Studia Informatyka

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Informatyka to kierunek studiów cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat. Ma to związek z tym, że od pewnego czasu większość prac jest wykonywanych przy pomocy komputerów. Wszędzie, gdzie funkcjonują wyspecjalizowane urządzenia do wykonywania konkretnych czynności, sterowane komputerowo, ma miejsce praca dla informatyka. Programowanie komputerowe bowiem nie jest sprawą banalną i poradzić sobie z nim można jedynie znając się na tym w bardzo dużej mierze.

U informatyka niezbędna jest znajomość i zamiłowanie do nauk ścisłych, czyli matematyki – to na niej opiera się większość kodów i szyfrów, z jakimi informatyk będzie miał do czynienia przy programowaniu. Warto też umieć abstrakcyjnie i logicznie myśleć, analizować, wyciągać wnioski z popełnionych błędów, myśleć i działać bardzo szybko; praca informatyka to głównie praca siedząca, na wprost ekranu komputera, dlatego warto, by przyszły student informatyki cieszył się dobrym wzrokiem i lubił pracę siedzącą. Atutem w pracy informatyka jest zainteresowanie nowinkami technologicznymi, szczególnie dotyczącymi komputerów.

Studia z informatyki - jak wyglądają?

Studia na kierunku informatyka są oferowane przez uczelnie publiczne i prywatne, w trzech stopniach: licencjat/inżynier, magister, doktor; możesz wybrać naukę dzienną lub zaoczną, w zależności od własnych preferencji.

Jest szereg specjalności, które możesz podjąć na tym kierunku, gdyż sama informatyka jest pojęciem tak obszernym, że ciężko byłoby je całe zrealizować nawet przez tych 5 lat nauki. Jednymi z ciekawszych specjalności są: grafika komputerowa – pozwalająca wykorzystać umiejętności plastyczne i informatyczne jednocześnie, programowanie aplikacji biznesowych – zagadnienie wbrew pozorom nie tak niepopularne, jak by się mogło wydawać, czy inżynieria oprogramowania – brzmiąca strasznie, ale osoby, które fascynują się informatyką z pewnością polubią ten dział nauki.

Wśród przedmiotów nauczanych na kierunku informatyka przeważać będzie matematyka, a konkretnie analiza matematyczna i matematyka dyskretna, ale także sieci komputerowe czy równania różniczkowe. Tak więc informatyka to w dużej mierze nauka matematyki, lepiej więc, byś miał ją dobrze opanowaną, zanim wybierzesz ten kierunek, samo zamiłowanie do „siedzenia przed komputerem” to jeszcze nie wszystko. Przygotuj się też na dużą ilość ćwiczeń, prowadzonych w specjalnych salach komputerowych, bo czymże byłyby studia informatyczne bez pokazania studentowi, czym jest jego narzędzie pracy?Poradniki dla maturzysty:Praca po informatyce

Pracy po tych studiach na kierunku informatyka jest mnóstwo, w firmach wszelkiego rodzaju: od banków, przez nauczanie informatyki, po pracę w laboratoriach badawczych przy skomplikowanych urządzeniach, czy przy tworzeniu nowoczesnych programów komputerowych. Jeśli więc odpowiednio solidnie przyłożysz się do nauki i podejdziesz do studiów ambitnie i z pasją, to wszędzie znajdziesz zatrudnienie.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Informatyka to kierunek zamawiany na uczelniach:


Informatyka na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    alex

    szyfrów, kurwa, o czym wy tu piszecie

    29 wrzesień 2015 12:59

Dodaj swój komentarz *: