Informatyk - zarobki, opinie i komentarze.

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Big_informatyk

Informatycy to najczęściej osoby po specjalnych studiach informatycznych, które kończy się na uczelniach politechnicznych. Jednak tak naprawdę sam dyplom magistra z informatyki nie czyni jeszcze nikogo prawdziwym specjalistą. Dlatego też informatycy to prawdziwi pasjonaci, którzy od wczesnej młodości interesują się komputerami, programami i wszystkim, co jest z tym związane. Pracę w zawodzie informatyka mogą więc dostać nawet samoucy, którzy nie posiadają żadnych kwalifikacji, a są naprawdę doskonali w tym, co robią.

Jak wygląda praca informatyka?

Informatyk nie jest osobą, która zajmuje się naprawami serwisowymi komputerów, a raczej tym, kto zajmuje się wszystkim, co jest samą kwintesencją programów komputerowych. Nie oznacza to jednak, że nie znają się i na naprawach sprzętu. Zajmuje się on wszelkimi technologiami komputerowymi usprawniającymi funkcjonowanie człowieka w świecie, przetwarzającymi komputerowe informacje. Informatyków poszukuje się praktycznie w każdej firmie, która jest choć w pewnym stopniu skomputeryzowana. Są oni fachowcami od usuwania wszelkich usterek programowych, ale niekiedy i technicznych sprzętu komputerowego. Dbają oni o bezpieczeństwo danych we wszelkich firmach, stąd też są bardzo pożądanym zawodem i co za tym idzie – dobrze opłacanym. Utrwalił się w naszym społeczeństwie mit informatyka – osoby odizolowanej od społeczeństwa, żyjącej wyłącznie w swym komputerowym świecie. Jest w tym sporo prawdy, mimo to jednak taki mit jest nieco krzywdzący dla samych osób, które parają się informatyką.

najlepsze studia

Ścieżka kariery informatyka

Początkujący informatyk zarabia zwykle około1,5 tysiąca złotych. Wraz z nabywaniem doświadczenia i umiejętności jego cena wzrasta, może on starać się o wyższe stanowiska, awansować, zmieniać firmy, w efekcie doświadczeni informatycy cenieni są na około 3-4 tysiące złotych. Co ciekawe, w tym zawodzie istnieje stałą tendencja wzrostowa, co wiąże się z ogromną komputeryzacją większości firm w Polsce i na świecie, w związku z tym dobrzy specjaliści w tej dziedzinie są na wagę złota.

Ile zarabia informatyk?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku informatyk zarabia około 4000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (36)

 • Avatar
  Pawel

  Artykuł napisany przez laika, który nie ma pojęcia o branży IT. Od dwóch lat jestem zawodowym programistą, obecnie pracuję w SMT Software, która jest jedną z lepszych firm informatycznych w naszym kraju. Przez cały okres mojej krótkiej, acz treściwej kariery w tej branży nie uświadczyłem jednej osoby zatrudnionej na stanowisku informatyka. Spotkałem za to wielu administratorów sieci, game developerów, i kolegów po fachu - programistów. Informatyk jest tak oględnym terminem jak humanista i tyle samo znaczy przy określeniu profesji.

  23 styczeń 2014 16:51
 • Avatar
  rafał

  Zgadzam się z powyższym, na studiach informatycznych liczy się specjalizacja. Mnie akurat interesuje projektowanie systemów informatycznych i ich obsługa w przedsiębiorstwach, szczególnie z branży morskiej, bo podobno tam są bardzo dobre zarobki, nawet jak na branżę IT. Głównie dla tych powodów chciałbym złożyć dokumenty na Informatykę na Akademii Morskiej w Szczecinie.

  28 maj 2014 14:48
 • Avatar
  Marko

  Co do wyżej podanych zarobków to są to stawki z Polski B. Reszta Polski zarabia 2-4k na rękę po studiach. Po 2 latach można zarabiać 2 razy tyle (po kolejnych jeszcze więcej). Przepisem na duże zarobki jest:
  - PASJA - jeśli coś się lubi to robi się to dobrze - to powód numer jeden. Jeśli lubicie coś robić do takiego stopnia że moglibyście to robić za darmo, to znaczy że jesteście na drodze do stania się bardzo cenionego informatyka.
  - wybranie wąskiej specjalizacji w informatyce - jeśli np. programujesz w czymś mniej popularnym to twoja wartość wzrasta
  - podejmowanie ryzyka i branie na siebie odpowiedzialności
  - trzeba mieć gadane: tak, informatyk nie tylko siedzi przed kompem, czasami trzeba opowiedzieć o swoim rozwiązaniu przed grupką ludzi (więc trzeba też uczyć się języków)
  - DOŚWIADCZENIE - firmy lubią ludzi doświadczonych, są to zwykle bardziej opanowane osoby na których można polegać gdy jakiś system padnie
  - reagowanie na zmiany rynkowe tj: ciągłe uczenie się nowych rzeczy (jeśli się lubi infe to tu większość osób nie będzie miała problemu), zmiana firmy jeśli uważamy że się nie rozwijamy

  MITY:
  - informatyk to doskonały matematyk - NIE, 90% informatyków potrafi (albo i nie) wykonywać równania na poziomie liceum. Fajerwerki z zaawansowanej matematyki i fizyki uczone na studiach zwykle się nie przydają (nie mówię tu o algorytmach które są kluczowe w programowaniu)
  - informatyk ma skończone informatyczne studia magisterskie - NIE, studia nie są kluczem do kariery, aczkolwiek większość (dobrych) firm przy pierwszym zatrudnieniu wymaga posiadania studiów informatycznych. Jeśli jednak skończyliście botanikę, czy humanistykę, nadal możecie pracować w firmie informatycznej. Wystarczy ładnie opisane CV że lubicie IT + lista umiejętności. No i na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba pokazać że coś się potrafi i się to lubi (wiedza ekspercka od studenta informatyki czy botaniki nie jest wymagana - ale na pewno na plus). Aha, studia inżynierskie wystarczają, nie ma co tracić czasu na uczelni, lepiej zdobywać doświadczenie zawodowe. Przy zmianie pracy nikt was już nie pyta o skończoną uczelnie, tylko o doświadczenie z poprzedniej pracy.

  Pozdro

  14 listopad 2015 23:52
 • Avatar
  waldek

  Witam, uprawiałem ten zawód. Kilka lat pracy za grosze aby zdobyć doświadczenie. Następnie próba na swoim i tu niespodzianka, niestety przykra, klientów jak na lekarstwo. Założyłem biuro podróży we franczyzie tutaj coś więcej http://polskafranczyza.pl/ tzw franchising , jest tam forum franczyza. Teraz mam się całkiem nieźle, ale kilku zmarnowanych lat nikt mi nie odda

  29 listopad 2016 18:39
 • Avatar
  Paweł

  Wielu wydaje się, że praca informatyka jest bardzo lekka. A co on robi? Siedzi tylko przy komputerze i coś klika. Wcale nie bo informatyk bez wiedzy jest nikim. Poszerzanie wiedzy zajmuje informatykom wiele czasu. W dzisiejszych czasach studia to podstawa - bez tego nikt nie chce przyjąć nawet na proste stanowisko. Do tego dochodzą wieczory i weekendy w poszerzaniu wiedzy której nigdy nie jest za wiele. Ja uczę się już wiele lat a ciągle znajduje jakieś fajne strony z poradnikami np. <a href="http://obsluga-informatyczna.com.pl">http://obsluga-informatyczna.com.pl</a> . Na takich poradnikach uczy się wielu początkujących informatyków. Dlatego to że jakiś potrafi rozwiązać problem w 30 minut zamiast 5 godzin spowodowane jest poświęceniem wielu godzin na nauce.

  8 luty 2018 19:16
 • Avatar
  Janusz

  sztosiiik

  29 maj 2018 11:12
 • Avatar
  Kami

  INFORMATYK MA Z TYM WIELE WSPÓLNEGO,a nauczyciele często tego nie mówią więc ja powiem.
  Do raka i do innych chorób na przykład bezpłodności,mogą doprowadzić inne urządzenia[suszarka,telewizor,pralka] PRZEZ PROMIENIOWANIE ELEKTROMAGNETYCZNE nie tylko telefon!W tych czasach tak wiele osób śpi z telefonem pod poduszką zwiększając ogromnie swoją szanse na zachorowanie[przez całą noc są wystawieni na duże promieniowanie].Działą to tak,że SZYSZYNKA w mózgu przez promieniowanie zaczyna wydzielać mniej składników,odpowiednia ilość tych składników nie dociera do niektórych komórek i jakaś może stać się nowotworowa. Jeśli będziemy trzymać telefon przez długi czas w kieszeni to plemniki w końcu przestaną być,,wydajne” i zostaną upośledzone.Potem spermatogeneza zostanie uszkodzona i plemniki,które będą produkowane będą upośledzone.

  22 czerwiec 2018 11:50
 • Avatar
  Magda

  Kami skończ pierdolić głupoty.

  19 lipiec 2018 1:55
 • Avatar
  Olek

  Marko: informatyka to dziedzina wiedzy akademickiej, z kolei obsługa urządzeń biurowych (Word, Excel, Access) i serwis, konfiguracja oraz naprawa urządzeń i podzespołów komputerowych i sieciowych, są często ze sobą mylone. O ile pierwsza - informatyka - jest dziedziną opartą o matematykę i bez niej nie byłoby informatyki - dziedziny wiedzy akademickiej, o tyle obsługa i serwis (oraz zawodowe programowanie) jest "przeznaczona" na poziom technika informatyka i nauczana na przedmiotach zawodowych, następnie na studiach inżynierskich.

  26 październik 2018 8:33
 • Avatar
  Janusz pochwa

  Mam pytanie do ptogramistów. Wiem że zarobki nie są najwazniejsze ale ile zarabia naprawde programista? Bo nie chce mi sie wierzyć że 4 tys. zł...
  Bardzo proszę o odpowiedź i o opisanie tych zarobków. :)

  24 luty 2019 9:23
 • Avatar
  Dawid

  Zarobki informatyków należą do stosunkowo wysokich, jednak będę się różnić w zależności od wybranej ścieżki kariery. Można założyć, że średnie zarobki informatyka wynoszą około 4000 zł brutto – jednak specjaliści w wybranych dziedzinach są w stanie zarobić powyżej 10000 zł.
  Pozdrawiam

  9 maj 2019 18:59
 • Avatar
  boxdel

  masno niy

  30 wrzesień 2019 18:09
 • Avatar
  bociek123

  bociek123

  16 wrzesień 2020 9:11
 • Avatar
  jd

  jd jest dobrze

  25 listopad 2020 16:28
 • Avatar
  Flunlib

  1994 Sep; 28 3 237 42 <a href=http://clevitras.monster>levitra et hypertension arterielle</a>

  10 grudzień 2022 7:13
 • Avatar
  unfaips

  There is an urgent need for a well- designed, adequately powered RCT to prove the efficacy of prednisone in patients with RIF <a href=https://vpriligys.buzz>amazon priligy</a> Mucocutaneous disease might respond to systemic treatment of the bowel disease, but topical and intralesional steroids, topical tacrolimus, and oral metronidazole can be used for resistant lesions

  17 grudzień 2022 21:19
 • Avatar
  Meagspeaf

  When due to Candida, the finger rather than the toe nails are more often involved <a href=http://bestcialis20mg.com/>cheap cialis online pharmacy</a> Under the low compression systems are the single layer elastic bandage and short stretch system without underlayer

  22 grudzień 2022 20:35
 • Avatar
  Agowdet

  I ordered mine from this company <a href=http://cialis.hair>cialis buy online</a>

  24 styczeń 2023 22:36
 • Avatar
  arrisee

  The Intervention as a Goal in Hypertension Trial found fewer cases of NOD with nifedipine 4 <a href=https://lasix.buzz>lasix pill picture</a>

  25 styczeń 2023 8:57
 • Avatar
  EMpandy

  A Experimental validation of proliferation stem cell pathway predictions <a href=http://clomid.pics>buy clomid amazon</a>

  25 styczeń 2023 10:54
 • Avatar
  acquibicy

  Lyndon ILOOnwSgTBU 5 29 2022 <a href=http://lasix.mom>how much lasix can you take</a>

  25 styczeń 2023 20:04
 • Avatar
  viendum

  They can have up to 0 <a href=http://clomid.homes>clomid 25 mg testosterone</a>

  31 styczeń 2023 7:50
 • Avatar
  Hummize

  <a href=https://cialis.boats>safe cialis online</a> It would be perfect for him to train the infantry, As for Franco, he said lightly My life is art

  1 luty 2023 19:12
 • Avatar
  creaway

  Patients should be advised not to scratch the skin for 48 h <a href=https://clomid.buzz>clomiphene citrate men</a> In postmenopausal women, trials have shown that AIs are more beneficial than tamoxifen in preventing disease recurrence

  4 luty 2023 13:51
 • Avatar
  futioub

  <a href=https://zithromax.buzz>will zithromax treat a sinus infection</a> I had pelvic examination by GP who could not

  10 luty 2023 15:24
 • Avatar
  Choossy

  <a href=http://cialis.mom>cialis coupons</a> Recently, it has been shown that Fibroblast growth factor 2 FGF2 is essential and necessary for the self renewal of colon cancer organoids Otte et al

  11 luty 2023 7:27
 • Avatar
  huscuts

  <a href=https://cialis.motorcycles>cialis online no prescription</a> This is explored therapeutically in the concept of androgen priming, to improve the ovarian response to stimulation in assisted reproduction

  11 luty 2023 13:17
 • Avatar
  shalync

  aureus isolates 47 <a href=https://buycialis.boats>comprar cialis online</a>

  22 luty 2023 5:53
 • Avatar
  seegree

  <a href=http://buycialis.homes>buy cialis daily online</a> Heart problems, such as an irregular heartbeat Eye inflammation Liver inflammation hepatitis Severe fatigue

  5 marzec 2023 18:50
 • Avatar
  Wigatte

  Patients in ACOs also can see providers outside of their network, unlike HMOs <a href=https://buycialis.buzz>cialis generic best price</a>

  7 marzec 2023 19:40
 • Avatar
  ethineara

  It is no wonder then that facing the consequences of those decisions and dealing with concerns about potential recurrence or spread of your cancer, can propel you into a downward spiral <a href=https://finasteride.one>finasteride buy online</a> 6 Self- esteem using the Walking Efficacy Scale Impact of a 20- min treadmill run on self- efficacy in children and adolescents Significant increase in children and adolescents self- efficacy postexercise F 1, 158 84

  24 kwiecień 2023 1:21
 • Avatar
  nRAXoqq

  Prevention of the Wernicke Korsakoff syndrome a cost benefit analysis <a href=http://cial.buzz>comprare cialis online</a> Viale G, Giobbie Hurder A, Regan MM, et al

  6 lipiec 2023 4:39
 • Avatar
  We offer loan

  We offer loans at affordable interest rates from 2% for personal loans and business loans with flexible repayment terms of up to 25 years. For more information about this offer please (WhatsApp) number +918131026914 sumitihomelend@gmail.com Mr. Damian Sumiti for more information if you are seriously interested

  17 październik 2023 11:05
 • Avatar
  MR. MARKK DAVSON

  Jesteśmy firmą zajmującą się inwestycjami finansowymi i poszukujemy firm lub osób prywatnych do inwestowania.
  Informujemy, że nasza firma inwestuje w firmy lub osoby fizyczne, które potrzebują kapitału na rozpoczęcie dowolnego rodzaju działalności lub projektów.
  Nasza inwestycja finansowa w ramach pożyczki krótkoterminowej wynosi od $10,000,000.00 USD do $100,000,000.00 USD.
  Nasza długoterminowa inwestycja pożyczkowa wynosi od $100,000,000.00 USD do $300,000,000.00 USD i więcej.
  Oferujemy pożyczki dla osób fizycznych w przedziale od $10,000.00 USD do $50,000,000.00 USD.
  Oprocentowanie naszej pożyczki wynosi 2%, a okres spłaty pożyczki wynosi od 1 roku do 35 lat.
  Teraz nasza firma poszukuje również osoby, która będzie przedstawicielem naszej firmy w Twoim kraju.
  Jeśli jesteś zainteresowany reprezentacją naszej firmy w Twoim kraju, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poniższych e-maili: markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com
  E-mail: markdavsonfinancialloanservice@gmail.com
  E-mail: markdavsonloanfirm@hotmail.com

  Thank you
  C.E.O. Rev. Mark Davson
  MARK DAVSON FINANCIAL LOAN FIRM
  United Kingdom, England (UK)
  Email:markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com
  Email: markdavsonfinancialloanservice@gmail.com
  Email: markdavsonloanfirm@hotmail.com
  WhatsApp:+447300935913
  WhatsApp:+447405992232

  8 styczeń 2024 10:59
 • Avatar
  MR. MARKK DAVSON

  Uwaga:

  Czy szukasz PRAWDZIWEJ FIRMY POŻYCZKI FINANSOWEJ, która udzieli Ci pożyczki od 50 000 euro do 50 000 000 euro (na pożyczkę biznesową lub firmową, pożyczkę osobistą, pożyczkę mieszkaniową, pożyczkę samochodową, pożyczkę konsolidacyjną zadłużenia, kapitał podwyższonego ryzyka, pożyczkę na opiekę zdrowotną itp.)
  A może odmówiono Ci pożyczki z banku lub instytucji finansowej z tego czy innego powodu?
  Złóż wniosek teraz, a otrzymasz prawdziwą pożyczkę finansową przetworzoną i zatwierdzoną w ciągu 3 dni.
  MARK DAVSON FINANCIAL LOAN FIRM, jesteśmy „międzynarodowo akredytowanym pożyczkodawcą”, który udziela PRAWDZIWYCH POŻYCZEK FINANSOWYCH osobom i firmom o niskim oprocentowaniu 2% z Twoim ważnym
  dowód osobisty lub międzynarodowy paszport swojego kraju w celu weryfikacji.
  Spłata naszej pożyczki rozpoczyna się 1 (jeden) rok po otrzymaniu pożyczki, a czas trwania spłaty wynosi od 3 do 35 lat.
  Nasza firma potrzebuje również osoby, która będzie przedstawicielem naszej firmy w Twoim kraju.

  W CELU NATYCHMIASTOWEJ ODPOWIEDZI I PRZETWARZANIA WNIOSKU O POŻYCZKĘ W CIĄGU 2 DNI ROBOCZYCH,
  Skontaktuj się z nami bezpośrednio za pośrednictwem tego e-maila: markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com

  Skontaktuj się z nami, podając następujące informacje:

  Pełne imię i nazwisko:____________________________
  Kwota potrzebna jako pożyczka: ________________
  Czas trwania pożyczki:______________________________
  Cel pożyczki:______________________
  Data urodzenia:______________________________
  Płeć:_______________________________
  Stan cywilny:__________________________
  Adres kontaktowy:_______________________
  Kod pocztowy miasta:__________________________
  Kraj:_______________________________
  Zawód:____________________________
  Telefon komórkowy:__________________________

  Wyślij swoją prośbę o natychmiastową odpowiedź na adres: markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com

  Thank you
  C.E.O. Rev. Mark Davson
  MARK DAVSON FINANCIAL LOAN FIRM
  United Kingdom, England (UK)
  Email:markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com
  Email: markdavsonfinancialloanservice@gmail.com
  Email: markdavsonloanfirm@hotmail.com
  WhatsApp:+447300935913
  WhatsApp:+447405992232

  8 styczeń 2024 11:01
 • Avatar
  MR. MARKK DAVSON

  Uwaga.

  Jesteśmy międzynarodową firmą finansową z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, posiadamy również oddziały w innych krajach.
  Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki od $10,000.00 USD Min. do $10,000,000.00 USD Maks. Stopa procentowa 2%. Skontaktuj się z nami i podaj swoje dane
  Teraz nasza firma poszukuje również osoby, która może być przedstawicielem naszej firmy w Twoim kraju, Limie, Peru i dowolnych krajach Ameryki Łacińskiej.
  Jeśli jesteś zainteresowany reprezentacją naszej firmy w Twoim kraju, skontaktuj się z nami za pośrednictwem poniższego adresu e-mail:markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com
  E-mail: markdavsonfinancialloanservice@gmail.com
  E-mail: markdavsonloanfirm@hotmail.com

  Thank you
  C.E.O. Rev. Mark Davson
  MARK DAVSON FINANCIAL LOAN FIRM
  United Kingdom, England (UK)
  Email:markdavsonfinancialloanfirm@gmail.com
  Email: markdavsonfinancialloanservice@gmail.com
  Email: markdavsonloanfirm@hotmail.com
  WhatsApp:+447300935913
  WhatsApp:+447405992232

  8 styczeń 2024 11:03

Dodaj swój komentarz *: