Automatyk - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_automatyk

By móc mówić o sobie „inżynier automatyk” należy ukończyć studia na tym kierunku, są to studia inżynierskie. Dzięki nim zdobywa się odpowiednią wiedzę i praktykę, by podjąć pracę w zawodzie automatyka. Do tego potrzebne jest spore doświadczenie, którego można nabyć na przykład odbywając staże w halach produkcyjnych czy biurach projektujących maszyny. Aby zostać automatykiem należy mieć zmysł techniczny, konstruktorski, jak również doskonale posługiwać się komputerem, na którym wykonuje się większość prac projektowych.

Jak wygląda praca automatyka?

Dziś ciężko sobie wyobrazić halę produkcyjną bez maszyn z szybko posuwającymi się taśmami, które produkują dane wyroby. To właśnie inżynierowie automatycy zajmują się tym, by takie maszyny pracowały bez zarzutu. Poza tym to oni projektują maszyny, które mają być przeznaczone do konkretnych celów. Opiniują też projekty z zakresu układów automatyki. Automatyk może znaleźć pracę w laboratoriach zakładów przemysłowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, biurach technologicznych, halach produkcyjnych itp. Obecnie wszystkie niemal gałęzie przemysłu są ściśle zautomatyzowane, tak więc dobry automatyk nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem pracy. Szczególnie, jeśli oprócz dyplomu inżyniera ma też pewne doświadczenie w różnych branżach.

najlepsze studia

Ścieżka kariery automatyka

Automatyk zarabia ogólnie powyżej 5,5 tysiąca złotych. To sporo, a dodatkową zaletą zawodu jest fakt, iż można w nim piąć się po szczeblach kariery zawodowej. Wymagana jest w tym celu stała aktualizacja wiedzy z zakresu nowinek technologicznych, gdyż postęp wciąż idzie do przodu i nie można poprzestawać na wiedzy zdobytej na studiach. Po awansie można zostać głównym automatykiem, głównym technologiem w danym zakładzie, a nawet kierownikiem tego zakładu. Dodatkowo jest to zawód bardzo przyszłościowy, pod warunkiem, że kandydat na automatyka będzie zdawał sobie sprawę, że jego wiedzę z zakresu technologii należy stale uzupełniać o najnowsze wiadomości, by nie pozostawać w tyle za młodszymi specjalistami, za dziesięć czy dwadzieścia lat.

Ile zarabia automatyk?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku automatyk zarabia około 5700 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (12)

 • Avatar
  piotrek

  Ha ha ciekawe gdzie takie zarobki po stażu nawet doświadczony automatyk tyle nie zarabia.

  23 lipiec 2015 18:09
 • Avatar
  Mateusz

  Dobry inżynier automatyk z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie zarabia nawet lepiej.

  12 wrzesień 2015 21:06
 • Avatar
  Robson

  Różnie zarabiają i od 2000 zł na rękę aż do 6000 zł także zależy od firmy czy robimy u prywaciarza czy w poważnej dużej firmie, która ma przyszłość. Zależy też od regionu mazury czy dolnośląskie czy śląsk czy nawet warszawa.

  14 grudzień 2015 8:58
 • Avatar
  automatyk

  Zanim zaczniecie śnić o zarobkach w zakładzie produkcyjnym zastanówcie się czy chcecie pracować w różnorakich systemach 3 zmianowych czy też 4 brygadowych w soboty niedziele i ciągle będzie za mało i za wolno.

  23 marzec 2016 22:58
 • Avatar
  Heli

  Zwykły technik automatyk jest potrzebny do pracy w systemie zmianowym. Inżynier automatyk czy specjalista pracuje na jedną zmianę i zarabia naprawdę dobre pieniądze.

  25 marzec 2016 21:45
 • Avatar
  Paweł

  Mnie interesuje czy automatyk od elektroniki i programowania sterowników musi/powinien umieć projektować układy mechaniczne czy to jest raczej na zasadzie wiem gdzie i kiedy to się stosuje i jaka jest ich rola we współpracy z całością systemu sterowania. Technik jak robotnik zmianowy(czy tak myślisz Heli?) a automatyk do koncepcji/projektów i myślenia "wyżej(?)" zaawansowanego.Czy tak? Czy ten co pisze algorytm sterujący w oparciu o bramki/timery/warunki/rejestry/przetworniki A/C i C/A itp przy wielu wejściach wyjściach biorąc pod uwagę poziomy napięć i obciążalności ,dodatkowo sam proponujący rozwiązania niezbędne i opcjonalne to już inżynier czy technik . Ja sprawdzam umiejętności i przydatność tak: Pokazuję człowiekowi pewną działającą funkcjonalność w rzeczywistości(nie na schemacie)np logiczną i się pytam? Co widzisz? Jak mi powie,że tutaj wywnioskowałem exnor a tutaj komparator a tutaj np czujnik ale nie wie jaka jest funkcja przejścia (bo nie ma przed sobą ch-ki czujnika) i narysuje schemat implementacyjny czy napisze kawałek kodu to dla mnie jest to inżynier. I o tyle dobry ,że oprócz pisania algorytmów/programów na polecenie (tzw klepacz) potrafi wnioskować( reverse engineering) z działających układów.Człowiek od podłączania kabelków może być inżynierem ale to nie jest typowe dla inżyniera.O możliwych różnicach w wynagrodzeniu między technikiem a inżynierem nie mam zamiaru tutaj dyskutować Gdy widzę ogłoszenia o pracę i listę wymagań to jestem w stanie ze sporym prawdopodobieństwem ocenić czy to bliżej inżyniera czy technika

  24 sierpień 2016 23:26
 • Avatar
  Jacek_Kraków

  Witam serdecznie,

  bycie automatykiem to bycie hobisstą automatykiem.
  Znalezienie pracy w tym zawodzie jest naprawdę proste, jeżeli ma się wiedzę z zakresu PLC, HMI, Drives and Sensors. Zarobki są naprawę zróżnicowane od funkcji inżynierii. Jeżeli jesteś zatrudniony w firmie typu development, możesz liczyć na dobre zarobki, tylko wiąże się to czasami z długimi commissioning, daleko od rodziny/domu, dużo stresu, duża odpowiedzialność, do plusów można zaliczyć zwiedzenie wszystkich kontynentów, poznanie fajnych ludzi. Trochę gorzej z zarobkami w sektorze maintenance, ale jak masz dość podróżowania to dobra opcja, rodzina nie umrze z głodu:)

  Post skierowany dla młodych ambitnych automatyków, którzy mają dylemat co dalej...

  31 sierpień 2016 16:25
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  26 listopad 2016 16:19
 • Avatar
  Adam - śląskie

  Bez wyższego wykształcenia, 25 lat praktyki - niecałe 11k brutto (na etacie, praca na miejscu, sporadyczne wyjazdy, żadna druga czy trzecia zmiana). Trzeba znać trochę sterowników, sieci komunikacyjnych, techniki napędowej i ciągle uzupełniać wiedzę o nowości.

  13 grudzień 2016 20:40
 • Avatar
  Radek

  11k bez wyższego wykształcenia? Ciekawe gdzie? Bez znajomości to chyba nie da rady ;)

  31 styczeń 2017 23:26
 • Avatar
  Adam - śląskie

  He, he, znajomości? Lata praktyki zrobiły swoje. To co dziś nazywane jest wyższym wykształceniem to śmiech. Kiedy kończyłem szkołę to w Technikum uczyłem się całek i różniczek. Gdzie się teraz tego uczy? Nie wspomnę, że zamiast programować (nie było wtedy sterowników) to do schematu połączeń styczników dochodziło się od przeniesienia treści problemu na wzory matematyczne, potem "królowa nauk", a na końcu rysowanie schematów. Ilu ludzi po szkole umie w głowie rozpisać sobie liczbę szesnastkową na dwójkową? (o dziesiętnych nawet nie wspomnę bo to dla niektórych naprawdę wysokie wyzwanie). Tak więc ukończenie szkoły nie znaczy że ktoś umie więcej, niż inny który takiej szkoły nie ukończył.

  7 luty 2017 8:50
 • Avatar
  Grzegorz

  Popieram Adama ze śląska. Ja mam 8 letnie doświadczenie, faktycznie skończyłem studia ale nic mi nie dały chociaż renomowana uczelnia. Zarabiam 6knetto a wiem że można duuuuużo więcej.

  21 kwiecień 2017 20:30

Dodaj swój komentarz *: