Studia astronomia

LAST MINUTE HELP - MATURA USTNA ANGIELSKI!  ==> Kurs Online - arkusze CKE z opracowaniami  <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 godzin!

Astronomia jest bardzo ścisłą dziedziną wiedzy. Zajmuje się badaniami, ogólnie mówiąc, wszystkiego, co dzieje się poza Ziemią, a jest tego mnóstwo. Dlatego każdy, kto interesuje się astronomią i wybiera się studiować ten kierunek, musi mieć przede wszystkim zdolność abstrakcyjnego myślenia – bo gwiazdy, planety i kosmos, te wszystkie liczby, to coś, co ciężko objąć rozumem. Dodatkowo przydatna jest znajomość matematyki i fizyki, a także ogólna wiedza przyrodnicza. Astronomia jest dla ludzi cierpliwych, gdyż wymaga wielogodzinnych obserwacji nieba, ale także potrafiących myśleć logicznie, wyciągać konstruktywne wnioski z obserwowanych zdarzeń i mieć pociąg do odkrywania. Wszystkie te cechy przekładają się tylko na jedno słowo – pasja. Bo astronomem może zostać tylko prawdziwy miłośnik tej dziedziny.

Studia z astronomii - jak wyglądają?

Astronomia jest możliwa do studiowania na niewielu uczelniach publicznych w Polsce, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym, w systemie trójstopniowym: studia I stopnia – licencjat, II stopnia – magisterium, III stopnia – doktorat.

Na kierunku astronomia realizowanych jest niewiele (ilościowo) przedmiotów, jednak ich tematyka jest tak obszerna, że spokojnie wystarczy ich na kilka lat nauki. Są to przedmioty ściśle astronomiczne, takie jak: astronomia ogólna, nieba, współczesna, które pozwalają poznać cały szereg zagadnień związanych z niebem i zjawiskami zachodzącymi w kosmosie. Ponadto jako rozszerzenie możesz studiować specjalność astronomia i zastosowanie sztucznych satelitów, gdzie poznasz wszystko, co dotyczy satelitów.Poradniki dla maturzysty:Praca po astronomii

Jeśli jesteś jednostką wybitną, ukierunkowaną na odkrywanie, badanie, poznawanie, z pewnością znajdziesz pracę jako astronom w którejś z działalności astronomicznych. Możesz rozpocząć też własną karierę naukową lub pracować w szkole jako nauczyciel fizyki czy astronomii na uczelniach. Ciekawym rozwiązaniem jest też praca dziennikarska w radiu czy gazecie ukierunkowanej na odkrycia astronomiczne.

Astronomia jest wciąż dziedziną bardzo obcą, rzadko wybieraną przez studentów, gdyż do jej uprawiania potrzebna jest nie tylko duża wiedza, ale również umiłowanie tego przedmiotu. Wciąż jest to kierunek bardziej hobbystyczny niż zawodowy, ale to właśnie ci, którzy kończą studia na tym kierunku przyczyniają się do rozwoju naszej znajomości nieba, a być może w przyszłości do naszych wycieczek w kosmos.

Podziel się z innymi


Astronomia na uczelniach:

Komentarze (9)

 • Avatar
  wiktoria

  planuję pójść w przyszłości na studia astronomiczne ale boję się że po nich nie znajdę pracy

  13 lipiec 2015 17:14
 • Avatar
  Sara

  Ja też

  6 wrzesień 2015 17:36
 • Avatar
  Kinga

  Czy za pracę w obserwatorium można dostawać pieniądze?
  Bardzo się tym interesuje, a nie chciałabym iść później jako nauczyciel gimnazjalny lub w szkołach średnich.

  14 grudzień 2015 16:03
 • Avatar
  Marcin

  to zrócie sobie studia ktore dadza wam fach zarabiania kasy, a potem z ulga zacznijcie w konuc studiowac astronomie czyi to co chcecie!

  31 grudzień 2015 1:16
 • Avatar
  Gdzies mam kasę

  Kasa, kasa, kasa, ależ wy jesteście puści

  16 lipiec 2016 3:20
 • Avatar
  lukasz

  ty też
  nieuczymy sie poto by byc uczeni lecz poto by lepiej zyc

  10 grudzień 2016 23:01
 • Avatar
  ktośtaki

  @Gdzies mam kasę To spróbuj kupić bułkę nie mając pieniędzy.

  15 styczeń 2017 3:06
 • Avatar
  ktośinny

  @ktośtaki
  -Poproszę tę bułkę
  -To będzie 2 złote
  -Niestety nie mam, ale mogę pani opowiedzieć o najnowszych odkryciach w dziedzinie astronomii
  Tak to widzę

  20 sierpień 2017 11:19
 • Avatar
  Alex

  Wystarczy wyjechać z Polski i praca się znajdzie. Nie rozumiem jak można wiązać przyszłość z astronomią i równocześnie rozważać zostanie w tym kraju.

  11 luty 2018 15:15

Dodaj swój komentarz *: