Handlowiec - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_id-10066395

Aby móc uprawiać zawód handlowca niezbędne jest ukończenie technikum, które daje tytuł technika handlowca. Osoba, która decyduje się na naukę w tym kierunku powinna być przebojowa, ambitna, wyznaczać sobie śmiałe cele i konsekwentnie je realizować. Powinna też posiadać zmysł ekonomiczny, gdyż ekonomia i zarządzanie są najważniejszymi przedmiotami w szkole na tym kierunku. Dzięki temu zdobywa się możliwość pracy w instytucjach handlowych lub można założyć własną firmę handlową.

Jak wygląda praca handlowca?

Handlowiec ogólnie mówiąc zajmuje się sprzedażą. Tak więc przede wszystkim wyszukuje różnych dostawców towarów i usług, których potrzebuje, i które chciałby sprzedawać. Następnie znajduje chętnych, którzy gotowi byliby te towary lub usługi zakupić, zawiera z nimi umowy. Może działać samodzielnie lub w porozumieniu ze swoimi przełożonymi, na których zlecenie pracuje. Przede wszystkim handlowiec zajmuje się prowadzeniem dokumentacji sprzedaży, zawieraniem umów, prowadzeniem rozliczeń, załatwianiem reklamacji. Osoby na stanowisku handlowca często mają do czynienia z klientami, i to osobiście. W związku z tym muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale też nienaganną kulturę osobistą, aparycję, zdolności negocjacji. Handlowiec musi znać doskonale wszelkie techniki sprzedażowe i negocjacyjne, by móc osiągać założone sobie cele. Często wymaga się od pracownika na stanowisku handlowca prawa jazdy kategorii B, co nie jest bezpodstawne, gdyż handlowiec musi często przemieszczać się między poszczególnymi kontrahentami.

najlepsze studia

Ścieżka kariery handlowca

Bardzo często zarobki handlowca uzależnione są od prowizji ze sprzedaży. Innymi słowy, ogólnie handlowcy zarabiają około 2,5-3 tysiące miesięcznie. To, jak bardzo podniosą się ich zarobki, uzależnione jest przede wszystkim od ich nakładu pracy i skuteczności w przekonywaniu klientów do zakupu konkretnych towarów. Handlowiec ma też spore możliwości awansu – od specjalisty po kierownika, co rzecz jasna wiąże się też z pewnym podniesieniem jego kwalifikacji, a więc i zarobków.

Ile zarabia handlowiec?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku handlowiec zarabia około 2500 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (14)

 • Avatar
  janek

  mysle, ze nie jest konieczne ukończenie szkoły w tym kierunku, do tego zawodu, albo się nadaje, albo nie, taka prawda, ja pracuje jako handlowiec już klika lat, obecnie w Polskim Prądzie i nie wyobrażam sobie innej pracy, siedzenie za biurkiem nie jest dla mnie, oczywiście jako handlowiec można sporo zarobić, ale tylko wtedy gdy jest sie efektywnym

  21 lipiec 2014 13:36
 • Avatar
  norbert

  a to co konkretnie robisz?

  13 maj 2015 16:06
 • Avatar
  Piotrek

  przeciez Ci napisal. sprzedaje uslugi

  30 sierpień 2015 20:34
 • Avatar
  Karada

  hey,
  handlowiec w spedycji
  2 lata staz
  -auto sluzbowe na uzytek wlasny
  - 4tys netto miesiecznie z premia

  30 sierpień 2015 20:40
 • Avatar
  Paweł

  Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy się nadają :)
  Polecam kwestionariusz określający profil osobowościowy i związane z nim predyspozycje do wykonywania zawodu handlowca.
  Aktualnie potrzebujemy odpowiedniej liczby wypełnień, żeby zakończyć proces normalizacji. Oczywiście, na życzenie każdy respondent otrzyma swoje wyniki po zakończeniu tego procesu. Warto poznać swoje mocne strony :)

  Badanie jest anonimowe, wyniki nie będą przekazywane osobom trzecim ani publikowane.

  http://talenthunter.badanie.net/

  23 sierpień 2016 10:36
 • Avatar
  Adrian

  Witam jestem uczniem gimnazjum ostatniej klasy i zastanawiam się nad wyborem kolejnego etapu w swojej nauce jestem głównie zainteresowany technik handlowiec ale również troszeczkę mnie kusi pójście do zawodówki na cukiernika i po prostu no nie wiem co dalej robić może na razie jestem za młody na myślenie o tym bo mam różne pokusy jak np że dzięki zawodówce jeszcze ucząc się będę miał bardzo małe ale własne zarobki , mama np podpowiada mi żebym wybrał cukiernika i później jako zaoczną szkołę handlowca proszę o pomoc i z góry dziękuję .

  1 listopad 2016 20:25
 • Avatar
  Angelika

  Kończę 3 klasę gimnazjum i zastanawiam się nad wyborem technikum handlowego ale jestem slaba z matematyki i nie wiem czy sobie poradzę

  24 listopad 2016 20:21
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  29 listopad 2016 18:39
 • Avatar
  Ola

  Witam. Mam spory problem z wybraniem szkoły bardzo podoba i się technik handlowiec , ale nie wiem czy się dostane bo mam średnią 3.20 . Czy warto wogule próbować czy dac sobie spokój ?

  8 luty 2017 12:09
 • Avatar
  wilo

  bardziej bym się zastanawiał nad ochroną środowiska, projektowanie wnętrz, kursy CAD, j. Ang zaawansowany.
  Wtedy pewność zatrudnienia w stabilnych firmach i przyjemną pracę.

  technik handlowiec to według mnie szkoda czasu, bardziej kurs,

  14 marzec 2017 8:45
 • Avatar
  Zuzia

  Moja mama pracuje w tym zawodzie, zarabia 3-4 tyś brutto

  26 listopad 2017 19:55
 • Avatar
  Jakub

  Myślę o tym kierunku ale nie wiem czy się nadaje, mam bardzo słabe oceny no i o matmie lepiej nic nie mówić :D

  4 luty 2018 23:54
 • Avatar
  Dawid

  HANDLOWIEC PRZY PRACY ELEKTRONICZNEJ MA Z TYM WIELE WSPÓLNEGO,a nauczyciele często tego nie mówią więc ja powiem.
  Do raka i do innych chorób na przykład bezpłodności,mogą doprowadzić inne urządzenia[suszarka,telewizor,pralka] PRZEZ PROMIENIOWANIE ELEKTROMAGNETYCZNE nie tylko telefon!W tych czasach tak wiele osób śpi z telefonem pod poduszką zwiększając ogromnie swoją szanse na zachorowanie[przez całą noc są wystawieni na duże promieniowanie].Działą to tak,że SZYSZYNKA w mózgu przez promieniowanie zaczyna wydzielać mniej składników,odpowiednia ilość tych składników nie dociera do niektórych komórek i jakaś może stać się nowotworowa. Jeśli będziemy trzymać telefon przez długi czas w kieszeni to plemniki w końcu przestaną być,,wydajne” i zostaną upośledzone.Potem spermatogeneza zostanie uszkodzona i plemniki,które będą produkowane będą upośledzone.

  22 czerwiec 2018 11:51
 • Avatar
  Nznzn

  A moja matka na sprzedawaniu apartamentów w wawie zarabia srednio 17-25 tys zł(podstawa+prowizje) miesiecznie i 3-4 tys to maja byc duzo jak dla handlowca??(napisane tak w artykule)lol

  24 październik 2018 21:22

Dodaj swój komentarz *: