Studia inżynieria bezpieczeństwa

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

To bardzo ciekawy i przyszłościowy kierunek. Inżynieria bezpieczeństwa pozwala zdobyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa testowanych pojazdów, urządzeń, a także w zarządzaniu i ekonomii. Bezpieczeństwo może być szeroko rozumiane i dlatego jest to kierunek interdyscyplinarny, podzielony na wiele specjalności. Kandydaci na studia w tym kierunku muszą być osobami odpowiedzialnymi, gotowymi do podejmowania wszelkich prób testowych, umiejącymi logicznie myśleć i przede wszystkim wybiegać w swoich przewidywaniach naprzód. Jest to nowy kierunek, którego prowadzenia podjęło się jak dotąd niewiele uczelni w Polsce, jednak warty studiowania, a wielu jego studentów chwali sobie wiedzę i doświadczenie, jakie można na tym kierunku zdobyć.

Studia z inżynierii bezpieczeństwa - jak wyglądają?

Kierunek inżynieria bezpieczeństwa można studiować wyłącznie na uczelniach publicznych, stacjonarnie, wówczas studia łącznie trwają 10 semestrów, i niestacjonarnie, wówczas trwają 12 semestrów. Są to studia dwustopniowe, po ich ukończeniu otrzymuje się tytuł magistra inżyniera. Studenci tego kierunku będą uczyć się bardzo ciekawych rzeczy z zakresu wytrzymałości i trwałości materiałów, maszyn, ale także bezpieczeństwa danych i innych. Przykładowe przedmioty realizowane w ramach kierunku to: ochrona własności intelektualnej, ochrona przed zagrożeniami wibroakustycznymi, wytrzymałość materiałów, czy analiza konstrukcji za pomocą MES. Jak więc widać, jest to kierunek studiów łączących w sobie różne dziedziny życia. Można wybierać spośród kilkunastu specjalności: bezpieczeństwo transportu drogowego, ochrona przeciwpożarowa, czy na przykład bezpieczeństwo osób i mienia. Przedmioty realizowane na tym kierunku obejmują głównie matematykę, chemię i fizykę, tak więc najlepszymi kandydatami na ten kierunek będą osoby o zacięciu iście matematycznym.Poradniki dla maturzysty:Praca po inżynierii bezpieczeństwa

Studia na kierunku inżynieria bezpieczeństwa przygotowują absolwentów do pracy na przykład w ratownictwie, przedsiębiorstwach, które wdrażają i eksploatują systemy bezpieczeństwa, czy wszelkich zakładach produkujących sprzęt i maszyny wymagającej odpowiedniego przetestowania pod kątem bezpieczeństwa i wytrzymałości. Można więc, jako absolwent tego kierunku, wykazać się w wielu branżach jako specjalista z dziedziny bezpieczeństwa.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Inżynieria bezpieczeństwa na uczelniach:

Komentarze (2)

 • Avatar
  Hilary

  A ja się z tym opisem kompletnie nie zgadzam. Jestem absolwentem inżynierii bezpieczeństwa (I stopień) i szczerze odradzam wybór tego kierunku. Jest dużo przedmiotów ścisłych - wiadomo - ale zdobyta wiedza nijak zazębia się z tym, czego uczono na pozostałych przedmiotach. Prace po tym znaleźć bardzo trudno, bo w większości miejsc wymagają konkretów, a po studiach inż. bezpieczeństwa nie umie się zbyt wiele. Przykład: semestr ogólnej nauki chemii nie zapewni nam takiej samej wiedzy, jaką zdobędzie osoba studiująca chemię przez 3 lata. Kto w takim wypadku jest atrakcyjniejszym pracownikiem na rynku pracy? I tak jest z praktycznie każdym przedmiotem na tym kierunku. Gdzie po takim kierunku szukać pracy, w jakiej branży? Nie wiadomo...

  29 marzec 2017 12:30
 • Avatar
  Łukasz

  Również zgadzam się z Hilary. "Perspektywy pracy w ratownictwie" Ale jakim? Na pewno nie medycznym bo tam trzeba być ratownikiem medycznym, pielęgniarką systemu lub lekarzem systemu.
  Inżynieria bezpieczeństwa jest tylko o tyle fajna że uczy cię wszystkiego ale po trochu aczkolwiek specjalisty z Ciebie nie zrobi.

  22 październik 2019 17:14

Dodaj swój komentarz *: