Studia weterynaria
Wiele osób, które kochajÄ… zwierzÄ™ta, myÅ›li o pracy weterynarza. To logiczne wytÅ‚umaczenie – w koÅ„cu weterynarz zajmuje siÄ™ pomaganiem chorym zwierzÄ™tom, a przy okazji może mieć z nimi do czynienia z pracy zawodowej każdego dnia! Weterynaria jest to jednak kierunek Å›ciÅ›le lekarski, wymaga wiÄ™c nie tylko wiedzy o fizjologii zwierzÄ…t, ale również samodyscypliny, odpowiedzialnoÅ›ci, dokÅ‚adnoÅ›ci, Å‚agodnoÅ›ci i odpowiedniego podejÅ›cia do zwierzÄ…t. Zawód weterynarza musi też cechować twardość charakteru, nieuleganie emocjom, gdyż niejednokrotnie należy wykonywać zabiegi, które co prawda przywrócÄ… zwierzÄ™ do zdrowia, ale nie sÄ… dla niego zbyt przyjemne.
Studia z weterynarii - jak wyglÄ…dajÄ…?
Aby studiować weterynariÄ™, trzeba wybrać którÄ…Å› z uczelni publicznych lub prywatnych. Studia na kierunku weterynaria to studia jednolite magisterskie, tak wiÄ™c ich czas trwania jest taki jak na każdym kierunku lekarskim.
Na weterynarii kandydat na studenta bÄ™dzie uczyÅ‚ siÄ™ miÄ™dzy innymi takich przedmiotów: biochemia, anatomia i histologia zwierzÄ…t, czy parazytologia (nauka o pasożytach), które pozwolÄ… dokÅ‚adnie poznać procesy zachodzÄ…ce w ciele zwierzÄ™cia, oraz jak pasożyty mogÄ… wpÅ‚ywać na jego organizm. Poza tym przyszli weterynarze uczÄ… siÄ™ też mikrobiologii i immunologii, czyli nauki o bakteriach i ukÅ‚adzie odpornoÅ›ciowym zwierzÄ…t. Nauka weterynarii jest wiÄ™c bardzo rozlegÅ‚a, w koÅ„cu weterynarz musi mieć ogromnÄ… wiedzÄ™ dotyczÄ…cÄ… zarówno rasowego kotka, którego ugryzÅ‚ kleszcz, jak i krowy, która za chwilÄ™ ma siÄ™ ocielić.
Poradniki dla maturzysty:
Praca po weterynarii
Zazwyczaj, aby podnieść swoje kwalifikacje, absolwenci kierunku weterynaria podejmujÄ… siÄ™ dodatkowych studiów podyplomowych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, czy chorób psów i kotów. Gdy już siÄ™ zdobÄ™dzie odpowiednie kwalifikacje, można rozpocząć pracÄ™ w klinice zwierzÄ…t, ogrodzie zoologicznym czy firmie farmaceutycznej albo laboratorium. DziÄ™ki wielu możliwoÅ›ciom zatrudnienia w tej branży, pracy dla weterynarzy nie powinno brakować. Dlatego, jeÅ›li kochasz zwierzÄ™ta i swojÄ… karierÄ™ chciaÅ‚byÅ› poÅ›wiÄ™cić na pomaganie im, wybierz siÄ™ na weterynariÄ™ na którÄ…Å› z polskich uczelni, które zapewniÄ… Ci odpowiednie kwalifikacje, byÅ› mógÅ‚ robić to, co kochasz.
Komentarze (1)
Ostrzegam że po weterynarii są psie zarobi, dosłownie psie. Jedyna możliwość to iść na głęboka wieś, tam da się wycisnąć te 10 tyś na rękę, ale jesteście wtedy na telefonie 24 h/dobę, w mieście nie zarobicie. Więc lepiej iść na lekarski.
11 sierpień 2016 22:20Dodaj swój komentarz *: