Studia prawo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Prawo jest dziedziną, z którą każdy ma na co dzień do czynienia, ale niekoniecznie zna je na tyle, by móc na przykład walczyć o swoje prawa w sądach czy po prostu dokonując zwykłych, codziennych czynności. Dlatego też powstał zawód prawnika – to jego obowiązkiem jest znać wszystkie przepisy prawa, dzięki którym może on bronić interesów swoich klientów. Prawo jest bardzo trudnym, ale popularnym kierunkiem. Dlaczego? Ponieważ wiąże się z pewnym prestiżem, osoby wykonujące zawód prawnika mają poważanie u innych ludzi, mają wiele możliwości wykonywania zawodu, tak więc i ich zarobki często są godziwe. Kandydat na studia prawnicze powinien mieć doskonałą pamięć – choćby dlatego, że głównym punktem jego studiowania będzie nauka na pamięć wszystkich możliwych paragrafów, które powinien dobrze znać. Poza tym musi myśleć logicznie, analitycznie wczuwać się w sytuację klienta, by móc wybrać najdogodniejsze dla niego rozwiązanie, doszukiwać się szczegółów, które dla każdego innego człowieka są niedostrzegalne, odpowiednio stopniować swoją argumentację, być doskonałym mówcą, potrafiącym przekonująco mówić, potrafić się skoncentrować na jednym zadaniu. Sporo tychy cech, prawda? Wielu z tych rzeczy nauczysz się na studiach prawniczych, ale warto, byś posiadał kilka z nich zanim podejmiesz studia, bo dzięki temu nauka będzie nieco łatwiej wychodziła.

Studia z prawa - jak wyglądają?

To prawda, że studia prawnicze, tak jak i lekarskie, wymagają długiego okresu nauki i praktyk, ale też należy wziąć pod uwagę, jak bardzo potrzebny i odpowiedzialny jest to zawód. Studia na kierunku prawo można podjąć na uczelniach publicznych i prywatnych, w stopniu jednolitym magisterskim, oraz można je studiować dziennie albo zaocznie. Kierunek prawo nie ma podziału na specjalności, to oznacza, że przez cały okres kształcenia  realizujesz te same, jednak niezwykle obszerne przedmioty. Po ukończeniu studiów jednolitych możesz wybrać się na jedną z aplikacji: adwokacką, notarialną, komorniczą, sądową, prokuratorską, radcowską, bądź referendarską. To pozwoli uzyskać konkretny zawód, który po odbycie odpowiednich praktyk będzie można wykonywać.

Przedmioty, z którymi będzie miał do czynienia przyszły absolwent prawa, to: prawo konstytucyjne, logika prawnicza, prawoznawstwo i inne, ogólne przedmioty, pozwalające szczegółowo wyuczyć się umiejętności, jakie powinien posiadać prawnik.



Poradniki dla maturzysty:



Praca po prawie

Pracy dla absolwentów kierunku prawo jest na rynku sporo. Przede wszystkim pracuje się we własnej kancelarii i reprezentuje interesy klientów w konkretnych dziedzinach, lub po prostu pracuje w sądzie czy prokuraturze. Jest wiele instytucji państwowych, w których można podjąć pracę, więc absolwent prawa z pewnością nie będzie miał problemów ze znalezieniem takiej pracy,. Która mu najbardziej odpowiada.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Warto przeczytać


Prawo na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: