Prezenter - zarobki, opinie i komentarze.

BLACK WEEKEND - RABATY 50%!  ==> Zobacz KURSY MATURALNE w okazyjnej cenie! <==  Tylko do poniedziałku do 23:59

Big_prezenter

Prezenter to ciekawa odmiana zawodu dziennikarza, z tym że prezenter nie zdobywa informacji – on je przekazuje. Pracuje gestem, mimiką, słowami, wyglądem. Dlatego na prezenterów nadają się niemal wyłącznie osoby o doskonałej prezencji, o opanowanych ruchach, klasycznych rysach twarzy. Muszą to być ludzie, którzy znają znaczenie mowy ciała i potrafią ją wykorzystać. Musi on mieć przede wszystkim ciekawą osobowość, zaskoczyć czymś producentów telewizyjnych lub radiowych (w przypadku bycia prezenterem radiowym – głosem, wymową, ciekawym zasobem słownictwa). Prezenter samodzielnie przygotowuje sobie tekst swojej przemowy, musi więc być dobry także w tematyce dziennikarskiej, jednak to nie na niej skupia się uwagę widzów. Kandydat na prezentera musi mieć nienaganną dykcję, miękki, wyrazisty głos, być fotogeniczny, musi go „lubić” kamera. Musi umieć zaskoczyć widzów czy słuchaczy ciekawym żartem, miłym słowem. Musi umieć mówić płynnie, bez wad wymowy, jąkania się, przerywania wypowiedzi. Powinien mieć świetną pamięć i znać biegle języki obce, przynajmniej angielski. Musi umieć pracować w warunkach stresowych, a więc umieć improwizować, umiejętnie rozładowywać napięcie w czasie nieprzyjemnych sytuacji w nagraniach na żywo.

Jak wygląda praca prezentera?

Prezenter radiowy to osoba, która przygotowuje przemówienia na audycje lub wiadomości radiowe i przedstawia je na żywo na antenie – musi więc mieć doskonale opanowany warsztat oratoryjny i dziennikarski. Z kolei prezenter telewizyjny przedstawia audycje telewizyjne głównie swoim ciałem – twarzą, mimiką, gestem i głosem. Często to od niego zależy sympatia widzów do danej stacji czy programu telewizyjnego.

najlepsze studia

Ścieżka kariery prezentera

Prezenter lokalnej stacji radiowej lub telewizyjnej zarabia około 2 tysięcy złotych netto miesięcznie. Poza tym ma ogromne szanse rozwoju, jeśli jego audycje czy programy spodobają się publiczności, może zarobić nawet dwu- lub trzykrotnie więcej. Oczywistym jest, że popularny prezenter wielkiej stacji telewizyjnej prowadzący kilka programów jednocześnie zarobi więcej niż prezenter radiowy lokalnej stacji.

Ile zarabia prezenter?

Zarobki jak w każdej branży mogą się drastycznie różnić i często są zależne od miejsca w którym wykonuje się zawód. Możemy jednak przyjać, że osoba na stanowisku prezenter zarabia około 2000 zł miesięcznie.

Zobacz także: Poradnik: Jak wybrać studia i zarabiać duże pieniądze po studiach?

Podziel się z innymi


Powiązane kierunki studiów

Komentarze (3)

 • Avatar
  Iza

  fajny zawód

  2 czerwiec 2018 16:10
 • Avatar
  fejm

  Zawsze chciałem pracować w radiu :) praca wygląda fajnie, ostatnio wpadło mi w oko ogłoszenie o pracę w Radiu Parada, chyba się do nich zgłoszę :)

  21 wrzesień 2018 13:02
 • Avatar
  ola

  fajny ale nudny

  10 czerwiec 2020 12:44

Dodaj swój komentarz *: