Studia architektura krajobrazu

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Są to studia dla osób, którym sprawia przyjemność obcowanie z naturą i kształtowanie jej na swój sposób. Jest to połączenie architektury, czyli uwzględnienia możliwości przestrzennych i środowiskowych przy projektowaniu nowych krajobrazów, z urbanistyką, planowaniem przestrzennym, a także niejako ogrodnictwem i ochroną środowiska. Architektura krajobrazu to doskonały kierunek studiów dla osób, które chcą mieć wpływ na to, czym otacza się człowiek w jego naturalnym środowisku. Kandydaci na ten kierunek studiów powinni być osobami o dobrej wyobraźni przestrzennej, umiejętnościach planowania, znajomości gatunków roślin i ich przystosowania do życia, a także kreatywności. Muszą umieć wsłuchiwać się w żądania swoich klientów i zleceniodawców i realizować ich projekty w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie.

Studia z architektury krajobrazu - jak wyglądają?

Osoby wybierające się na architekturę krajobrazu muszą wybrać spośród jednej z uczelni publicznych lub niepublicznych. Mają też trzy tryby: stacjonarny, wieczorowy i zaoczny do wyboru. Są to studia inżynierskie dwustopniowe, do drugim stopniu uzyskuje się tytuł magistra inżyniera. Kierunek architektura krajobrazu uczy przedmiotów ogólnych i zawodowych. Spośród ogólnych niektóre to: rysunek, malarstwo oraz rzeźba, gleboznawstwo, ekologia i biologia roślin. Przedmioty zawodowe to między innymi: szata roślinna, budownictwo, urządzenia i pielęgnowanie krajobrazu. Student może wybierać też spośród wielu specjalności na tym kierunku, a są nimi między innymi: kształtowanie i ochrona krajobrazu, architektura parków i ogrodów, czy projektowanie krajobrazu wielofunkcyjnego. Są to przedmioty ściśle kierunkowe, które przygotowują przyszłego absolwenta do pracy z roślinnością w kontekście jej rozmieszczenia na różnych terenach, czy to w celach zdobniczych, czy funkcjonalnych.Poradniki dla maturzysty:Praca po architekturze krajobrazu

Absolwenci kierunku architektura krajobrazu mogą pracować przy inwentaryzacji obiektów krajobrazowych, mogą znaleźć zatrudnienie w jednostkach organizacji samorządowej i administracyjnej. Mogą też pracować w biurach projektowych firm zajmujących się pielęgnacją i zakładaniem ogrodów na zlecenia prywatnych klientów i firm. Architekci krajobrazu pełnią funkcję specjalistów pomocnych przy wszelkich większych budowach, przy zakładaniu parków krajobrazowych i wszelkich innych miejsc zieleni. Osoby wykształcone w tym kierunku nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy, a mogą dodatkowo założyć własną działalność zajmującą się na przykład zakładaniem ogrodów.

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Architektura krajobrazu na uczelniach:

Komentarze (1)

  • Avatar
    Załamany Absolwent 2013

    Teraz czas rekrutacji więc tych którzy dostali się na ten kierunek ostrzegam ! Pracy po tym kierunku NIE MA, a jeśli już to może na 100 osób 5 pracowało w "zawodzie" bo koło prawdziwego projektowanie to nie stało nawet. Trzeba sobie wyraźnie na to pytanie odpowiedzieć: Czy idę na studia po to by w przyszłości mieć pracę w zawodzie? Czy pracować na kasie w hipermarkecie? Do tego nie trzeba być architektem krajobrazu. Nazwa może i brzmi fajnie i szumnie, ale po pierwsze: NIE MACIE UPRAWNIEŃ, bo w tym zawodzie nie było ich od lat- a dawno skończyłem studia i nie zanosi się na zmianę. Po drugie, większość kierunków studiów służy do tego, żeby wykładowcy mieli pracę ONI mają do emerytury, a wy nie będziecie mieli więc zmieniajcie kierunki póki jeszcze rekrutacja trwa!

    17 lipiec 2019 12:03

Dodaj swój komentarz *: