Fizyk - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_id-10078737

Aby zostać fizykiem należy mieć ogromny potencjał w dziedzinach nauk ścisłych, a więc głównie fizyki i matematyki. Dlatego nie nadają się do tego zawodu osoby o umyśle humanistycznym. By móc pracować jako fizyk należy wybrać kierunek fizyka na którejś z uczelni i dodatkowo specjalizację, na przykład fizykę teoretyczną lub jądrową. Jako że praca fizyka to praca czysto naukowa, ważne jest zdobywanie kolejnych szczebli naukowych, a im wyższy tytuł się osiągnie, tym większe szanse zatrudnienia w renomowanych firmach.

Jak wygląda praca fizyka?

Fizyk zajmuje się zagłębianiem zagadnień fizycznych, a więc wpływu nauki na codzienne życie człowieka. Zagadnienia te stara się przekładać na przykład na konstrukcję urządzeń, które pomogą usprawnić funkcjonowanie różnych maszyn i urządzeń. Bada on różne zjawiska, dużo czasu spędza w laboratoriach, a także na sporządzaniu dokładnych analiz matematycznych, wzorów i wykresów, stąd też konieczność logicznego, matematycznego myślenia jest dla każdego fizyka podstawą. Można więc powiedzieć, że jest on jednym z najważniejszych pracowników, którzy usiłują skonstruować jakieś nowe urządzenie, i potrzebują w tym celu dowieść, że jego konstrukcja ma sens i będzie miała szanse powodzenia w praktyce.

najlepsze studia

Ścieżka kariery fizyka

Według oficjalnych danych fizyk może zarobić powyżej 4 tysięcy złotych netto. Jednak wszystko jest uzależnione od jego tytułu naukowego, osiągnięć i umiejętności, ale  też przede wszystkim od miejsca pracy. Obecnie bardzo poszukiwani są fizycy techniczni oraz medyczni, którzy mają szansę pracować w szpitalach i zakładach produkujących sprzęt medyczny. Praca w ośrodkach naukowo-badawczych pozwala fizykowi rozwijać się i zdobywać kolejne szczeble doświadczenia, a więc wpływa także na jego tytuł naukowy. Nie da się ukryć, że jest to praca tylko dla pasjonatów, gdyż jeśli nie ma się zacięcia do nauk ścisłych, to pójście na fizyczne studia nie sprawi, że będzie się w stanie wyuczyć wszystkiego, by móc pracować w danym zawodzie. Praca fizyka to głównie poszukiwania i wynalazczość, stąd też samozaparcie i odkrywcza natura jest w zasadzie znacznie bardziej potrzebna niż wykształcenie.

Ile zarabia fizyk?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku fizyk zarabia około 4000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (10)

 • Avatar
  Anonim

  A ile zarabia fizyk w USA (np. w NASA alb

  15 marzec 2015 15:48
 • Avatar
  Anonim

  ... albo jako nauczyciel w USA, UK lub w Niemczech

  15 marzec 2015 15:50
 • Avatar
  Piotr

  Ale w kraju przez najbliższe 10 lat nauczycieli fizyki nie będzie potrzeba. To rezultat ostatnich reform programowych w liceach. Wkrótce też żadne liceum nie będzie w stanie wykształcić kandydata na studenta fizyki

  26 maj 2015 16:34
 • Avatar
  Kurwica

  ....... lol

  18 październik 2015 12:57
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  28 listopad 2016 10:12
 • Avatar
  Artur

  ^waldek
  Widzę, że wszędzie się wcinasz z tym komentarzem o franszczyznie. Dziw, że admin nie usunął, jeszcze tego :/

  Co do samej pracy, jako fizyk nie jest łatwo. Tzn. Jest kilka dróg, tak naprawdę nie zależnych od Ciebie samego, a od twoich predyspozycji.

  1) Masz łeb jak sklep i fascynujesz się fizyką po 18h/dziennie. Po prostu, jesteś tym rodzynkiem, jednym na 100.000 i z pocałowaniem ręki zostajesz na uczelni bądź naukowcem. (Szczerze? Jeżeli nie jesteś najlepszy na uczelni, to nawet nie łudź się, że tak będzie wyglądać twoja przyszłość).

  2) Jesteś niesamowitym kombinatorkiem i m.in. prywatnie uczysz, wydajesz publikacje, prowadzisz bloga, kanał na youtube itp. (Jeżeli jesteś już na studiach i dalej rodzice Cię utrzymują, nie łudź się, że to Ty jesteś tym mega sprytnym (zaradnym życiowo). Nie, nie jesteś).

  3) Uczysz w szkole (TAK! To jest praca dla Ciebie! Szkoda tylko, że tak słabo płatna...)
  4) Przebranżawiasz się, na przykład, na; programistę, elektronika, elektryka. (Najlepiej płatny jest programista, za to najprzyjemniejsza praca jest jako elektronik).

  Co do zarobków jako fizyk. Tj. 2500zł netto, tj. maks. Słabo co? :/ Dlatego, to jest zawód tylko i wyłącznie dla pasjonatów.

  14 styczeń 2017 15:59
 • Avatar
  Bohdan

  Szukam fizyka teoretyka. Kwantyzacja przestrzeni. Pieniądze + wspólny artykuł

  25 czerwiec 2017 13:18
 • Avatar
  Aga

  Szukasz?

  23 luty 2018 18:46
 • Avatar
  Tak

  Nie

  27 kwiecień 2018 9:25
 • Avatar
  GENIUSZ

  FIZYKA ZAWSZE BYŁA MOIM ULUBIONYM PRZEDMIOTEM LUBIŁEM LICZYĆ ZADANIA NA TABLICY
  OPRÓCZ TEGO INTERESUJE SIĘ ELEKTRONIKĄ I PROGRAMOWANIEM ALE FIZYKĘ LEPIEJ LUBIĘ
  ZAWSZE CHCIAŁEM ZOSTAĆ FIZYKIEM TEORETYKIEM LUBIE WZORY TEORIE WZGLĘDNOŚCI MECHANIKĘ KWANTOWĄ 2LATA TEMU ZDAŁEM TESTY MENSA INTERESUJE MNIE PRACA W LHC LUB DLA ELONA MUSKA JAKO ODKRYWCA KAŻDY JEST DO CZEGOŚ STWORZONY

  27 grudzień 2018 22:33

Dodaj swój komentarz *: