Księgowy - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_ksiegowy

W tym celu przede wszystkim należy mieć uzdolnienia matematyczne i rachunkowe. Oznacza to, że trzeba być osobą bardzo skrupulatną, dokładną i nie mieć problemu z pracą z cyferkami, rozliczeniami, tabelkami. Jednak nie wystarcza tylko umiejętność liczenia. Dobry księgowy musi mieć ukończone studia na kierunku rachunkowość, na wydziale ekonomicznym. Oprócz stalowego umysłu księgowy musi też biegle posługiwać się komputerem, w szczególności zaś arkuszami kalkulacyjnymi oraz programami do księgowania i fakturowania, którymi posługuje się obecnie niemal każda skomputeryzowana firma. Dostępne są również różne kursy dla księgowych organizowane na przykład przez biura pracy, które uczą podstaw księgowości.

Jak wygląda praca księgowego?

Księgowy zajmuje się prowadzeniem, sprawdzaniem, analizowaniem rachunków, zapisywaniem ich do ksiąg rachunkowych, wpisywaniem do systemu, przyjmowaniem i rozliczaniem faktur oraz podatków firmy. Przez ręce księgowego przepływają wszystkie pieniądze, jakie są obracane w danej firmie, jednak nie fizycznie – księgowy widzi je tylko w formie cyferek na papierze. Swoją pracę księgowi wykonują na etatach różnych firm – od urzędów, przez wszelkie firmy handlowo-usługowe, po najmniejsze nawet sklepiki. Każda firma i instytucja potrzebuje osoby odpowiedzialnej za rozliczenia rachunkowe. Często małych firm nie stać na zatrudnienie etatowego księgowego, toteż współpracują z nimi dorywczo, raz czy dwa razy w miesiącu, lub korzystają z usług biura rachunkowego. Księgowy może też otworzyć własne biuro rachunkowe.

najlepsze studia

Ścieżka kariery księgowego

Wciąż panuje przekonanie, że księgowy to bardzo dobrze opłacany zawód, jednak nie do końca jest to prawdą. Jako księgowy można zarobić około 1,5-2 tysięcy złotych netto. Warto jednak dążyć do stanowiska głównego księgowego, który zarabia już w zasadzie od 4 tysięcy złotych wzwyż. Oprócz etatu można jeszcze dorabiać sobie w biurach rachunkowych lub samodzielnie je prowadzić oraz przyjmować pojedyncze zlecenia. Dzięki temu możliwość zarobkowania jest znacznie wyższa. Księgowi są dobrze opłacanym zawodem jak każdy, w którym bierze się odpowiedzialność za przepływ pieniędzy w firmach. Jednak na godziwe zarobki trzeba sobie zasłużyć często latami doświadczenia i pracy.

Ile zarabia księgowy?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku księgowy zarabia około 3000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (4)

 • Avatar
  Kaja

  A ja czytałam, że niekoniecznie uzdolnienia matematyczne są wyznacznikiem :) moja mama jest humanistką i księgową, poza tym czytałam o ty tutaj http://www.szkolenia.blog.gowork.pl/kadry-i-place-oplaca-sie-zostac-ksiegowa/

  8 kwiecień 2014 9:57
 • Avatar
  kreatywna ksiegowa

  zapraszam na bloga http://kreatywnaksiegowa.blog.pl

  5 styczeń 2017 20:20
 • Avatar
  samodzielna księgowa

  W dzisiejszych czasach bycie księgową to bardzo stresujący zawód. Zarobki zależy kto w jakiej firmie pracuje. Znam osoby co jak kilkanaście lat temu zaczęły pracę i znają tajemnice firmy to potrafią dobrze zarobić. Jednak to są jednostki.Młody narybek niestety jest wykorzystywany. Nie opłaca się pracować w biurach rachunkowych u kogoś bo pensje są nieadekwatne do obowiązków. Ale nie ma co narzekać bo coś trzeba w życiu robić. Jak ktoś chce to kto mu zabroni. Jak bym miała jeszcze raz wybierać to nie wybrałabym tego zawodu.

  25 wrzesień 2017 22:42
 • Avatar
  Małgosia

  Ciekawe informacje, dzięki! Jestem na etapie zmiany branży i zaczynam wchodzić w kwestie <a href="http://www.meritum-cob.pl/pelna-ksiegowosc-wroclaw-dla-kogo/" title="pełna księgowość Wrocław" alt="pełna księgowość Wrocław">pełnej księgowości. Wrocław</a> to spore miasto, ale mam nadzieję że się odnajdę :)

  30 grudzień 2017 16:46

Dodaj swój komentarz *: