Studia kulturoznawstwo

Zdajesz maturę z matematyki bo MUSISZ?  ==> Zobacz Ekspresowy Kurs Maturalny <==  i przygotuj sie do matury nawet w 7 dni!

Jak sama nazwa wskazuje, kulturoznawstwo jest to nauka humanistyczna, zajmująca się badaniem kultury na przestrzeni dziejów. Dlatego cechami, które warto posiadać, gdy się chce kandydować na kierunek kulturoznawstwo na studia, są ciekawość świata, zamiłowanie do czytania, do poznawania obcych kultur. Ważne są też dobre stosunki międzyludzkie. Ponadto kulturoznawca musi być bardzo skupiony na odbiorze sztuki – lubić pogrążać się całkowicie w lekturze książki czy w muzyce.

Studia z kulturoznawstwa - jak wyglądają?

Kulturoznawstwo to dość popularny kierunek na humanistycznych uczelniach. Wybierają go zazwyczaj osoby o artystycznym usposobieniu, które jednak wolą odbierać sztukę niż kreować ją. Są więc dobrymi słuchaczami, obserwatorami, lubią poznawać świat.

Wiele uczelni publicznych i prywatnych w Polsce oferuje ten kierunek w trybie dziennym i zaocznym. Jest to kierunek dwustopniowy, dzieli się na licencjat i magisterium. Wybierając się na studia na kierunku kulturoznawstwo będziesz miał wiele przedmiotów humanistycznych, takich jak wstęp do kulturoznawstwa, pedagogika kultury, czy metodologia badań kulturoznawczych. Są to przedmioty, które pozwolą w teorii poznać, jak wygląda praca kulturoznawcy. Pamiętaj, że na studiach z kulturoznawstwa będziesz miał wiele do czynienia z kulturą i sztuką, więc od razu wygospodaruj sobie trochę czasu w ciągu dnia na raczenie się tymi dobrami, na przykład czytanie książek czy wypady do galerii sztuki.Poradniki dla maturzysty:Praca po kulturoznawstwie

Na tym kierunku masz do wyboru wiele specjalizacji, których podjęcie pozwoli Ci ukierunkować się jakoś konkretnie w stosunku do pracy, jaką zamierzasz podjąć w przyszłości. Takimi specjalizacjami są na przykład: amerykanistyka – bardzo ciekawa dziedzina, pozwalająca poznać od wewnątrz kulturę amerykańską, dużo szerszą i bardziej zaawansowaną, niż by się to mogło wydawać. Inną, jakże ciekawą specjalnością na tych studiach, jest twórcze pisanie – i tu okazuje się, że kulturoznawstwo to nie tylko kontemplowanie sztuki, ale również jej tworzenie, i co dziwniejsze – można się tego nauczyć! Ponadto możesz też wybrać się na animację kultury, która polega na organizacji wszelkich imprez kulturalnych bazowanych na jakimś wydarzeniu. Aby posiąść umiejętności takiej organizacji trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje, czyli przede wszystkim nastawienie na kontakt z ludźmi odbierającymi sztukę.

Ze względu na specjalizację, jaką wybierze się na kierunku kulturoznawstwo, można podjąć zatrudnienie w teatrze, muzeum, instytucjach zajmujących się upowszechnianiem kultury czy agencjach reklamowych, które potrzebują specjalistów z tej dziedziny. Dlatego, jeśli interesujesz się sztuka i kulturą i chciałbyś działać w przyszłości w tym kierunku, wybierz się na kulturoznawstwo, gdyż prawdopodobnie jesteś idealnym kandydatem na ten kierunek! 

Podziel się z innymi


Powiązane zawody


Kulturoznawstwo na uczelniach:

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz *: