Studia politologia

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Politologia to kierunek studiów, który zajmuje się ogólnie życiem politycznym o i wszelkimi zjawiskami w nim zachodzącymi. To kierunek ściśle humanistyczny, który daje ogromne możliwości rozwoju na szczeblu politycznym. Warto posiadać podstawową wiedzę z zakresu wiedzy o społeczeństwie i historii, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem studiów na kierunku politologia. Dobrze też interesować się bieżącymi wydarzeniami, zarówno z kraju jak i zagranicznymi. Polityka jest niezwykle zmienna, na co dzień słyszymy o tym, co się w niej dzieje, mamy stały dostęp do wiadomości z jej zakresu, dlatego z tym nie powinno być problemu. Politolog musi być dobrym mówcą, poprawnie się wysławiać oraz pisać i czytać. Musi być też wszechstronnie wykształcony z zakresu nauk humanistycznych oraz ekonomicznych i geograficznych, by nie tylko umieć mówić, ale także wiedzieć o czym się mówi.

Studia z politologii - jak wyglądają?

Politologia oferowana jest przez uczelnie publiczne i prywatne, w trzech stopniach: licencjat, magister i doktor. Można też wybrać jeden z dwóch trybów nauczania: dzienny lub zaoczny.

Studia politologiczne rozwijają przede wszystkim zdolności humanistyczne kandydata. Oprócz przedmiotów podstawowych są również przedmioty kierunkowe realizowane na wybranych specjalnościach, których do wyboru jest mnóstwo. Spośród przedmiotów ogólnych jednymi z najważniejszych są: nauka o polityce, historia polityczna Polski XX wieku – jest to niejako wstęp do tego, by móc zacząć mówić o polityce jako takiej, a także administracja publiczna, pozwalająca się zapoznać z systemami zarządzania państwem. Są to tylko trzy spośród wielu przedmiotów ogólnych, w skład których wchodzą jeszcze, na przykład teoria polityki, filozofia i etyka polityki, czy prawo europejskie.

Ze specjalności na kierunku politologia jednymi z ciekawszych i bardziej rozwojowych są, na przykład: stosunki europejskie, polityka międzynarodowa, czy amerykanistyka. Są to specjalności pozwalające nie tylko kształcić się z zakresu polityki zagranicznej, ale również w przyszłości pozwalają pracować w instytucjach unijnych czy międzynarodowych, dając tym samym możliwość ciekawej kariery zawodowej.Poradniki dla maturzysty:Praca po politologii

Absolwenci kierunku politologia na dowolnej specjalizacji mają możliwość pracy w ośrodkach opinii publicznej, jako eksperci od rozwiązywania konfliktów społecznych, w dziennikarstwie, być pracownikami służb cywilnych i samorządowych oraz wiele innych. Jest to kierunek bardzo przyszłościowy i rozwojowy, pozwalający na wykształcenie młodych, ambitnych ludzi gotowych kierować naszym krajem i jego gospodarką. Być może wśród absolwentów tego kierunku wyłoni się nasz przyszły rząd, który doprowadzi Polskę do wzrostu gopodarczego?

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Politologia na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: