Studia energetyka

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Energetyka to kierunek studiów, który kształci przyszłych inżynierów w zakresie eksploatacji, czyli wykorzystania naturalnego źródła energii jakim jest prąd elektryczny. Nie da się ukryć, że jest to dziedzina ścisła, potrzebne więc do niej są zainteresowania techniczne, szczególnie w zakresie najnowszych technologii, a także wykorzystania energii i informatyki. Jest to dziedzina szczególna – wymaga ciągłego obcowania z niebezpiecznym dla zdrowia prądem elektrycznym, dlatego też przeciwwskazaniem do studiowania, a w przyszłości wykonywania tego zawodu są choroby, które mogą spowodować chwilowe zaburzenia świadomości, takie jak epilepsja (padaczka), czy cukrzyca. Jest także bardzo ważne, by osoby, które podejmują się tego kierunku były zdyscyplinowane i potrafiły ostrożnie obchodzić  się z urządzeniami elektrycznymi. By studiować energetykę wystarczy tylko odrobina zainteresowania tematem i duża dawka przezorności, a także skupienia i uwagi podczas pracy.

Studia z energetyki - jak wyglądają?

Energetyka to kierunek oferowany na uczelniach publicznych i niepublicznych i można ją studiować stacjonarnie lub zaocznie. Po I stopniu nauki otrzymuje się tytuł inżyniera, po II – magistra inżyniera.

Głównymi przedmiotami realizowanymi na studiach o kierunku energetyka są, na przykład, matematyka, pozwalająca zgłębić wszelkie inne dziedziny, wykonywać skomplikowane obliczenia niezbędne do dalszej pracy. Poza tym na energetyce duże znaczenie ma także fizyka i chemia, dzięki którym poznaje się „od środka” czym jest prąd, jak działa i jak można go wykorzystywać. Ponadto, jeśli chodzi o przedmioty ściśle energetyczne, będziesz miał do czynienia z przedmiotem takim jak maszyny elektryczne, a także elektrotechniką i elektroniką.

Na studiach w tym kierunku ogromną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju ćwiczenia i laboratoria, gdyż pozwalają one w praktyce pokazać zastosowanie prądu i jego znaczenie w życiu codziennym. Choć każdy z nas wykorzystuje prąd na co dzień, stykamy się z nim na każdym kroku naszego życia, to niewielu potrafiłoby cokolwiek o nim opowiedzieć, a taka wiedza jest bardzo przydatna w życiu.Poradniki dla maturzysty:Praca po energetyce

To chyba oczywiste, że absolwenci kierunku energetyka mogą podjąć zatrudnienie w zakładach energetycznych i wszelkich innych firmach zajmujących się gospodarką energetyczną. Również staże i praktyki odbywają się w tego typu firmach, mniejszych czy większych. Jest to więc zawód bardzo praktyczny i pożądany, gdyż jeszcze przez wiele lat ludzkość będzie korzystała z prądu jako głównego źródła energii.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Energetyka to kierunek zamawiany na uczelniach:


Energetyka na uczelniach:

Komentarze (3)

 • Avatar
  Damian

  Energetyk to nie koniecznie elektryk! Nie ma nic o tym, że studia w znacznej mierze opierają się o badanie i analizę zagadnień związanych z termodynamiką, mechaniką płynów i wytrzymałością materiałową. Studia na tym kierunku mają bardzo szeroki zakres i trzeba być dobrym nie tylko w zabawie z prądem. Wiele osób po energetyce nie ma wcale styczności z elektrycznością. Inżynierowie po tym kierunku studiów dużo częściej zajmują się ciepłownictwem/chłodnictwem, produkcją pary przemysłowej, projektowaniem instalacji grzewczych, automatyzacją procesów technologicznych niż pracą w zakładzie energetycznym,

  P.S. Politechnika Gdańska ma już od dłuższego czasu logo, brzydkie bo brzydkie, ale ono obowiązuje

  20 maj 2016 5:35
 • Avatar
  Paulina

  Popieram kolege energetyk nie jest elektrykiem. Pojecie energetyki obejmuje szeroki zakres zagadnien i pod zadnym pozorem nie mozna sugerować tym brzposrednich powiazan z z pradem i siecia elektroenergetyczna- z tym bardziej powiazana jest elektroenergetyka. Energetyk zajmuje sie wytwarzaniem oraz dystrybucja energii elektrycznej oraz z firmami ktore zajmuja sie energetyka oraz cieplownictwa. Energetyk jest jest glownym specjalista...
  Prosze poprawic wpis, jest niepoprawny.

  4 luty 2017 13:25
 • Avatar
  Paulina

  *elektrotechnika

  4 luty 2017 13:26

Dodaj swój komentarz *: