Studia leśnictwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Leśnictwo, ogólnie rzecz ujmując, to nauka łącząca w sobie elementy geografii i biologii, zajmująca się lasami, ich ochroną i zagospodarowaniem. Las to specyficzny ekosystem, który często wymaga ratowania go z różnych katastrof, dlatego leśnik powinien charakteryzować się nie tylko zamiłowaniem do przyrody, ale również refleksem i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zarówno pod rozkazami osób stojących wyżej nad nim, jak i samodzielnie, jako pan swojego terytorium, które ma pod opieką. Praca leśnika jest trudna i odpowiedzialna, ale daje mnóstwo satysfakcji, dlatego polecana jest osobom, które kochają kontakt z naturą, mają dobrą orientację w przestrzeni (głównie mężczyźni), potrafią czytać mapy (znów mężczyźni) i ogólnie dobrze radzą sobie w lesie.

Studia z leśnictwa - jak wyglądają?

Osoby, wybierające się na kierunek leśnictwo powinny mieć świadomość, że jest to kierunek przyrodniczy, który wymagać będzie przede wszystkim sporej znajomości roślin, drzew i zwierząt, szczególnie tych zamieszkujących w ekosystemie leśnym. Dlatego na kierunku leśnictwo studiuje się takie przedmioty jak botanika i zoologia leśna, pozwalające dokładnie poznać wszystkich mieszkańców lasu, a także ekologia i fizjologia roślin drzewiastych, które pozwolą dobrze zajmować się tym, co w lesie najcenniejsze – drzewami.

Studia na kierunku leśnictwo oferują niektóre uczelnie publiczne i prywatne w Polsce, w trybie dziennym i zaocznym, a nauka podzielona jest na trzy stopnie: inżynier, magister, doktor.

Na kierunku leśnictwo masz do wyboru kilka specjalizacji, które należy podjąć, by móc być ekspertem w określonej dziedzinie. Są nimi na przykład ochrona środowiska leśnego, gospodarka łowiecka czy przedsiębiorczość leśna – każda z nich zajmuje się inną gałęzią leśnictwa, gdyż wbrew pozorom jest to dość obszerny kierunek.Poradniki dla maturzysty:Praca po leśnictwie

Gdy już ukończysz studia na kierunku leśnictwo, masz w ręku dobry fach, który pozwoli Ci w przyszłości zawodowo obcować z lasem i jego zasobami, tak, jak lubisz. Dlatego możesz podjąć pracę jako leśniczy w jednostkach państwowego gospodarstwa leśnego, w instytucjach naukowych i badawczych, bądź zostać specjalistą ds. nadzoru nad gospodarką leśną w administracji samorządowej lub rządowej. Ponadto warto wciąż rozwijać się i podnosić swoje kwalifikacje na różnego rodzaju kursach i szkoleniach branżowych, które dadzą Ci jeszcze więcej możliwości rozwoju, niż tylko same studia.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Leśnictwo na uczelniach:

Komentarze (10)

 • Avatar
  inż. Leśnik po UP Poznań

  Zawód piękny, lecz rynek pracy beznadziejny! W Lasach nie tyle co wykształcenie, a znajomości mają znaczenie! Technikum + staż w LP + znajomości = praca w LP. Studia w tym kierunku to stracony czas, kasa i nerwy!

  5 styczeń 2016 15:10
 • Avatar
  Forester

  W leśnictwie bez znajomości absolwent nie ma czego szukać...ustawiane konkursy na dane stanowisko w LP stało się normą! Sam jestem absolwentem Technikum Leśnego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Wiem jak to wygląda z perspektywy kandydata bez tzw. "pleców". Zawód jest piękny lecz rynek pracy beznadziejny! Pytanie po co pracować na taką przyszłość? Jest wiele innych ciekawych kierunków, po których rynek pracy jest atrakcyjniejszy!

  5 styczeń 2016 15:22
 • Avatar
  lisek

  Potwierdzam to to napisali moi poprzednicy. Niestety tak jest...

  3 luty 2016 21:59
 • Avatar
  Dominika

  Czyli ja jako miłośniczka lasu nie mam co się wybierać na ten kierunek bo nie mam znajomości? :-( Ja od dziecka marzę by pracować w lesie i nie wyobrażam sobie robić co innego...

  4 marzec 2016 19:53
 • Avatar
  Zenek

  Na leśnictwo szkoda czasu! "0" szans na znalezienie pracy... chyba, że należysz do tzw. "plecaków", mając wejścia. :/

  22 marzec 2016 21:32
 • Avatar
  Gimna

  O co w tym chodzi? To teraz w żadnym zawodzie nie można znaleźć pracy? Gdzie nie wejdę, pojawiają się komentarze, żeby na to nie iść. To kto w tym kraju pracuje?

  25 styczeń 2017 17:26
 • Avatar
  Wiktoria

  Ukończyłam dwa kierunki studiów z tytułem magistra inżyniera- ochronę środowiska i leśnictwo ze specjalizacją gospodarka leśna. Odbyłam roczny staż w Nadleśnictwie, gdzie starałam się jak mogłam, pracowałam i fizycznie i umysłowo, bardzo dużo pracy "odwalałam" za swoich opiekunów. Na zakończenie stażu śpiewka od nadleśniczego - jak pojawi się etat to od razu Cię zatrudniam - czekam już pół roku a etatów i pracowników w tym czasie przewinęło się co nie miara. Na studiach stres, harówka, nieprzespane noce, nauki mnóstwo, studia trudne jak cholera, ale jak masz plecy to choćbyś studia robił 10 lat to i tak dojdziesz dalej niż my co wszystko w pierwszych terminach zdawaliśmy. Wnioski: jak masz znajomości to śmiało idź na studia, zarobki i praca w lasach super, jak nie masz- nie ma się co pchać, po co psuć sobie nerwy, lepiej wybrać inną branżę. Ja już nie mogę znieść ciągłych upokorzeń i płaszczenia się przed szefami o pracę. Znajomości można wyrobić sobie na stażu- jak jesteś śmiały i operatywny, mam nadzieję że niedługo i moje zaczną działać :)

  13 marzec 2017 13:09
 • Avatar
  Ania

  Smutne. :(

  1 październik 2017 16:46
 • Avatar
  Maciej

  Sporo czasu już minęło od Twojego ostatniego komentarza Wiktorio. Udało Ci się w koncu zająć wymarzone stanowisko? Pozdrawiam

  4 październik 2017 16:14
 • Avatar
  Nermal

  Studia piękny okres, czasem naprawdę nie było łatwo. Sam jestem mgr inz lesnictwa po Poznaniu, obecnie jestem na stażu w jednym z nadlesnictw.. perspektywy pracy marne, ale czasem trzeba drążyć aż się wydrąży..

  12 grudzień 2018 1:43

Dodaj swój komentarz *: