Informatyk - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_informatyk

Informatycy to najczęściej osoby po specjalnych studiach informatycznych, które kończy się na uczelniach politechnicznych. Jednak tak naprawdę sam dyplom magistra z informatyki nie czyni jeszcze nikogo prawdziwym specjalistą. Dlatego też informatycy to prawdziwi pasjonaci, którzy od wczesnej młodości interesują się komputerami, programami i wszystkim, co jest z tym związane. Pracę w zawodzie informatyka mogą więc dostać nawet samoucy, którzy nie posiadają żadnych kwalifikacji, a są naprawdę doskonali w tym, co robią.

Jak wygląda praca informatyka?

Informatyk nie jest osobą, która zajmuje się naprawami serwisowymi komputerów, a raczej tym, kto zajmuje się wszystkim, co jest samą kwintesencją programów komputerowych. Nie oznacza to jednak, że nie znają się i na naprawach sprzętu. Zajmuje się on wszelkimi technologiami komputerowymi usprawniającymi funkcjonowanie człowieka w świecie, przetwarzającymi komputerowe informacje. Informatyków poszukuje się praktycznie w każdej firmie, która jest choć w pewnym stopniu skomputeryzowana. Są oni fachowcami od usuwania wszelkich usterek programowych, ale niekiedy i technicznych sprzętu komputerowego. Dbają oni o bezpieczeństwo danych we wszelkich firmach, stąd też są bardzo pożądanym zawodem i co za tym idzie – dobrze opłacanym. Utrwalił się w naszym społeczeństwie mit informatyka – osoby odizolowanej od społeczeństwa, żyjącej wyłącznie w swym komputerowym świecie. Jest w tym sporo prawdy, mimo to jednak taki mit jest nieco krzywdzący dla samych osób, które parają się informatyką.

najlepsze studia

Ścieżka kariery informatyka

Początkujący informatyk zarabia zwykle około1,5 tysiąca złotych. Wraz z nabywaniem doświadczenia i umiejętności jego cena wzrasta, może on starać się o wyższe stanowiska, awansować, zmieniać firmy, w efekcie doświadczeni informatycy cenieni są na około 3-4 tysiące złotych. Co ciekawe, w tym zawodzie istnieje stałą tendencja wzrostowa, co wiąże się z ogromną komputeryzacją większości firm w Polsce i na świecie, w związku z tym dobrzy specjaliści w tej dziedzinie są na wagę złota.

Ile zarabia informatyk?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku informatyk zarabia około 4000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (14)

 • Avatar
  Pawel

  Artykuł napisany przez laika, który nie ma pojęcia o branży IT. Od dwóch lat jestem zawodowym programistą, obecnie pracuję w SMT Software, która jest jedną z lepszych firm informatycznych w naszym kraju. Przez cały okres mojej krótkiej, acz treściwej kariery w tej branży nie uświadczyłem jednej osoby zatrudnionej na stanowisku informatyka. Spotkałem za to wielu administratorów sieci, game developerów, i kolegów po fachu - programistów. Informatyk jest tak oględnym terminem jak humanista i tyle samo znaczy przy określeniu profesji.

  23 styczeń 2014 16:51
 • Avatar
  rafał

  Zgadzam się z powyższym, na studiach informatycznych liczy się specjalizacja. Mnie akurat interesuje projektowanie systemów informatycznych i ich obsługa w przedsiębiorstwach, szczególnie z branży morskiej, bo podobno tam są bardzo dobre zarobki, nawet jak na branżę IT. Głównie dla tych powodów chciałbym złożyć dokumenty na Informatykę na Akademii Morskiej w Szczecinie.

  28 maj 2014 14:48
 • Avatar
  Marko

  Co do wyżej podanych zarobków to są to stawki z Polski B. Reszta Polski zarabia 2-4k na rękę po studiach. Po 2 latach można zarabiać 2 razy tyle (po kolejnych jeszcze więcej). Przepisem na duże zarobki jest:
  - PASJA - jeśli coś się lubi to robi się to dobrze - to powód numer jeden. Jeśli lubicie coś robić do takiego stopnia że moglibyście to robić za darmo, to znaczy że jesteście na drodze do stania się bardzo cenionego informatyka.
  - wybranie wąskiej specjalizacji w informatyce - jeśli np. programujesz w czymś mniej popularnym to twoja wartość wzrasta
  - podejmowanie ryzyka i branie na siebie odpowiedzialności
  - trzeba mieć gadane: tak, informatyk nie tylko siedzi przed kompem, czasami trzeba opowiedzieć o swoim rozwiązaniu przed grupką ludzi (więc trzeba też uczyć się języków)
  - DOŚWIADCZENIE - firmy lubią ludzi doświadczonych, są to zwykle bardziej opanowane osoby na których można polegać gdy jakiś system padnie
  - reagowanie na zmiany rynkowe tj: ciągłe uczenie się nowych rzeczy (jeśli się lubi infe to tu większość osób nie będzie miała problemu), zmiana firmy jeśli uważamy że się nie rozwijamy

  MITY:
  - informatyk to doskonały matematyk - NIE, 90% informatyków potrafi (albo i nie) wykonywać równania na poziomie liceum. Fajerwerki z zaawansowanej matematyki i fizyki uczone na studiach zwykle się nie przydają (nie mówię tu o algorytmach które są kluczowe w programowaniu)
  - informatyk ma skończone informatyczne studia magisterskie - NIE, studia nie są kluczem do kariery, aczkolwiek większość (dobrych) firm przy pierwszym zatrudnieniu wymaga posiadania studiów informatycznych. Jeśli jednak skończyliście botanikę, czy humanistykę, nadal możecie pracować w firmie informatycznej. Wystarczy ładnie opisane CV że lubicie IT + lista umiejętności. No i na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba pokazać że coś się potrafi i się to lubi (wiedza ekspercka od studenta informatyki czy botaniki nie jest wymagana - ale na pewno na plus). Aha, studia inżynierskie wystarczają, nie ma co tracić czasu na uczelni, lepiej zdobywać doświadczenie zawodowe. Przy zmianie pracy nikt was już nie pyta o skończoną uczelnie, tylko o doświadczenie z poprzedniej pracy.

  Pozdro

  14 listopad 2015 23:52
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  29 listopad 2016 18:39
 • Avatar
  Paweł

  Wielu wydaje się, że praca informatyka jest bardzo lekka. A co on robi? Siedzi tylko przy komputerze i coś klika. Wcale nie bo informatyk bez wiedzy jest nikim. Poszerzanie wiedzy zajmuje informatykom wiele czasu. W dzisiejszych czasach studia to podstawa - bez tego nikt nie chce przyjąć nawet na proste stanowisko. Do tego dochodzą wieczory i weekendy w poszerzaniu wiedzy której nigdy nie jest za wiele. Ja uczę się już wiele lat a ciągle znajduje jakieś fajne strony z poradnikami np. <a href="http://obsluga-informatyczna.com.pl">http://obsluga-informatyczna.com.pl</a> . Na takich poradnikach uczy się wielu początkujących informatyków. Dlatego to że jakiś potrafi rozwiązać problem w 30 minut zamiast 5 godzin spowodowane jest poświęceniem wielu godzin na nauce.

  8 luty 2018 19:16
 • Avatar
  Janusz

  sztosiiik

  29 maj 2018 11:12
 • Avatar
  Kami

  INFORMATYK MA Z TYM WIELE WSPÓLNEGO,a nauczyciele często tego nie mówią więc ja powiem.
  Do raka i do innych chorób na przykład bezpłodności,mogą doprowadzić inne urządzenia[suszarka,telewizor,pralka] PRZEZ PROMIENIOWANIE ELEKTROMAGNETYCZNE nie tylko telefon!W tych czasach tak wiele osób śpi z telefonem pod poduszką zwiększając ogromnie swoją szanse na zachorowanie[przez całą noc są wystawieni na duże promieniowanie].Działą to tak,że SZYSZYNKA w mózgu przez promieniowanie zaczyna wydzielać mniej składników,odpowiednia ilość tych składników nie dociera do niektórych komórek i jakaś może stać się nowotworowa. Jeśli będziemy trzymać telefon przez długi czas w kieszeni to plemniki w końcu przestaną być,,wydajne” i zostaną upośledzone.Potem spermatogeneza zostanie uszkodzona i plemniki,które będą produkowane będą upośledzone.

  22 czerwiec 2018 11:50
 • Avatar
  Magda

  Kami skończ pierdolić głupoty.

  19 lipiec 2018 1:55
 • Avatar
  Olek

  Marko: informatyka to dziedzina wiedzy akademickiej, z kolei obsługa urządzeń biurowych (Word, Excel, Access) i serwis, konfiguracja oraz naprawa urządzeń i podzespołów komputerowych i sieciowych, są często ze sobą mylone. O ile pierwsza - informatyka - jest dziedziną opartą o matematykę i bez niej nie byłoby informatyki - dziedziny wiedzy akademickiej, o tyle obsługa i serwis (oraz zawodowe programowanie) jest "przeznaczona" na poziom technika informatyka i nauczana na przedmiotach zawodowych, następnie na studiach inżynierskich.

  26 październik 2018 8:33
 • Avatar
  Janusz pochwa

  Mam pytanie do ptogramistów. Wiem że zarobki nie są najwazniejsze ale ile zarabia naprawde programista? Bo nie chce mi sie wierzyć że 4 tys. zł...
  Bardzo proszę o odpowiedź i o opisanie tych zarobków. :)

  24 luty 2019 9:23
 • Avatar
  Dawid

  Zarobki informatyków należą do stosunkowo wysokich, jednak będę się różnić w zależności od wybranej ścieżki kariery. Można założyć, że średnie zarobki informatyka wynoszą około 4000 zł brutto – jednak specjaliści w wybranych dziedzinach są w stanie zarobić powyżej 10000 zł.
  Pozdrawiam

  9 maj 2019 18:59
 • Avatar
  boxdel

  masno niy

  30 wrzesień 2019 18:09
 • Avatar
  bociek123

  bociek123

  16 wrzesień 2020 9:11
 • Avatar
  jd

  jd jest dobrze

  25 listopad 2020 16:28

Dodaj swój komentarz *: