Studia weterynaria

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Wiele osób, które kochają zwierzęta, myśli o pracy weterynarza. To logiczne wytłumaczenie – w końcu weterynarz zajmuje się pomaganiem chorym zwierzętom, a przy okazji może mieć z nimi do czynienia z pracy zawodowej każdego dnia! Weterynaria jest to jednak kierunek ściśle lekarski, wymaga więc nie tylko wiedzy o fizjologii zwierząt, ale również samodyscypliny, odpowiedzialności, dokładności, łagodności i odpowiedniego podejścia do zwierząt. Zawód weterynarza musi też cechować twardość charakteru, nieuleganie emocjom, gdyż niejednokrotnie należy wykonywać zabiegi, które co prawda przywrócą zwierzę do zdrowia, ale nie są dla niego zbyt przyjemne.

Studia z weterynarii - jak wyglądają?

Aby studiować weterynarię, trzeba wybrać którąś z uczelni publicznych lub prywatnych. Studia na kierunku weterynaria to studia jednolite magisterskie, tak więc ich czas trwania jest taki jak na każdym kierunku lekarskim.

Na weterynarii kandydat na studenta będzie uczył się między innymi takich przedmiotów: biochemia, anatomia i histologia zwierząt, czy parazytologia (nauka o pasożytach), które pozwolą dokładnie poznać procesy zachodzące w ciele zwierzęcia, oraz jak pasożyty mogą wpływać na jego organizm. Poza tym przyszli weterynarze uczą się też mikrobiologii i immunologii, czyli nauki o bakteriach i układzie odpornościowym zwierząt. Nauka weterynarii jest więc bardzo rozległa, w końcu weterynarz musi mieć ogromną wiedzę dotyczącą zarówno rasowego kotka, którego ugryzł kleszcz, jak i krowy, która za chwilę ma się ocielić.Poradniki dla maturzysty:Praca po weterynarii

Zazwyczaj, aby podnieść swoje kwalifikacje, absolwenci kierunku weterynaria podejmują się dodatkowych studiów podyplomowych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, czy chorób psów i kotów. Gdy już się zdobędzie odpowiednie kwalifikacje, można rozpocząć pracę w klinice zwierząt, ogrodzie zoologicznym czy firmie farmaceutycznej albo laboratorium. Dzięki wielu możliwościom zatrudnienia w tej branży, pracy dla weterynarzy nie powinno brakować. Dlatego, jeśli kochasz zwierzęta i swoją karierę chciałbyś poświęcić na pomaganie im, wybierz się na weterynarię na którąś z polskich uczelni, które zapewnią Ci odpowiednie kwalifikacje, byś mógł robić to, co kochasz.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Weterynaria na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    lek wet

    Ostrzegam że po weterynarii są psie zarobi, dosłownie psie. Jedyna możliwość to iść na głęboka wieś, tam da się wycisnąć te 10 tyś na rękę, ale jesteście wtedy na telefonie 24 h/dobę, w mieście nie zarobicie. Więc lepiej iść na lekarski.

    11 sierpień 2016 22:20

Dodaj swój komentarz *: