Dziennikarz - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_dziennikarz

Aby zostać dziennikarzem należy mieć zmysł obserwatorski, dobre wyczucie i umiejętność chwytania informacji nawet ze źródeł, które ich niechętnie udzielają, czyli umiejętność czytania między wierszami. Trzeba być żądnym sensacji, wiedzieć, co potencjalnie może zainteresować czytelników i widzów i bywać tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. W tym celu warto ukończyć studia dziennikarskie na którejś z publicznych lub prywatnych uczelni. Jest to przydatne, gdyż wiele stacji telewizyjnych, radiowych i gazet wymaga potwierdzenia swoich dziennikarskich zdolności. Ale tak na dobrą sprawę jest to zawód wolny, wymagający lekkiego pióra, zdolności nawiązywania kontaktów i bystrego umysłu. Stąd też, choć wiedza dziennikarska jest potrzebna, to umiejętności dziennikarskich można nabyć nie w trakcie studiów, a w trakcie swojego życia, dlatego spokojnie z tymi umiejętnościami można startować do gazet czy stacji radiowych i telewizyjnych.

Jak wygląda praca dziennikarza?

To osoba, która zdobywa dla mediów informacje ze świata zewnętrznego. Jest wiele rodzajów dziennikarzy, np. dziennikarze radiowi, telewizyjni, polityczni itp. Zajmują się oni konkretnym sposobem pozyskiwania informacji. Praca dziennikarza to pojawianie się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego – przy wypadkach, imprezach masowych, u gwiazd, To przeprowadzanie wywiadów i montowanie krótkich notatek z wydarzenia, które właśnie miało miejsce. Dziennikarze pracują pod presją czasu, muszą w końcu być stale na bieżąco i podać informację do prasy czy telewizji jako jedni z pierwszych. Dzięki temu mają szanse na premie i awanse.

najlepsze studia

Ścieżka kariery dziennikarza

Wbrew pozorom zawód dziennikarza nie jest wcale tak dobrze opłacany, młody dziennikarz zarobi ok. 2 tysięcy złotych. Tyle zarabiają też redaktorzy portali internetowych. Zawsze może jednak liczyć na premie i dodatki za ciekawe artykuły. Jest to więc praca bardziej dla pasjonatów, głównie ludzi młodych, niż dla osób, które chcą dorobić się ciepłej posadki na stare lata. To praca dla cierpliwych, wytrwałych i ambitnych ludzi, potrafiących rozpychać się łokciami i walczyć o każdą najdrobniejszą informację, która może przynieść im zysk.

Ile zarabia dziennikarz?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku dziennikarz zarabia około 4100 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (17)

 • Avatar
  blanche

  Ciekawy zawód dla osób otwartych na ludzi i tych, którzy nie boją się wyzwań oraz trudnych początków. Polecam też lekturę tego tekstu: http://www.policealna.blog.gowork.pl/dziennikarstwo-to-cos-dla-mnie/

  29 styczeń 2014 10:24
 • Avatar
  patrycja

  zastanawiam sie czy to wybrac?????????????????/

  27 marzec 2014 18:43
 • Avatar
  Michał

  patrycja ja mam 13 lat ale chciałbym nim zostać to b. fajny zawód nie ma nad czym się zastanawiać :)

  11 listopad 2014 19:39
 • Avatar
  MAciej

  Jak chcesz zarabiać po 300-400 zł miesięcznie na umowę o dzieło to zapraszam do zawodu.

  3 listopad 2015 12:22
 • Avatar
  Alicja

  Moja ciocia jest dziennikarką i zarabia więcej niż 4100zł. Miesięcznie zarabia 10 tys. zł. miesięcznie. Zależy jaki też dziennikarz.

  30 grudzień 2015 9:42
 • Avatar
  Zbyszek

  Właśnie dzięki takim idiotycznym artykułom jak ten ludzie nie bedący na chociażby jednym wykładzie z DiKS lub kierunku z dziedziny nowych mediów mogą sobie wpisywać w CV zawód dziennikarz mając dyplom np. anglisty (Jak Pan M. Wr*na z Tvn-u (ten na szczęście oberwał tytułem Hieny roku 1999 od SDP), albo historyka, jak Pan Konrad Pi*secki, który to jeszcze, żeby było śmieszniej śmie w internetowych filmikach pouczać studentów z warsztatem, jakim należy być dziennikarzem (Y). Nie dochodzi do Was, że Ci ludzie wykorzystali okres transformacji ustrojowej, aby się wybić nie dysponując dyplomem państwowej uczelni, co widać po dzień dzisiejszy i nikt ich nie pyta, dlaczego nie poczuwają się nawet, żeby uzupełnić swój dorobek chociażby o studia podyplomowe z tego zakresu. To naprawdę widać.Mam taki apel do tych, którym zależy na jakości mediów w Polsce, szczególnie do ludzi młodych - Sprawdzajcie tych których widzicie w TV, czy słyszycie w radiu. Pokażmy, że chcemy profesjonalistów w Polsce. Pozdrawiam serdecznie. Absolwent

  25 kwiecień 2016 10:07
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  28 listopad 2016 10:05
 • Avatar
  Weronika

  Witam, jest tu jakiś dziennikarz z Świętokrzyskiego żeby mi powiedział ile zarabia i jak jest na studiach i w pracy? :) Pozdrawiam :)

  28 grudzień 2016 19:36
 • Avatar
  Absolwentka

  Do Zbyszek- zgadzam się w 100%.

  21 styczeń 2017 20:23
 • Avatar
  Absolwentka

  Do Weronika- ja kończyłam w KRK na państwowej i szczerze to łatwo nie było ale jednak można...
  Radzę zacząć od pisania, z reguły jest tak: gazeta, radio, tv( ale różnie to bywa w praktyce). Wybierając uczelnię radzę sprawdzić czy ma swoje uczelniane radio i gazetę można w takich akademickich mediach wiele się nauczyć.

  21 styczeń 2017 20:32
 • Avatar
  Z

  waldek franczyza przestań wypisywac bzdety byles juz adwokatem kierownikiem budowy jeszcze kosmonauta nie byłeś

  8 luty 2017 23:26
 • Avatar
  Ann

  Uprawiam ten zawód od kilkunastu lat w mieście do 180 tys. mieszkańców. Można dobrze zarobić, ale na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Jeśli masz etat, to jest to najniższa krajowa. Twoja wypłata to suma honorarium i umowy o pracę. Oznacza to same mało istotne rzeczy, gdy się ma 20 lat ;-) Wtedy raczej nie myśli się o tym, że możesz być na zwolnieniu lekarskim (dostajesz w 2018 r. ok. 1300 zł za miesiąc na chorobowym) oraz o tym, jaką będziesz miał emeryturę (składki płacone od umowy o pracę- czyli bieda). Zatem nie "opłaca" Ci się chorować, czy iść na urlop. TO najczęstsze warunki zatrudnienia w moim mieście.

  26 czerwiec 2018 18:15
 • Avatar
  Rafaelem Pedro

  Jestem pastorem Manuelem Rafaelem Pedro, Jameson Finance naprawdę był błogosławieństwem dla mnie i mojego członka kościoła. dał kościołowi pożyczkę na trwający projekt budowlany. dziękuję, panie Theodore, niech Bóg będzie nadal błogosławił i ustanawiał was. skontaktuj się z Jameson Finance poprzez e-mail: theodorejamesonfinance@hotmail.com

  17 sierpień 2018 12:41
 • Avatar
  Daniel

  a gdzie jest mechanik pojazdów samochodowych

  27 październik 2018 15:02
 • Avatar
  Weronika

  Ja bym chciała być dzinnikarka. Jak ktoś chce być dziennikarzem to już od 4 klasy czeba wziasc sie do roboty i szczegulnie 2 jezyki obce!!!!!!!

  17 luty 2020 19:22
 • Avatar
  Gabi

  Gdzie można pracować, będąc dziennikarzem?

  24 kwiecień 2020 9:46
 • Avatar
  Ethimit

  how long before cialis works baitte <a href=https://bansocialism.com/>cialis tablets for sale</a> QuawlFloalay Propecia Generic How Long

  13 grudzień 2020 21:56

Dodaj swój komentarz *: