Automatyk - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_automatyk

By móc mówić o sobie „inżynier automatyk” należy ukończyć studia na tym kierunku, są to studia inżynierskie. Dzięki nim zdobywa się odpowiednią wiedzę i praktykę, by podjąć pracę w zawodzie automatyka. Do tego potrzebne jest spore doświadczenie, którego można nabyć na przykład odbywając staże w halach produkcyjnych czy biurach projektujących maszyny. Aby zostać automatykiem należy mieć zmysł techniczny, konstruktorski, jak również doskonale posługiwać się komputerem, na którym wykonuje się większość prac projektowych.

Jak wygląda praca automatyka?

Dziś ciężko sobie wyobrazić halę produkcyjną bez maszyn z szybko posuwającymi się taśmami, które produkują dane wyroby. To właśnie inżynierowie automatycy zajmują się tym, by takie maszyny pracowały bez zarzutu. Poza tym to oni projektują maszyny, które mają być przeznaczone do konkretnych celów. Opiniują też projekty z zakresu układów automatyki. Automatyk może znaleźć pracę w laboratoriach zakładów przemysłowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, biurach technologicznych, halach produkcyjnych itp. Obecnie wszystkie niemal gałęzie przemysłu są ściśle zautomatyzowane, tak więc dobry automatyk nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Szczególnie, jeśli oprócz dyplomu inżyniera ma też pewne doświadczenie w różnych branżach.

najlepsze studia

Ścieżka kariery automatyka

Automatyk zarabia ogólnie powyżej 5,5 tysiąca złotych. To sporo, a dodatkową zaletą zawodu jest fakt, iż można w nim piąć się po szczeblach kariery zawodowej. Wymagana jest w tym celu stała aktualizacja wiedzy z zakresu nowinek technologicznych, gdyż postęp wciąż idzie do przodu i nie można poprzestawać na wiedzy zdobytej na studiach. Po awansie można zostać głównym automatykiem, głównym technologiem w danym zakładzie, a nawet kierownikiem tego zakładu. Dodatkowo jest to zawód bardzo przyszłościowy, pod warunkiem, że kandydat na automatyka będzie zdawał sobie sprawę, że jego wiedzę z zakresu technologii należy stale uzupełniać o najnowsze wiadomości, by nie pozostawać w tyle za młodszymi specjalistami, za dziesięć czy dwadzieścia lat.

Ile zarabia automatyk?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku automatyk zarabia około 5700 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (24)

 • Avatar
  piotrek

  Ha ha ciekawe gdzie takie zarobki po stażu nawet doświadczony automatyk tyle nie zarabia.

  23 lipiec 2015 18:09
 • Avatar
  Mateusz

  Dobry inżynier automatyk z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie zarabia nawet lepiej.

  12 wrzesień 2015 21:06
 • Avatar
  Robson

  Różnie zarabiają i od 2000 zł na rękę aż do 6000 zł także zależy od firmy czy robimy u prywaciarza czy w poważnej dużej firmie, która ma przyszłość. Zależy też od regionu mazury czy dolnośląskie czy śląsk czy nawet warszawa.

  14 grudzień 2015 8:58
 • Avatar
  automatyk

  Zanim zaczniecie śnić o zarobkach w zakładzie produkcyjnym zastanówcie się czy chcecie pracować w różnorakich systemach 3 zmianowych czy też 4 brygadowych w soboty niedziele i ciągle będzie za mało i za wolno.

  23 marzec 2016 22:58
 • Avatar
  Heli

  Zwykły technik automatyk jest potrzebny do pracy w systemie zmianowym. Inżynier automatyk czy specjalista pracuje na jedną zmianę i zarabia naprawdę dobre pieniądze.

  25 marzec 2016 21:45
 • Avatar
  Paweł

  Mnie interesuje czy automatyk od elektroniki i programowania sterowników musi/powinien umieć projektować układy mechaniczne czy to jest raczej na zasadzie wiem gdzie i kiedy to się stosuje i jaka jest ich rola we współpracy z całością systemu sterowania. Technik jak robotnik zmianowy(czy tak myślisz Heli?) a automatyk do koncepcji/projektów i myślenia "wyżej(?)" zaawansowanego.Czy tak? Czy ten co pisze algorytm sterujący w oparciu o bramki/timery/warunki/rejestry/przetworniki A/C i C/A itp przy wielu wejściach wyjściach biorąc pod uwagę poziomy napięć i obciążalności ,dodatkowo sam proponujący rozwiązania niezbędne i opcjonalne to już inżynier czy technik . Ja sprawdzam umiejętności i przydatność tak: Pokazuję człowiekowi pewną działającą funkcjonalność w rzeczywistości(nie na schemacie)np logiczną i się pytam? Co widzisz? Jak mi powie,że tutaj wywnioskowałem exnor a tutaj komparator a tutaj np czujnik ale nie wie jaka jest funkcja przejścia (bo nie ma przed sobą ch-ki czujnika) i narysuje schemat implementacyjny czy napisze kawałek kodu to dla mnie jest to inżynier. I o tyle dobry ,że oprócz pisania algorytmów/programów na polecenie (tzw klepacz) potrafi wnioskować( reverse engineering) z działających układów.Człowiek od podłączania kabelków może być inżynierem ale to nie jest typowe dla inżyniera.O możliwych różnicach w wynagrodzeniu między technikiem a inżynierem nie mam zamiaru tutaj dyskutować Gdy widzę ogłoszenia o pracę i listę wymagań to jestem w stanie ze sporym prawdopodobieństwem ocenić czy to bliżej inżyniera czy technika

  24 sierpień 2016 23:26
 • Avatar
  Jacek_Kraków

  Witam serdecznie,

  bycie automatykiem to bycie hobisstą automatykiem.
  Znalezienie pracy w tym zawodzie jest naprawdę proste, jeżeli ma się wiedzę z zakresu PLC, HMI, Drives and Sensors. Zarobki są naprawę zróżnicowane od funkcji inżynierii. Jeżeli jesteś zatrudniony w firmie typu development, możesz liczyć na dobre zarobki, tylko wiąże się to czasami z długimi commissioning, daleko od rodziny/domu, dużo stresu, duża odpowiedzialność, do plusów można zaliczyć zwiedzenie wszystkich kontynentów, poznanie fajnych ludzi. Trochę gorzej z zarobkami w sektorze maintenance, ale jak masz dość podróżowania to dobra opcja, rodzina nie umrze z głodu:)

  Post skierowany dla młodych ambitnych automatyków, którzy mają dylemat co dalej...

  31 sierpień 2016 16:25
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  26 listopad 2016 16:19
 • Avatar
  Adam - śląskie

  Bez wyższego wykształcenia, 25 lat praktyki - niecałe 11k brutto (na etacie, praca na miejscu, sporadyczne wyjazdy, żadna druga czy trzecia zmiana). Trzeba znać trochę sterowników, sieci komunikacyjnych, techniki napędowej i ciągle uzupełniać wiedzę o nowości.

  13 grudzień 2016 20:40
 • Avatar
  Radek

  11k bez wyższego wykształcenia? Ciekawe gdzie? Bez znajomości to chyba nie da rady ;)

  31 styczeń 2017 23:26
 • Avatar
  Adam - śląskie

  He, he, znajomości? Lata praktyki zrobiły swoje. To co dziś nazywane jest wyższym wykształceniem to śmiech. Kiedy kończyłem szkołę to w Technikum uczyłem się całek i różniczek. Gdzie się teraz tego uczy? Nie wspomnę, że zamiast programować (nie było wtedy sterowników) to do schematu połączeń styczników dochodziło się od przeniesienia treści problemu na wzory matematyczne, potem "królowa nauk", a na końcu rysowanie schematów. Ilu ludzi po szkole umie w głowie rozpisać sobie liczbę szesnastkową na dwójkową? (o dziesiętnych nawet nie wspomnę bo to dla niektórych naprawdę wysokie wyzwanie). Tak więc ukończenie szkoły nie znaczy że ktoś umie więcej, niż inny który takiej szkoły nie ukończył.

  7 luty 2017 8:50
 • Avatar
  Grzegorz

  Popieram Adama ze śląska. Ja mam 8 letnie doświadczenie, faktycznie skończyłem studia ale nic mi nie dały chociaż renomowana uczelnia. Zarabiam 6knetto a wiem że można duuuuużo więcej.

  21 kwiecień 2017 20:30
 • Avatar
  Jakub automatyk z przypadku

  Popieram

  9 grudzień 2017 19:08
 • Avatar
  Jędrzej

  Mgr inż. automatyki i robotyki po renomowanej politechnice pracujący jako uruchomieniowiec/programista PLC. 8 lat doświadczenia zawodowego w topowej firmie integratorskiej. Siedziba firmy znajduje się na Śląsku. Ponad połowa czasu pracy to uruchomienia u klienta (głównie branża automotive, oil&gas) - w ten sposób nie było mnie jeszcze tylko w Afryce. Setki nadgodzin, spore ciśnienia, ciągłe nowe tematy. Oprócz programowania i uruchamiania PLC, także HMI i SCADA, elektryka, pneumatyka, hydraulika, sterowanie napędów, systemy wizyjne. Zaczynałem o 3k brutto, dziś mam 9k brutto. Czy to dużo, czy mało - każdy niech oceni sam.

  7 styczeń 2018 11:34
 • Avatar
  Schmalz

  A nam by się przydał taki student, który chciałby pracować w naszej firmie Schmalz

  15 styczeń 2018 14:54
 • Avatar
  Łukasz

  Trzeba zacząć od tego że nie ważne wykształcenie choć trochę pomaga, ale zdolności i praktyka. Automatyka wymaga wszechstronności wiedzy z zakresu elektryki, elektroniki, mechatroniki pneumatyki a i często mechaniki ogólnej. Wynika to z tego, że aby ogarnąć jakiś temat nie wystarczy znać programowanie PLC ale i trzeba rozumieć technologię procesu.
  Kupę teorii zero praktyki. kończy młody studia, głowa napchana matematyką a jak wsadzi głowę do rozdzielni to czarna magia. No i oczekiwanie na 10k netto :D.
  Mam 15 lat praktyki i wykształcenie tylko średnie elektryczne i sobie świetnie radzę, większość marek na rynku znam... programowanie PLC SCADA HMI, integracja itp... wiec nie szkoła lecz chęć szczera zrobi z ciebie Inżyniera :P
  Kolejna spraw to to, czym się Automatyk zajmuje i od tego trzeba wyjść rozmawiając o zarobkach. Najwyższe pensje są wiadomo dla programistów PLC, SCADA, DCSów itd, potem uruchomieniowcy utrzymanie ruchu, a na końcu Ci co składają szafy z gotowych schematów, serwisanci. Tak więc wszystko zależy od praktyki można zarabiać 2-3 klocki netto a można i 10k netto.
  Jest jeszcze jedno, na świecie pracując na stanowisku Inżyniera i nie trzeba mieć wykształcenia inżynierskiego ważna jest wiedza i doświadczenie. Inżynier ma być fachowcem a nie kolesiem z dyplomem. I denerwuje mnie wywyższanie się ludzi z papierkiem.

  28 styczeń 2018 14:48
 • Avatar
  zibi

  przeprowadzałem rekrutację na stanowisko automatyka , wielu inżynierów miało problem z zasadą działania wyłącznika różnicowoprądowego .Charakterystyka silnika asynchronicznego ,poślizg, utykanie silnika to dla tych inżynierów po obecnych studiach to też poważny problem

  28 styczeń 2018 20:15
 • Avatar
  Wojtek

  Automatyk w Europie, z wiedza praktyczna, potrafiacy ja oczywiscie stosowac, zarabia pomiedzy 2K, do 5k netto ale EURO. Roznica w zarobkach wynika tylko od kraju zatrudnienia.

  15 kwiecień 2018 21:10
 • Avatar
  Michał-Lubuskie

  Witam mam na imię Michał, mam 17 lat i jestem na 2 roku w szkole elektrycznej, chciałbym się Państwa spytać czy lepiej na kilka lat wyjechać np do Anglii i tam pracować (znam dobrze angielski + mam możliwość wyjechania) czy po prostu zostać w Polsce i podjąć się tej pracy tutaj. Pozdrawiam

  30 czerwiec 2018 0:14
 • Avatar
  Dawid

  Mam na imię Dawid mam 15 lat interesuje się elektoniką, automatyką i robotyką. Czy kształcenie sie w kierunku inżyniera automatyka sie opłaca i czy pózniejszą pracę da sie polubić?

  30 wrzesień 2018 8:35
 • Avatar
  Ania

  Witam, przygotowywuję się właśnie do matury, zamierzam iść na studia na kierunki typowo techniczne (automatyka i robotyka, mechatronika bądź coś podobnego). Mam pytanie jakie uczelnie polecacie w tym kierunku? I jakie są perspektywy zatrudnienia dla kobiety?

  6 grudzień 2018 23:15
 • Avatar
  Automatyk_Łódzkie

  Ktoś kto piszę ,że nie da się zarobić tych 5700 jako automatyk ,albo ma pecha...Albo mało potrafi...Mam 23lata ,kończe teraz studia ,ale mimo to pracuje już 4 lata w tym 2 lata jako mechatronik i 2 lata jako automatyk...Na ten moment moje zarobki u prywaciarza to 5400netto podstawy + trochę nadgodzin ,trochę siedzenia pod telefonem i zazwyczaj wychodzi przedział 8-10netto. Niby dużo, ale i dużo i nie dużo bo patrząc na stosunek mojej wiedzy i zarobków do wiedzy i zarobków kolegów mechaników/elektryków w pracy myślę, że to wynagrodzenie i tak jest za małe no ale nie od razu Kraków zbudowano...Sporo starszy kolega prowadzi własną działalność, lekko wyciąga przedział 10-30 na czysto zależnie od miesiąca i od ofert jakie uda się załapać...Łatwe liczenie większość firm gdzie pracują automatycy kasuje zazwyczaj 120-160zł za roboczo godzinę. Jeśli ma się wiedzę ,trochę doświadczenia i chce się pracować da się zarobić i to naprawdę dobrze :-) Szczególnie prowadząc własną działalność...

  21 listopad 2019 12:13
 • Avatar
  KK

  W 2016 skończyłem AiR, niefortunnie trafiłem do japońskiej korporacji (producenta PLC, robotów itd) tuż przed obroną magisterki. Zasiedziałem się tam prawie 3 lata, zarabiając 4-5k netto na stanowisku przedstawiciela. Plusem była totalna swoboda, ale był to też minus powodujący rozleniwienie się. Dodatkowo było się ograniczonym do produktów jednej marki, a w późniejszym czasie przeważały kwestie korporacyjne względem technicznych. Wiem też, że osoba po mnie dostała 6k ze względu na problem znalezienia chętnych. Całkowicie odradzam, w szczególności młodym. Od roku pracuję jako robotyk online - pieniądze są znacznie większe, zaczynając od 8.5k netto wzwyż; kolega na identycznym stanowisku w lekko większej firmie ale z 2-letnio większym stażem wyciąga od 16k netto wzwyż (sam siebie ogranicza chcąc częściej być w domu). Problemem są właśnie delegacje, które mnie osobiście zaczynają przeszkadzać. Wyjazdy od 2 do 6 tygodni poza domem (w zależności jak daleko) i potem tydzień (do maks 2 jak masz farta) w domu. Dla osób bez zobowiązań czy niepotrzebujących bliskości znajomych - nada się.

  9 styczeń 2020 20:35
 • Avatar
  Paweł

  Gdyby przyszło mi jeszcze raz wybierać, nigdy nie studiowałbym automatyki. Pracodawcy chą, abyś był informatykiem,programistą, elektrykiem, elektronikiem, mechanikiem, konstruktorem, technologiem i kto wie kim jeszcze. Pieniądze nie są adekwatne do zakresu wiedzy, obowiazków i odpowiedzialności. Czesto mechanik za zakładzie zarabia podobne pieniądze... Automatyk musi mieć ogromną wiedzę i ciągle ją aktualizować.. często praca na wyjazdach. Większość moich znajomych skończyła w utrzymaniu ruchu, a szanse na rozwój mają znikome. Dodatkowo w mniejszych firmach muszą przyjeżdżać na awarie w nocy czy w weekend.
  Chcesz mieć spokojniejsze życie, wybierz zawód , który jest częścią zawodu automatyka....hehe

  20 wrzesień 2020 9:49

Dodaj swój komentarz *: