójstopniowym, czyli licencjat, magister i doktor.Poradniki dla maturzysty:Praca po filozofii

Wbrew pozorom nie jest to tak całkiem nieżyciowy przedmiot, jak by się mogło wydawać. Absolwenci kierunku filozofia mogą podjąć pracę nie tylko w placówkach oświatowych, jako nauczyciele filozofii, etyki czy wiedzy o społeczeństwie, ale również na przykład jako rzecznicy prasowi czy specjaliści od public relations. Proszę wziąć pod uwagę, że filozofia to nie tylko studiowanie biografii wybitnych myślicieli, ale również poniekąd socjologia, psychologia, medycyna; ponadto filozofia wykształca umiejętność czytania, analizy i wyciągania wniosków, co jest niezbędne w przypadku niektórych zawodów. Ponadto można pracować jako copywriter po ukończeniu tych studiów – praca copywritera polega na tworzeniu tekstów literackich pod zamówienie, jest to więc coś pośredniego pomiędzy pisarzem, a rzemieślnikiem.

Tak więc, jeśli jesteś wybitnym humanistą (co oznacza lekki umysł i umiejętność radzenia sobie ze wszystkimi znaczniejszymi dziedzinami nauki, a nie tylko wstręt do przedmiotów ścisłych, jak się zwykło określać humanistów), to powinieneś wybrać się na studia filozoficzne, które pomogą Ci przede wszystkim rozwinąć się wewnętrznie w różnych dziedzinach.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Filozofia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: