Charakteryzator - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_charakteryzator

Osoby, które marzą o zawodzie charakteryzatora zwykle są żywo zainteresowane światem mody, filmu i reklamy. Dlatego warto, by jak najwięcej interesowały się tymi zagadnieniami, szczególnie w aspekcie mody i wizażu. Warto, by osoby takie skończyły studia plastyczne, a następnie przygotowywały się do zawodu w jednej ze szkół charakteryzatorskich. Jednak nie jest to zawód, którego można się łatwo wyuczyć. Toteż charakteryzator powinien przede wszystkim wypracować sobie własny styl pracy, posiadać mnóstwo doświadczenia, do którego studia i specjalne szkoły mogą być niezbędne. Jednak taka osoba musi cechować się kreatywnością, zmysłem plastycznym, wyobraźnią przestrzenną i umiejętnością stosowania różnych technik charakteryzatorskich, a to już kwestia nie dyplomu z uczelni, ale ciężkiej pracy, samodyscypliny oraz własnych predyspozycji w kierunku artystycznym.

Jak wygląda praca charakteryzatora?

Charakteryzator to nikt inny, jak tylko osoba, która za pomocą specjalnych technik wizażu charakteryzuje postaci filmowe i teatralne tak, by wyglądały jak najbardziej realnie w stosunku do odgrywanej na planie postaci. Tak więc do obowiązków charakteryzatora należy postarzanie, odmładzanie aktorów, którzy mają grać charakterystyczne role. Robi się to za pomocą specjalnych kosmetyków, peruk, doczepianych wąsów, bród, a także innych akcesoriów, które są specjalnie do tego celu przystosowane. Charakteryzator umie sprawić, że szczupła aktorka będzie mogła na planie odgrywać rolę osoby otyłej, ciężarnej, a piękna twarz będzie wyglądała na oszpeconą. To charakteryzatorzy odpowiedzialni są za wszelkie zranienia, obicia, zabrudzenia na ciele aktorów, dzięki którym bohater w filmie wygląda, jakby naprawdę został zraniony nożem lub tarzał się przez wiele godzin w błocie. Trzeba przyznać, że nie lada sztuką jest zrobić to tak, by na widzach zrobiło to jak największe, realistyczne wrażenie.

najlepsze studia

Ścieżka kariery charakteryzatora

Charakteryzator na planie filmowym zarabia około 3,5 tysiąca złotych. Musi umieć pracować pod presją czasu i w różnych warunkach, niekiedy ciężkich, na przykład na mrozie czy podczas kręcenia ujęć nocnych. To praca dla ludzi o wytrzymałych organizmach.

Ile zarabia charakteryzator?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku charakteryzator zarabia około 1500 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (3)

 • Avatar
  WSA

  Jestem ambasadorka Wyszej Szkoly Artystycznej w Warszawie, gdzie studiuje charakteryzacje filmowa i teatralna.
  Zapraszam na strone szkoly http://www.charakteryzacja.pl/, a jesli macie jakies pytania piszcie: magdalena.slusarczyk3@wp.pl :)

  27 marzec 2013 17:59
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  27 listopad 2016 22:51
 • Avatar
  Hazna

  Panie Waldek, najpierw byłeś pan archeologiem, o czym pan wspominał pod sekcją archeologii, o zmarnowanych na to latach również, a potem się pan przerzucił na charakteryzowanie, tak? Ciekawe...

  10 kwiecień 2019 20:47

Dodaj swój komentarz *: