Studia psychologia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Psychologia to dziedzina naukowa badająca zachowania człowieka, na które wpływ mają bodźce zewnętrzne, a także uwarunkowania wewnętrzne danej osoby. To niezwykle ciekawa dziedzina, bardzo rozległa i obejmująca wiele aspektów, dlatego studia na kierunku psychologia to bardzo dobry wybór dla każdego, kto pragnie zgłębić wszelką wiedzę dotyczącą człowieka od strony jego psychiki. Dobry psycholog, a więc i kandydat na studia to taki, którego cechuje otwartość na innych, na ich problemy. To taki, który jest dobrym słuchaczem, ale potrafi też odpowiednim słowem, gestem czy zachowaniem skłonić człowieka do wyjawienia czegoś, zwierzenia się. To taki, który wzbudza zaufanie – jest to chyba najważniejsza cecha dobrego psychologa, by pacjent nie bał się przed nim otworzyć. Musi też umieć się prosto i jasno wysławiać – wszak będzie pracował z ludźmi, których problemy i tak są wystarczająco skomplikowane, musi dawać proste rady, mówić krótko i zwięźle, a jednocześnie mądrze. Warto też pamiętać o jednej rzeczy – psycholog nie może oceniać, ani krytykować czy nakazywać, on musi delikatnie perswadować, tak, by pacjent miał wrażenie, że on sam na to wpadł.

Studia z psychologii - jak wyglądają?

Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba przeanalizować sposoby nauczania na uczelniach polskich. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, czy przedmioty, które będą realizowane są dla nas łatwe, czy dobrze się w nich czujemy. Takimi przedmiotami ogólnymi są na przykład: filozofia z elementami logiki, biologiczne podstawy zachowań – czyli to, jak na określone zachowania działają czynniki wewnętrzne zlokalizowane w mózgu człowieka, pomoc psychologiczna – czyli jak jej udzielać, by była skuteczna. Jak więc widać, jest to nauka łącząca zagadnienia biologiczne z humanistycznymi, dlatego wiele osób z pewnością się w niej odnajdzie.

Kierunek psychologia można podjąć na uczelniach publicznych i prywatnych, dziennie lub zaocznie, albo wieczorowo – w zależności od upodobań, oraz realizować go w trzech stopniach: licencjat, magisterium, doktorat.

Na kierunku psychologia jest wiele specjalności do wyboru, dlatego warto je dokładnie przeanalizować, by wiedzieć, czym chce się konkretnie zajmować w przyszłości. Są to na przykład: psychologia sądowa, psychologia rodziny, neuropsychologia kliniczna. W zależności od rodzaju specjalności, na tym kierunku będą realizowane różne przedmioty kierunkowe.Poradniki dla maturzysty:Praca po psychologii

Psychologowie znajdują zatrudnienie w klinikach, prywatnych gabinetach psychologicznych, w ośrodkach opiekuńczych, szkołach, wszelkich firmach, ośrodkach terapeutycznych i innych. Można też wykonać dodatkową specjalizację, na przykład z dziedziny psychologii reklamy, by zwiększyć swoje kwalifikacje i znaleźć możliwość zatrudnienia w różnych innych dziedzinach.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Psychologia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: