Architekt - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_architekt

Architekci muszą być osobami o bardzo silnej wyobraźni przestrzennej i choćby z tego względu ich głównymi reprezentantami są mężczyźni. By móc wykonywać zawód architekta niezbędna jest znajomość rysunku technicznego, którego uczy się dokładnie na studiach oraz znajomość branży budowlanej oraz wszelkich praw dotyczących budownictwa w ogóle. Niezwykle ważną umiejętnością jest też perfekcyjna obsługa komputera do wykorzystywania zaawansowanych programów architektonicznych. Architekt musi ukończyć pięcioletnie studia, po których otrzymuje tytuł inżyniera i może rozpocząć pracę w zawodzie.

Jak wygląda praca architekta?

Innymi słowy jest to osoba, która projektuje budynki i nadzoruje ich budowę. Architekt przenosi wszelkie swoje pomysły na papier za pomocą specjalnego rysunku technicznego, który musi być bardzo precyzyjny i doskonale przemyślany, a także na programy komputerowe, które pomagają utworzyć wizualizację przestrzenną danej budowli. Architekt urbanistyczny to z kolei osoba zajmująca się projektowaniem miast i zabudowy miejskiej. Współpracuje on z różnymi biurami projektowymi i inwestorami budowlanymi, tak więc pracy dla architektów jest obecnie mnóstwo, gdyż powstaje wiele nowych budów. Od pracy architekta zależy to, jakich materiałów użyje się do budowy i jak będą one rokowały na przyszłość, a także jak stabilna będzie konstrukcja budynku.

najlepsze studia

Ścieżka kariery architekta

Architekt w biurze projektowym praktycznie tuż po studiach może zarobić spokojnie do 2 tysięcy złotych. Gdy nabędzie doświadczenia, rośnie w cenę, a więc może zarabiać nawet od 5 do 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, z kim współpracuje i jaką ma renomę w branży. Architekt wciąż jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów w Polsce i na świecie. Wciąż buduje się nowe budowle, przerabia te już istniejące, więc pracy dla nich nie powinno zabraknąć. Do tego można otworzyć własne biuro projektowe i być niezależnym przedsiębiorcą, wówczas możliwości zarobkowe zwiększają się jeszcze bardziej.

Ile zarabia architekt?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku architekt zarabia około 5000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (64)

 • Avatar
  arch. Leon

  Powyższy opis to bajka! Obecnie budownictwo w Polsce spowalnia. Jest coraz mniej inwestorów i zamówień na projekty. Kryzys finansowy dosięga i tu. To czego jest pod dostatkiem, to absolwentów architektury, dodam, że bezrobotnych, szukających choćby bezpłatnych praktyk. Po roku/dwóch takich praktyk można liczyć na ok 1500zł. Różowo nie jest.

  3 kwiecień 2013 23:22
 • Avatar
  Architekt z Krakowa

  Panowie i Panie opamietajcie się! w tym zawodzie jest wielkie BEZROBOCIE więc i zarobki nie sa duże bo bezrobotni chca sie wcisnąć na siłe do pracowni byle taniej. Poczytajcie statystyki i nie wierzcie że ktoś zarabia 5000 zł. to jest permanentny kryzys a w czasach prosperity zapieprz po 12 godzin, łacznie z sobotami, a potem znów kryzys i BEZROBOCIE, masa projektów z katalogów w kioskach - dzisiaj już nikt nie projektuje domków wszystko projektują nieliczne wielkie pracownie. Skąd weźniecie zlecenia np. budynków użyteczności publicznej - z przetargów? pomyślcie! w Polsce jest 12 tyś architektów z uprawnieniami a 3x tyle bez uprawnień. Czyli w zawodzie pracuje ok. 40 tys ludzi, niezapominajcie, że projektować mogą również technicy budowlani i inzynierowie budownictwa , a w Polsce buduje się ok 150-180 tys mieszkań czyli średnio architekt wykona 4 może 5 projektów mieszkań w roku. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale odzwierciedla sytuacje na rynku projektowym.

  13 kwiecień 2013 1:47
 • Avatar
  Michal

  Bardzo trudno o jakakolwiek prace w tym zawodzie. Nawet jesli sie poszczesci zarobki sa zblizone do najniższej krajowej. Nadzieje po ukońzeniu mozna wiazac z przebranzowieniem do zawodow bliższych informatyce. Graika, strony www.

  5 wrzesień 2013 0:01
 • Avatar
  Brutus

  Zgadza się, niestety media promują ten zawód (choćby w reklamach i serialach) i przedstawiają młodych pięknych architektów (architektki) prowadzących własne biura i mających furę szmalu. To się zgadza, rzeczywiście są tacy... będzie może z 2-3%

  10 wrzesień 2013 11:10
 • Avatar
  Anka

  BAJKA! Zgadzam się w 100% z poprzednimi wypowiedziami. Pracuję w tym zawodzie ponad 10 lat. Biuro w którym pracowałam już nie istnieje. Na rynku jest wiele osób po studiach, które pracują za darmo żeby mieć praktykę. Kiedy 2 lata temu robiłam nabór na asystenta na 1 miejsce przyszło 80 zgłoszeń.

  13 październik 2013 18:18
 • Avatar
  Dar

  Pracuje jako architekt od 5 lat. Ostatnią pensję widziałem 8 miesięcy temu.

  26 październik 2013 5:19
 • Avatar
  wax

  Jeżeli ktoś chce mieć żone, rodzine i utrzymać je, niech lepiej wybierze inny zawód.

  26 październik 2013 5:19
 • Avatar
  Perrie _ z

  A ja chciałam być architeketem........ ;___;
  No cóż, pozostaje dla mnie zawód śmieciarza.

  29 styczeń 2014 12:06
 • Avatar
  Livia

  Zgadzam się w 100% z przedmówcami. Zarobki rzędu 5000zł to bajka!!! Jedyne zlecenia jakie można w Polsce uzyskać to tylko z przetargów, a tam nie dość, że ceny są żenująco niskie to jeszcze trzeba się użerać z bandą urzędników, którzy pracują od 7 do 15 i generalnie mają wszystko w d....

  14 marzec 2014 11:33
 • Avatar
  piotr

  Jak zwykle tylko byście jęczeli jak to w polsce źle. To po co tu jeszcze jesteście wyjeżdżajcie za granicę. Jakbyście zarabiali 10 tys. to też byście mówili że to mało. A co mają zrobić ludzie którzy zarabiają 1 tys./m-c

  5 czerwiec 2014 21:45
 • Avatar
  Magda

  Bzdura. Rzadko kto ma takie zarobki, chyba, że w stolicy. Wśród znajomych część zarobki ma na poziomie 1.600 , często pracują po godzinach, pensje nie przychodzą na czas, czasami nawet wcale.

  15 czerwiec 2014 19:48
 • Avatar
  Piotr

  Jest rzeczywiście trudno na rynku.
  Prowadząc firmę jednoosobową trzeba się sieprzygotować na zarywanie 20-25 nocy w miesiącu tylko po to aby dostać jakąś mizerię co starczy na opłaty i podtsawowe utrzymanie rodziny (np. rzędu 3-3,5 tys PLN). O wczasach za granicą lepiej zapomnieć przez pierwsze 3-4 lata.

  10 lipiec 2014 22:40
 • Avatar
  koalaona

  O zgrozo.. Po 7 latach praktyki jako architekt dzis zarabiam mniej niz od razu po studiach :)

  25 lipiec 2014 1:20
 • Avatar
  Kisiel

  czy powyzsze komentarze/prezentowane zarobki mowia o zawodzie architekt z uprawnieniami? Bo watpie ze jest jakis architekt z uprawnieniami ktory chciałby pracowac za 3000 na reke.... Prezentowana wysokosc wynagrodzenia w artykule jest dosc wiarygodna....

  1 sierpień 2014 23:45
 • Avatar
  Arch,

  To pisał ktoś kto w ogóle się nie orientuje w temacie.Wystarczy przeczytać ,to aż słownictwo śmieszy.Jakby u przedszkolaka.

  8 sierpień 2014 3:55
 • Avatar
  Tomy

  Kisiel! Ja ci podam nawet nazwę biura gdzie architekci z uprawnieniami pracują za te 2800pln na rękę miesięcznie.Ten zawód to ściema jak już moi przedmówcy pisali. Jak jest robota to praktycznie nie masz życia prywatnego,a jak jej nie ma to żyjesz z oszczędności i przymierasz głodem.I jeszcze trzeba składki na Izbę,Zus-y i ubezpieczenia. Z czego się pytam? W okolicy w której mieszkam bardziej się opłaca położyć płytki w budynku niż go zaprojektować. Taka konkurencja !

  8 sierpień 2014 4:03
 • Avatar
  Tomy

  A zapomniałem dodać,że zanim zdobyłem uprawnienia to pracowałem za 1100pln miesięcznie umowa o dzieło. I studia nie były tanie, bo materiały do makiet, wydruki ,komputer, książki dodatkowe kursy (pracuję we wszystkich możliwych programach). Mam znajomego który ma uprawnienia i pracuje u Kuryłowicza w Warszawie. Lepiej nie mógł trafić.Zazdroszczę mu.Ale zarabia poniżej 5K miesięcznie pomimo 10 letniego stażu. Tak jest w tym zawodzie ! Byle menadżer czy akwizytor dostaje 3,5K + procent od obrotu to mu wychodzi czasem i 10k miesięcznie. Jak tak dalej będzie to chyba sklep internetowy otworzę a architekturą będę się zajmował hobbystycznie. Z resztą wielu moich znajomych tak zrobiło.

  8 sierpień 2014 4:12
 • Avatar
  asia-ja

  powyższy opis to BRDURA!!!! FOWINIZM, BO NIKT NIE UDOWODNIŁ, ŻE KOBIETA GORZEJ WIDZI PRZESTRZENNIE!!! wstyd posługiwac się tymi wyobrażeniami... wstyd... wiem co pisze - jestem architektem kobietą, która wiele projektów "męskich" "wykonała; ale nie muszę tego udowadniać:) zatrudniam facetów, którzy mają niby "lepszą zdolność przestrzenną" ale nie chodzi o zawody tylko o dobrą współpracę - bo jednak robimy projekty niby "męskie" stacje demontażu pojazdów itd...dogadujemy się...

  3 październik 2014 21:42
 • Avatar
  asia-ja

  a co do tej reszty o zarobkach - nie niestety PRAWDA:(

  3 październik 2014 21:50
 • Avatar
  Piotr

  Powiem tak, architektura to ginący zawód, tak jak kiedyś kaletnik, snycerstwo czy akuszerka, smutne to ale po 10 latach walki musze się z tym pogodzić i zająć czymś innym

  22 październik 2014 11:03
 • Avatar
  ola

  architekt z uprawnieniami - duże projekty - 2.500zł na rękę (kraków)

  24 październik 2014 8:18
 • Avatar
  a

  5000? buhahahhaha. bardzo zacny artykuł. do kompletu proszę obejrzeć sobie film Tylko mnie kochaj. tam widać realia życia architekta;)

  4 listopad 2014 22:20
 • Avatar
  TiMD

  Jezu... znowu czytam jakieś apokaliptyczne wizje w których architekt to dno dna jeśli chodzi o zarobki. Gdzie wy ludzie pracujecie? Wawie i o prace ciężko? Dziwne to wszystko. Studiów nie skończyłem jeszcze, reklamy żadnej nie mam, a jednak zawsze tego klienta mam. Do biura projektowego mnie na współprace wzięli i płacą. Znajomi z biur wyjść nie mogą bo nie wyrabiają z nadmiarem pracy. Kurde może mi się to wszystko śni i dookoła tyle biedy w branży jest faktycznie?

  14 styczeń 2015 2:12
 • Avatar
  architekt

  "Architekt wciąż jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów w Polsce" - kto wymyśla takie bzdury???

  1 luty 2015 1:40
 • Avatar
  Marsjasz Zborowski

  kto pytam się ko po studiach jak sie załapie do Leglera DDJM lub innego znanego fircyka zarobi powyżej 3000 pln na dziś tj w 2015 roku???? Pytam sie kto ?
  Retoryczne ze nikt, stara prawda jest taka ze się "goli" projekty studentami za grosze a"fircyk" tylko sprawdza i sie potem puszy że to on wykonał :))) Wrong way Panie i Panowie

  5 luty 2015 23:15
 • Avatar
  Laura

  Chcem być bardzo architektem i napewno zostane min. Świetnie się uczę. Architekt powinien bardzo dobrze rysować.

  26 luty 2015 19:21
 • Avatar
  Magda

  A jak jest na rynku z pracą dla architektów wnętrz? Bo stoje przed wyborem studiów i jest ciężko zdecydować :/

  22 marzec 2015 17:50
 • Avatar
  arch.

  Z każdej innej branży da sie godziwie żyć tylko NIE z architektury! Zostańcie konstruktorami, elektyrkami, drogowacami, projektantami branż sanitarnych. Nadprodukcja architektów, celowo niejednoznaczne przepisy, urzędnicy i zamówienia publiczne doprowadziły w ostatniej dekadzie do upadku zawodu i moralności samych architektów.

  3 maj 2015 14:29
 • Avatar
  Markooo

  "Architekt wciąż jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych zawodów w Polsce i na świecie." - czy to film S-F ? To jakaś bzdura. Nie wybrał bym tego zawodu ponownie . (Studia ukończyłem w 2002 )

  23 czerwiec 2015 11:29
 • Avatar
  Architakt - W-wa

  Takie zarobki? Wierutna bzdura!

  24 lipiec 2015 13:58
 • Avatar
  Maja

  Ten artykuł jest w całości tak naiwny i niezgodny z prawdą że nawet nie wiem od której strony zacząc go komentować. Poczynając od rażącej niezgodności przedstawionych zarobków z rzeczywistością (tak jak już pisała ogromna większość moich przedmówców), po proporcje płci w tym zawodzie (zazwyczaj jest to około 50/50 i nie, kobiety nie są bynajmniej gorsze) aż po opis czynności zawodowych . Czy pisała to osoba która swoją wiedzę czerpie z seriali telewizyjnych?

  30 sierpień 2015 13:54
 • Avatar
  Ola

  za granica tez srednio placa. lepiej posiedziec na kasie w lidlu.

  9 październik 2015 13:22
 • Avatar
  Ivvona

  Jesli chodzi o zarobki, moja pierwsza praca jako asystent architekta /bez upranien i wtedy bez magistra jeszcze, rok 2008, to na reke 2400 zl, kolejna praca 2000 tys na reke, kolejna 3000 tys na reke, kolejna 34000 zl na reke. Wszystko przed magisterka. Obecnie nie pracuje i nie mieszkam juz w Polsce. Ale wkrotce wracam do tego zawodu. Ogromnie sie ciesze, ze podjelam taka, a nie inna sciezke zawodowa.

  13 listopad 2015 12:38
 • Avatar
  Ania

  Architekci są sami sobie winni, że godzą się pracować za takie śmieciowe wynagrodzenie. Na tym się zaczyna i na tym się kończ

  20 kwiecień 2016 23:15
 • Avatar
  Agnieszka

  Ludzie, nie piszcie że ktoś zarabia 5000zł. Sprawdźcie lepiej statystyki. Zachęcacie tylko ludzi do studiowania kierunku bez przyszłości.
  Obecnie po studiach może dostaniesz 7zł / godzinę. Jeśli w ogóle uda Ci się znaleźć pracę. W większości są to jednak półroczne bezpłatne staże. A o umowie o pracę możesz zapomnieć.

  29 kwiecień 2016 19:50
 • Avatar
  Piotr

  Wszyscy o zarobkach, a ja inaczej. Na 240 osób u mnie na roku było 60 mężczyzn. Reszta, 180 - kobiet.
  Żałosny, kłamliwy artykuł pod każdym względem. Poprawcie go lepiej, bo wprowadzacie młodzież w błąd.

  29 kwiecień 2016 19:56
 • Avatar
  Aleos

  Zawód architekta jest niepotrzebny? A kto ma domy projektować? Będziecie mieszkać pod mostem? Ten zawód jest, był i będzie potrzebny tak długo jak będzie istniała ludzkość.

  20 czerwiec 2016 9:09
 • Avatar
  Jik

  Po 4 latach pracy 2600 na reke w duzej firmie, ale zlecenie mieli po znajomosciach, bo to stare uklady jak ci deweloperzy.

  29 czerwiec 2016 9:08
 • Avatar
  G

  Mnie z kolei także mierzi wieczne utyskiwanie, że to najgorszy wybór z możliwych, że gdyby drugi raz iść na studia to nigdy na ta przeklętą, słabo płatną architekturę... a ja już wiem jak jest na prawdę, pracuje w zawodzie 10 lat, jestem kobietą, zarabiam 6 k na rękę, pracuje po 8 h dziennie. Praca jest ciężka, odpowiedzialna i wymagająca, bo to na architekcie spoczywa odpowiedzialność za projekt i za terminy, ale trzeba dodać, ze przede wszystkim ta praca jest niezwykle satysfakcjonująca. Natomiast wiem ze zarobki takie jak moje osiągalne są jedynie w warszawie w pozostałych częściach Polski trzeba je niestety podzielić przez 2.

  16 październik 2016 0:05
 • Avatar
  Daria

  Nie znam architektow z uprawnieniami bez pracy, ani przymierajacych glodem. Siedzenie po nocach...a czy to nie bylo oczywiste juz na studiach? To jest wspolna cecha wielu zawodow, chocby graficy maja jeszcze gorzej.

  13 listopad 2016 23:46
 • Avatar
  P

  A ja znam bardzo wielu architektów nawet z uprawnieniami, którzy pracują w zawodzie i wynagrodzenie mają głodowe. Większość architektów po studiach nie pracuje już jako projektanci. Ci co pozostali nie ma satysfakcji z wykonywanej pracy z powodu nadmiaru pracy, stresu i nieadekwatnego wynagrodzenia. Zlecenia w większości są dawane po znajomości (rodzina lub układy, prowizje dla managerów korporacji), ceny na przetargach pokrywają tylko koszty działalności. Konkurencja przeogromna, a co roku wchodzi na rynek pewnie tysiące absolwentów gotowych nawet za darmo pracować dla uprawnień lub zdobycia stałego klienta. Większość ze względu na koszty pracuje na pirackim oprogramowaniu, jako samozatrudnieni. Perspektywy na rozwój rynku są negatywne z uwagi na rozwój projektów gotowych i zwiększającej się wydajności i możliwości programów BIM. Ubywać będzie zleceń indywidualnych, na rzecz większych podmiotów. Pozostaną wysokowyspecjalizowane i wydajne biura projektowe. Ja pracuję w zawodzie już 20 lat, a co roku jest dobrze jak sytuacja się nie pogarsza.

  25 listopad 2016 14:29
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  26 listopad 2016 16:18
 • Avatar
  NEO

  16 lat w zawodzie, 12-14 godzin na dobę, własna działalność, 0-3 pracowników w zależności od zapotrzebowania, małe zlecenia jak domki mała kasa ale bezpieczna (ale bez pracowników) duże zlecenia - duże ryzyko, ostatnie dwa lata na minusie właśnie przez wtopę na 2-ch dużych projektach dla tzw prywatnych dorobkiewiczów. Zarobki: było 7-8 tys w lepszych czasach, dzisiaj 4 na plusie to jest fajnie.

  2 styczeń 2017 14:48
 • Avatar
  bb

  te wysokie zarobki dla architektów wynikają chyba ze złych statystyk, klient indywidualny umawia się z architektem na wysokie stawki, ale architekt z tej kwoty musi opłacić wszystkich branżystów (np.przesunięcie mikro ścianki działowej w uż.publicznej np.kawiarni musi być uzgodnione z konstruktorem za min 1 tys.zł,bo tego wymaga prawo, do tego bhp. strażak, instalator sanitarny,wentylacje, zieleń itd). Jako asystent(ka) architekta w Warszawie w różnych dobrych pracowniach zarabiałam 2100-2700 netto, normą jest też zatrudnianie na umowy o dzieło, płakać się chce.. a już wogóle naganne jest to że wszystko legitymuje sam SARP Warszawa, ogłaszając konkurs na kierowanie pawilonem Zodiak w formie..uwaga.. umowy zlecenia pt 'sam sobie poszukaj grantu żeby się utrzymać na stanowisku po okresie próbnym"

  6 styczeń 2017 1:49
 • Avatar
  adam12

  Jeden wielki stek bzdur! 8 lat w zawodzie w Warszawie, 2600-3000 na rękę, moi koledzy w ogóle nie mogą znaleźć pracy. Ludzie wybierajcie inny zawód, ten jest całkowicie bez przyszłości.

  5 luty 2017 13:52
 • Avatar
  Agnieszka

  W moim mniemaniu wszystko zależy od umiejetności bycia przedsiebiorczym, choć przyznam, że w obecnych czasach jest dość cięzko ze wzgędu na konkurencję.

  Polecam pracownię projektowanie wnętrz AMARD, fachowcy godni polecenia.

  28 luty 2017 21:04
 • Avatar
  A.

  10 lat w zawodzie, 5000 zl na reke plus nadgodziny 50 zł/ h, srednie miasto na zachodzie Pl, powazne projekty i uważam ze to wyzysk! Zamierzam isc po podwyzke.

  1 marzec 2017 0:29
 • Avatar
  Martyna

  Czy mam iść na architekturę, po tym co przeczytałam? Ludzie, gdzie nie wejdę wszyscy narzekają i mówią jak jest źle... To kto w tym kraju ma pracę? Ciężko jest wszędzie, ale bez przesady. Trzeba udoskonalać swoją karierę, żeby zarabiać. " Wymagać od siebie tego czego inni od nas nie wymagają.". Same studia to nie wszystko!

  15 marzec 2017 18:41
 • Avatar
  Monia

  Boże , zgadzam się Martyna 👆
  Ludzie jak Wam sie nie udało to nie znaczy, że ten zawód jest do bani! Gdzie nie wejdę to pisze, że architekt jest bardzo opłacalną pracą, a tutaj czytam ( wygląda jakby jedna osoba pisała te wszystkie komentarze) że to najgorsza praca ever.
  Nie zgadzam się z tym co tutaj pisze, sama mam plany iść w tym kierunku 😊

  25 marzec 2017 9:53
 • Avatar
  Jul

  Do @monia, @martyna i innych niedowierzających.. Nigdy w życiu nie wybrałabym tego zawodu drugi raz, choć bardzo lubię projektować. Obecnie 10 rok w zawodzie mi mija i zastanawiam się na co się przekwalifikować. Zarobki są tak słabe, że wręcz poniżające. Dość mam tego ciągłego bycia w stresie i na minusie i pożyczania dookoła.. Pracowałam w małej pracowni oraz w dwóch dużych znanych pracowniach. Teraz prowadzę swoją działalność. Nie chodzi o to, że nie ma zleceń tylko ilość pracy do wykonania jest nie adekwatna do ceny za projekt. Na małym zusie to jeszcze człowiek da radę, ale kiedy przychodzi płacić 1200zł za zus do tego wynajem biura, internet, księgowa - to koszty stałe rzędu 2000zł/ miesiąc. Niestety po 10 latach pracy nie mam ochoty fizycznie ani psychicznie siedzieć po nocach.. Architekci też mają rodziny, chcą spędzać czas ze swoimi dziećmi, starzejącymi się rodzicami. Ludzie, którzy piszą tu o przedsiębiorczości nie wiedzą o czym mówią i nie mają w tym zawodzie zbyt długiego stażu. Osoby, które piszą że zarabia dużo choć jest dopiero na studiach - no właśnie o to chodzi - jestem pewna - dostaje te pieniądze na czarno. A kiedy będzie po studiach i pracodawcy przyjdzie płacić zusy od razu odliczą to pani od zarobku, a na własnej działaności to z gruntu jest się na minusie. Zawodu nie polecam - no chyba, że jest się bogatym. Nie będę jeszcze rozwijać tematu użerania się z urzędami, gdzie każdy urzędnik ma inną interpretację przepisów..ileż oni przysparzają nam pracy i kosztów!!! Co do samego artykułu to twierdzenie, że kobiety mają słabszą wyobraźnię przestrzenną jest karygodne i oburzające. Artykuł oceniam jako bardzo słaby, osoba pisząca go jest niezorientowana w temacie i artykuł na bardzo słabym poziomie.

  11 kwiecień 2017 15:01
 • Avatar
  Max

  Pracownia Warszawa - zlecenia do końca 2017 /mamy maj/ . Zarobki 10 tys m-c na rękę. Po prostu trzeba być dobrym jak w każdym zawodzie. Miernot i przeciętniaków inwestorzy nie szukają. Pozdrawiam

  10 maj 2017 8:37
 • Avatar
  Anka

  Max a co to za pracownia.. chętnie złoże tam swoje cv, z mojego doświadczeni wiem, ze albo samemu się coś tam dłubie i można zarobić wtedy więcej nic 2 tys albo pracuje się w pracowni za jakieś marne pieniądze po 10 godz dziennie i wtedy nie ma już siły na prace po pracy.. niestety takie są realia..
  znam tez piękne pracownie wnętrzarskie gdzie za tymi kobietami stoją bogaci mężowie i przynoszą panią, partnerką tematy od kolegów.. a Panie opływają w luksusy i jeżdżą na targi do Dubaju...

  15 maj 2017 11:39
 • Avatar
  Pati

  @Aleos Nie, dopóki AI nie przejmie twej roboty.

  7 czerwiec 2017 0:10
 • Avatar
  renia

  Jestem projektantem w budownictwie. Okropnie nieopłacalny zawód. Pracuje się dosłownie za darmo. Zawód bardzo pracochłonny.

  19 czerwiec 2017 1:26
 • Avatar
  grzecho7

  po pierwsze to zawód dla singla bo na rodzinę nie ma czasu bo jak się siedzi dzień w dzień do którejś w nocy to kiedy mieć na coś czas. Jak ktoś dobrze kombinuje to aż tak mało może się nie zarabia ale proporcjonalnie do poświęconych nerwów, czasu i skróconego życia to mało. Najgorsze to użeranie się ze wszystkimi (inwestorzy, urzędnicy- każdy wie lepiej, branżyści), mam jednoosobową działalność bo nie stać mnie żeby kogoś zatrudnić bo chyba z miejsca bym musiał zwolnić. Zmiana zawodu może tak ale na co jak się od 15 lat to robi? 5 lat temu zarabiałem 2000zł i gdyby mi ktoś dał 5000 to nawet bym się nie zastanawiał więc raczej to kwoty wyssane z palca.

  3 lipiec 2017 0:17
 • Avatar
  Michał

  Zgadzam się z przedmówcami. Artykuł pisała osoba nie związana z branżą. Nie ma pojęcia o czym pisze. Samo słowo "architekt" brzmi prestiżowo, na tym chyba był oparty ten artykuł.
  Generalnie w Polsce jest tragicznie. Z roku na rok coraz gorzej. 8 lat pracuję w tym zawodzie i mam już dość. Zarywanie nocek i użeranie się z inwestorami, tak jak pisali przedmówcy - norma. Nic się nie zmienia. Zresztą co się dziwić - ludzie sami wiedzą jak się leczyć, to co dopiero jak budować domy. Przecież to proste - fundament, ściany, dach. "Rysuj to pan szybko bo na jesień chcę zacząć budowę" ( jest lato). Już samo słowo, używane nagminnie - "rysuj, rysowanie" itp. świadczy o kompletniej ignorancji i niezrozumieniu istoty "projektowania".
  Architektura, budownictwo w Polsce do disco polo. Są oczywiście konkursowe perełki, albo i świadomi inwestorzy, ale ich jest w całej Polsce zbyt mało na taką ilość "wykształconych architektów". Dodatkowo jeszcze te śmieszne uprawnienia budowlane, oderwane od rzeczywistości.
  Podsumowując - żeby przetrwać, architektura musi być dodatkowym zajęciem.

  10 lipiec 2017 17:03
 • Avatar

  Max kozak, bo w Warszawce i na fali. Poczekajmy ze 3 lata jak te 10 tysi będziesz wyciągał :) Lol albo spróbuj sił w Kielcach, Bydgoszczy czy Szczecinie. Architekt to przegrana sprawa. Ja się przebranżowiłam i w końcu stać mnie na mieszkanie bez kredytu. Żenada, że za taką ilość pracy i czasu są z tego takie małe pieniądze

  25 lipiec 2017 16:26
 • Avatar

  Ps. Jest taki życiowy żart - czym różni się architekt od balkonu? Balkon utrzyma 4 osobową rodzinę. sad but true...

  25 lipiec 2017 16:28
 • Avatar
  Agata

  Jak ktoś sie zastanawia czy isć na architekturę, to mówię stanowcze NIE! chyba że chcesz skończyć studia i być na tym samym etapie co teraz, pracy po prostu nie ma, a co roku tysiące osób kończy studia, a za to możesz potem pracować w sklepie np z meblami, albo żyrandolami, albo czymkolwiek za najniższą krajową (tylko stracisz 5 lat, nie mówiąc o pieniądzach na studia, bo tanie nie sa)

  28 sierpień 2017 11:45
 • Avatar
  Sebastian

  Będzie dobrze

  9 wrzesień 2017 16:21
 • Avatar
  divinecardhacker@gmail.com

  Byłem taki biedny, ale teraz jestem bogaty, To jest sekret, jak dziś się stałem bogaty
  Żadne ciało nie dało mi pożyczki, ale dostałem kartę główną, która jest załadowana pieniędzmi
  Dostałem tę kartę od hakera i codziennie używam tej karty do zbierania 5000zl
  jeśli jesteś biedny, możesz zdobyć tę kartę główną, aby uczynić Cię bogatym
  Jeśli potrzebujesz tej karty, skontaktuj się z divinecardhacker@gmail.com

  18 wrzesień 2017 8:57
 • Avatar
  marta

  jak ktoś jest dobry to zawsze bedzie zarabiał, ale jeżeli nic nie potarfi to lapiej niech idzie na kasę do lidla ... polacy jak zwykle tylko narzekają ...wszystcy architekci ktorzy "cos potafią" zarabiaja ok 8 tys mies
  pozdrawiam nieudaczników

  13 październik 2017 11:37
 • Avatar
  Dobry_architekt

  Z racji, że jestem już wiele lat czynnym architektem i dobrze znam rynek projektowy stanowczo odradzam każdemu studiowanie architektury. Uczelnie będą zachwalać jaki to perspektywiczny i prestiżowy zawód, ale im zależy tylko na ilości studentów od których mają większe pensum. Studia są bardzo pracochłonne i kosztowne. Będziesz minimum 5 lat zarywał noce nad projektami, ale większość praktycznej wiedzy budowlanej, przepisów i oprogramowania będziesz musiał zdobyć samodzielne. Jeżeli nie masz oparcia znajomego doświadczonego architekta, to nawet nie będziesz wiedział czego się uczyć. Jako absolwent będziesz miał wrażenie, że na rynku jest wiele ofert, ale szybko się przekonasz, że będziesz wykorzystywany jako tania siła robocza bez możliwości awansu i większych zarobków - przeważnie wizualizacje. Rynek jest bezwzględny, na twoje miejsce co roku będzie setki chętnych, którzy nie chcąc zmarnować lat ciężkich studiów, będą desperacko próbować podjąć każdą pracę w zawodzie. Za pięć lat rynek na prace projektowe będzie się zmniejszał ponieważ: nastąpi nasycenie powierzchnią mieszkaniową, biurową i magazynową; większość zleceń przejmą bardziej wydajne wyspecjalizowane firmy powiązane z wykonawstwem; już teraz w budownictwie jednorodzinnym w 90% dominują projekty typowe. Architekci, których i tak już jest za dużo, będą więc musieli jeszcze bardziej dalej obniżać ceny. Gdybym teraz miał wybierać jakieś kierunek studiów, to zwróciłbym uwagę na takie dziedziny jak automatyka, elektronika, informatyka, instalacje , w które są wyposażone obiekty budowlane.

  2 listopad 2017 16:27
 • Avatar
  Beata

  Studia na Wydziale Architektury są super, ale zawód architekt to raczej pasja .
  Jeśli ma się przy boku kogoś kto opłaci rachunki - to można być architektem.

  12 listopad 2017 12:20

Dodaj swój komentarz *: