Studia pedagogika

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Pedagogika to kierunek studiów, który łączy w sobie zagadnienia z zakresu socjologii i psychologii, ale również medycyny, prawa czy ekonomii, a wszystko to w celu sprawnego nauczania młodego pokolenia. Bo jest to nauka o tym, jak prowadzić dziecko przez świat edukacji, jak je wychowywać na mądrego, odpowiedzialnego człowieka. Dlatego też kandydaci na studia pedagogiczne muszą charakteryzować się szeregiem cech. Przede wszystkim – lubić dzieci, pracę z nimi, być cierpliwymi i szanować cudze poglądy, umieć łatwo nawiązywać kontakty z dziećmi, zwłaszcza tymi trudniejszymi. Musi umieć panować nad swoimi emocjami – nie dawać się ponieść gniewowi, agresji, absolutnie powinien wyzbyć się tych cech podczas pracy z dziećmi, umieć odreagowywać niepowodzenia w taki sposób, by nikogo nie ranić. Absolutnie do pracy dyskwalifikują wady wymowy, choroby psychiczne, upośledzenia, niestabilność emocjonalna.

Studia z pedagogiki - jak wyglądają?

Pedagogika to w większości kierunek humanistyczny. Dlatego też głównymi realizowanymi na niej przedmiotami będą, na przykład, socjologia edukacji, filozofia, czy psychologia osobowości. Są to przedmioty konieczne dla zrozumienia natury człowieka, by w przyszłości umieć sobie radzić z jej skrzywieniami.

Wśród specjalności, jakie można podjąć na tym kierunku rozróżnia się takie jak: edukacja dorosłych i gerontologia – specyficzna nauka, która pozwala kształcić się pod kątem wychowywania dorosłych ludzi, którzy nie są przystosowani społecznie, pedagogika specjalna – nauczanie dzieci niepełnosprawnych, upośledzonych, czy edukację biblioteczną – jak sama nazwa wskazuje, polegającą na nauczaniu dzieci miłości do czytania.

Pedagogika oferowana jest przez wiele uczelni publicznych i prywatnych w Polsce, w aż czterech trybach, czyli dziennym, wieczorowym, zaocznym i online. Nauka podzielona jest na trzy stopnie: licencjat, magisterium i doktorat. Tak szeroki zakres nauczania w Polsce pozwala przygotować wykształconą, gotową do pracy z dziećmi kadrę dydaktyczną. Często pedagogika obierana jest jako dodatkowy kierunek studiów dla osób, które pragną podjąć pracę jako nauczyciele konkretnego przedmiotu.Poradniki dla maturzysty:Praca po pedagogice

Pedagogika jest kierunkiem, po którym można obrać wiele dróg kariery. Przede wszystkim jest to działalność edukacyjna w różnych placówkach: szkołach, przedszkolach, domach dziecka, i innych. Można zostać terapeutą dziecięcym, pedagogiem w policji czy wojsku, ekspertem w poradni rodzinnej. Jest to tylko kilka z mnóstwa możliwości rozwoju, dlatego też pedagogika jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków, szczególnie wśród kobiet, które mają w sobie ogromną zdolność empatii i pragną robić coś w tym kierunku.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Pedagogika na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: