Studia Grafika

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Grafika to dziedzina sztuki, zawierająca w sobie wiele specjalizacji, takich jak reklama, multimedia, grafika komputerowa. Zanim jednak zdecydujesz się na ten kierunek, wiedz, że jest on ściśle artystyczny. Grafika zajmuje się przede wszystkim projektowaniem tego, co ma widnieć na prezentacji multimedialnej, jaką jest na przykład reklama. Stąd tyle specjalizacji w grafice, gdyż ciężko jest być biegłym w sztuce projektowania ulotek i jednocześnie gier komputerowych.

Ważne jest to, by osoby podejmujące się studiów na tym kierunku miały dobrze opanowane rozróżnianie barw, nie były daltonistami, i nie miały wad wzroku. Praca ta wymaga w dużej mierze spędzania wielu godzin przed komputerem, jest głównie siedząca, twórcza, więc warto i to brać pod uwagę, gdy się decyduje na ten kierunek studiów. Ponadto grafik musi umieć pracować w stresie, w pośpiechu, umiejętnie przerzucać się z jednego zadania na drugie. Grafika jest co prawda sztuką, ale sztuką użytkową, więc kieruje się nieco innymi prawami niż malarskie fanaberie.

Warto znać obsługę podstawowych programów graficznych do obróbki zdjęć i projektowania graficznego. Przydatne są także zdolności plastyczne, kreatywny umysł, ale tez i umiejętność odgadnięcia zamysłu klienta i wykonania szablonu pod jego wymagania.

Studia z grafiki - jak wyglądają?

Kierunek ten oferują uczelnie publiczne i prywatne, dziennie, wieczorowo i zaocznie, w dwóch stopniach: licencjat lub inżynier, magisterium.

Jeśli zdecydujesz się na ten kierunek studiów, wiedz, że będziesz miał sporo do czynienia z komputerami i obsługą programów graficznych. Do tego nie da się wykształcić grafika wyłącznie teoretycznie, więc będziesz odbywał wiele ćwiczeń, dobrze jest też podczas studiów zrobić praktyki w jakiejś agencji reklamowej, by zdobyć jak najwięcej cennego doświadczenia – to ono zadecyduje później o tym, czy i jaką pracę dostaniesz.

Na kierunku grafika będziesz stykał się z podstawami fotografii, grafiki różnego rodzaju, które przydadzą Ci się w realizowaniu kolejnych specjalności, takich jak: grafika komputerowa i projektowanie gier, grafika użytkowa czy fotografia, albo animacja komputerowa i strony www. Będziesz więc uczył się takich przedmiotów, jak między innymi: historia i teoria sztuki, gdyż grafika to w dużej mierze kierunek artystyczny, podstawy grafiki warsztatowej, ale także na przykład marketing i wiedza prawna w działalności artystycznej i projektowej, który to przedmiot uświadomi Ci na przykład jak trafić w gusta klienta, które będą zupełnie inne od Twoich.Poradniki dla maturzysty:Praca po grafice

Gdzie możesz pracować po ukończeniu studiów na tym kierunku? Możliwości rozwoju jest mnóstwo! Możesz zatrudnić się w jednej z wielu agencji reklamowych, działających w każdym mieście, w galeriach sztuki, wydawnictwach, telewizji, czy nawet w firmach produkujących gry komputerowe, po ukończeniu odpowiednich specjalności. Wbrew pozorom z reklamą i grafiką mamy do czynienia w wielu firmach, dlatego bez problemu znajdziesz miejsce, najpierw do praktyk i odbywania stażu, a następnie do stałej pracy w zawodzie.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Grafika na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    Julia

    Jak z wynikami egzaminu maturalnego? Jest jakiś określony próg i przedmioty na ASP?

    23 sierpień 2016 21:14

Dodaj swój komentarz *: