Specjalista ds. marketingu - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_marketing

Aby móc wybrać tę ścieżkę kariery, najlepiej wybrać się do studium policealnego o profilu marketingowym lub na takież studia. Studia na kierunku zarządzanie i marketing ukierunkowane są na kształcenie przyszłych zarządców i kierowników. Aby móc pracować w danej firmie jako marketingowiec, nie trzeba mieć stanowiska kierowniczego, wystarczy być pracownikiem działu. Oprócz dyplomu marketingowca przydatnych będzie jeszcze kilka cech osobowych, które powinien on posiadać – otwartość, komunikatywność, ambicja i dążenie do założonych sobie celów. To branża, w której trzeba walczyć o klienta, a więc marketingowiec musi umieć walczyć.

Jak wygląda praca specjalisty ds. marketingu?

Specjalista ds. marketingu to osoba, która zajmuje się promocją produktów i usług tak, by były one chętnie wykupywane przez klientów. Robi się to za pomocą ustawienia towaru na półkach, podejścia sprzedawcy do klienta, organizowania różnych ciekawych akcji promocyjnych itp. Specjalista ds. marketingu dba o to, by towary na półkach oraz sposób wykonywania usług były najwyższej jakości, nie zniechęcały klientów do kupna, a wręcz przeciwnie, kusiły ich. Robi się to za pomocą wyuczonych technik lub sposobów, które wymyśli sam specjalista. Ustala on też politykę sprzedaży firmy, bywa, że nagina potrzeby klientów do oferty danej firmy.
Osoba na tym stanowisku musi umieć sprzedać każdy produkt, choć nie jest handlowcem.

najlepsze studia

Ścieżka kariery specjalisty ds. marketingu

Początkujący marketingowiec może zarobić między 1,5-2 tysiące złotych. Gdy jest się już fachowcem w swojej dziedzinie ze sporym doświadczeniem, można liczyć na zarobki rzędy powyżej 3 tysięcy złotych brutto. Ostatnimi laty była ogromna liczba absolwentów tego kierunku, stąd też i ich pożądanie na rynku pracy nieco zmalało. Wciąż jednak powstają nowe firmy, które potrzebują specjalistów  z zakresu marketingu i w nich można szukać zatrudnienia. Ta specjalizacja daje też spore pole do popisu gdy chodzi o możliwości awansu, na przykład na kierownika działu.

Ile zarabia specjalista ds. marketingu?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku specjalista ds. marketingu zarabia około 6300 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (7)

 • Avatar
  Nike

  Bzdury, specjalista ds. marketingu zarabia ok. 6300zl m-c z porządnym doświadczeniem. Maturzyści powinni być świadomi, że na początku otrzymają MAX 2000zł by do 6300 piąć się przez następne 6-15lat.

  12 listopad 2014 13:22
 • Avatar
  Anna

  Moja mama pracuje w tym zawodzie ponad 16 lat w jednej z większych polskich firm, była przez długi czas kierownikiem kilkunastoosobowego działu, pracuje w biurze i w terenie, jest bardzo dobrym pracownikiem, co roku dostaje nagrody z zysku, ale nigdy nie zarabiała kwoty tu podanej.. 6300? Pff.. Raczej 3tys z hakiem..

  3 sierpień 2016 20:40
 • Avatar
  jacek

  max 2k sie wyciagnie na podlasiu i to podkreslam max

  19 wrzesień 2016 9:22
 • Avatar
  Kornelia

  Witam jestem uczennicą ostatniej klasy gim . Mam spory problem z wybraniem szkoły , lecz bardzo podoba mi się ten zawód jestem osobą ambitną , ale niestety moja średnia jest nie wielka 3.20 czy powinnam zastanawiać się nad tym zawodem czy może nie warto ?

  8 luty 2017 12:17
 • Avatar
  K

  Nigdy nie mogę pojąć tych dyskusji o pensjach - ludzie, nie ma jednej skali. Ja w małej firmie (start-up), po 2 latach pracy doszedłem do pensji na poziomie 4000 pln netto. Dodam, że nie miałem wcześniej doświadczenia w branży (zdobyłem je dopiero w tej firmie). Co więcej moja pensja wcale nie należy do wysokich - koledzy z działu sprzedaży wyciągali ok. 8000 pln netto (oczywiście w zależności od umiejętności i pracowitości, bo to jest najistotniejsze - ile realnie sprzedajesz).

  Nie wiem, może pochodzicie z małych miejscowości, gdzie pensje są niższe niż w Warszawie (ALE koszty życia również są dużo mniejsze, np. za wynajem mieszkania) - ale kwota podana w artykule wcale nie jest wysoka, jak na warunki dużego miasta. Jeżeli jest się pracowitym, nastawionym na osiągnięcie obranego celu i przy okazji myśli się samodzielnie i działa (a nie tylko czeka, aż samo z nieba spadnie, bo się "należy"), do pensji na poziomie ponad 6 tys pln netto, można spokojnie dobić w 5 lat bez wcześniejszego doświadczenia. Podkreślam, że mówię o realiach dużego miasta.

  *Update - hahaha. Dopiero teraz doczytałem opis stanowiska - ten kto to pisał nie ma pojęcia o pracy marketing managera. Ale w sumie nie dziwię się, bo to stanowisko jest tak zniekształcone w PL, że szok. Sami pracodawcy często mylą trzy zupełnie rozdzielne działy: marketing, sprzedaż, reklama - błędnie zlepiając je w jedno. Podobnie jest z "project managerem" - wiele osób pracujących w tym charakterze nie ma nic wspólnego z zarządzaniem projektem (czyli pracą w oparciu o szeroką bazę procesów wg. jednej z globalnych metodologii jak np. PMI).

  25 luty 2017 0:49
 • Avatar
  Antek

  Nie wiem jak to w ogóle możliwe. Ktoś pracuje 16 lat w zawodzie, jest takim wymiataczem i zarabia 3000 z hakiem?! Mam 23 lata, kończę właśnie pierwszy rok studiów (inżynierskie). Pracuje ok. 3 lata w sprzedaży i teraz zmieniam pracę, idę do działu marketingu i na początek dostaje 3000 netto i 1500 netto stałej premii kwartalnej, po okresie próbnym podwyżka podstawy do 3200. Więc albo z tą super doświadczoną w marketingu mamą to jakaś ściema albo jednak nie jest takim super pracownikiem.

  8 czerwiec 2017 23:13
 • Avatar
  Weronika

  Myślę, że rynek się zmienia i zarobki są coraz wyższe. Byłam w agencji reklamowej, a teraz jestem w agencji PR i nie zarabiam tak źle. A dla osób, które chcą iść w stronę reklamy polecam Szkołę Mistrzów Reklamy. Sama skończyłam i sobie chwale. Zresztą w duzych agencjach też na to fajnie patrzą. I od razu można zacząć rozmowy o wyzszej stawce, bo ma sie do tego podstawy. Zwłaszcza ze w SMR kursy prowadzone są przez praktyków i praktycznie, więc wiedza nie jest później tylko teoretyczna.

  2 listopad 2017 7:49

Dodaj swój komentarz *: